Má to smysl! (nejen) s Radkem Baborákem nabídne i skladbu pro psací stroj! A vstupenky ještě jsou!

V pátek 9. listopadu se definitivně uzavře 17. ročník MHF Lípa Musica čtvrtým pokračováním společného projektu se Základní uměleckou školou Česká Lípa, který nese název Má to smysl! Po boku renomovaného umělce se tradičně v rámci festivalu představují ty nejvýraznější talenty ZUŠ na pódiu českolipského Jiráskova divadla. Po úvodních populárněji zaměřených koncertech ve spolupráci s Petrem Maláskem a Danem Bártou se loni žáci ZUŠ mohli setkat s osobností z oblasti klasické hudby – renomovaným klarinetistou Milanem Řeřichou. V letošním roce se tímto projektem završí navíc i kapitola historicky první umělecké garance festivalu, kterou zastával světoznámý hornista a dirigent Radek Baborák. Ten si ke spolupráci přizval své hudební přátele - houslistku Martinu Bačovou, violistu Karla Untermüllera a violoncellistku Hanu Baborákovou. Umělci společně nabídnou žákům českolipské ZUŠ i mistrovské kurzy, které se uskuteční ve čtvrtek 8. listopadu v prostorách školy. Páteční koncert nabídne sólová i komorní vystoupení žáků společně s Radkem Baborákem a jeho kolegy a chybět nebude ani představení Komorního symfonického orchestru ZUŠ Česká Lípa nebo populární Jazzové farmy.  

Epilog, který pohladí srdce, je před námi. Má to smysl!, to je náš krásný a společný projekt se ZUŠ Česká Lípa, který zkrátka nejde nemilovat…,“ říká ředitel festivalu Martin Prokeš. Již po čtvrté se letos dostane talentovaným žákům Základní umělecké školy v České Lípě možnosti setkat se pod festivalovou hlavičkou Lípy Musicy na jednom pódiu s renomovaným umělcem. Tentokráte jím bude umělecký garant – dirigent a hornista Radek Baborák, který se společně s trojicí svých hudebních přátel, houslistkou Martinou Bačovou, violistou Karlem Untermüllerem a violoncellistkou Hanou Baborákovou, bude mladým hudebním talentům věnovat i formou mistrovských kurzů, které budou koncertu předcházet a uskuteční se ve čtvrtek 8. listopadu v prostorách ZUŠ.

Radek Baborák je významnou osobností, která svým uměleckým rozletem přesáhla výrazně hranice naší země, vtiskla tvář tímto projektem uplynulým dvěma festivalovým letům a tímto projektem se loučí... Nemůže být však lepšího vzoru a inspirace pro nastupující generace mladých hudebníků, než špičkový hráč, jehož kariéru zdobí cena Grammy, angažmá v nejlepších filharmoniích světa – České, Mnichovské i Berlínské, bezpočet sólových i komorních úspěchů, a to i s vlastními tělesy, a především skromnost, nenucenost a lidská vřelost…

Na programu večera zazní skladby českých i světových autorů klasické hudby, chybět nebudou ani exkurzy do světa populární hudby. Perličkou bude zařazení skladby Leroye Andersona, kde se jako sólový nástroj představuje psací stroj. Jako sólisté večera se představí mladí zpěváci, kytaristé, hráči na dechové nástroje, ale i populární hudební ansámbly ZUŠ Česká Lípa, jakými jsou klarinetové kvarteto Bylo nás pět, bicí soubor Hluchá parta nebo Jazzová farma. Radek Baborák se chopí taktovky školního Komorního symfonického orchestru v Šostakovičově skladbě Druhý valčík a s tělesem vystoupí i jako sólista na lesní roh v Saint-Saënsově Romanci. Se svými hudebními přáteli pak zařadí Gebauerův Kvartet. Chybět však nebude ani tvorba amerických ikon 20. století Raye Charlese, Victora Younga nebo Freddieho Hubbarda, nebo píseň od populární barbadoské zpěvačky Rihanny. 

Kompletní program:

1.

Dmitrij Šostakovič: The second waltz

Camille Saint-Saëns: Romance pro lesní roh a orchestr

Leroy Anderson: Psací stroj

Komorní symfonický orchestr
Radek Baborák - dirigent

sólisté: Radek Baborák – lesní roh, David Mašek – psací stroj, Martina Bačová - housle, Anežka Marková - flétna
Pavel Hric - pedagog

2.

Leonhard de Call: Trio in C Dur - Menuet, Rondo

Viktor Baloun, Patrik Severa, Adam Němec – klasické kytary (1.II, 1.II., 6.I.)
Zdeňka Ančincová – pedagog

3.

Camille Saint- Saëns: Sonáta pro klarinet a klavír - 1. věta - Allegretto

Jiří Novotný - klarinet
Pavel Hric – pedagog, Lenka Kubátová – klavírní doprovod

4.

Bohuslav Martinů: Zastavte muziky

Giovanni Battista Bononcini: Per la gloria d‘adorarvi

Lucie Kovářová - zpěv
Jarmila Klokočníková - pedagog, Jan Ševčík – klavírní doprovod

5.

Bedřich Smetana: V Čechách - (z cyklu Sny)

Anežka Marková - klavír
Jiřina Jeništová - pedagog

6.

Antonín Dvořák (arr. Terry Kenny): Slovanský tanec č. 2

Johannes Brahms (arr. Marco Mazzini): Uherský tanec č. 5

Klarinetové kvarteto "Bylo nás 5"
Jana Hricová - pedagog

7.

Leroy Ostransky: Concerto Miniature

Lukáš Pavljuk - trombon 
Jakub Mašek – pedagog, David Mašek – klavírní doprovod

8.

François-René Gebauer: III. Quartet op. 37 F Dur Allegro, Adagio, Rondo-Allegro

Radek Baborák – lesní roh, Hana Baboráková – violoncello,

Martina Bačová – housle, Karel Untermüller - viola

 

-------------

9.

Rihanna: Russian Roulette

Sára Kadlecová - Zpěv (3./II.)
Zdeňka Cmuntová – pedagog, David Mašek – klavírní doprovod

10.

Ed Sheeran: Perfect

Adéla Kučerová, Karolína Wildmanová, Eliška Kulhánková- trio - Zpěv (2./II.)
Petra Jandíková – pedagog, David Mašek – klavírní doprovod

11.

Arcano a Sus Maravillas: Goza Mi Mambo

Hluchá parta – bicí soubor

Vojtěch Šeminský - pedagog

12.

Ray Charles: Hallelujah I Love Him So

Freddie Hubbard: Little Sunflower

Victor Young: When I Fall In Love

Jazzová farma
Aleš Jungman - dirigent

Změna programu vyhrazena.

V prodeji jsou poslední vstupenky, pro žáky a pedagogy ZUŠ je vstup na tento koncert zdarma, cena vstupenky pro rodinné příslušníky a ostatní zájemce je 80,– Kč. Vstupenky je možné zakoupit online nebo ve festivalové pokladně v Žižkově ulici ve středu 7. listopadu od 15 do 17 hodin.