Druhý festivalový týden ve znamení dirigentského debutu J. Špačka

V sobotu 12. září byl v Liberci slavnostně zahájen 19. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica tradičním Koncertem pro Liberecký kraj, na němž zaznělo kompletní provedení oratoria Mesiáš Georga Friedricha Händela v nastudování respektovaného Collegium 1704 a čtveřice předních českých pěvců. Lípa Musica bude o následujícím víkendu pokračovat koncerty v pátek v Zahrádkách a o víkendu v České Lípě. Tradiční koncert při svíčkách v letošním roce přivítá 18. 9. úspěšný mladý soubor i Flautisti Ensemble prezentující krásu a mnohostrannost flétnových nástrojů. V sobotu 19. 9. započne českolipská festivalová kapitola výjimečným koncertem uměleckého garanta festivalu Josefa Špačka, který se premiérově chopí i dirigentské taktovky a společně s Českou studentskou filharmonií provede v bazilice Všech svatých díla Mozarta a Mendelssohna-Bartholdyho. Druhý festivalový týden završí v neděli beethovenovský klavírní recitál k poctě 250. výročí narození skladatele, v Biberově kapli vystoupí přední český klavírista těšící se výjimečného světového ohlasu Jan Bartoš. Vstupenky jsou k dispozici pouze na sobotní koncert s Josefem Špačkem, páteční i nedělní koncert je vyprodaný. I v těchto případech však v případě zájmu doporučujeme nás kontaktovat, případně přijít na večerní pokladnu, jelikož v důsledku aktuální pandemické situace je vysoce pravděpodobné, že někteří návštěvníci v důsledku onemocnění či obav nedorazí. 

Slavnostní nádech nebude chybět prvnímu letošnímu festivalovému českolipskému koncertu, který se v sobotu 19. září uskuteční od 19 hodin v českolipské bazilice Všech svatých. Příznačný název Špaček hraje a diriguje vystihuje bezezbytku jeho náplň a je splněným snem nejen pro Josefa Špačka, špičkového houslistu, uměleckého partnera České filharmonie, ale také uměleckého garanta festivalu Lípa Musica. Josef Špaček se ve své osobní programové linii tentokrát nepředstaví jen jako sólista či komorní hráč, ale rovněž a premiérově jako dirigent.

K této své nové úloze Josef Špaček říká: „Jsem především houslista, nicméně již během svých studií na Curtisově Institutu ve Philadelphii jsem měl povinné dirigování, na které jsem chodil půl roku, a myslím, že každého muzikanta, který kdy hrál v orchestru, určitě někdy napadla myšlenka, co kdybych já stál před orchestrem a připravoval program sám. Samozřejmě že i mě tato myšlenka neminula a za ty roky, které jsem strávil ve filharmonii, jsem měl trochu nutkání si to aspoň jednou vyzkoušet. Takže nechci nyní mluvit o nějaké ambici do budoucna, nicméně říkal jsem si, že by můj hudební život nebyl úplně naplněný, kdybych alespoň jednou nepřipravil program z dirigentského stupínku, takže takové bylo zatím moje myšlení. A schválně jsem naplánoval program se studentským orchestrem, protože vím, jaké to pro dirigenta je stoupnout si před profesionální orchestr. Hráči nebývají vždy úplně milosrdní, a proto jsem chtěl pracovat se studentským orchestrem. Navíc jsem na program zařadil i Mendelssohnův Houslový koncert, který bude v první půlce, a kde můžu předvést také něco ze své houslové kuchyně a zároveň orchestr připravovat z vedoucí role nikoli dirigenta, ale sólisty. Myslím, že to bude velmi zajímavý projekt, na který se já osobně hrozně těším!“

Symbolicky se prvními Špačkovými svěřenci, jež povede svým gestem, stanou jeho mladší kolegové z České filharmonie. Studentská filharmonie je tělesem složeným ze členů a absolventů Orchestrální akademie České filharmonie. Díky této bohulibé myšlence, jejímž otcem byl bývalý šéfdirigent Jiří Bělohlávek, si tak náš první orchestr vychovává novou generaci hudebníků, která své zkušenosti sbírá v rámci koncertní a zájezdové činnosti „áčkového týmu“ České filharmonie a postupně do něj dorůstá. O tom, že Česká studentská filharmonie je mladistvou energií a talenty nabité kompaktní a kvalitní filharmonické těleso, návštěvníky společně s Josefem Špačkem s houslemi i taktovkou v ruce přesvědčí v ikonických dílech klasického symfonického repertoáru – Haffnerově symfonii Wolfganga Amadea Mozarta a Houslovém koncertu Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Večerem návštěvníky v dialogu s Josefem Špačkem navíc provede zkušený filharmonický moderátor Petr Kadlec. Poslední vstupenky na tento koncert jsou v prodeji ve festivalové pokladně i online zde.

Závěrem jsme pro vás připravili další vydání festivalových novin, kde můžete načerpat další porci informací a zajímavostí k aktuálnímu dění na festivalu. Ve vytištěné podobě pro vás noviny budou připravené na koncertech.