Bratři Ebenové nabídnou divákům Chlebíčky

Na další pokračování programu Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica se můžete těšit již tento pátek a sobotu, kdy festival nadvakrát poctí svou návštěvou Bratři Ebenové. Na jejich koncerty se může těšit Městské divadlo v Železném Brodě a Kulturní dům Crystal v České Lípě.
Bratři Kryštof, Marek a David zdědili nemálo génia po svém otci, hudebnímu skladateli Petru Ebenovi. Svůj talent se ale rozhodli alespoň v tomto projektu směřovat jiným posluchačům, než jsou ortodoxní posluchači klasické hudby. Na druhou stranu ani je kultivované písně Bratří Ebenů neurazí. Na jednom koncertu si tak mohou podat ruce fanoušci svérázného v nejlepším slova smyslu uhlazeného folk-popu s příznivci klasiky.

Hudba Bratří Ebenů, kteří spolu účinkují tu méně tu více již od sedmdesátých let je těžko definovatelná a těžko bychom nalezli této skupině správnou žánrovou škatulku. Ebenové budí ten nejlepší dojem rodinné síly a pospolitosti. I přes rozdílné životní dráhy se rádi vrací do rodinného kruhu, ve kterém vznikají písně, které mají mnohdy pro svou textovou zpěvnost a nekomplikovanost ambici zlidovět. To už by se ale opravdu mohli na jednom pódiu setkat i s Čechomorem, na který vytvořili Ebenové na posledním albu celkem podařenou parodii. A nevím, jestli by to bylo docela dobře.
Dávno jsou ale pryč doby, kdy spolu po večerech muzicírovali pouze tři bráchové. Od té doby se jejich skupina rozrostla, byť její duší jsou stále na kytary, klávesové nástroje a klarinet a soprán saxofon hrající bratři. Sestavu skupiny ale v posledních letech doplňují krom jiných i členové někdejší kapely Etc... Jiří Veselý, Jiří Zelenka a Pavel Skála. Tato sama o sobě zvučná sestava má i přidanou hodnotu, kterou je postava vynikajícího jazzového kontrabasisty Jaromír Honzák.
Na koncertech v rámci festivalu Lípa Musica Bratři Ebenové zahrají převážně písně z dosud posledního alba Chlebíčky z roku 2008. Autorem všech písní na albu je Marek Eben. Jeho texty jsou rytmické a zvukomalebné a mají vysoký standart češtiny, což je v dnešní době skoro vzácností.
Bratry Ebeny asi netřeba nijak šíře představovat, čili nezbývá než dodat na viděnou na jejich koncertu v Železném Brodě či v Crystalu v České Lípě.

Autor: Tomáš Cidlina