Změna obsazení: Gabriel Schwabe nahradí onemocnělého Juliana Steckela v Lípa Musica sextetu

Z důvodu náhlé zdravotní indispozice německého violoncellisty Juliana Steckla, který se měl představit na koncertu ve čtvrtek 3. 10. v evangelicko-lutheránském kostele ve Waltersdorfu, se violoncellového partu v dílech Arnolda Schönberga a Antonína Dvořáka chopí úspěšný německý umělec Gabriel Schwabe. Lípa Musica sexteto, které pro festival sestavil jeho umělecký garant Josef Špaček, si i přes tuto nepříznivou skutečnost zachovává složení z významných osobností mladší hudební generace, které jsou již dnes etablovanými a respektovanými umělci na světových koncertních pódiích. Gabrielu Schwabemu děkujeme za promptní záskok. 

Gabriel Schwabe je laureátem tří nejprestižnějších violoncellových soutěží: Grand Prix Emanuela Feuermanna v Berlíně, Concours Rostropovich v Paříži a Pierre Fournier Award v Londýně. Významní kritici chválí jeho expresivní interpretace, technické schopnosti spojené s přesvědčivou přítomností na jevišti. Jako sólista spolupracoval s významnými orchestry, jako je Londýnská filharmonie, Rozhlasový symfonický orchestr Berlín, Severoněmecká rozhlasová filharmonie, Královská severská symfonie, Německý symfonický orchestr Berlín, symfonické orchestry Malmö a Norrköping nebo NCPA orchestr Peking s dirigenty, jako jsou Marek Janowski, Eivind Gullberg-Jensen, Dennis Russell-Davies, Cornelius Meister, Michael Sanderling, Marc Soustrot a Christian Kluxen. V komorní hudbě Gabriel Schwabe pravidelně vystupuje s umělci, jako jsou Isabelle Faust, Christian Tetzlaff, Lars Vogt, Kirill Gerstein a Jonathan Gilad. V roce 2010 debutoval v londýnské Wigmore Hall. Pravidelně hostuje na festivalech, jako je Jeruzalémský komorní hudební festival, Kronbergský festival, Amsterdamské bienále a Šlesvicko-holštýnský hudební festival. V roce 2015 podepsal Gabriel Schwabe exkluzivní smlouvu o nahrávání s nahrávací společností Naxos. Jeho debutové CD (Brahmsovy sonáty a písně s klavíristou Nicholasem Rimmerem) vyšlo ve stejném roce. Nahrávky se Symfonickým orchestrem Malmö a Marcem Soustrotem, Královskou severskou symfonií a Larsem Vogtem nebo Německým symfonickým orchestrem a Antonim Witem se rovněž těší velkému kritickému ohlasu. Gabriel Schwabe se narodil v Berlíně německo-španělským rodičům. Studoval u Catalina Iley na univerzitě v Berlíně a u Franse Helmersona na Kronberské akademii. Další zkušenosti získal od Janose Starkera, Garyho Hoffmanna nebo Gidona Kremera. V letošním roce začal vyučovat hru na violoncello na konzervatoři v Maastrichtu. Gabriel Schwabe hraje na vzácný italský nástroj postavený v Brescii (ca 1600), který má zapůjčený ze soukromé sbírky.

Houslového partu se vedle Josefa Špačka ujme vynikající německý houslista Tobias Feldmann, který má na svém kontě úctyhodný počet úspěchů na předních soutěžích včetně soutěže královny Alžběty v Bruselu a dnes je již stálicí na světových pódiích. Violové party obstarají multiinstrumentalista Sergej Malov, jenž se na festivalu o den později představí i sólově, a bývalý první violista Berlínské filharmonie, maďarský rodák Máté Szücs. K druhému violoncellu se posadí Tomáš Jamník, progresivní český violoncellista, který s úspěchem zakotvil v Berlíně. Program i přes změnu obsazení představí výjimečné dílo světové hudební literatury – Zjasněnou noc Arnolda Schönberga a Dvořákův sextet A dur. Poslední vstupenky na tuto výjimečnou událost jsou ještě v prodeji.