;

Lípa Musica 2012

18.06.2012 - 17:30 | Praha - Pražský hrad,Rudolfova galerie
  • koncert - ilustrační obrázek

Pavel Haas Quartet
Veronika Jarůšková – housle
Marek Zwiebel – housle
Pavel Nikl – viola
Peter Jarůšek – violoncello

Program:
Bedřich Smetana (1824-1884): Smyčcový kvartet č. 1 e moll „Z mého života“
Allegro vivo appassionato – Allegro moderato a la Polka – Largo sostenuto – Vivace

Franz Schubert (1797-1828) : Smyčcový kvartet d moll „Smrt a dívka“
Allegro – Andante con moto – Scherzo. Allegro molto – Presto 

Pavel Haas Quartet vznikl v roce 2002. Svým názvem vzdal poctu talentovanému českému skladateli první poloviny 20. století Pavlu Haasovi (1899–1944), který zahynul v Osvětimi. Jedním z vrcholů Haasovy tvorby jsou právě tři smyčcové kvartety, které svědčí o jeho kompozičních kvalitách.
V roce 2004 vyhrál Pavel Haas Quartet cenu „Vittorio E. Rimbotti“ ve Florencii, posléze zvítězil v Mezinárodní hudební soutěži Pražské Jaro 2005. Jen o měsíc později získal 1. cenu a cenu za nejlepší provedení skladby Sira Petera Maxwella Daviese na jedné z nejvýznamnějších mezinárodních kvartetních soutěží „Premio Paolo Borciani“ v italském Reggio Emilia, což mu otevřelo cestu na světová pódia.
Díky tomu podnikl v sezóně 2005/2006 turné zahrnující přes 40 koncertů po USA, Japonsku a Evropě. Další koncertní příležitosti přinesla nominace„Rising Stars“ od Organizace Evropských Koncertních Síní (ECHO) pro koncertní sezónu 2007/08.
V roce 2007 získal soubor cenu poroty BBC Music Magazine Award „Objev roku“ a od září téhož roku byl po dva roky nositelem titulu „BBC New Generation Artist“, se kterým souvisela řada koncertů a rozhlasových nahrávek. 

  • koncert - ilustrační obrázek

Gaetano d'Espinosa – dirigent

Zahajovací koncert

Základní obsazení Pražské komorní filharmonie vychází z typu orchestru období vídeňského klasicismu, jehož skladby tvoří základní pilíř repertoáru. Kromě vrcholných děl této epochy, romantické éry a 20. století je doplněn speciální sérií koncertů moderní a soudobé hudby, která je stále v nabídce českých orchestrů ojedinělá.

Pražská komorní filharmonie vystupuje mimo jiné v předních světových sálech, pravidelně je zvána na mezinárodní hudební festivaly a vystupuje se světoznámými dirigenty a sólisty, mezi nimiž jsou: Vladimir Ashkenazy, Milan Turkovi, Emmanuel Villaume, Jefim Bronfman, András Schiff, Shlomo Mintz, Sarah Chang, Isabelle Faust, Mischa Maisky, Magdalena Kožená, Anna Netrebko, Natalie Dessay, Rolando Villazón, Placido Domingo a mnoho dalších. Za dobu své činnosti orchestr natočil přes 60 kompaktních disků pro světová hudební vydavatelství, jako např. Deutsche Grammophon, Decca, Supraphon, EMI nebo Harmonia Mundi. Mezi nejnovější alba Pražské komorní filharmonie patří živá nahrávka Mé vlasti Bedřicha Smetany ze zahajovacího koncertu festivalu Pražské jaro 2010.

Hudební kritiky z celého světa řadí dirigenta Gaetana d’Espinosu mezi jednoho z největších talentů své generace v oblasti klasické hudby. V roce 2010 dirigoval operu La Traviata v drážďanské Semperoper, a to s obrovským ohlasem, a jako asistent Fabia Luisiho dirigoval La Bohému na Pacifickém hudebním festivalu v Japonsku.


