;

Druhou polovinu festivalu zahájí vokální večery

22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica vstupuje se začátkem října do své druhé poloviny. Na svém programu má dva mimořádné vokální projekty. V úterý 3. října se festival opět představí v Sasku, druhý letošní koncert německé kapitoly se tradičně ve svátek znovusjednocení Německa uskuteční v Großschönau. Místní evangelicko-luteránský kostel rozezní nastudování ikonických Pašijí soudobého estonského skladatele Arvo Pärta v podání Martinů Voices za řízení Lukáše Vasilka. V sobotu 7. října se festival vrací opět do České Lípy, v kostele Mistra Jana Husa bude uveden písňový recitál tenoristy a ředitele festivalu Martina Prokeše, kterého v romantickém programu doprovodí letošní umělecká garantka, klavíristka Jitka Čechová. Vstupenky na oba večery začínající v 19 hodin jsou ještě k dispozici.

„Provedení Passio současného estonského skladatele Arvo Pärta jsme zařadili do německého městečka Großschönau. Tato skladba je vnímána jako novodobý protějšek Bachových Janových pašijí a patří k nejzásadnějším dílům nejen autora samotného, ale i celé moderní hudební literatury. Jeho minimalistický styl, který je pro něho charakteristický, má kouzelnou moc oslovit nejedno srdce a nabídnout možnost niterního duchovního prožitku. Jeho závěrečné „amen“ je považováno za jeden z nejúžasnějších hudebních okamžiků, které může člověk zažít. Tento projekt jsme svěřili do interpretace vokálnímu ansámblu Martinů Voices a sólistům, kteří se zhostí rolí čtyř evangelistů pod vedením jedinečného dirigenta Lukáše Vasilka,“ říká k druhému letošnímu německému koncertu Martin Prokeš, ředitel festivalu. V sólových úlohách evangelistů se představí Alena Hellerová, Kamila Mazalová, Matúš Šimko a Martin Vacula. Sólisty a sbor doprovodí pětičlenný instrumentální ansámbl, za varhany usedne Daniela Valtová Kosinová. Festival i v tomto případě vypravuje pro návštěvníky autobus z České Lípy a Nového Boru.

V sobotu 7. října bude Lípa Musica pokračovat opět v České Lípě, kde se uskuteční druhý projekt z koncertní řady umělecké garantky, klavíristky Jitky Čechové. Kostel Mistra Jana Husa rozezní od 19. hodiny romantické písně skladatelů Schuberta, Schumanna, Mahlera, Zemlinského či Chaussona v podání tenoristy a ředitele festivalu Martina Prokeše.

„Patřím k pianistům, kteří od studijních let propojovali sólovou a komorní hru, spolupracovala jsem s různými instrumentalisty v různých seskupeních, komořina mě vždycky nesmírně bavila a baví dodnes. A jedním z oborů, které miluju a u kterých cítím, že jsou neprávem zanedbávané, je píseň. Přitom lidský hlas je ten nejúžasnější nástroj.  A když jsme s Martinem Prokešem mluvili o mých hudebních láskách, tak jsem si říkala: vždyť já mám před sebou tenoristu – tak zkusme něco podniknout. Okamžitě zajásal, protože si celý život přál zazpívat si „Liederabend“
a nabídnout v něm písně, které jsou mu nejbližší. Dramaturgii jsme připravovali velmi pečlivě a velmi dlouho.
A sestavili jsme německo-francouzský program, ve kterém zazní ty nejkrásnější romantické písně, počínaje Schubertem, přes Roberta a Claru Schumanovy, Brahmse, Gustava a Almu Mahlerovy k Zemlinskému a Debussymu. Večer uzavře písňový cyklus Sedm melodií, op. 2 Ernesta Chaussona, který byl pro mě velkým objevem. Program tvoří písně o lásce, o smyslu a náplni života, a vyžadují velkou koncentraci a zklidnění duše,“ představuje svůj druhý letošní projekt klavíristka Jitka Čechová.

V následujícím týdnu se Lípa Musica představí v Teplicích a do třetice v Německu. Klavírní dramaturgická linka letošního ročníku nabídne nejprve ve čtvrtek 12. října recitál světově renomovaného cembalisty Mahana Esfahaniho v Rokokovém sálu na zámku v Teplicích s Bachovými Goldbergovými variacemi. 14. října se festival poprvé představí v saském Seifhennersdorfu v koncertním sále při klavírní manufaktuře Bechstein, kde své sólové koncertní působení završí klavíristka Jitka Čechová s českým programem. Ještě ji však bude čekat spolupráce na workshopu a společném vystoupení se ZUŠ Česká Lípa. Další podrobnosti a možnost zakoupit si vstupenky najdete zde