Lípa Musica pokračuje tento týden Koncertem pro Liberecký kraj

V sobotu 11. září bude po prologu a mimořádném narozeninovém koncertu oficiálně zahájen jubilejní 20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica tradičním Koncertem pro Liberecký kraj, který se uskuteční již popáté v řadě. Výjimečný nádech letošnímu zahajovacímu koncertu dává festivalové jubileum. Lípa Musica oslaví završení dvou dekád svého působení v Libereckém kraji poctou české hudbě a jejímu velikánovi Antonínu Dvořákovi, neboť od jeho narození právě v těchto dnech uplyne 180 let. Tu složí Michaela Fukačová, jedna z nejvýznamnějších violoncellistek současnosti, která se mezi světovou elitu prosadila už v 90. letech minulého století, provedením Dvořákova Violoncellového koncertu h moll. Sólistku předních světových scén na dvořákovském galakoncertu doprovodí jeden z našich nejlepších orchestrů – Symfonický orchestr Českého rozhlasu – který se na festivalu Lípa Musica představí poprvé v historii. Program slavnostního Koncertu pro Liberecký kraj, který se uskuteční v libereckém Divadle F. X. Šaldy, dotvoří Osmá Dvořákova symfonie, dílo plné životní radosti a obdivu k přírodním krásám, které uchvátí svojí ryze českou melodičností. Symbolických dvacet let tedy festival oslaví v té nejlepší společnosti respektovaných českých umělců a s pokorou k tomu nejlepšímu odkazu české hudební historie, který je klenotem i ve světovém měřítku. V prodeji jsou poslední vstupenky.

Po loňském provedení Händelova oratoria Mesiáš bude letošní dvořákovský galakoncert pátým pokračováním série Koncertů pro Liberecký kraj, které festival společně s Libereckým krajem připravuje. Exkluzivními partnery Koncertu pro Liberecký kraj je Liberecký kraj a společnosti ČEPS, a.s., Kooperativa, a.s. a Kasro spol. s r.o.

Jsem rád, že Liberecký kraj a festival už k sobě neodmyslitelně patří. Tento hudební svátek náš region výrazně zviditelňuje, za což patří dík celému týmu organizátorů v čele s ředitelem Martinem Prokešem. Svojí usilovnou pilnou prací a originálním pojetím festivalové dramaturgie dokázali vybudovat této kulturní události výborné jméno a Liberecký kraj ji proto významně podporuje i finančně,“ prohlásil Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica se z lokálního festiválku duchovní hudby přerodil, díky neutuchající práci celého týmu pod vedením Martina Prokeše, v mezinárodně respektovaný svátek hudby. Vybudoval si vynikající pověst festivalu, na který jsou ochotna přijet špičková hudební tělesa a hvězdy světového formátu. Neumím si už představit svůj každoroční kulturní kalendář bez účasti na řadě koncertů. Přeji organizátorům a festivalu samotnému do dalších let nekončící řadu hudbymilovných diváků a mnoho osvícených podporovatelů“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

„Jistě nepřekvapím tvrzením, že Dvořákův Violoncellový koncert má v mém repertoáru naprosto klíčové místo. Nejen on, ale Dvořáková hudba vůbec. Nezapomenu na první setkání s ní, bylo to v už mateřské školce, kde nám pouštěli Dvořákův klavírní valčík A dur k našemu „tanečkování“. Tolik krásy a kouzla! Zůstala jsem místo tančení stát jako očarovaná – a zůstávám dodnes. Možná dokonce lety ještě víc, krásy života dojímají člověka věkem stále intenzivněji, alespoň já tak to vnímám. V Dvořákovi je nadčasová krása, která oslovuje posluchače velmi hluboce i bez znalosti jakéhokoliv kontextu tak jako kdysi moji dětskou duši. Jeho hudba je čistá, prostá jakékoliv pretence, okázalého efektu, jde přímo od pramene inspirace… Dvořákova pokora k životu, ke kráse, nebo jeho slovy k Bohu dýchá každou frází a já jeho hudbu vnímám jako živoucí modlitbu,“ uvádí k svému vystoupení violoncellistka Michaela Fukačová. Chcete-li si přečíst rozhovor s Michaelou Fukačovou, zalistujte v našem magazínu nebo v zářijovém vydání časopisu Harmonie. 

Tu doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu, prestižní rozhlasové těleso, které se těší mezinárodnímu renomé a je jedním z nejlepších tuzemských symfonických orchestrů. Na koncertní scéně působí již bezmála sto let a pyšní se spoluprací se světovými dirigenty i sólisty. Od sezony 2018/19 zastává post šéfdirigenta a uměleckého ředitele německý dirigent Alexander Liebreich, pod jehož taktovkou se orchestr představí i v Liberci. Poslední vstupenky si můžete zajistit zde