Gioacchino Rossini – předehra k opeře Italka v Alžíru
Antonín Dvořák – Česká suita D dur, op. 39
Ludwig van Beethoven – Symfonie č. 5 c moll “Osudová”, op. 67

Pokud si chcete vstupenky vyzvednout v Jablonci nad Nisou, můžete využít tento odkaz přímo na Městské divadlo v Jablonci nad Nisou.

  • koncert - ilustrační obrázek

Yasuko Tanaka – trubka / Japonsko
Kateřina Chroboková – varhany

Kateřina Chroboková svou mezinárodní kariéru zahájila vítězstvím na Oundle International Organ Festival v Anglii. Součástí tohoto ocenění bylo pět recitálů na mezinárodních varhanních festivalech ve Warwicku, Coventry, St. Albans, Cambridgi a ve slavné St. Pauls Cathedral v Londýně. Od té doby koncertovala již v mnoha zemích Evropy i v zámoří. Představila se mj. na koncertních pódiích v Anglii, Belgii, České republice, Holandsku, Litvě, Lucembursku, Německu, Polsku, Portugalsku a Mexiku.


Yasuko Tanaka absolvovala mistrovské kurzy u Maurice Andre v Benidormu ve Španělsku /rok 2006 a 2007/ a u Guy Touvron v Benidormu ve Španělsku /rok 2008/. Stala se taktéž vítězkou a laureátkou několika významných soutěží jako např. 30. soutěžní přehlídka posluchačů konzervatoři České Republiky ve hře na dechové nástroje v Ostravě /2006/, kde se stala absolutní vítězkou, 9. mezinárodní soutěž Villa de Benidorm v Benidormu ve Španělsku, 2. cena, 10. mezinárodní soutěž Villa de Benidorm v Benidormu ve Španělsku, 2. cena, 31. soutěžní přehlídka posluchačů konzervatoři ČR ve hře na dechové nástroje v Ostravě /2009/, 1. cena třetí kategorie oboru hra na trubku a titul laureát.
Vystupuje také jako sólistka s orchestry a provedla např. Koncert pro trubku Es-dur J. N. Hummela v Kongresovém centru České národní banky s Komorním orchestrem pražských symfoniků a se stejným programem vystoupila také ve Dvořakově síni Rudolfina s Pražským studentským orchestrem.

  • koncert - ilustrační obrázek

Musica Florea, Marek Štryncl – umělecký vedoucí
A. Vivaldi: Čtvero ročních dob
A. Reichenauer: Instrumentální koncerty
Sólisté: Jana Chytilová, Helena Kornfeld Zemanová - housle

Soubor Musica Florea vznikl roku 1992 jako jeden z prvních výrazných počinů na poli stylově poučené interpretace hudby v České Republice. Založil ho violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Hra na originální nástroje nebo jejich kopie podložená studiem dobových pramenů a estetiky a kreativní oživování zapomenutých interpretačních stylů i prostředků tvoří nezbytný základ činnosti souboru a jsou zároveň zárukou jeho renomé.

  • koncert - ilustrační obrázek

Svatováclavský koncert

Schola Gregoriana Pragensis
David Eben – umělecký vedoucí
“Čeští světci v nebeském Jeruzalémě” – zpěvy oslavující nejvýznamnější české světce středověku (sv.
Vojtěch, sv. Ludmila, sv. Václav)

Schola Gregoriana Pragensis byla založena Davidem Ebenem v roce 1987. První dva roky existence mohla zpívat pouze při liturgii, od konce roku 1989 se však intenzivně věnuje také nahrávání a často koncertuje doma i v zahraničí (Itálie, Španělsko, Francie, Belgie, Nizozemí, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Norsko, Švédsko, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Izrael). CD nahrávky souboru vznikají výhradně ve spolupráci s největším českým hudebním vydavatelem, firmou Supraphon, a získaly již řadu ocenění (Choc du Monde de la Musique, 10 de Répertoire, "Zlatá Harmonie" za nejlepší českou nahrávku roku). Soubor zároveň natáčí i pro Český rozhlas - zde již seznam nahrávek dosáhl úctyhodného počtu 319 skladeb.

