;

Lípa Musica zve na koncerty sboru Čhavorenge

MHF Lípa Musica ve spolupráci s Českou filharmonií podporuje v letošním roce realizaci projektu Romano Drom. Myšlenkou projektu je zviditelnit situaci romských dětí žijících na východním Slovensku, ale i v České republice. "Tuto oblast navštěvujeme a také zde pracujeme již po dobu 20-ti let a vidíme, že další a další generace přežívají v podmínkách, které jsou naprosto nelidské. Přestože vynakládáme naše úsilí, finanční zdroje, energii a čas a dáváme toto všechno do pomoci právě těmto dětem, stále cítíme potřebu, aby se naše společnost začala zajímat o tyto zdravé a inteligentní děti, aby je přestala ponižovat z pohledu své kultury, která je jim naprosto cizí z důvodu sociálního vyloučení, a začala si uvědomovat, že tyto děti opravdu potřebují nás a naší pomoc,a že se bez ní nemohou realizovat. To považujeme za jedinou cestu pro jejich lepší budoucnost," říká Ida Kelarová, vůdčí osobnost projektu a ředitelka organizačního spolku Miret. Ten podporuje rómské umělce, děti a mládež, jejich obecné a jazykové vzělání, ale především jejich umělecký růst a kreativitu. 

ROMANO DROM
Letní škola Romano drom: již tradiční, deset let trvající projekt, který přivádí dohromady mnoho desítek romských dětí z Čech i ze Slovenska. Tyto děti na sobě pod vedením Idy Kelarové a jejího týmu několik týdnů pracují. Zpívají, tančí, učí se o své kultuře a osvojují si disciplínu, aby pak svou práci zúročily v řadě koncertů. V minulých letech to bylo nejen v Rudolfinu (Koncert ke Dni studentstva v listopadu 2014) či na Hradčanském náměstí s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem (červen 2015), ale především v místech, z nichž většina z dětí nebo jejich rodičů pochází – v sociálně vyloučených osadách, v ghettech východního Slovenska.

Po dvou letních pobytech na východním Slovensku s koncerty přímo v romských osadách jsme se rozhodli strávit první dva srpnové týdny 2016 v severních Čechách – v Ústeckém kraji, konkrétně na Šluknovsku. Letní školu Romano drom zakončí tři open-air koncerty pro místní posluchače. Důležitou myšlenkou celého projektu je setkávání, proto do projektu pozveme také neromské zpěváky (děti a mladé lidi ve věku 11-19 let), kteří se k Čhavorenge přidají na zkoušky v rámci Romano drom a pak samozřejmě na všechny plánované koncerty.

9. 8. 2016 – 20.00 – Nový Bor
10. 8. 2016 – 20.00 – Rumburk
11. 8. 2016 – 20.00 – Děčín
Další informace o projektu: http://romanodrom.cz/

SPOLUPRÁCE ČESKÉ FILHARMONIE A IDY KELAROVÉ
Třetím rokem pokračuje spolupráce mezi Českou filharmonií, Idou Kelarovou a dětským pěveckým sborem Čhavorenge, podporujícím talentované romské děti a mladé lidi nejen v jejich cestě za hudbou.

„Je pro nás velkou ctí a pozoruhodnou výzvou spolupracovat s Idou Kelarovou na projektech podporujících talentované romské děti a mladé lidi. Je skvělé, že mohou zažít pocit naplnění, radost z nalezení sebe sama, tedy něco, co může být mezníkem pro jejich další život. Není to ovšem jenom „o nich“. Je to také o naší otevřenosti, o naší upřímnosti, o hledání nás samých. Věříme, že společně pomáháme tomu, aby bylo mezi lidmi méně předsudků, bariér a neporozumění. A naopak více porozumění, vzájemné inspirace a krásné hudby. Česká filharmonie považuje podobné projekty za důležitou součást svého poslání, protože i jí jde – slovy Idy Kelarové – o to: měnit svět.“
David Mareček, generální ředitel České filharmonie
 
„Snoubí se ve mně dvě kultury: romská a česká. Snoubí se a perou zároveň, protože ať chci nebo ne, je ve mně temperament, spontánnost a tvůrčí síla romského národa a zároveň i hloubka a dar národa českého. Je úkolem nejen mým, ale nás všech, přijmout sebe ve svém celku, se všemi klady i zápory, které jsme dostali do vínku díky soužití české a romské kultury v jedné zemi. Na té dlouhé cestě, na Romano drom (= romská cesta), jsme si už mnohé odžili. Někteří z nás narazili, ale většina pochopila, že ani neúspěch není důvodem, proč cestu přerušit. Mnozí chtějí Romům pomáhat, ale vzdávají to při prvních obtížích. Jsem šťastná, že Česká filharmonie s námi po trnité cestě vzdělávání kráčí již třetím rokem, a přesto si uvědomuji, že tato cesta za porozuměním může trvat ještě několik generací, ba že nikdy neskončí.“                 
Ida Kelarová, ředitelka z. s. MIRET

.