;

Do kravařského kostela se navrátila chrámová hudba

Zdravíme naše pravidelné návštěvníky a opět přinášíme ohlédnutí Tomáše Cidliny. Pod článkem opět najdete galerii s fotografiemi Lukáše Pelecha.

"V sérii pravidelných zpráv z dění Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica vám přinášíme reportáž z koncertu Severočeského filharmonického sboru, který hostil kostel Narození Panny Marie v Kravařích.

V tomto koncertu bylo záměrem organizátorů festivalu dát prostor interpretům pocházejícím přímo z českolipského respektive libereckého regionu. Festival, který tak uváděl na Českolipsku nejednou přední jména světové klasické hudby, tím splácí svůj dluh a dává příležitost také místním umělcům, které doplnil soubor Harmonie východočeských filharmoniků, ve kterém si pod uměleckým vedením Jiřího Bečky podávají ruce smyčcové nástroje s hobojem.

Program večera započal ofertoriem Laudetur Jesus Christus od Bohuslava Matěje Černohorského. Tato skladba je jedním z vrcholných děl nejen tohoto autora, ale českého hudebního baroka vůbec. Následovalo další z témat duchovních zpěvů, táhlé a tklivé Miserere mei, Deus Antonia Lottiho, během kterého silné hlasové vlnobití nesoucí se z presbytáře nemohlo nepohnout nikým v kostele.

 

V programu večera následovala díla Františka Xavera Brixiho, Tomasa Lodovica da Vittorii a Grzegore Gerwazy Gorczyckého. Slavonostním hymnem Te Deum Antonína Rejchy se potom přeci jenom v kostelních lavicích už studený večer dokonale završil. Te Deum je skladbou díkůvzdání, kterou se končívaly slavnostní bohoslužby. Snad i Bůh musel být rád, že se tato hudba do jeho stánku nakrátko navrátila.

Severočeský filharmonický sbor přinesl do Kravař večer věnovaný skutečně krásné a velmi dobře provedené duchovní hudbě. A to, že podtitul večera zněl Region představuje své interprety netřeba vnímat nijak jako nadsázku ani jako klišé. Když jsem se zadíval do tváří členů sboru, viděl jsem obličej paní, co se na mě v civilním životě vždycky usmívá zpoza kasy v obchodu, viděl jsem obličej jiné, která chodí na všechny muzejní vernisáže a viděl jsem do basu zanícený obličej zpěváka, kterého jsem viděl na nějakém bigbítu a mnoho dalších povědomých obličejů. Nutně se vám při pohledu na zpěváky vkrádá myšlenka o tom, jak je úžasné, že člověk, který denně vykonává svůj civilní úděl, hledá odreagování v chrámové hudbě. Bravo.

A totéž si ostatně za svůj energický výkon a též za svůj dlouhodobý přínos místní kultuře zaslouží dirigent a zakladatel Severočeského filharmonického sboru Josef Zadina. Ten je nejenom vedoucím sboru, ale zároveň též regenschorim katedrály Svatého Ducha v Hradci Králové. Tamtéž zároveň řídí katedrální sbor Cantores Gradecenses a snad právě touto cestou došlo ke spojení s Harmonií východočeských filharmoniků, kteří zážitek z večera věnovaného krom jiného jednomu století české barokní a klasicistní hudby podtrhli."

Autor: Tomáš Cidlina

Galerie ZDE: