;

Má to smysl po osmé, tentokrát se zpěvem

21. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica završil v polovině října svoji hlavní koncertní řadu. 2. a 3. listopadu je však na programu ještě definitivní tečka v podobě tradiční epilogu Má to smysl! Již poosmé spolupracuje festival se ZUŠ Česká Lípa na populárním workshopu a koncertním vystoupení pro veřejnost. Uměleckou osobností, se kterou se mladé talenty našeho regionu, jež svůj talent tříbí právě na českolipské ZUŠ, budou tentokrát moci setkat a spolupracovat, bude letošní umělecká garantka Lípy Musicy, vynikající sopranistka a harfistka Hana Blažíková. Po celodenním workshopu bude ve čtvrtek 3. listopadu finálním vyvrcholením 21. festivalového ročníku oblíbený společný koncert, který od 19 hodin proběhne v českolipském KD Crystal. Na něm vystoupí nejen pěvecké talenty českolipské ZUŠ, ale i řada nadaných instrumentalistů, komorních souborů a chybět nebude ani Komorní symfonický orchestr nebo populární Jazzová farma. Vstupenky na tento koncert jsou k dispozici ve festivalovém předprodeji.

Naposledy jsem s mladými zpěváky pracovala jako studentka konzervatoře, sama mladá zpěvačka! Říkám si ale, že jako žačka Pavla Jurkoviče to snad nemám předem prohrané. Že ve mně Pavel zanechal něco, čím i já, ač v tomto směru amatér, dokážu dětem zprostředkovat kouzlo zpěvu a muzicírování. Moc se na tuto spolupráci těším!,“ říká sopranistka Hana Blažíková.

Hana Blažíková s pěveckým oddělením českolipské ZUŠ pod vedením známé sopranistky Aleny Hellerové připravila hned několik čísel, na kterých se společně s repertoárem složeným z lidových písní i klasické hudby, zejména z období baroka, představí nejvýraznější místní talenty i kolektiv posílený o českolipské pedagogy. Mimo ústřední pěveckou linku, která rezonuje s celkovým zaměřením letošní dramaturgie Lípy Musicy, se v rámci večera Má to smysl! mohou návštěvníci těšit i na vystoupení klasických kytaristů, klavíristů, houslistů či hráčů na dechové nástroje, např. zpěváci Ondřej Pechar a Amálie Novotná, flétnistka Johana Švejnohová, kytarista Jiří Glaser či Viktor Baloun, fagotista Tomáš Vomlela nebo klavírista Matyáš Kecek. Představí se mimo jiné Klasické trio, Houslové duo, Dechové trio či Saxofonové kvinteto, která uvedou díla Telemanna, Šostakoviče, Bernsteina či Chačaturjana. Komorní symfonický orchestr večer otevře ukázkou z tvorby Charpentiera a Händela, v nichž se mimo jiné představí i umělecká garantka Hana Blažíková a závěr koncertu bude tradičně patřit šlágrům v podání Jazzové farmy, s nimiž Hana Blažíková překvapivě vystoupí také a zavzpomíná tak na své rockové zkušenosti…

Akce změřená na podporu mladých talentů rozvíjejících své hudební nadání na českolipské ZUŠ nabízí žákům nejen společného vystoupení s renomovaným umělcem na jednom koncertním pódiu při veřejném vystoupení, ale také možnost účastnit se mistrovských kurzů a získat tak cenné rady a inspiraci od renomované umělecké osobnosti.

Vstupenky na tento večer jsou v prodeji online či ve festivalové pokladně za cenu 100 Kč. Žáci a pedagogové ZUŠ Česká Lípa mají vstup zdarma.