20. ročník předznamená prolog na saském Oybině k 700. výročí úmrtí Danteho

Tradiční prolog zasazený do malebného prostředí saského hradu Oybin, do tamního klášterního kostela bez střechy, předznamená letošní výjimečný jubilejní 20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Po roční přestávce způsobené pandemií se Lípa Musica opět vrací do německého pohraničí, aby zde dále rozvíjela česko-německou kulturní spolupráci a dialog. V pátek 27. srpna se zde představí vokální duo Kchun společně s hercem Vladimírem Javorským v roli recitátora za vizuálního doprovodu kresby světlem z dílny akademického malíře Atily Vörose a VJ Rudolfa Živce. Program nabídne projekt Purgatio čerpající z Dantovy Božské komedie, který bude mimo jiné i příspěvkem k oslavám 700. výročí úmrtí tohoto významného italského literáta v rámci projektu Dante 700 zaštítěného Italským kulturním institutem. Festivalový prolog, který se uskuteční od 21 hodin, je již vyprodaný.

Oybinský prolog se uskuteční i v případě nepříznivého počasí, a to v prostorách horského kostela tzv. Bergkirche v podhradí Oybinu. O této případné změně budeme informovat nejpozději ve čtvrtek 26. 8. S ohledem na platná protiepidemická opatření na české a německé straně bude návštěva koncertu umožněna pouze za prokázání bezinfekčnosti  – TNO (ukončené očkování, negativní PCR nebo AG test, či potvrzení o prodělání nemoci). Vstupenky na tento koncert již nejsou k dispozici, festival však jako každoročně vypravuje i autobus, kde místa pro držitele vstupenek ještě v tuto chvíli jsou k dispozici a je možné se přihlásit prostřednictvím formuláře uvedeného zde.
 
20. ročník MHF Lípa Musica naplno vypukne mimořádným narozeninovým koncertem 4. září v České Lípě, kde zazní světová premiéra skladby Domov/Heimat napsaná na objednávku festivalu mezinárodně respektovanou skladatelkou Ľubicí Čekovskou. Jejího nastudování se ujme nový umělecký garant festivalu Pavel Haas Quartet ve spolupráci s komorním sborem Martinů Voices za řízení Lukáše Vasilka. Tento slavnostní galakoncert se uskuteční v bazilice Všech svatých a vstupenky jsou ještě k dispozici ve festivalovém předprodeji nebo online