29.09.2012 - 18:00 | Zahrádky, Kostel sv. Barbory
  • koncert - ilustrační obrázek

Tradiční koncert při svíčkách

Tomáš Jamník – violoncello
J. S. Bach – Suity pro sólové violoncello (výběr)

 

Veškeré fotografie spjaté s propagací Tomáše Jamníka v rámci našeho festivalu jsou dílem Ivana Malého.

30.09.2012 - 15:00 | Česká Lípa, Klášterní bazilika Všech svatých
  • koncert - ilustrační obrázek

Pavel Steidl – kytara, Gabriela Demeterová - housle

Jsme rádi, že se můžeme opět těšit na mistrovský výkon Pavla Steidla, kterého jsme již měli tu čest v rámci našeho festivalu hostit. 
Tentokrát výkon pana virtuoza podtrhne houslistka Gabriela Demeterová. Těšit se můžete jak na klasická díla (například N.Paganini), tak na vlastní tvorbu Pavla Steidla.

01.10.2012 - 17:00 | Nový Bor, Městské divadlo
  • Dan Bárta a Balzar Trio

Dan Bárta a Robert Balzar Trio
Program: Theyories

05.10.2012 - 17:00 | Děčín, Knihovní sál zámku
  • koncert - ilustrační obrázek

Joel Frederiksen – bas, loutny / Německo
“Oheň a vášeň v anglické loutnové písni”

Pokud byste měli zájem zakoupit vstupenky přímo v Děčíně, odkaz na rezervační systém v Děčíně najdete ZDE.

Vzdělání Joela Frederiksena zahrnuje magisterské studium na Oakland University v Michiganu, kde mu byly uděleny Cena za vynikající hudební profesionalitu (1990) a Nejlepší absolvent roku v oboru hudba (2003). Studium si rozšířil na mistrovských kurzech na salzburském Mozarteu a studiem na New York University. Umělecká kariéra tohoto basisty zahrnuje vystoupení v opeře, oratoriích a na koncertních pódiích různých zemí světa. Spolupracuje se špičkovými soubory jak v Evropě, tak i v USA. Jako operní sólista vystoupil na festivalech, jako je Salzburg Summer Festival, Vancouver Summer Festival, Hong Kong Arts Festival či Brisbane Arts Festival. Během patnácti let, kdy žil v New Yorku, působil jako člen předních amerických souborů Waverly Consort a Boston Camerata. Příspěvek tohoto umělce do katalogu nahrávek zahrnuje mnoho CD pro přední labely. Jeho sólové CD "Orpheus, I am" (2003) se těší mimořádnému ohlasu odborné kritiky, stejně jako nahrávka "The Elfin Knight" (2007) s anglosaskými renesančními baladami s jeho Ensemble Phoenix Munich pro label Harmonia mundi. Hlas Joela Frederiksena se vyznačuje velmi neobvyklou barvou, která je spojena s virtuózní pěveckou technikou a sugestivním přednesem. Tento pěvec je také špičkovým loutnistou.

06.10.2012 - 17:00 | Großschönau - Waltersdorf, Kostel
  • koncert - ilustrační obrázek

Baborák Ensemble, Radek Baborák – lesní roh
“Via regia – hudba mezi Prahou a Žitavou”

BABORAK AND FRIENDS působí na hudební scéně od roku 2001. Vystupuje na konzertech a festivalech v Evropě a Japonsku, nahrává pro Exton a Supraphon Jeho členové jsou úspěšní sólisté, laureáti mezinárodních soutěží a komorní hráči mladé generaceíhouslisté Dalibor Karvay, Martina Bačová, Roman Patočka, Vladimír Klánský, Aida Shabuová, violisté Jiří Zigmund, Vladimír Kroupa, Karel Untermiller, violoncelíistka Hana Baboráková) přední hráči českých orchestrů (Česká Filharmonie, SOČR, PKF, FOK) a komorních souborů (Wihanovo kvarteto, Haroldovo kvartet, Epogue quartet, Afflatus Quintet, České noneto) . Jako hosté s BE vystupují konzertní mistři a první hráči Mnichovské a Berlínské Filharmonie (Lorenz Nasturica , Wilfried Strehle, Wenzel Fuchs) . Repertoir BE zahrnuje skladby barokní, klasicistní, romantické, dvacátého století a dále celou řadu úprav a skladeb souboru přímo věnovaných.

