;

Lípa Musica 2015

21.08.2015 - 18:30 | Oybin, zřícenina kláštera
 • koncert - ilustrační obrázek

Barbora Kabátková - umělecká vedoucí
Jan Mikušek - kontratenor, jako host

Program: G. de Machaut: Messe de Nostre Dame

Cena vstupenky: 400Kč / 14€

Na tento koncert jede festivalový autobus. Zaregistrovat se můžete zde.

Romantická zřícenina hradu a kláštera Oybin je asi největší turistickou atrakcí Žitavských hor a jednou z nejvýznamnějších památek Horní Lužice. Stojí na temeni mohutné pískovcové stolové hory vystupující nad severním okrajem letoviska Kurort Oybin. Hrad vznikl asi ve 13. století jako strážní stanoviště u významné zemské stezky, spojující Čechy s Lužicí, ale hradní skála i okolní krajina byly osídleny už dávno předtím. V roce 1369 založil Karel IV. na Oybinu klášter Celestýnů, který podléhal řádovému klášteru v italské Sulmoně. Během 15 let byl postaven nový klášterní kostel, který nese charakteristické znaky pražské chrámové stavební školy Petra Parléře. Po dokončení jej 6. listopadu 1384 vysvětil k poctě Svatého Ducha, Panny Marie, sv. Václava a sv. Celestýna pražský arcibiskup Jan z Jenštejna. Za velké bouře 24. března 1577 byl zapálen bleskem a téměř celý areál byl požárem do základů zničen. K jeho obnovení už nedošlo a zříceniny pomalu chátraly, rozsáhlé opravy byly provedeny až v 90. letech minulého století. Dnes je toto úchvatné místo sugestivní koncertní síní pod širým nebem.

Ženský vokální soubor Tiburtina ensemble vznikl v roce 2008. Věnuje se interpretaci gregoriánského chorálu, středověkého vícehlasu a soudobé hudby. Uměleckou vedoucí souboru je zpěvačka a muzikoložka Barbora Kabátková. Za svoji krátkou existenci si soubor vydobyl pevnou pozici na poli tzv. autentické interpretace staré hudby a řadí se mezi špičky ve svém oboru a ani festivalovém publiku není neznámý. Pro své další festivalové vystoupení si ansámbl vybral Messe de Nostre Dame Guillauma de Machaut a poetiku mariánských písňových forem pozdního středověku, které jsou spojeny s obdobím vlády Lucemburků, kteří se výrazně zapsali i do historie Oybina. Jan Lucemburský přivedl do Čech několik významných osobností té doby - jedním z nich byl francouzský básník a hudební skladatel Guillaume de Machaut (ca 1300 - 1377), který působil zřejmě od roku 1323 celých 17 let v Janových službách jako sekretář. Machautova Messe de Nostre Dame (Mše k Panně Marii) je nejstarším příkladem kompletního polyfonního mešního cyklu jednoho autora.

17.09.2015 - 17:00 | Česká Lípa, Klášterní bazilika Všech svatých
 • koncert - ilustrační obrázek

Marek Zvolánek - trubka
A. S. Weiser - dirigent

Cena vstupenky: 350,- Kč / 13€

Program: J. N. Hummel - Koncert pro trubku Es dur, Dvořák Symfonie č. 8 G dur

Jistým kontrastem k duchovnímu obsahu prologu bude zahajovací koncert cele věnovaný symfonické hudbě, o nějž se postará jeden z předních regionálních orchestrů - Filharmonie Hradec Králové společně se svým šéfdirigentem Andreasem Sebastianem Weiserem. Sólistou večera bude úspěšný český trumpetista Marek Zvolánek, který se ujme sólového partu atraktivního koncertu J. N. Hummela. Večer uzavře Dvořákova Osmá symfonie nazývaný Anglická, dílo plné životní radosti a obdivu k přírodním krásám, ve kterém se výrazně projevila autorova náklonnost k české a slovanské lidové hudbě.

