Filmová hudba v letním kině, loňská Lípa Musica konečně končí...

Ve středu 23. června se po pandemické pauze konečně uskuteční závěrečný koncert loňského 19. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Projekt s názvem Hudba stříbrného plátna v důsledku přijatých protiepidemických opatření nemohl proběhnout v původním termínu v loňském říjnu, a proto byl přeložen až na samotný začátek léta. Změna termínu navíc umožnila zasadit tematicky tento koncert, na jehož programu bude výhradně filmová hudba v symfonickém provedení, do prostor Letního kina Horovy sady v Novém Boru. Od 19 hodin se zde představí Komorní filharmonie Pardubice pod taktovkou dirigenta a klavíristy Jana Kučery. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti, doprodej zbývajících dvou desítek vstupenek probíhá online a ve festivalové pokladně v České Lípě a budou k dispozici i na místě před koncertem.

Mistrů nad mistry, kteří vtiskli nezaměnitelnou podobu legendárním snímkům od dob „filmů pro pamětníky“ přes filmy hudební, klasické komedie, pohádky, i snímky, které patří do zlatého fondu české i světové kinematografie, najdeme u nás u v zahraničí bezpočet. Novoborský večer nabídne mimo jiné hudební setkání s Petrem Hapkou, Petrem Skoumalem, Ondřejem Gregorem Brzobohatým či Johnem Williamsem, ale i autorské aranže z předválečných či muzikálových filmů, které připravil skladatel, klavírista a dirigent Jan Kučera. Ten se chopí taktovky Komorní filharmonie Pardubice a současně zasedne i ke klavíru. Návštěvníci koncertu se mohou těšit na známé melodie z pohádek Pyšná princezna, Anděl Páně či Panna a netvor, nebo prvorepublikových komedií C. a k. polní maršálek či Přednosta stanice. Zazní i hity z populárních muzikálů Starci na chmelu nebo Limonádový Joe či melodie z hollywoodských trháků, jako Harry Potter nebo Piráti z Karibiku. 

„Mám rád filmy a speciálně ty české. Ve většině z nich zní skvělá hudba, kterou někdy vnímáme možná trochu nespravedlivě jen jako kulisu k příběhu. Mnohokrát ovšem nejsou k dispozici notové materiály, buď se noty ztratily, nebo se po natočení ve studiu hned někam vyhodily. Naštěstí ta hudba ve filmech stále zní a dá se velice dobře rekonstruovat či nově zaranžovat. Proto jsem udělal již několik takových symfonických filmových suit, ve kterých se snažím tyto klenoty představit publiku koncertně. Lidé ty melodie důvěrně znají, ale často třeba nevědí, kdo je napsal. Proto chci ta velká skladatelská jména české filmové hudby, jako jsou Zdeněk Liška, Luboš Fišer či Petr Hapka, stále připomínat,“ říká ke svému vztahu k filmové hudbě Jan Kučera a ke spolupráci s Komorní filharmonií Pardubice dodává: „S tímto skvělým a sympatickým orchestrem máme již za sebou několik desítek koncertů. Mnohokrát jsme spolu například dělali moje úpravy melodií z českých filmů, které diriguji od klavíru a které zazní i zde. Vždy to byla vynikající a milá spolupráce. Mimochodem, s tímto orchestrem jsme v Pardubicích provedli premiéru mé skladby Pivní oratorium, jakousi moji hudební poctu českému národnímu nápoji.“

Upozornění: Koncert se uskuteční za laskavé podpory města Nový Bor v prostorách letního kina. S ohledem na vícenásobně překládaný termín bychom rádi koncert uskutečnili venku i v případě lehce nepříznivého počasí. Ke vstupence bude k dispozici podsedák a pláštěnka zdarma. V případně výrazného zhoršení počasí bude koncert přesunut, o konkrétním místě budeme informovat nejpozději 22. 6. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti, hlediště Letního kina bude v řadách značeno ve shodě s Městským divadlem. V případě přesunu koncertu do divadla bude následný postup sdělen individuálně držitelům vstupenek, a to na začátku příštího týdne. 

Prosíme všechny návštěvníky o respektování aktuálně platných protiepidemických opatření – nošení respirátorů a splnění jedné ze tří podmínek tzv. TNO (test, nemoc, očkování), tedy ukončené očkování, nebo min. 21 dní po 1. dávce; nebo prokázání lhůty 180 dní po prodělané nemoci covid-19; nebo negativní PCR či antigenní test ne starší než 7 dní (PCR) resp. 72 hod. (AG). 

Svěží večer plný hitů české i světové filmové hudby v Novém Boru je předznamenáním jubilejního 20. ročníku festivalu, který odstartuje prologem 27. 8. tradičně v saském Oybinu. Více o programu najdete zde.