Martin Prokeš: O naše společné setkávání nepřijdete

Milí posluchači, podporovatelé, příznivci MHF Lípa Musica,

jsme součástí bezprecedentní situace, která se každého z nás nějakým způsobem dotýká. Je to doba, která nám přináší příležitost si některé věci ve svých životech lépe uspořádat, přehodnotit a zaměřit se na podstatné. Dostali jsme svým způsobem dar v podobě času. Čas, který můžeme věnovat sami sobě, svým blízkým a vrátit se tak v čase do dob, kdy spolu rodiny trávily více času než v době dnešní. Přeji si ze srdce, ať nás tato doba posílí, obohatí o nové cenné zkušenosti a ať se opět dokážeme radovat z maličkostí všedního života. Tento sociální půst jasně ukazuje, jak moc je pro nás lidi důležitý mezilidský kontakt a sdílení zážitků, emocí, informací. Jedním z nejsilnějších nástrojů je živé umění, které v těchto dnech tolik chybí. Ano, internet je doslova zaplaven sdílením virtuálních koncertů, uměleckých produkcí, divadelních her či dokonce můžeme virtuálně navštívit galerie. Je to ovšem jen slabá náhrada.

Náš spolek Arbor pro Vás připravil opravdu nádherné projekty jak v rámci Českolipského komorního cyklu, tak dominantně v rámci MHF Lípa Musica. Události posledních dní nás donutily naše plány přehodnotit a uzpůsobit tak, aby měly větší šanci se uskutečnit. Českolipský komorní cyklus tedy přesouváme výjimečně na podzim a pokusíme se zachovat alespoň 5 koncertů tohoto cyklu.

Festival Lípa Musica jsme nuceni přepracovat úplně celý. Dramaturgie byla pochopitelně postavena tak, abychom vám představili ty nejlepší z nejlepších v rámci evropského měřítka a zároveň navštívili tradiční místa na německé straně. Hranice jsou zavřené a nikdo v současné chvíli nedokáže věštit z křišťálové koule, jak tomu bude na podzim. Naše cesta je tedy jasná, připravujeme pro vás výjimečný ročník, kde se představí výhradně čeští špičkoví umělci, které zároveň velice rádi tímto podpoříme, protože jejich ekonomická situace není lehká. Bude to ročník, který nám představí naší českou interpretační chloubu a pýchu, umělce, kteří dělají dobré jméno naší zemi v zahraničí.

Těšte se tedy, o naše společné setkávání nepřijdete. Po Velikonocích pro vás chystáme virtuální koncert našeho uměleckého garanta vynikajícího houslisty Josefa Špačka, který speciálně pro Lípu Musicu zahraje koncert za doprovodu klavíristy Miroslava Sekery. O způsobu, kde si koncert budete moci v přímém přenosu shlédnout vás budeme včas informovat. V polovině května vás provedeme virtuálně naší festivalovou nabídkou, abychom v červnu otevřeli předprodej vstupenek.

Naši milí, neklesejte na mysli, jsme tu stále pro vás a i v těchto časech usilovně pracujeme, přemýšlíme, tvoříme, abychom tu byli pro vaše naplnění a pocit radosti z hudby, kterou všichni tolik milujeme.
Jménem celého festivalového týmu vám přeji pevné zdraví a těšíme se na shledání.
Opatrujte se!

Martin Prokeš
předseda spolku ARBOR
ředitel MHF Lípa Musica