Trumpetista Marek Zvolánek je absolventem konzervatoře, své dosavadní vzdělání si rozšířil u známých evropských kapacit, Hanse Ganche, profesora Salzburského Mozartea, a Konradina Grotha z Berlínské hudební akademie. Již v 18 letech se stal členem České filharmonie a jako sólista opakovaně vystupoval na významných pódiích, uznávaných i v mezinárodním měřítku. Od roku 2006 je členem prestižního souboru Ten of the Best ,který je složen z deseti trumpetistů vybraných z celého světa. Mimo to natáčí hudbu k filmům takřka po celém světě. V současné době působí Marek Zvolánek jako solotrumpetista v Symfonickém orchestru hl. města Prahy a také u Pražských symfoniků.

18.09.2015 - 18:00 | Česká Lípa, Klášterní bazilika Všech svatých
 • koncert - ilustrační obrázek

němý film z roku 1928 s živou hudbou B. Kutavičius

Orchestr Berg
Petr Vrábel - dirigent

Cena vstupenky: 220,- Kč / 8€

Projekci slavného němého filmu Carla Theodora Dreyera Utrpení Panny orleánské z roku 1928 doprovodí sugestivní nová hudba litevského skladatele Broniuse Kutavičiuse v živém provedení Orchestru BERG pod taktovkou Petera Vrábela. Hudba k filmu je dílem novým. Vznikla v roce 2009, kdy se litevský Vilnius stal Evropským hlavním městem kultury a v rámci četných aktivit spojených s tímto prestižním titulem objednal u Broniuse Kutavičiuse hudbu k Dreyerovu velkolepému dramatu Utrpení Panny orleánské (La passion de Jeanne d’Arc), zpracovávajícímu poslední fázi života Johanky z Arku.

Slavné Dreyerovo zpracování příběhu o Johance z Arku není typickým historickým velkofilmem. Téměř pomíjí historickou rovinu příběhu a naopak vyzdvihuje střet fanatismu a klerikalismu soudců se vznešenou prostotou nevinné dívky. Mimořádného účinku Dreyer dosáhl filmovými záběry detailů. Působivost filmu stojí i na fascinujícím výkonu představitelky hlavní role Renée Marie Falconetti.

Orchestr Berg je špičkové mladé těleso, které přináší svěží vítr na českou hudební scénu – uvádí divácky atraktivní a inovátorské projekty, které kladou důraz především na současnou hudbu a hudbu 20. století. Tu kombinuje například s divadlem, filmem, baletem, pantomimou, videoartem, výtvarným uměním apod., vystupuje často mimo tradiční sály.

 • koncert - ilustrační obrázek

Program: J. S. Bach - Partita č. 3 E dur, BWV 1005, E. Ysaÿe - Sonáta č. 2, op. 27, S. Prokofjev - Sonáta D dur, op. 115, N. Milstein - Paganiniana

Cena vstupenky: 250Kč / 9€

Na tento koncert jede festivalový autobus. Zaregistrovat se můžete zde.

Mladý český houslista Josef Špaček se rychle etabluje jako jeden z nejlepších houslistů své generace. Pracoval pod vedením renomovaných pedagogů, například Idy Kavafianové a Jaime Lareda působících na Curtisově hudebním institutu ve Filadelfii či Itzhaka Perlmana z newyorské Juilliard School. V květnu roku 2012 se stal jedním z finalistů Mezinárodní soutěže královny Alžběty v Bruselu; v roce 2009 zvítězil v mezinárodní houslové soutěži Michaela Hilla (Nový Zéland) a v roce 2008 získal třetí cenu a cenu mladé poroty na mezinárodní houslové soutěži Carla Nielsena. V současné době kombinuje úspěšnou sólovou dráhu s kariérou koncertního mistra České filharmonie. Josef Špaček se věnuje rovněž recitálům, a to jak na evropských pódiích (mj. v pražském Rudolfinu, vídeňském Konzerthausu či lázních Schloβ Elmau), tak v Asii a ve Spojených státech. V minulých letech vystupoval Josef Špaček sólově například s Českou filharmonií a orchestrem PKF – Prague Philharmonia, se zahraničními tělesy Philadelphia Orchestra, Auckland Philharmonia Orchestra, Kansas City Symphony, Queensland Symphony Orchestra či Orchestre National de Belgique a dále s Českým komorním orchestrem, Brněnskou filharmonií, Filharmonií Bohuslava Martinů a Ruskou komorní filharmonií. Spolupracoval mimo jiné s dirigenty Jiřím Bělohlávkem, Jakubem Hrůšou, Christophem Eschenbachem, Manfredem Honeckem, Jamesem DePreistem, Asherem Fischem, Royem Goodmanem, Eliahu Inbalem a Rossenem Milanovem. Josef Špaček se pravidelně účastní hudebních festivalů. Na festivalu Lípa Musica exceloval v roce 2013 na závěrečném koncertu v Děčíně v sólovém partu Dvořákova houslového koncertu. 

