Ústecká kapitola festivalu začíná v Teplicích

I v letošním roce se čtyři festivalová koncertní zastavení uskuteční v Ústeckém kraji, kam festival zavítává pravidelně již řadu let a náleží díky tomu do prestižního programu Rodinné stříbro Ústeckého kraje.

Ústeckou kapitolu Lípa Musica otevře 30. září na nové lokalitě v Teplicích, kterou bude prostor Bartholomeus Gallery & Café. Ten rozezní právě nový umělecký garant, houslový virtuóz Josef Špaček, a to společně se svojí hudebně založenou rodinou. Příslušníci klanu Špačků jsou rovněž hráči České filharmonie a úspěšnými sólisty. Večer slibuje nejen perličky ze světa klasické hudby, ale také z rodinného života, neboť koncert doprovodí mluveným slovem a ukázkami z knihy Špačci ve fraku paní Špačková.

Stálicí mezi koncertními místy je statutární město Děčín, kam se s Lípou Musicou příznivci klasické hudby mohou vypravit i v letošním roce. 9. října zde vystoupí duo našich předních operních pěvkyň, sopranistka Simona Šaturová a mezzosopranistka Markéta Cukrová, které patří ke špičce ve svém oboru. Na klavír toto duo v krásném programu složeném z Dvořákových Moravských dvojzpěvů a dalších skladeb tohoto velikána doprovodí Vojtěch Spurný. Koncert se uskuteční v Knihovním sále Zámku Děčín.

Třetím zastavením bude premiéra festivalu v krajské metropoli – Ústí nad Labem. Po čase se na festivalový program vrací renomovaný vokální soubor Schola Gregoriana Pragensis, který je bytostně s festivalem spjatý a lze jej považovat za nekorunovaný rezidenční ansámbl Lípy Musicy. Z bohatého repertoáru tělesa zazní úspěšný projekt Dialog lidského hlasu a strun, na němž Schola spolupracuje s neméně slavným violoncellistou Jiřím Bártou a v jehož ohnisku stojí mnohovrstevný dialog: dialog napříč staletími i dialog mezi různými barvami zvuku, jehož nositeli jsou mužské hlasy a strunný nástroj. Koncert se uskuteční 13. října v místním známém kostele se šikmou věží.

Ústecká kapitola se uzavře 25. října na zámku ve Šluknově, kde vystoupí jedna z výrazných osobností současné české klavírní školy – Miroslav Sekera. Jeho recitál bude poctou Leoši Janáčkovi a Fryderyku Chopinovi. Na všechny koncerty s výjimkou šluknovského recitálu je stále ještě možné si místa zarezervovat. Více o vstupenkách najdete zde.