;

Lípa Musica zve na koncerty prvního týdne festivalu

Vážení příznivci festivalu a návštěvníci stránek, v letošním roce jste si možná všimli, že jsme rozdělili festivalové putování po jednolivých týdnech. V této koncepci Vám budeme i přinášet upoutávky vždy na celý festivalový týden. Můžete se s nim setkat opět ve slovech Tomáše Cidliny v Českolipském deníku (vždy v úterý), na našich stránkách a facebooku. Jana Kočová Vám zprostředkuje festivalové týdny na serveru i-noviny.cz případně také na našem facebooku. Věříme, že Vám to pomůže v lepší orientaci festivalem. Nyní přínášíme první festivalový týden. Těšíme se na viděnou. 

"Mezinárodní hudební festival Lípa Musica vstupuje do svého jedenáctého ročníku a jeho první koncerty zazní na různých místech regionu již během tohoto víkendu. Zde je malý průvodce prvním festivalovým týdnem.

Tak trochu oproti zavedené tradici se letos zahajovací koncert nekoná v České Lípě. 

Hostit ho bude v pátek 21. září od 19 hodin Městské divadlo v Jablonci nad Nisou, které se po několika letech stalo jednou ze stálých adres festivalu. Zahájení hudebního svátku neobstará nikdo významnější než Pražská komorní filharmonie, kterou povede mladý talentovaný italský dirigent Gaetano d´Espinosa.

Program, se kterým pražská pékáefka v Jablonci nad Nisou vystoupí, je více než lákavým. Slavnostní atmosféře zahajovacího večera bude jistě na začátku slušet předehra z opery Italka v Alžíru od Gioachina Rossiniho. Po této poctě italskému opernímu světu se v díle Antonína Dvořáka navrátíme do českého prostředí. 

V druhé části koncertu totiž zazní Česká suita, která čerpá inspiraci v lidových tancích a je jedním z jeho typických orchestrálních děl. Závěr jistě monumentálního večera obstará provedení Páté symfonie Ludwiga van Beethovena. Slavná Pátá nebo Osudová symfonie patří mezi nejznámější díla skladatelovy tvorby a vážné hudby vůbec. Málokdy je však možné toto výjimečné dílo slyšet na živo od souboru jako je Pražská komorní filharmonie.

Hned další akce následujícího dne nabízí o poznání klidnější a intimnější zážitky než ty, které slibuje zahajovací koncert. Koná se v kostele svatého Kříže v Novém Oldřichově a vystoupí zde varhanistka Kateřina Chroboková, kterou doprovodí na trubku japonská hudebnice Yasuko Tanaka, která je toho času posluchačkou pražské HAMU. Obě hudebnice jsou mladé, ale zároveň už mají nemálo koncertních zkušenosti a předvádějí naprostou interpretační špičku. 

Náplní jejich koncertu bude ponejvíce varhanní hudba pozdního baroka, kterou zdaleka nereprezentuje pouze dílo J. S. Bacha. Naopak zazní průřez varhanní tvorbou celé Evropy. Krom jiných budou zastoupeni Marc-Antoine Charpentier, Bernardo Storace, Giovanni Buonaventura Viviani, Georg Philipp Telemann nebo Georg Friedrich Händel. Z této společnosti potom trochu vyčnívá hudba estonského minimalisty Arvo Pärta, jehož dílo je na druhou stranu prodchnuto vírou neméně než tvorba jeho barokních předchůdců.


Třetí festivalové zastavení tohoto ročníku se uskuteční v Kravařích v neděli 23. září. V kostele Narození Panny Marie zde od sedmnácti hodin vystoupí pod vedením Marka Štryncla soubor Musica Florea. Tento soubor se zaměřuje na interpretaci ponejvíce starých hudebních děl a spolupracuje s význačnými sólisty i ansámbly. Během nedělního koncertu zazní známý Vivaldiho cyklus koncertů Čtvero ročních dob. Toto dílo bude během večera doplňováno ještě komorní hudbou českého barokního skladatele Antonína Reichenauera.
Komu by se nedělní koncert v Kravařích nehodil, pro toho je dobrou zprávou, že soubor Musica Florea se stejným programem vystoupí i v neděli 7. října ve Filipově u Rumburka.

Tolik k programu prvního festivalového týdne. Pevně věříme, že si nejen v tomto týdnu, ale i v týdnech dalších, vyberete z festivalového menu hudbu, která je vašemu srdci nejbližší."

Tomáš Cidlina