21.09.2015 - 17:00 | Česká Lípa, Klášterní bazilika Všech svatých
 • koncert - ilustrační obrázek

Jaroslav Tůma - varhany
Adéla Srncová - taneční improvizace

Program:
Gaude sorte tua (Horatius) 
     Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
     ze Sonáty B dur op.65 č. 4:  IV. Allegro maestoso e vivace

Utendum est animis, dum spe calent (Curtius Rufus)
     Jehan Alain (1911-1940)
     ze Třech tanců: I. Joies/Radost

Interludium I
     Petr Eben (1929-2007)
     z cyklu Nedělní hudba: III. Moto ostinato

Rebus angustis animosus atque fortis appare (Horatius)
     Klement Slavicky (1910-1999)
     Ecce homo

Ecce agnus Dei, qui tolit peccata mundi (Johannes 1, 29 – Neues Testament)
     Bedřich Janáček (1920-2007)
     Ein Lämmlein geht und trägt die Schuld

Interludium II
     Johann Sebastian Bach (1685-1750)
     Duetto in F BWV 803

Diliges proximum tamquam se ipsum (Markus 12,31, Neues Testament)
     Bohuslav Martinu (1890-1959)
     Sonáta pro cembalo (pro varhany upravil Jaroslav Tůma)
     Poco allegro – Poco moderato cantabile – Allegretto

Amor ut lacrima: oculis oritur, in pectus cadit (Publilius Syrus)
     Jesus Guridi (1886-1961)
     z Triptychu Dobrý pastýř: III. El buen Pastor

Fides tua te salvam fecit (Matheus 9, 22, Neues Testament)
     Johann Sebastian Bach
     Fuga g moll BWV 578

Cena vstupenky: 190,- Kč / 7€
 

Netradiční projekt „O víře, naději a lásce aneb Královský nástroj tančí“ spojující hudbu a tanec se zabývá třemi základními atributy křesťanské tradice v moudrostech biblických a antických textů. Barokní varhanní skladby využívá Adéla Srncová pro vlastní choreografii s využitím prvků taneční improvizace. Královský nástroj rozehraje náš přední varhaník Jaroslav Tůma.

Jaroslav Tůma je nositelem prvních cen v soutěžích ve varhanní improvizaci a laureátem řady interpretačních varhanních soutěží. Bohatá koncertní činnost ho zavedla do většiny zemí Evropy včetně Islandu a Turecka, do USA, Kanady, Japonska, Mongolska, Singapuru či Jihoafrické republiky.      V letech 1990 až 1993 uvedl v Praze v jedenadvaceti koncertních programech kompletní Bachovo varhanní dílo. Souborně provedl opakovaně doma i v zahraničí také další velké Bachovy cykly a často uvádí i hudbu českých skladatelů 19. a 20. století.

Tanečnice Adéla Srncová je dcerou Jiřího Srnce, zakladatele Černého divadla a Dany Srncové, tanečnice a herečky a absolventkou Taneční konzervatoře. Od útlého dětství se věnuje baletu v pražském Národním divadle, Černém divadle Jiřího Srnce a jak choreografka působí po celém světě.  Největší vášní je pro Adélu Srncovou taneční improvizace, které se věnuje už od útlého dětství. Má za sebou mnohá sólová taneční vystoupení na hudbu Michaela Kocába, Lucie Bílé, dále pak na živou hudbu v orchestrálních skladbách Juraje Filase, Varhana Orchestroviče Bauera, Sylvie Bodorové ad. Od roku 2013 spolupracuje s Jaroslavem Tůmou, prvotní improvizace v divadle na Zbraslavi se rozvinula v celovečerní koncerty a nyní už mají za sebou četná vystoupení v Čechách, Německu i Estonsku.

