;

Lípa Musica 2013 slavnostně zahájena

V pátek 20. září byla za účasti hejtmana Libereckého kraje Martina Půty, J. E. Detlefa Lingemanna, velvyslance Spolkové republiky Německo v Praze, starostky České Lípy Hany Moudré, předsedy správní rady Nadačního fondu Bohemia Heritage Fund JUDr. Pavla Smutného a řady dalších významných hostů zahájen 12. ročník MHF Lípa Musica.

Slavnostním předznamenáním večera bylo společenské setkání na radnici České Lípy k zahájení festivalu, jehož se zúčastnili výše zmínění hosté. Oficiální část pak pokračovala i na zahájení koncertu zdravicemi slavnostních hostůHejtman Libereckého kraje Martin Půta upozornil, že konání festivalu ani podvanácté není samozřejmostí a poděkoval organizačnímu týmu v čele s ředitelem festivalu Martinem Prokešem za jeho úsilí. Starostka České Lípy vyzdvihla ojedinělost tohoto projektu na Českolipsku a popřála mu mnoho štěstí do dalších let. Významným momentem pro letošní ročník je udělení záštity německého velvyslance J. E.  Detlefa Lingemanna, který svůj zájem o festival s nadregionálním významem stvrdil přijetím pozvání na tento koncert.  Ve své zdravici velvyslanec zdůraznil význam kulturního setkávání Čechů a Němců a vyjádřil potěšení nad konání této akce pečující nejen o hudební odkaz, ale přispívající i k rozvoji přátelských vztahů mezi sousedními národy. Oficiální část uzavřela slova předsedy správní rady Nadačního fondu Bohemia Heritage Fund JUDr. Pavla Smutného, který ocenil existenci tohoto kulturního svátku v severočeském regionu v kontextu historických souvislostí a popřál nejen festivalu vše nejlepší do budoucna.

Letošní ročník posléze již hudebně otevřely houslové koncerty slavných barokních mistrů v podání houslisty Václava Hudečka za doprovodu souboru Barocco sempre giovane. Kompaktní dramaturgie akcentující období přerodu formy concerta grossa do sólového koncertu pro jeden nástroj, v našem případě housle, a orchestr byla ve svém slavnostním, radostném a italsky jiskřivém duchu vynikající volbou pro nevšední moment zahájení festivalu. Úvodní Vivaldiho Sinfonia C dur nabídla prostor pro představení mladého souboru Barocco sempre giovane. Tento pardubický ansámbl, mladý nejen věkem svých hráčů, je již stálicí českých koncertních síní a úspěchy zaslouženě sbírá i v zahraničí. Technická jistota, dokonalá souhra a mladistvý výraz, které soubor prokázal nejen v sólových vystoupeních, ale i jako citlivý a vstřícný doprovazeč mistra Hudečka, jej po právu pasují mezi tuzemskou špičku souborů věnujících se baroknímu repertoáru.

Václav Hudeček je již takřka žijící legendou české houslové školy a jeho sympatické, vřelé vystupování a umění bezprostředního kontaktu s publikem se stále těší oblibě mnoha a mnoha posluchačů. Bachovy a Vivaldiho houslové koncerty se staly doménou zralé etapy bohaté kariéry tohoto, kdysi zázračného dítěte, jež objevil legendární David Oistrach, a jejich interpretace v hudebním dialogu s mladým souborem je pro Hudečka příznačná. Zakladatel luhačovické Akademie, ze které vzešla řada úspěšných mladých houslistů, jež dnes dobývají koncertní pódia nejen v tuzemsku (a s jedním z nich – Josefem Špačkem – se symbolicky setkáme i na závěr festivalu v Děčíně), se tak setkává se svými žáky i v roli interpreta, neboť rovněž soubor Barocco sempre giovane je tvořen z několika úspěšných absolventů proslavených Hudečkových kurzů. A právě onen mezigenerační dialog a sdílení radosti a potěšení z hudby je tím hlavním poselstvím těchto koncertů, které stále okouzlují obecenstvo bez rozdílu věku. Václav Hudeček, jak sám poznamenal, měl již poněkolikáté příležitost představit se českolipskému publiku, neboť již v předfestivalových dobách býval častým hostem místního klubu přátel hudby.  A vřelé přijetí publikem, jež mistra odměnilo dlouhým potleskem, potvrdilo, že tento hudební návrat byl vítaným bonbonkem pro zahájení letošního ročníku této hudební přehlídky.

V dalších dnech pro vás máme připraven koktejl smíchaný ze sborového zpěvu, opery, baletu i alternativní hudby. Vypravit se můžete do Nového Oldřichova za dívčím sborem Jitro, v České Lípě pak na Vás čeká Bizetova Carmen z newyorské MET, balet Louskáček z Petrohradské Mariinky, výjimečná zpěvačka a houslistka Iva Bittová či Pražský komorní balet. Vstupenky na další koncerty si můžete zakoupit zde nebo v pokladně před vybranou akcí.