;

Eva Urbanová zahájila desátý ročník Lípy Musicy (fotogalerie, rozhovor a videoukázka)

Vážení návštěvníci stránek a festivalových koncertů. Opět i v letošním roce Vám budeme přinášet, jak jste si již mohli všimnout v předchozích příspěvcích, upoutávky a dojmy Tomáše Cidliny. Samozřejmostí jsou již fotografie, rozhovory s interprety a ukázky z koncertů co nejdříve to bude možné. První koncert pohledem Tomáše Cidliny právě začíná.

"S nemalým diváckým zájmem se setkaly úvodní koncerty jubilejního desátého ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Dvojnásob toto rčení platí o zahajovacím koncertu, během kterého Evě Urbanové aplaudoval téměř do posledního místa zaplněný Kulturní dům Crystal v České Lípě.

Její páteční koncert byl zážitkem jak pro znalce opery tak pro operní laiky. Postava Evy Urbanové totiž dokáže překlenout zdánlivou propast mezi operní hudbou a ostatními styly a spolehlivě dokáže nadchnout každého. Recenzí o koncertech Evy Urbanové, tentokrát doprovázené Komorním orchestrem Národního divadla vedeným slovenským dirigentem Rastislavem Štúrem, bylo napsáno mnoho a je těžké a lehce zbytečné psát další, neboť musí být nutně psána v obdivném duchu podobně, jako se o této skvělé umělkyni a výjimečné osobnosti píše v kulturních přílohách a odborných hudebních periodikách po celém světě.

Na koncertech velkých těles je pro mě vždy zážitkem už první moment, kdy hudebníci obsadí své posty a při posledním ladění zazní komorní A, které uvede orchestr v soulad. Tomuto magickému momentu předcházela ještě úvodní slova organizátorů festivalu a zástupců sponzorů. Děkovné řeči o tom, kterak se v současném světě hudební události podobných rozměrů bez vydatné podpory mecenášů neobejdou, trvaly celkem dlouho. Na druhou stranu to ale asi bylo lepší, než kdyby se v průběhu celého večera vznášel nad hlavou Evy Urbanové reklamní banner.

Operní tvorba je krásná, i když už je asi pro náročnějšího diváka. Jednou za čas by jí však bylo třeba každému, a protože v České Lípě zase tak často příležitost uslyšet jednu z prvních dam světového sopránu nemáme, byla k tomu páteční událost jako dělaná. Někdo by řekl, že operní árie vytržené z rámce jednotlivých oper, působí jaksi polovičně a vytržené z kontextu jednotlivých dějů nemají až tolik co říci. Potom by ale dotyčný musel umlčet svůj hnidopišský hlas a strnule a dojatě naslouchat takovým číslům, jako je árie Měsíčku na nebi hlubokém či Necitelná vodní moci z Dvořákovy Rusalky.

Rusalce ale v první části pátečního programu předcházely party Smetanovy, zastoupeny byly opery Hubička, Libuše a Prodaná nevěsta, ze které musela v návštěvníkovi zajisté vyvolat pocit radosti i orchestrální provedení Polky a Skočné. Ve škole nás o Bedřichu Smetanovi učili známou větu, že byl zakladatelem české národní hudby a pravdou je, že jeho melodie opravdu buď zlidověly nebo v nich naopak je přítomna velká dávka lidové inspirace, kterou tam každý, kdo zná snad jen pár lidovek uslyší.

Naproti tomu se orchestr s Evou Urbanovou a s ním celý sál v druhé polovině koncertu přenesl do pravlasti opery, do Itálie. Té se přizpůsobila i róba Evy Ubanové, která byla v této příležitosti doplněna decentní a přeci temperamentnější černou krajkou. V této druhé části zazněly árie z oper Adriana Lecouvreur a intermezzo Mascagniho Cavallerie rusticany.

Verdiovskou část programu předznamenala árie Azuceny z opery Il Trovatore. Následující číslo, předehra z opery La Traviata nechala rozeznít trochu Itala v každém v sále. Operní galavečer v Kulturním domě Crystal měla zakončit árie Leonory z opery La forza del destino. Nadšení diváci se však nehodlali s prvním večerem letošní Lípy Musicy rozejít tak kvapně a Eva Urbanová tomuto přání diváků v České Lípě vyšla vstříc a zazpívala ještě jednu árii z Libuše a árii ježibaby z opery Rusalka.

Jedinečný večer, na jehož závěru zaplněný Crystal tleskal ve stoje, byl obrovským zážitkem, a nejednou vyřčené bravo si jeho protagonisté po právu zasloužili. Radost z tohoto zážitku navíc umocňuje fakt, že většina z koncertů letošního programu je stále před námi."

Autor: Tomáš Cidlina

Více fotografií z koncertu objektivem Vítka Černého naleznete v sekci galerie (zde).