 • koncert - ilustrační obrázek

Marek Štryncl - umělecký vedoucí

Program:

Heinrich Ignaz Franz Biber (1644 - 1704):  Sonata a 6 „Die pauern kirchfarrt genandt“
                                                                Adagio - Presto
                                                                Die Pauern Kirchfarrt
                                                                Adagio
                                                                Aria I
                                                                Aria II                                                                                
Heinrich Ignaz Franz Biber:                        Růžencová sonáta – Zvěstování
Anonym:                                                   Sonata a 3                                                               
Heinrich Ignaz Franz Biber:                        Sonata a 4
Carl Rosier (1640-1725):                           Sonata I                               
Johann Heinrich Schmelzer (1623-1680):   Sonata amabilis a 4                                                                                 
Heinrich Ignaz Franz Biber:                        Balletti lamentabili a 4 (A-766)
                                                                Sonata
                                                                Allamanda
                                                                Sarabanda
                                                                Gavotte
                                                                Gigue
                                                                Lamento
Pavel Josef Vejvanovský (1640-1693):      Sonata Laetitiae
Samuel Friedrich Capricornus (1628-1665):Ciaccona
Heinrich Ignaz Franz Biber:                        Sonata a 6

Cena vstupenky: 190,- Kč / 7€

Pro rodiště Jiřího Ignáce Františka Bibera jsme v letošním roce vybrali program, který je věnován jeho skladatelskému odkazu – slavným Růžencovým sonátám, které skladatel zkomponoval v Salcburku. Skladba vznikla v období, kdy byla tzv. růžencová bratrstva ve velké oblibě, avšak není přesně známo, zda ji Biber složil právě na jejich objednávku, či pro arcibiskupa. Napsal je v polovině sedmdesátých let a v krásně vyzdobeném rukopise věnoval arcibiskupovi. Tyto skladby jsou - jak už název říká - napsány na patnáct "tajemství", tedy událostí ze života Panny Marie, nad nimiž člověk rozjímá během modlitby a které jsou rozděleny po pěti do radostného, bolestného a slavného růžence. Sonáty poskytují spoustu podnětů z hlediska kompozičního, hráčského a dokonce i numerologického. Passacaglia pro sólové housle, která celý cyklus uzavírá, je psána na čtyři sestupné tóny, zřejmě citaci písně o strážném anděli. Právem je pokládána za největší skladbu pro sólové housle před Johannem Sebastianem Bachem. Vedĺe Biberova odkazu však koncert nabídne i konfrontaci s tvorbou jehou současníků. Intepretace se ujme festivalovému publiku dobře známý soubor Musica Florea pod vedením Marka Štryncla. 

 • koncert - ilustrační obrázek

Pete Cooper – housle
Richard Bolton – kytara, violoncello

Program: Angel's Waltz

Cena vstupenky: 190,- Kč / 7€

Pete Cooper – narozený ve Střední Anglii – fiddle, mandolína, zpěv, a Richard Bolton – violoncello, kytara, zpěv – se jako duo dali dohromady v roce 1999, poté, co se setkali na Setkání fiddlerů v Londýně. Zabývají se tanečními melodiemi, pocházejícími z anglických i jiných lidových tradic, zpívají britské a americké lidové písně a představují zároveň své okouzlující autorské počiny. Objevili se na pódiích ve Warwicku, na Cheltenhamském a Oxforském festivalu, koncertovali a vyučovali na Dartingtonské mezinárodní letní škole, ve Wigmore Hall a Wren Music v Devonu a pravidelně hrávají ve folkových klubech – obzvláště v Islington Folk Clubu, který se stal jejich druhým domovem.

Vystoupení tohoto dua bude založeno průřezově na posledních nahrávkách Angel´s Waltz a Turning point, aktuálně do něj budou zařazeny ukázky irské muziky, anglické lidové hudby, amerického old-time a dalších melodií, vycházejících z Petovy široké publikační a sběratelské činnosti.

