19. listopadu byl zahájen předprodej na KPH i zahajovací koncert Lípy Musicy 2019

18. ročník MHF Lípa Musica bude zahájen 17. září 2019 v Hejnicích, kam zavítá fenomenální vokální sextet z Velké Británie The King’s Singers. Koncert bude navazovat na velkolepého světového turné GOLD k 50. výročí existence ansámblu a současně půjde o třetí Koncert pro Liberecký kraj.

Dotyk čisté intonační krásy, či sametové souznění mužských hlasů. I tak by se dal charakterizovat fenomenální vokální sextet z Velké Británie The King’s Singers. Nositelé dvou cen Grammy si podmaňují ty nejprestižnější podia světa. Exkluzivně jediným koncertem v roce 2019 vystoupí pro Lípu Musicu 17. září 2019 v překrásném Chrámu Navštívení Panny Marie v Hejnicích. Tento koncert bude zároveň třetím Koncertem pro Liberecký kraj. Přidanou hodnotou tohoto projektu je uspořádání workshopu pro liberecký dětský sbor Severáček. Vyvrcholením této spolupráce bude vystoupení Severáčku společně s The King Singers na jednom podiu jakožto jeho hudebním hostem. Těším se, že prožijme ryzí radost z hudby v geniální akustice hejnického chrámu a zažijme to, co zažívají miliony jejich fanoušků napříč kontinenty,“ říká ředitel festivalu Martin Prokeš.

Předprodej vstupenek na tento výjimečný hudební svátek byl zahájen v pondělí 19. listopadu ve festivalové pokladně v České Lípě a online (v 10.00 hod.) na www.lipamusica.cz.

Ve stejný den byl zahájen i předprodej na druhý ročník Českolipského kruhu přátel hudby. A na co se můžete příští rok těšit? První osobností, jež bude představena na lednovém koncertu Capelly Mariana, bude Balthasar Resinarius, který v České Lípě působil v letech 1534-1544 jako hudebník a luteránský kazatel. Tomuto tématu odpovídá i program složený z franko-vlámské a české renesanční školy. V únoru bude během cembalového koncertu Giedrė Lukšaité Mrázkové a Petry Žďárské přiblíženo dílo českolipské sochařky Johanny Meier-Michel. V březnu světová harfistka Jana Boušková provede díla Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Vzpomenutou osobností bude Karel Černický, českolipský učitel a varhaník, působící ve městě v druhé polovině 19. století. Modernistický a moderní repertoár pro housle a violoncello v dubnu uvedou Matouš Pěruška a Kristina Vocetková, během jejichž koncertu bude připomenut odkaz Leopolda Molla, rodáka z České Lípy, který se stal předním rakouským pediatrem. V květnu se v České Lípě představí přední český violoncellista Jiří Bárta s Bachovským repertoárem. Úvod tohoto večera bude patřit Josefu Gottfriedovi Mikanovi, lékaři a přírodovědci z České Lípy, který byl autorem mnoha odborných děl a také zakladatelem pražské botanické zahrady. V červnu Klub přátel hudby v městském parku završí dechový Belfiato kvintet s repertoárem 18. a 19. století, tedy doby, kdy byli slavnou českolipskou továrnickou rodinou Wedrichové. Proto bude také vzpomenut postava Heinricha Wedricha, továrníka, cestovatele a sběratele, který stál u počátků českolipského muzejnictví. 

Další informace najdete v sekcích Program a Komorní cyklus.