  • koncert - ilustrační obrázek

Musica Florea, Marek Štryncl – dirigent
A. Vivaldi: Čtvero ročních dob
A. Reichenauer: Instrumentální koncerty
Sólisté: Jana Chytilová, Helena Kornfeld Zemanová - housle

Soubor Musica Florea vznikl roku 1992 jako jeden z prvních výrazných počinů na poli stylově poučené interpretace hudby v České Republice. Založil ho violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Hra na originální nástroje nebo jejich kopie podložená studiem dobových pramenů a estetiky a kreativní oživování zapomenutých interpretačních stylů i prostředků tvoří nezbytný základ činnosti souboru a jsou zároveň zárukou jeho renomé.

12.10.2012 - 08:00 | Česká Lípa, Jiráskovo divadlo
  • koncert - ilustrační obrázek

Představení jsou 10:00 a 11:30

Dětská opera Praha - Miniopery Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře
Šípková Růženka, O dvanácti měsíčkách, Budulínek, Karkulka

  • koncert - ilustrační obrázek

Zuzana Lapčíková – zpěv, cimbál
Josef Fečo – kontrabas
“Strom Života”

Zuzanu Lapčíkovou jste v rámci festivalu měli již možnost slyšet.Tato famózní cymbalistka nás v letošním ročníku poctí návštěvou spolu s Josefem Fečem, který ji doprovodí na basu.

19.10.2012 - 17:00 | Česká Lípa, Klášterní bazilika Všech svatých
  • koncert - ilustrační obrázek

Dorota Barová – zpěv, violoncello
Andrea Konstankiewiczová – zpěv, violoncello
“Sens”

Hudba dua Tara Fuki je naprosto svébytná (své kořeny má ve společných improvizacích, které jsou postupně hlouběji propracovávány), křehce dynamická a výrazově nesmírně bohatá. Obohacená o otisky různých hudebních stylů s příchutí dálek, vytváří originální krasohled ženského nitra. Jejich písně pro dvě dřevěná těla, protkaná mazlivým zvukem polštiny, vytváří na první poslech křehkou pavučinu tónů, která se mávnutím smyčce dokáže měnit v nebezpečnou past.

  • sojkova blazikova

Barbora Sojková a Hana Blažíková – zpěv, gotická harfa, psalterium
"Cansó de la crozada - Píseň o křížové válce" – Láska, vášeň, smutek a svatá válka v tvorbě středověkých trubadúrů

  • koncert - ilustrační obrázek

David Eben – umělecký vedoucí
“Zpívejme, věrní, společně” zpěvy české a německé reformace

Schola Gregoriana Pragensis byla založena Davidem Ebenem v roce 1987. První dva roky existence mohla zpívat pouze při liturgii, od konce roku 1989 se však intenzivně věnuje také nahrávání a často koncertuje doma i v zahraničí (Itálie, Španělsko, Francie, Belgie, Nizozemí, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Norsko, Švédsko, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Izrael). CD nahrávky souboru vznikají výhradně ve spolupráci s největším českým hudebním vydavatelem, firmou Supraphon, a získaly již řadu ocenění (Choc du Monde de la Musique, 10 de Répertoire, "Zlatá Harmonie" za nejlepší českou nahrávku roku). Soubor zároveň natáčí i pro Český rozhlas - zde již seznam nahrávek dosáhl úctyhodného počtu 319 skladeb.

02.11.2012 - 18:00 | Česká Lípa, Klášterní bazilika Všech svatých
  • koncert - ilustrační obrázek

Český komorní Orchestr , Andreas Sebastian Weiser - dirigent
Vocal Concert Dresden, Peter Kopp - sbormistr

Anna Hlavenková – soprán
Markéta Cukrová – alt
Jaroslav Březina – tenor
Tomáš Král – bas

W. A. Mozart – Requiem, KV 626