 • koncert - ilustrační obrázek

Gunter Berger - sbormistr

Program: 
Johann Sebastian Bach, Satz: Rolf Lukowsky: Labt das Herz, ihr holden Saiten
Javier Busto: Salve Regina
György Orbán: Lauda Sion
Maurice Duruflé: Tóta púlchra es
Kurt Bikkembergs: Psalmi Novi  (Nr. 5, Psalm 135: Sing Alleluia`s, sing praise)
John Leavitt: Festival sanctus
Felix Mendelssohn Bartholdy: Hebe deine Augen auf (Terzett aus „Elias“ op. 70)
Nancy Telfer: Sicut Cervus Desiderat
Johann Sebastian Bach: Arie aus der Kantate Nr. 78 „Jesu, der du meine Seele“ BWV 78
Henry Purcell: Sound the trumpet
Französisches Volkslied, Bearb. Rainer Lischka: Au clair de la lune
Thoinot Arbeau: Pavane
Heinrich Werner, Satz: Hans Georg Burghardt: Sah ein Knab ein Röslein stehn
Arr. Ro Ogura: Hotaru koi
Arne Mellnäs: Aglepta
Satz: Volker Hahn: Hab mei Wage vollgelade
Robert Schumann, Satz: Johannes Brahms: Wenn ich ein Vöglein wär
Audrey Snyder: The Wish

Cena vstupenky: 190,- Kč / 7€

Na tento koncert jede festivalový autobus. Zaregistrovat se můžete zde.

Filharmonický dětský sbor z Drážďan byl založen z popudu Kurta Masura v roce 1967 a patří k předním dětským sborům v Německu. Sbor hraje důležitou roli v kulturním životě Drážďan a působí i jako vyslanec v Německu a zahraničí. Sbor je držitelem celé řady prestižních ocenění z mezinárodních soutěží doma i v zahraničí. Koncertně působí ve významných německých metropolích, ale i v Japonsku, Číně, Austrálii, Africe, USA či Spojených arabských emirátech. V Drážďanech sbor pořádá mezinárodní festival dětských pěveckých sborů. Filharmonický dětský sbor se účastní symfonických koncertů, ale vystupuje rovněž samostatně. Repertoár sboru zahrnuje sborová díla od 16. století po současnost, ale zpívá rovněž hudbu lidovou či crossovery. Jeho bohatá nahrávací činnost ukazuje na mnohostranost, stylvoou flexibilitu a široký rozsah sboru.

 • koncert - ilustrační obrázek

Program:
L. van Beethoven: Oktet Es Dur op. 103
W. A. Mozart: Serenáda no. 10  B Dur KV 361 Grand Partita (pro 12 dechových nástrojů a kontrabas )

Cena vstupenky: 190,- Kč / 7€

PhilHarmonia Octet byl založen v roce 2007, z iniciativy Viléma Veverky a Václava Vonáška. Jejich záměrem bylo vytvořit sdružení nejlepších českých hráčů jedné generace, (kteří se v mnohém ovlivňovali již během studia na HAMU), respektive konfrontovat domácí hudebně interpretační tradici s moderními evropskými styly a trendy. Cílem souboru je obohacení české hudební scény, rozšíření repertoáru a zejména pak posunutí stávajícího interpretačního standardu. Interpreti tohoto ansámblu jsou laureáty prestižních mezinárodních soutěží, absolventy zahraničního studia, respektive členové předních českých orchestrů. Pro soubor je dále specifické, že se jednotliví hráči cíleně věnují sólové hře, což je ostatně příznačné pro nejlepší světové ansámbly tohoto druhu. Název souboru lze chápat dvojím způsobem: původním významem slova „filharmonie“ - záliba v souzvuku, a pojmem „harmonie“, používaný pro tento druh souborů od doby klasicismu. PhilHarmonia Octet je vyhledávaným dechovým ansámblem nejen na českých koncertních pódiích, zároveň se úspěšně etabluje i v zahraničí.   

