Originální duel kytary s cimbálem

Druhý večer 16. ročníku Mezinarodního hudebního festivalu Lípa Musica nabídl tradiční koncert při svíčkách. Populární lokalitu kostela sv. Barbory zasazeného uprostřed polí, v místech, kde za třicetileté války popelem lehla obec Mnichov a od té doby už jej civilizace svými výdobytky nepoznamenala, přilákala půl druhé stovky návštěvníků. Na programu bylo tentokrát netradiční setkání dvou strunných nástrojů. Poutavý duel zde svedli cimbalistka Zuzana Lapčíková s kytaristou Vladislavem Bláhou. 

Svit desítek svící doprovodil umělce v barvitém programu oscilujícím mezi barokní, soudobou i folklórní tvorbou. Plnokrevný cimbál s temperamentní kytarou vykreslily poutavě vivaldiovské motivy i piazzollovskou poetiku. Vladislav Bláha exceloval v sólových kompozicích Tesaře i španělských kusech Fally. Zuzana Lapčíková předvedla svůj zemitý cit pro lidovou hudbu hrou i zpěvem v ukázkách ze svého rodného kraje i transkripci díla Leoše Janáčka...

Po originálním mixu renesanční hudby, chorálu a folku 20. století v den zahájení festivalu, nabídl druhý večer 16. Lípy Musicy směsici neméně neotřelou a pestrou. Duel strun bojujících i s nestálostí teplot prostor připravil pro festivalové publikum zvukově i emočně barvitý večer, který ve výjimečný zážitek korunovala sama svícemi osvícená, jedinečná Svatá Barbora. Nadšené publikum si vyžádalo dva přídavky, které korunovaly druhý vydařený festivalový večer.