;

22. ročník zahájí fenomenální klavírista Lukáš Vondráček

U příležitosti zakončení letošního ročníku festivalu byl také tradičně představen program zahajovacího koncertu příštího 22. ročníku. Ten bude opět současně i slavnostním Koncertem pro Liberecký kraj a uskuteční se 1. září 2023 od 19 hodin v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Hvězdou tohoto galakoncertu bude fenomenální klavírista Lukáš Vondráček, jeden z nejúspěšnějších českých klavíristů, který se těší výjimečnému renomé v zahraničí. Na Lípu Musicu se vrací po pěti letech, aby se tentokrát představil jako sólista v Druhém klavírním koncertu Sergeje Rachmaninova. Vondráčka doprovodí Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Braunera. Večer bude předznamenáním ročníku, jehož ústřední dramaturgickou linií bude tentokrát klavírní umění.

„Zahajovací koncert každého ročníku Lípy Musicy je vždy plný očekávání. S radostí tedy představuji, že na Koncertě pro Liberecký kraj vystoupí česká klavírní hvězda, vítěz Soutěže královny Alžběty v Bruselu Lukáš Vondráček v provedení legendárního Klavírního koncertu č. 2 c moll Sergeje Rachmaninova. Výjimečnost večera umocní debutové vystoupení Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK pod vedením svého šéfdirigenta Tomáše Braunera. Koncert se uskuteční 1. září 2023 v Divadle F. X. Šaldy, kde zazní kromě Rachmaninova, také Anglická symfonie č. 8 G Dur Antonína Dvořáka. Sám Vondráček říká, že rozezpívat klavír je to největší umění. Odborná kritika napříč světem se shoduje, že právě v tom je jednoduše jeho mistrovství…a u toho nesmíte chybět!,“ zve na zahájení 23. ročníku Martin Prokeš.

Ve čtyřech letech Lukáš Vondráček poprvé veřejně vystoupil. Celosvětového uznání dosáhl díky mnoha mezinárodním oceněním, především vítězstvím v soutěži Královny Alžběty v Bruselu v roce 2016 spolu s prvními cenami na mezinárodních klavírních soutěžích v Hilton Head a San Marinu a na mezinárodní klavírní soutěži Unisa v jihoafrické Pretorii, jakož i cenou poroty Raymond E. Buck Discretionary Award na mezinárodní klavírní soutěži Van Cliburn 2009. V posledním desetiletí Vondráček procestoval celý svět a spolupracoval s nejprestižnějšími orchestry Evropy, Ameriky i Asie. S recitály vystoupil v hamburské Elbphilharmonii, v bruselském Flagey, lipském Gewandhausu, vídeňském Konzerthausu, amsterdamském Concertgebouw a na renomovaných festivalech, jako je Menuhin Festival Gstaad, PianoEspoo ve Finsku, Pražské jaro a klavírní festival v Lille.

Předprodej vstupenek na zahajovací večer bude zahájen 28. listopadu.