 • koncert - ilustrační obrázek

Vojtěch Semerád - umělecký vedoucí
Hana Blažíková - soprán
Barbora Kabátková - soprán
Vojtěch Semerád - tenor, um. vedoucí
Tomáš Lajtkep - baryton
Jaromír Nosek – bas
a
Jan Krejča – teorba
Barbara Maria Willi – cembalo

Program: 

Claudio Monteverdi
Madrigaly

Lamento d‘Arianna
*
Cruda Amarilli
O Mirtillo, Mirtill'anima mia
Amor se giusto sei
*
Lamento della Ninfa
*
Non partir ritrosetta
Bel pastor
*
Zefiro torna

Cena vstupenky: 220,- Kč / 8€

Na tento koncert jede festivalový autobus. Zaregistrovat se můžete zde.

Madrigaly Claudia Monteverdiho zaujímají v historii hudby nezastupitelné místo. Jejich nejčastějším tématem je, jak tehdy jinak, tragická láska. Počínaje šestou knihou začíná autor využívat koncertantní styl, stile concertato s doprovodem hudebních nástrojů, který nese prvky dramatické akce a vytváří tak pomyslný předěl mezi pozdní renesancí a raným barokem. Zvláště důležitá je v tomto ohledu osmá kniha madrigalů nazvaná autorem Madrigaly válečné a milostné z něhož je slavné Lamento della Ninfa. Podle dobových svědectví síla tragičnosti skladby dojala posluchače k slzám.

O totéž se svou interpretací pokusí i Cappella Mariana, komorní vokální soubor, který se specializuje na interpretaci středověkého vícehlasu, renesanční polyfonie a vokálních děl raného baroka. Vystoupení ansámblu se setkala s nadšeným přijetím publika, kritika cení především expresivitu projevu a citlivý přístup k práci s textem. Cappella Mariana vznikla v roce 2008 a jako jeden z mála domácích vokálních souborů se zaměřuje na uvádění pozapomenutých děl vrcholné vokální polyfonie z oblasti italské, vlámské či anglické renesance. Členy souboru jsou mezinárodně renomovaní pěvci, kteří pravidelně spolupracují se souborem Collegium Marianum a vystupují na prestižních evropských festivalech. Ansámbl působí pod uměleckým vedením Vojtěcha Semeráda, který po ukončení studií na Univerzitě Karlově v Praze a Conservatoire national supérieur v Paříži pokračuje na papežském institutu Musica Sacra v Římě.

02.10.2015 - 17:00 | Zahrádky, Kostel sv. Barbory
 • koncert - ilustrační obrázek

Jana Semerádová - barokní flétny
Barbara Maria Willi - cemballo

Program: Bach, Couperin, Vodička, Umstatt

Cena vstupenky: 200,- Kč / 7€
 

Éterickou flétnistku Janu Semerádovou netřeba festivalovému publiku představovat. Tato laureátka mezinárodních soutěží v Magdeburku a Mnichově je nejen sólistkou, ale také uměleckou vedoucí souboru Collegium Marianum, dramaturgyní koncertního cyklu Barokní podvečery a mezinárodního festivalu Letní slavnosti staré hudby. Věnuje se intenzivní badatelské činnosti v českých a zahraničních archivech a studiu barokní gestiky, deklamace a tance. Jana Semerádová vystupuje na významných evropských pódiích (např. Bachfest Leipzig, Mitte Europa, Musikfestspiele Potsdam, Centre de Musique Baroque de Versailles, Festival de Sablé, Innsbrucker Festwochen, Pražské jaro, Tage Alter Musik Regensburg, Vantaa Baroque, Konzerthaus ve Vídni a Berlíně, Palau de Música Barcelona). Jako sólistka spolupracovala s Magdalenou Koženou, Sergiem Azzolinim, Enricem Onofrim a pravidelně účinkuje se soubory Akademie für Alte Musik Berlin, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Batzdorfer Hofkapelle, Ars Antiqua Austria nebo modern_times1800.

