;

Ženský element okoření víkendový program festivalu

Letošní program mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica se již dávno přehoupl za polovinu, ale i tak má stále co nabídnout. Zde je upoutávka na koncerty, které se konají v pátém týdnu jeho trvání.

V pátek 19. října se festival letos již podruhé zastaví v českolipské bazilice Všech svatých. Její nádherné prostory budou hostit obzvláště výjimečného hosta. Bude jím duo violoncellistek tvořené Dorotou Barovou a Andreou Konstankiewicz, které je veřejnosti známé pod názvem Tara Fuki. Vystoupí zde s programem nazvaném Sens (Smysly). Tvoří jej ponejvíce autorské písně obou interpretek. Většina písní dua Tara Fuki je zpívána polsky.

Vznik tohoto originálního dua spadá do roku 2000, kdy se obě violoncellistky setkaly na studiích v Brně. Už o rok později bylo jejich první album Piosenki do snu oceněno cenami Akademie populární hudby v kategoriích Alternativní hudba a Objev roku.
Jejich hudba je pokládána za naprosto svébytnou a nezaměnitelnou a také nezařaditelnou. Už proto se lze s Tara Fuki setkat na pódiích určených pro klasické koncerty i na festivalech world music. Tvorba dua vychází z improvizací, které jsou postupně propracovávány. Výsledný efekt je křehký i dynamický a nesmírně výrazově bohatý. Koncert tohoto dua bude zcela jistě velkým zážitkem, který bude svým způsobem vybočovat z tradiční festivalové dramaturgické linky.

Program festivalu pokračuje hned následujícího dne, a to pouhých pár kroků od koncertu pátečního, a sice v místě dvou jmen, klášterní kapli Nejsvětější trojice, která je zároveň Biberovou koncertní síní. Zde v sobotu 20. října vystoupí rovněž dvěma hudebnicemi tvořené duo Hana Blažíková a Barbora Sojková v programu nazvaném Cansó de la crozada (Píseň o křížové válce).

Hana Blažíková je mimořádnou pěveckou osobností, která se sama doprovází na gotickou harfu. Barbora Sojková jí sekunduje jak ve zpěvu, tak ve hře na psaltérium. Oba nástroje nás v poslechu staré hudby přesunou hluboko do středověku a v  písních večera bude ožívat láska, vášeň, smutek a svatá válka v tvorbě středověkých francouzských trubadúrů. Křížové výpravy byly fenoménem, který poznamenal nejen evropské dějiny, a to jak politicky, tak kulturně. Mnoho předních trubadúrů se výprav účastnilo a hrdinské činy jejich účastníků se tak staly jedním z nejčastějších námětů písní tohoto období.
 

Anonymní i známí autoři, jejichž díla se dochovala ve starých rukopisech, se tak skrze svou tvorbu dostanou do míst, kterých by se za svého potulného života na jihu Francie jenom těžko nadáli. Těžko říci také, jak často má Česká Lípa možnost setkat se s takřka tisíc let starou provensálskou a okcitánskou poetikou, která se stala jedním ze základů či pramenů současné francouzštiny.
Následující víkend tak Lípa Musica nabízí dva exkurzy, které mají mnoho společného. Oba koncerty budou hostit dua zpěvaček, které doprovázejí sami sebe a oba koncerty, páteční i sobotní, se budou konat sotva pár kroků od sebe. Přesto každý z nich nabízí výlet do zcela odlišných hudebních vod. 

Mgr. Tomáš Cidlina