Lípa Cantanes 2013

MHF Lípa Musica připravil v letošním roce příjemnou novinku – hudební soutěž pro děti a mládež v kategoriích sólový a komorní zpěv. Ve spolupráci se Základní uměleckou školou Česká Lípa tak vznikla ojedinělá platforma umožňující porovnání pěveckého umu mládeže Libereckého kraje. Do prvního ročníku Lípy Cantantes se přihlásila třicítka adeptů a bylo z čeho vybírat…

Hlavním cílem soutěže pro mladé zpěváky ve věku od 7 do 25 let je podpořit zájem o interpretaci písní českých i světových autorů, vytvářet koncertní příležitosti pro talentované žáky a rozvíjet tak dále zájem o zpěv. V odborné garanci předsedkyně poroty Magdaleny Hajóssyové – hvězdy zlaté éry československé opery a vedoucí katedry zpěvu na pražské HAMU – byly posuzovány pěvecké výkony ve čtyřech věkových kategoriích sólového zpěvu a dvou zpěvu komorního (dua a tria). Soutěž samotná probíhala v prostorách českolipské ZUŠ po celý den v pátek 25. 10. a před pětičlennou porotu, v níž vedle paní Hajóssyové zasedli starostka města Česká Lípa Hana Moudrá, ředitel místní ZUŠ Marek Kučera, ředitel MHF Lípa Musica Martin Prokeš a pedagožka zpěvu ZUŠ Mimoň a Žandov Pavlína Skuhravá, předstoupilo 18 sólistů a 5 komorních souborů. Po náročném soutěžním dni proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů s koncertními vystoupeními těch nejlepších v Biberově kapli. Ve všech kategoriích byla udělena 1. – 3. cena, vítězové získali finanční, věcné i sladké ceny. Navíc byly uděleny zvláštní ceny ZUŠ Česká Lípa za mimořádnou interpretaci české lidové písně, Cena starostky města Česká Lípa pro absolutního vítěze a Cena Pavly Šimkové za muzikální projev v komorním zpěvu.

Slavnostní tečku úspěšného dne zahájily v prostorách barokní kaple, patřící do původního prostoru augustiniánského kláštera, trubačské fanfáry. Kaple plná dychtivých děti a pyšných rodičů byla svědkem závěrečného ceremoniálu předávání cen a vystoupení laureátů prvního ročníku soutěže. První kategorii (7-9 let) a vůbec celou soutěž opanovala roztomilá Jiřina Klímová ze ZUŠ České Lípy, která se stala i absolutní vítězkou soutěže. Mezi dětmi ve věku 10 až 12 let zazářil Jan Novenko ze ZUŠ Jablonec nad Nisou, který zazpíval píseň Bohuslava Martinů Cesta k milé. Ve třetí kategorii zvítězila Lenka Štastná ze ZUŠ Liberec, která se velmi dobře vyrovnala s partem barokní písně O cessata di piagarmi Allesandra Scarlattiho. V nejvyšší věkové kategorii (16-18 let) se na prvním místě umístila Hana Herkommerová ze ZUŠ Jablonec nad Nisou. Svůj výjimečný potenciál ukázala v přednesu slavné árie Xerxa ze stejnojmenné opery G. F. Händela Lascia chio pianga a zařadila se k největším objevům prvního ročníku soutěže. Spolu se svými kolegyněmi Annou Novotnou a Terezou Glosovou pak zvítězila i v komorních triech, kde děvčata zazpívala píseň Trávnice od A. Moizese. Mezi duy se čestného uznání dočkala dvojice Barbora Procházková a Anna Knoblochová z České Lípy. Cenu ZUŠ Česká Lípa za mimořádnou interpretaci české lidové písně získala Petra Kerdová ze ZUŠ Liberec za přednes Sládkovy písně Šla panenka k zpovídání. Cenu Pavly Šimkové za muzikální projev v komorním zpěvu pak získaly opět reprezentantky ZUŠ Jablonec nad Nisou – Hana Herkommerová, Anna Novotná a Tereza Glosová za provedení písně Ej lásko L. Krtičky. Celkové výsledky uvádíme v přehledu níže.

Soutěž Lípa Cantantes se jedním slovem vydařila, setkání s mladými pěveckými talenty potěšilo všechny aktéry a oblažilo je pocitem radosti a naděje. Pořádání hudební soutěže k prostředí velkého mezinárodního festivalu jednoduše patří a věřme, že byla dnem 25. října 2013 položena nová tradice, která přispěje ke kultivaci naší mládeže a podpoří ji na cestě za dalšími úspěchy v krásné zálibě jménem zpěv či jiné právě k tomuto koníčku přivede.

Srdečně blahopřejeme vítězům a mnoho úspěchů a štěstí přejeme všem, kteří se prvního ročníku naší soutěže zúčastnili. Naše poděkování patří všem porotcům, spoluorganizátorům a podporovatelům soutěže!

Solový zpěv:

 1. kategorie (7-9 let):

1. místo: Jiřina Klímová (ZUŠ Česká Lípa)
2. místo: Matyáš Kašták a Gabriela Votrubcová (ZUŠ Jablonec nad Jizerou)
3. místo: neuděleno

2. kategorie (10-12 let):

1. místo: Jan Novenko (ZUŠ Jablonec nad  Jizerou)
2. místo: Barbora Procházková a Markéta Štěrbová (ZUŠ Česká Lípa)
3. místo: Tereza Glosová (ZUŠ Jablonec nad Jizerou) a Anna Peschelová (ZUŠ Mimoň)

3. kategorie (13-15 let):

1. místo: Lenka Šťastná (ZUŠ Liberec Frýdlantská)
2. místo: Kristián Přenosil (ZUŠ Cvikov)
3. místo: Magdalena Nechutná (ZUŠ Cvikov)

4. kategorie (16-18 let):

1. místo: Hana Herkommerová (ZUŠ Jablonec nad Nisou)
2. místo: Anna Novotná (ZUŠ Jablonec nad Nisou)
3. místo: Lucie Dvořáková a Petra Kerdová (ZUŠ Liberec Frýdlantská)

Komorní zpěv:

Kategorie A:

Pěvecké duo Barbora Procházková a Anna Knoblochová (ZUŠ Česká Lípa) – čestné uznání

Kategorie B:

1. místo: Hana Herkommerová, Anna Novotná, Tereza Glosová (ZUŠ Jablonec nad Nisou)
2. místo: Anna Melmuková, Kateřina Skalková, Anna Čermáková (ZUŠ Česká Lípa)
3. místo: Marie Svobodová, Kristián Přenosil, Michal Šťastný (ZUŠ Cvikov)

Cena ZUŠ Česká Lípa za mimořádnou interpretaci české lidové písně: Petra Kerdová (ZUŠ Liberec Frýdlantská)

Cena Pavly Šimkové za muzikální projev v komorním zpěvu:  Hana Herkommerová, Anna Novotná a Tereza Glosová (ZUŠ Jablonec nad Nisou)

Cena starostky města České Lípy pro absolutní vítěze: Jiřina Klímová (ZUŠ Česká Lípa)