Janu Semerádovou doprovodí neméně úspěšná cembalistka německého původu Barbara Maria Willi. Ta vystudovala čtyři vysoké školy (Freiburg, Strasbourg, Salzburg, Brno) a nyní už je sama profesorkou, a to na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde založila v roce 2014 nové oddělení staré hudby, které v současné době řídí. Jako specialistka na historické klávesové nástroje (cembalo, hammerclavier, varhany) spolupracuje s předními uměleckými osobnostmi a vystupuje na významných pódiích (Rudolfinum, Concertgebouw Utrecht, Konzerthaus Wien). Vedle toho Barbara Maria Willi zasedá v mezinárodních soutěžích a je dramaturgyní vlastních koncertních cyklů.

 

03.10.2015 - 17:00 | Großschönau - Evangelicko - luteránský kostel
 • koncert - ilustrační obrázek

Irena Chřibkoá - varhany
Roman Janál - baryton

Program:
J. S. Bach: Piece d´orgue a 5. avec La Pedalle continu BWV 572
M. Reger: Zwölf geistliche Lieder, op. 137 – výběr
A. Guilmant: Priere et berceuse, op. 27
J. Brahms: Vier ernste Gesänge, op. 121
J. Weinberger: Dedications
A. Dvořák: Biblické písně, op. 99
J. Bonnet: Variations de concert, op. 1

Cena vstupenky: 250,- Kč / 9€

Na tento koncert jede festivalový autobus. Zaregistrovat se můžete zde.

Barvitý program od barokní hudby až po díla soudobá představí na koncertu v německém Grossschönau na nový nástroj v místním Evangelicko-lutheránském kostele varhanice Irena Chřibková společně s barytonistou Romanem Janálem.

Irena Chřibková je varhanicí a ředitelkou kůru baziliky sv. Jakuba na Starém Městě pražském. Chřibková studovala varhany na kroměřížské konzervatoři u Karla Pokory, na pražské AMU u prof. Milana Šlechty (1980-1986) a ve Francii u Susan Landale (1985). Úspěšné absolvování několika interpretačních soutěží odstartovalo její koncertní kariéru. Vystoupila na mnoha sólových recitálech ve všech zemích Evropy, v Japonsku, Rusku, Izraeli a ve Spojených státech amerických. Spolupracuje také s předními instrumentalisty a zpěváky při komorních, sborových a orchestrálních koncertech. Její široký repertoár zahrnuje skladby od raného baroka po soudobá díla. Je především vyhledávanou interpretkou francouzské varhanní literatury v celém rozsahu, jakož i české varhanní tvorby a v neposlední řadě skladeb J. S. Bacha. Zvláštní zájem věnuje hudbě Petra Ebena. Ve svém repertoáru má takřka celé jeho varhanní dílo. Přímo pro I. Chřibkovou pak napsal několik skladeb skladatel Jiří Teml.  

Barytonista Roman Janál po ukončení studia hry na housle na konzervatoři v Plzni v roce 1985 absolvoval zpěv na Hudební akademii v Sofii. Po úspěšném debutu ve Státní opeře Praha zde byl v roce 1995 angažován jako sólista. V roce 1995 se také stal absolutním vítězem 30. mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech a od téhož roku působí jako pěvecký pedagog na Pražské konzervatoři. Od roku 1997 byl sólistou, od roku 2002 pak je stálým hostem Opery Národního divadla, kde nastudoval mnoho rolí domácího i světového repertoáru. Pravidelně spolupracuje s významnými orchestry, jakými jsou Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK a Pražský komorní orchestr. Pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka přednesl s BBC Orchestra v Londýně sólový part v Martinů Polní mši a Otvírání studánek. 

04.10.2015 - 15:00 | Nový Bor, Městské divadlo
 • koncert - ilustrační obrázek

slavnostní koncert festivalu k ukončení Mezinárodního sklářského sympozia (IGS) 2015

Program: Čas holin

Cena vstupenky: 250,- Kč / 9€

V roce 2014 vydali Bratři Ebenové nové album Čas holin a zároveň oslavili 30 let od vydání prvního alba „Malé písně do tmy“ (1984).  Toto album obsahuje 13 nových skladeb. Autorem všech (hudby i textu) je Marek Eben. Výjimku tvoří Sbohem a šáteček, zhudebněná báseň Vítězslava Nezvala a skladba Routa napsaná na motivy W. Shakespeara. Kapela je již od roku 2002, kdy nahrávala album Já na tom dělám, funguje v neměnné sestavě. Kromě Marka, Kryštofa a Davida Ebenových kapelu tvoří Pavel Skála (kytary), Jiří Veselý (baskytary, akordeon), Jiří Zelenka (bicí a perkuse) a Jaromír Honzák (kontrabas). Nový koncertní program je z významné části postaven na repertoáru nového alba. Během koncertu však dojde i na zásadní skladby z předchozích alb. 30. výročí vydání prvního alba bylo zároveň impulsem k „oprášení“ několika skladeb z raného folkového období a i ty v programu zazní.

