Lípa Musica začíná už za týden!

V pátek 27. srpna odstartuje prologem na saském Oybině jubilejní 20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. A s ohledem na aktuální uvolnění protiepidemických opatření dochází i k navýšení prodejních kapacit pro jednotlivé koncerty. Nejvyšší čas vybírat z letošního narozeninového koncertního menu! Přinášíme vám první prázdninovou porci tipů na zajímavé akce, které byste si letos rozhodně neměli nechat ujít. Dvacátý festivalový program láká na světové premiéry, narozeninové galakoncerty, návštěvnický koncert na přání, pocovidový návrat do Německa i nově zařazené lokality. Jubilejním uměleckým garantem festivalu je špičkový Pavel Haas Quartet. Bezpochyby nejlepší současné české smyčcové kvarteto, které je pro své umělecké kvality řazeno i do světové špičky, se na Lípě Musice představí hned třikrát. A právě tato trilogie bude jedním z vrcholů letošního ročníku. 

Pavel Haas Quartet I: Domov / Heimat. Tak zní titul speciálního narozeninového koncertu, který bude splněním dlouholetého festivalového snu. Na programu je světová premiéra skladby zkomponované přímo na objednávku festivalu, která ve shodě s hlavní dramaturgickou linií Lípy Musicy akcentuje česko-německý dialog. Díky nové umělecké garanci respektovaného Pavel Haas Quarteta, která se tímto večerem otevře, byla práce na tomto úkolu svěřena renomované slovenské skladatelce Ľubici Čekovské a českolipskému historikovi Tomáši Cidlinovi. Společně budeme hledat východisko z doby, která necitlivě zasáhla do života národů, rodin i jednotlivců, rozdělila je a připravila o hlavní životní jistotu – domov... Tento večer se uskuteční 4. září v bazilice Všech svatých v České Lípě. Vstupenky si můžete zajistit zde.

Ve dnech 26. a 27. září se v bazilice Všech svatých v České Lípě představí jeden z nejlepších současných světových klavíristů Boris Giltburg. K jeho papírovým devízám nepochybně patří jeho úspěchy v prestižních klavírních soutěžích Artura Rubinsteina v Tel Avivu a královny Alžběty v Bruselu, které jej katapultovaly na výsluní světových koncertních scén a přední místa mezi současnými světovými klavíristy. Pravá Giltburgova atraktivita však tkví v jeho osobitém uměleckém mistrovství. Je nejen pianistou nevšedních kvalit s mimořádnými technickými dispozicemi, ale především senzitivním básníkem klavíru, který svou virtuozitu nedává s lacinou okázalostí na odiv. Své posluchače s vášní, radostí a citem okouzluje doslova průzračnou interpretací, v níž se snoubí lehkost a čistota s živou barevností. A právě proto si jej ke spolupráci již před lety vybral Pavel Haas Quartet, který s Giltburgem natočil veleúspěšnou nahrávku s Dvořákovými kvintety za níž získali mimo jiné prestižní Gramophone Award. Říká se, že v tomto repertoáru nemají konkurenci, přijďte se přesvědčit! A navíc si umění básníka klavíru Borise Giltburga můžete vychutnat i sólově. O den později se v roztančeném programu představí v dílech Ravela, Schumanna a Prokofjeva taktéž v českolipské bazilice. Vstupenky na tento večer rezervujte zde.

Trojici našich tipů pro měsíc září doplníme ještě pozvánkou do České Kamenice a do časů, kterým vévodila renesance a úsvit novověku. Tehdy Evropou putovaly slavné kapely pištců povětšinou z Německa a vyhrávaly z věží kostelů podobných jako českokamenický děkanský kostel sv. Jakuba staršího. Pozvání na festival přijala prestižní německá „Kapela z věže“ – Capella de la Torre, světově vyhlášený a cenami ověnčený specialista na starou dechovou hudbu, který vás vezme na rozmanitou i rozvernou pouť Evropou právě v období renesance. Představí celou plejádu zvukomalebných starých šalmajů, pommerů, bombardonů, hobojů, pozounů či dulcianů... Triumf pištců je příslibem plnokrevného renesančního zážitku ve svěžím tanečním duchu, který předznamená i skutečná fanfára z kostelní věže… Vstupenky na tento koncert jsou k dispozici zde.

Prázdninový provoz pokladny je omezen na pondělí a středu od 15 do 17 hodin. Online však můžete vstupenky rezervovat či nakupovat odkudkoli a kdykoli...