;

Blízké hlasy z dáli jsou již blízko...

Oslavy 15. výročí Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica odstartují mimořádně již v květnu projektem unikátně spojujícím křesťanskou a budhistickou tradici. Japonský soubor Gjosan-rjú Tendai šómjó se již 20. května představí společně s rezidenčním ansámblem festivalu - Scholou Gregorianou Pragensis - ve svém srdci - městě Česká Lípa. 

„Jeden z nejnaléhavějších úkolů dnešní doby spočívá v mezináboženském dialogu. Vývoj posledních let i dní ukazuje, jak významnou roli tento aspekt lidské komunikace představuje a navzdory rozumovému a technickému rozvoji stále zůstává klíčový. Ignorování této sféry lidské osobnosti a komunikace vede nejen k ochuzení kultury, ale i k vzájemnému odcizení. Setkání dvou odlišných kultur, které se neděje v duchu konfrontace, ale dialogu, je nesmírně obohacující pro obě strany, zvláště je-li využití univerzální jazyk překračující všechny hranice – hudba,“ říká David Eben, umělecký vedoucí souboru Schola Gregoriana Pragensis. Záměrem mnichů školy Tendai a souboru Schola Gregoriana Pragensis se již v roce 2000 stalo vytvoření dialogu dvou duchovních kultur na základě repertoáru buddhistické a křesťanské tradice. Tato meditativní setkání se zaměřují jednak na zajímavé kontrasty v pojetí hudebního výraziva, současně chtějí představit i určité prvky, které jsou přítomny v obou tradicích, tedy v gregoriánském chorálu coby nejstarším liturgickém zpěvu křesťanského západu, a zpěvech šómjó, které dodnes tvoří důležitou součást liturgie klasického proudu japonského buddhismu. Unikátní projekt Blízké hlasy z dáli se po osmi letech opět vrací do místa, které uměleci považují za své srdce, do města Česká Lípa. 

Gjosan-rjú Tendai šomjó je soubor tvořený tendaiskými mnichy, kteří se kromě liturgických povinností ve svých titulárních chrámech v různých krajích Japonska věnují rovněž výuce šómjó – části budhistické liturgie – a jeho veřejnému provozování nad rámec liturgie. Slovo Gjosan značí nejen spojení s bájnou horou, kde údajně nebešťané dali patriarchům poprvé zaslechnout bohulibé tóny šómjó. Šómjó je japonským označením archaického stylu buddhistického liturgického zpěvu. Výraz sám je odvozen od sanskrtského spojení šabda-vidjá, neboli prozření skrze pronesené slovo. Do Japonska se šómjó dostalo zhruba v 7. století n.l.. V 9. století se v klášterním městečku Óhara na úpatí posvátné hory Hiei nedaleko japonského Kjóta ustavilo liturgické centrum, které pečuje o tradici zpěvů šómjó dodnes. Interpreti večera jsou rovněž jeho žáky. Styl šómjó je součástí výjimečných esoterických transformačních obřadů, jako je svěcení, pokání, pohřby či rituální očista národa. 

K setkání Scholy a mnichů buddhistické denominace Tendai z proslulého kláštera pod horou Hiei v Kjótu došlo díky iniciativě předního českého japanisty Robina Heřmana. Výsledkem bylo několik společných vystoupení v Praze a v Japonsku a CD, které bylo nahráno v Biberově kapli v České Lípě. Jeho vydání jako originální a nosnou ideu uvítala kritika i široké posluchačské řady jak v České republice, tak v Japonsku. 

Pokud se budete chtít dozvědět o světě budhistických mnichů něco více, nenechte si ujít nejen tento vyjímečný prolog festivalu, který je součastí evropského turné obou souborů, jako jeden ze dvou českých zastavení, a přijměte pozvání i na setkání s mnichy, které se uskuteční před koncertem od 17 hodin ve Vlastivědném muzeu v České Lípě.
Vstupenky na koncert jsou v prodeji ve festivalové kanceláři v České Lípě nebo zde.