Lípu Musicu zakončí Braniborské koncerty

Desátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica se završí tuto sobotu v Městském divadle v Novém Boru. Na programu bude výběr z Braniborských koncertů od Johanna Sebastiana Bacha.
Čtyři ze šesti Braniborských koncertů během večera zahraje komorní soubor VENTI DIVERSI ensemble. Toto hudební seskupení orientující se na hudbu baroka a klasicismu založil v roce 2008 fagotista Martin Petrák.

Od doby svého vzniku VENTI DIVERSI ensemble vystoupil na řadě prestižních festivalů, krom jiných na Chopinově festivalu nebo na Svatováclavském hudebním festivalu. Neznámým ale není ensemble ani divákům festivalu Lípa Musica. Hudebníci ensemblu ale spolupracují často i s Českým rozhlasem a jsou vyhledávanými interprety v mnoha českých i zahraničních projektech komorní hudby.
Hostem večera bude vynikající houslistka a absolventka HAMU Daniela Součková, která je v současnosti členkou renomovaného Škampova kvarteta. Druhým hostem VENTI DIVERSI ensemblu bude na cemballo hrající Filip Dvořák, jenž je předním českým interpretem na tento nástroj a vyhledávaným odborníkem na starou hudbu.
Jak bylo napsáno výše, jediným skladatelem na programu závěrečného koncertu bude Johann Sebastian Bach, který svých šest takzvaných Braniborských koncertů dokončil roku 1721 na objednávku markraběte Christiana Ludwiga von Brandenburg. Bachova hudba tohoto období v sobě nese známky italského koncertantního stylu, který se v té době prosazoval silně v německé barokní škole. Pro náročnost jednotlivých partů jsou Braniborské koncerty považovány za jeden z vrcholů interpretačního umění a patří mezi to nejvýznamnější co nám barokní kultura odkázala.
Takový je program posledního koncertu desátého ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica, který se tímto do příštího roku odmlčí, aby se příštího podzimu vrátil a znovu přinášel svým divákům vysoce ceněné kulturní programy. Všem svým starým i novým divákům festival děkuje za podporu v tomto roce.

Autor: Tomáš Cidlina