Tajné tipy Lípy Musicy

Nevíte, jaký koncert vybrat z letošní festivalové nabídky Lípy Musicy? Nenechávejte své rozhodnutí na poslední chvíli a nechte se inspirovat našimi tipy. Sestavili jsme pro vás koktejl hudebních zážitků, které byste si letos rozhodně neměli nechat ujít. Základem je lahodná hudba v prvotřídní interpretaci, přidáme krásné hlasy a výrazový tanec a dochutíme kapkou commedie dell’arte. Namíchejte si své koncertní menu již nyní a připravte se na hudební podzim v rytmu Lípy Musicy!

Andělské hlasy

Andělské hlasy mladých zpěváčků Kühnova dětského sboru rozezpívají 17. září ve filipovské poutní bazilice reprezentativní průřez světovou sborovou literaturou. Kühňata si vydobyla pozici na špičce českých dětských sborů díky obdivuhodné interpretační jistotě, krásné kantiléně, půvabu a výborné interpretaci, které charakterizují těleso zásluhou Jiřího Chvály.  Filipovský večer je tak příslibem působivé hudební pouti od renesance až po perličky soudobé české a zahraniční tvorby v jiskřivé interpretaci dychtivých mladých muzikantů, ze kterých prýští ryzí nefalšovaná láska k hudbě… 

Zlato v Prysku

Odlišnější snad zvukové barvy ani nemohou být, jako zemitý tón starodávného nástroje tvořeného z duté větve v kontrastu s jasným sopránem. Německý ansámbl Aurea vás však přesvědčí, že tón didgeridoo a středověký a renesanční chorál jdou neobyčejně dohromady. Bourdon neboli dlouze držený tón se výjimečné snoubí s melismatickým zpěvem. Aurea navíc s písněmi a kusy pro didgeridoo pracuje experimentálně, čímž dochází k jedinečnému propojení tradice a živé spontánnosti a buduje tak výjimečný most mezi starou a novou hudbou i světem… nechte se okouzlit Zlatem v Prysku a vychutnejte si 22. 9. zcela neotřelý hudební zážitek v kostele zářícím novotou….

Labyrint lásky

Labyrintem lásky vás v sobotu 23. 9. ve Stráži pod Ralskem provede renomované Collegium Marianum. Připravovaný program pracuje nejen s Loutnou českou, která s úspěchem zazněla na festivalu v loňském roce, ale připomene též odkaz strážského rodáka H. I. F. Bibera či barokních skladatelů Brentnera a Caldary. Vypravte se s námi na mystickou hudební pouť, v níž duchovní láska prochází zkouškami a nástrahami tohoto světa, aby konečně spočinula v konečném a pravém „veselí“ a přijeďte se zaposlouchat do dalšího krásného hlasu, který bude patřit naší nejúspěšnější sopranistce věnující se staré hudbě – Haně Blažíkové.

Krása přichází…

Okouzlující krása a hloubka kantát Johanna Sebastiana Bacha doplněná o instrumentální mezihry z jeho cembalové partity v podání dua vynikajících interpretů, to slibuje tradiční svatováclavský koncert zasazený do kostela sv. Vavřince v Jezvé. Naše přední varhanice a cembalistka Barbara Maria Willi po loňském úspěchu s recitálem společně s mezzosopranistkou Markétou Cukrovou tentokráte představí renomovaného německého tenoristu Markuse Brutschera, jehož umělecký životopis je oslnivou přehlídkou úspěšných zářezů na pomyslné pažbě jeho kariéry napříč prestižními scénami celého světa. Líbezný hlas tohoto bavorského rodáka bude dalším skvostným kamínkem v mozaice krásných hlasů, které letošní Lípa Musica představí.

Mozartovo requiem

Mozartovo Requiem, titul, který mluví sám za sebe... Vrcholné dílo chrámové hudby vůbec, poslední opus jedné z největších osobností světových kulturních dějin, jenž dodnes zůstává opředen mnoha tajemstvími a nejasnostmi, od samotného objednání díla utajeným poslem až po tíživou naléhavost dokončení, která Mozarta sžírala na konci jeho životní cesty. V osmém taktu Lacrimosa se Mozart odmlčel navždy. Pravděpodobně žil v přesvědčení, stíhán přízrakem tajemného objednatele, že dílo píše sám pro sebe a musí vše stihnout, než mu vyprší jeho čas. O dokončení se poté kongeniálním způsobem postarali jeho žáci Süssmayr a Eybler. Nenechte si ujít toto strhující hudební mysterium naplněné nadčasovým, hluboce osobním poselstvím, naléhavostí a autentičností prožitku, ze kterého až mrazí... 6. 10. v nejsevernějším městem Království českého v Žitavě!

Inspirace o páté

Sejde-li se ke spolupráci pětice pozoruhodných a vynikajících muzikantů, nemůže vzniknout nic jiného, než vynikající komorní soubor. Tak je tomu i v případě dechového Afflatus Quintetu. Všichni jeho členové, tedy flétnista Roman Novotný, hobojistka Jana Brožková, klarinetista Vojtěch Nýdl, fagotista Ondřej Roskovec a hornista Radek Baborák jsou jednotní v názoru, že hra v kvintetu patří k nejtěžším: "Náš zvuk je průsečíkem pěti rozdílných nástrojů a barev, pěti různých způsobů nasazení tónu a pěti hráčských individualit." Na lückendorfské festivalové premiéře vás v neděli 15. října však s lehkostí, grácií a dokonalostí sobě vlastní přesvědčí, že v případě Afflatusu to rozhodně neplatí…

Hravý Harlekýn

Českolipské Centrum textilního tisku rozehraje po flamencových kytarách rozverný i dojímavý Harlekýn.  Unikátního provedení avantgardní skladby Harlekýn pro sólový klarinet, jejímž autorem je německý skladatel Karlheinz Stockhausen se ujme vynikající klarinetista Karel Dohnal. Skladbu Harlekýn, kterou jeden z největších skladatelů minulého století Stockhausen napsal jako hudebně-pantomimické číslo, hrají pro její náročnost jen čtyři interpreti na celém světě. Interpret musí perfektně zvládnout nastudování hudebního zápisu, choreografii a mimiku. Nenechte si ujít výjimečné hudební pojetí italské commedie dell’arte, skvělý Karel Dohnal vás svým Harlekýnem pohltí a vtáhne do neopakovatelné atmosféry plné humoru… 19. října v České Lípě!

Mystérium času

Tři inscenace, tři mladí talentovaní choreografové tvořící na hudbu českých hudebních skladatelů a tři rozdílná pojetí chápání faktoru času. To je nový projekt fenomenálního Pražského komorního baletu, který se po čtyřech letech vrací do České Lípy. Těšit se můžete na černou taneční grotesku na motivy proslulé básně Havran Edgara Allana Poea i na filosofické taneční kreace zkoumající časoprostor a poukazující na teorii relativity i na otázky týkající se naší minulosti a hloubky vesmíru, zrození života a jistoty smrti. Ústředním hudebním motivem projektu je Kabeláčovo Mystérium času, jedna z nejpozoruhodnějších českých kompozic 20. století… To vše 24. října v Jiráskově divadle!

A třešnička na dortu? Přece zahajovací koncert Requiem za růžový měsíc! O tom více zde

Nuže? Připravte si svůj koktej Lípa Musica včas, nešetřete na ingrediencích a vychutnejte si podzim plnými hudebními doušky!

Podrobnosti ke koncertům a možnostem, jak si zajistit své vstupenky a případně i autobusovou dopravu najdete zde