Andělé mezi námi

Važení přátelé, rád bych Vám popsal něco, o čem delší dobu přemýšlím. Dovolte mi se o to s Vámi podělit.

Již od roku 1999 pravidelně navštěvuji nejrůznější firmy a společnosti nejen našeho města a regionu, abych je, jakožto ředitel hudebního festivalu, oslovil a požádal o podporu živého umění. Je to krásná práce, setkávat se s lidmi a poznávat zase jejich názory. Za tu dobu jsem měl možnost poznat jich již hezkou řádku a uvědomit si, že je mezi námi ještě stále dost takových, kterých si člověk může vážit a kterým není lhostejné, jakým směrem se naše společnost vyvíjí.

Namátkou vzpomenu alespoň pana RNDr. Tomáše Tichého z Nového Boru /Jednoduché účto/, či pani MUDr. Věru Pokornou /Děčín/, pana Jaroslava Pokorného /TOP stavebniny/, MUDr. Tomáše Kočího Česká Lípa/ či pana JUDr. Pavla Smutného /Praha/. Je jich opravdu celá řada včetně všech starostů spolupořádajících měst.

Hudba je něco, co nás provází v každodenním životě, aniž bychom si to uvědomovali. Ráno vstaneme a pustíme si rádio či oblíbenou skladbu v přehrávači. Neexistuje film, při němž by nesehrála zásadní roli hudba. S hudbou se setkáváme při promocích, svatbách, zábavách, ba i při posledním rozloučení. Je skutečně všude s námi, dělá nám společníka. K tomu, aby tyto samozřejmé věci mohly vzniknout, musí na druhé straně být vždy živý muzikant, který nám hudbu zprostředkuje přes svou nahrávku, či formou živého vystoupení. Vážně, hudba je nepostradatelnou součástí našich životů a prostřednictvím své hloubky nás činí lepšími a lidské životy obohacuje.

Tím naším posláním je zprostředkovávat lidem živé umění, aby měli možnost přes všechny mediální tlaky ještě slyšet živou hudbu a zažít přímý kontakt s těmi, kteří nám skrze své umění nabízejí hudební zážitky. Jsem velmi silně přesvědčený o tom, že je potřeba za tyto věci bojovat a usilovat o to, aby je nepřeválcovaly dnes již desítky seriálů a hudebních zábavních pořadů, se kterými se v posledních letech takříkajíc roztrhl pytel. Přijde mi smutné, jak tisíce televizních diváků sleduje, zda má Česko a Slovensko talent a hltají obrazovku. Ano, jsou skutečně šikovní a talentovaní lidé mezi námi, ale jejich talent a um bude naplněn jen ve chvíli, kdy bude mít muzikant možnost koncertovat. Važme si, přátelé, toho, že máme dar sluchu a můžeme vnímat krásu hudby. Naším cílem a snem je, aby Ti, kteří na Lípu Musicu přijdou, o tento klenot nebyli ochuzeni.

To všechno by bylo ale jen slovo jednoho bláznivého muzikanta, který se o něco snaží. Avšak mám velké štěstí, že mým slovům a skutkům věří dostatek lidí, a festival Lípa Musica tak mohl vstoupit do svého XI. ročníku. Vážím si všech, kteří festival podpořili. Jsou to andělé, kteří nám skrze své prostředky, které mohli využít pouze pro sebe, umožnili právě to, o čem píšu. Děkuju jim za to.

Ten hlavní garant festivalu je Město Česká Lípa, které přijalo od prvopočátku festival za svůj, podporuje ho a je s ním úzce spojováno, právě tak jako Českolipská teplárenská a.s., která část své energie dokázala proměnit svým přispěním v energii hudby a umění.

Děkuji generálnímu partnerovi společnosti Everesta, hlavním partnerům společnosti Ještědská stavební a společnosti Jakub a všem ostatním 79 partnerům festivalu. Všechny naše podporovatele naleznete zde.

Lípa Musica se blíží a tento nejzásadnější hudební svátek našeho regionu začíná 21. září. Všechny Vás srdečně zveme, veškeré informace naleznete na stránkách www.lipamusica.cz. Těšíme se na setkání s Vámi.

 

Martin Prokeš, ředitel MHF Lípa Musica