;

Lípa Musica zve na Evu Urbanovou

Začátek letošního ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica doslova klepe na dveře a startuje už tento víkend. V pátek večer zahájí v Kulturním domě Crystal festivalový běh stálice světových operních scén Eva Urbanová.
Umění této sopranistky asi netřeba čtenářům přespříliš představovat a docela stačí podtrhnout význam její návštěvy jak pro organizátory festivalu tak pro samotné město Česká Lípa. S koncertem Evy Urbanové jsou spojena hned dvě festivalu významná jubilea. Její vystoupení zahájí desátý ročník festivalu a zároveň se bude jednat o akci Lípy Musicy s magickým pořadovým číslem sto. Návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost zúčastnit se zahajovacího koncertu s nezvykle slavnostním nádechem a i proto byl pořadateli festivalu pro tuto událost vybrán takto výjimečný host.

V pátečním operním galavečeru bude Evě Urbanové na pódiu partnerem Komorní orchestr Národního divadla pod vedením slovenského dirigenta Rastislava Štúra, který je zároveň i šéfdirigentem Opery Slovenského národního divadla, ve kterém nastudoval řadu významných představení s celou plejádou hvězd operního nebe a mimo jiné i s Peterem Dvorským.
Úvodní večer festivalu Lípa Musica bude rozdělen do dvou částí. Tu první zahájí tvorba dvou velikánů české operní hudby Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Návštěvníci večera budou mít příležitost vyslechnout árie z Hubičky, Libuše a z Prodané nevěsty. Dvořákovu tvorbu zastoupí dvě árie z Rusalky, Měsíčku na nebi hlubokém a Necitelná vodní moci.
Po přestávce se koncert oblékne do italského hávu, neboť v Itálii je opera doma. Eva Urbanová hosty večera provede světem italských oper devatenáctého století a kromě Francesca Cilea a Pietra Mascagniho zde bude zastoupeno i nesmrtelné dílo Giuseppe Verdiho, z něhož zazní árie a předehra z oper Il Trovatore, La Traviata a La forza del destino.
Mezinárodní hudební festival Lípa Musica má stále větší ambice a z původního lokálního festivalu zaměřeného především na duchovní hudbu se stal mezi znalci vážné hudby velice uznávanou a respektovanou akcí, jejíž význam již dávno přesáhl hranice regionu. Úvodní večer s Evou Urbanovou na pódiu tento význam jenom podtrhuje a láká nejen na tento koncert, ale i na následující akce, o jejichž konání budete na stránkách tisku informováni.

Autor: Tomáš Cidlina