Léto s Lípou Musicou

Populární festival Všudybud je úspěšně za námi a českolipská festivalová scéna pomalu ale jistě spěje ke svému vrcholu v podobě 16. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica.  Jeho koncertní řada letos čítá na dvacet tři projektů, kterými se na podzim rozehraje Liberecko, Ústecko i příhraniční Sasko. Abychom vám pomohli se v pestrém festivalovém programu lépe zorientovat, připravili jsem pro Vás několikadílného průvodce, ve kterém vám představíme nejvýraznější kapitoly šestnácté Lípy Musicy.

Nemůžeme začít jinak než projektem, který se za poslední roky stal neodmyslitelným předznamenáním hlavní koncertní řady. Letní prolog v ruinách klášterního kostela na saském hradě Oybin. Zcela unikátní zážitek už jen lokalitou, která má skutečně svůj genius loci. Náročný výšlap do ostrého kopce je odměněn pohádkovou scenérií hradní zříceniny na skalním ostrohu, jejíž hlavní dominantou je monumentální kostel s klenbou tvořenou samotnou nebeskou kopulí rozsvícenou za vlahé letní noci tisíci hvězd.

Toto magické místo, které láká k výletu, je snad nejlépe opevněný hrad jen díky přírodě. Hrad vznikl asi ve 13. století jako strážní stanoviště u významné zemské stezky, spojující Čechy s Lužicí. V roce 1369 založil Karel IV. na Oybinu klášter Celestýnů, který podléhal řádovému klášteru v italské Sulmoně. Za velké bouře r. 1577 byl klášter a hrad zapálen bleskem a téměř celý areál byl požárem do základů zničen. K jeho obnovení už nedošlo a zříceniny pomalu chátraly, takže dnes jsou k vidění v podstatě už jen impozantní ruiny.

A právě ty již počtvrté rozehraje Lípy Musica živou hudbou. Vokální projekty, které oybinské hudební nabídce vévodily v minulých letech, letos vystřídá Český Paganini. Tak kritika zve jednoho z předních zástupců mladé české generace houslistů, Jiřího Vodičku. Podobně jako festivalovým publikem milovaný Josef Špaček, je i tento houslista přes své mládí nejen sólistou s mezinárodním renomé, ale také koncertním mistrem našeho prvního orchestru, České filharmonie. V programu prologu sice nezazní přímo ukázky z tvorby tohoto ďábelského houslisty. Tklivostí, lehkostí a úžasnou virtuozitou Jiřího Vodičky se však budete nechat okouzlit v efektním průřezu českým i světovým klasickým a romantickým repertoárem za doprovodu renomovaného Českého komorního orchestru.

Suk, Mozart, Saint-Saëns, Janáček a Sarasate, to jsou hudební hvězdy, které se rozsvítí na oybinském nebi v podání jednoho z našich nejtalentovanějších a nejúspěšnějších mladých umělců Jiřího Vodičky v pátek 11. srpna od 21. hodin. 30 kilometrů, které dělí Českou Lípu a Oybin, Vám navíc festival pomůže překonat s pomocí festivalového autobusu. Vstupenky na koncert a svá místa v autobusu si můžete rezervovat na zde nebo ve festivalové pokladně, která je pro vás otevřena do konce června každý všední den kromě pátku a během prázdnin pak každé pondělí a středu. Zařaďte si do svých letních plánů návštěvu Oybina s Lípou Musicou a jistě nebudete litovat. A kdyby se náhodou nad Oybinem stáhla 11. srpna mračna, suchá varianta v kostele v podhradí je zajištěna!

A pokud zvažujete výběr dalších koncertů z letošní festivalové nabídky, pak vězte, že již jen poslední kusy vstupenek na vás v pokladně čekají na vystoupení flamencového dua Café del Mundo, Bennewitzova kvarteta, Jiřího Bárty a Terezie Fialové nebo Hradišťanu…. pospěšte si!