Ve víru klarinetů

17. Lípa Musica odstartovala v pátek 24. srpna tradičně na saském Oybině. Podobně jako v loňském roce nebylo počasí festivalu nakloněno, a tak se koncert místo v kostele s klenbou pod hvězdami konal v horském kostelíku v podhradí, který má ovšem díky svému zasazení do skály zcela neobyčejné kouzlo. A to ještě více umocnilo výtečné klarinetové kvarteto svým neotřele sofistikovaným cross- overem...

Vyprodaný prolog sedmnáctého festivalového ročníku přinesl po loňském ryze klasickém programu návrat jednoho z nejvýraznějších ansámblů české hudební scény, který klasické hranice zcela originálním způsobem překračuje. Nositel ocenění Classic Prague Awards, klarinetové kvarteto Clarinet Factory, není na festivalu nováčkem, návraty inspirativních umělců jsou však vítané a vždy obohacující. A inspirativními a zcela originálními umělci Clarinet Factory rozhodně jsou. Seskupení prvotřídních hráčů, kteří tvůrčím způsobem přistupují ke každému ze svých koncertů a citlivě respektují příležitost i prostory, ve kterých vystupují, připravilo neobyčejný večer plný spontánního hudebního souznění. Jindřích Pavliš, Vojtěch Nýdl, Luděk Boura a Petr Valášek, to jsou hlavní protagonisté „fabriky klarinetů“, a pracují skutečně jako dobře promazané stroje. Jejich devizou je nejen vysoká interpretační úroveň, kterou prokazují v klasické hudbě i jazzu, ale nad to i tvůrčí duch, odvaha experimentovat, dar improvizace a neobyčejná „chemie“ umožňující zcela samozřejmé a přirozené duševní a duchovní souznění, které dává jejich hudebnímu výrazu naprosto jedinečný ráz. 

Oybinský večer složený převážně ze skladeb obsažených na posledním albu souboru nabídl originální reflexe klasické hudby, abstraktní hudební inspirace i ozvuky lidové a etnické hudby v dialogu klarinetů a lidského hlasu. Novinkou bylo představení masivního basbarytonového klarinetu, které jsou jen dva v republice, i zařazení zcela nové skladby Out of home, která je poctou Antonínu Dvořákovi. 

Hudebně i tematicky pestrý program zavedl posluchače od symbolicky výročního akcentu české hudby, a to i ve folklorní rovině, přes sladkobolnou Francii, ozvuky cesty do Senegalu až k snovému tajemnu dálného východu. Vytvářený kultivovaný mix, s využitím nejrůznějších inspiračních zdrojů, jejich originální zpracování klasickými postupy, hojně čerpajícími zejména z minimalismu, oblečení do jazzového kabátu, práce s vokální linkou i znamenitou imitací jiných nástrojů, jsou prosté povrchně módnímu crossoveru, přináší naopak dotek hudebního universa v průzračně autentické podobě. Každý večer s Clarinet Factory je neopakovatelný. Je to dílem improvizace, momentální nálady a atmosféry, které napomáhá i komunikace muzikantů s prostorem a sálem, jež muzikanti nabídli i festivalovému publiku v oybinském Bergkirche. Nadšené publikum zaplněného kostela odměnilo soubor dlouhotrvajícím vydatným potleskem. Sedmnáctá festivalová řada začala nekonformně a s úspěchem, její pokračování bude na programu 17. září, kdy se přeneseme s jednou z hvězdných předních mezzosopranistek Magdalenou Koženou do světa opery.