Radek Baborák: Podpořme společně muzikanty na volné noze

S obdivem a úctou sleduji iniciativu člověka, který své hudební zkušenosti, získané snad ve všech koutech světa nyní přenáší na českou půdu. Právě v době, kdy je zapotřebí se vzájemně podpořit a podržet, přichází Radek Baborák s nápadem založit sbírku pro muzikanty na volné noze. Dokazuje tím, že je nejen elitním hudebníkem a člověkem, kterému není lhostejné, v jaké situaci se jeho kolegové nacházejí. Za velmi krátkou dobu dokázal namotivovat přední české, ale i zahraniční osobnosti v kultuře, které nejen pomáhají finančně, ale i šíří povědomí o této úžasné aktivitě. Lidé, kteří sebrali odvahu vystoupit z řad orchestrů a ansámblů a vydali se na tzv. sólovou dráhu muzikanta, či se stali v dobrém slova smyslu hudebníkem na volné noze, který přijímá nabídky ke spolupráci, patří mezi naší hudební elitu. Je nyní zapotřebí se nejen semknout a podpořit, ale i se zamyslet směrem do budoucnosti a hovořit o nutnosti vytvořit takový solidární hudební fond, do kterého lze přispívat v době, která ekonomice přeje tak, abychom dokázali v době potřeby do takových fondů sáhnout. S obdivem sledujeme, že s takovými nástroji umí v Evropě pracovat. Díky této iniciativě jsme zase o krok blíž o tomto tématu otevřeně hovořit a něco takové založit.

Děkuji Radkovi a lidem, kteří mu s tím pomáhají, za jejich lidskost a Vám všem za otevřené srdce a podporu lidem, kteří naši pomoc potřebují.

Martin Prokeš, ředitel MHF Lípa Musica

Více informací o sbírce zaměřené na podporu umělců na volné noze, kterou inicioval náš bývalý umělecký garant, hornista a dirigent Radek Baborák, včetně možnosti se zapojit najdete zde: https://www.donio.cz/Muzikanti

Podporu sbírce vyjádřili David Mareček, generální ředitel České filharmonie, Daniel Sobotka, ředitel Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, Jakub Čížek, ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Roman Bělor, ředitel MHF Pražské jaro, Jan Pikna, ředitel NF Smetanova Litomyšl, Jan Simon, ředitel MHF Dvořákova Praha, Ludvík Bohman, ředitel Intergram, Jiří Kejval, podnikatel a předseda Český olympijský výbor, Oldřich Smola, ředitel Nadace Život umělce. Z dirigentských řad pak například taková jména jako Jakub Hrůša, Tomáš Netopil nebo Tomáš Brauner, Emmanule Villaume, Semjon Byčkov, Jan Kučera a další.  Z organizací např. Intergram, Český olympijský výbor nebo Nadace Život umělce. „Neustále se každým dnem připojují další významní podporovatelé, kteří si uvědomují vážnost situace,“ říká Radek Baborák. Jejich kompletní seznam bude pravidelně aktualizován na stránkách donio.cz a www.muzikantivolnanoha.cz. Sbírka běží pod záštitou radní pro kulturu hlavního města Prahy Hany Třeštíkové.