08.10.2015 - 17:00 | Děčín, Knihovní sál zámku
 • koncert - ilustrační obrázek

Nicolas Altstaedt - violoncello

Program: 
J. S. Bach: Suita pro violoncello č. 5 BWV 1011
B. Britten: Suita pro violoncello č. 3 Op. 87
J. S. Bach: Suita pro violoncello č. 1 BWV 1007
H. Dutilleux: 3 Strophes
J. S. Bach: Suita pro violoncello č.3 BWV 1009 

Cena vstupenky: 250,- Kč / 9€

Na tento koncert jede festivalový autobus. Zaregistrovat se můžete zde.

Německo-francouzský cellista je univerzálním umělcem, který je doma jak ve hře na dobový nástroj, klasickém repertoáru, tak v soudobé hudby. Nicolas byl jedním z posledních žáků Borise Pergamenščikova v Berlíně, kde posléze pokračoval ve studiích u Eberharda Feltze. Po vítězství v několika mezinárodních soutěžích a zisku stipendia Borlettu Buitoniho v roce 2009 získal v roce 2010 také cenu Credit Suisse Young Artist, jejíž součástí byl i koncert s Vídeňskou filharmonií řízenou Gustavem Dudamelem na Lucernském festivalu. V letech 2010-2012 působil jako BBC New Generation Artist a debutoval společně s orchestry BBC na Proms a ve Wigmore Hall. K jeho nejvýznamnějším koncertním úspěchům patří spolupráce s Tonhalle Orchestra Zurich, Tchaikovsky Symphony Orchestra, Tapiola Sinfonietta, Simon Bolivar Orchestra, Radio Symphony Orchestras Berlin, Stuttgart and Helsinki, Melbourne- and New Zealand Symphony Orchestras, Bamberger Symphoniker, and the Munich, Zurich and Stuttgart Chamber Orchestras včetně dirigentů jako Vladimir Fedoseyev, Sir Neville Marriner, Sir Roger Norrington, Sir Andrew Davis, Mario Venzago, Andrej Boreyko, Vassily Sinaisky, Adam Fischer, Dennis Russell Davies and Alexander Shelley. V sezóně 2013/2014 vystoupil s Vídeňskými symfoniky a Neem Järvim ve vídeňském Konzerthausu se Šostakovičovým prvním koncertem a s Tokijským metropolitním orchestrem v Suntory Hall (Dvořákův koncert) a s Českou filharmonií pod vedením Davida Zinmana v Rudolfinu (Schumannův koncert). Dále vystoupil společně s Orchestra della Svizzera Italiana a Vladimirem Ashkenazym (Waltonův koncert), Netherlands Philharmonic a Markem Wigglesworthem v  Concertgebouwu v Amsterdamu, s l'Orchestra Symphonique de Québec a Alexanderem Shelleym, Frankfurt Radio Symphony a André de Ridderem (německá premiéra Cellového koncertu Nica Muhlyho), Andreou Marconem a jeho Orchestrem La Cetra na dobové nástroje (Caldara) a jako hostující umělec na Zermatt Festivalu spolu s Berlin Philharmonic's Scharoun Ensemble. Nicolas bude debutovat s Kolínskou filharmonií s díly Haydna a C. P. E. Bacha na dobový nástroj spolu s Johnathanem Cohenem a jeho ansámblem Arcangelo na Menuhinově festivalu Gstaad s Patricií Kopatchinskajou a Fazilem Sayem na Amsterdam Cellobiennale. Vrátí se rovněž k BBC Symphony Orchestra do Barbican Hall, k Auckland Philharmonic a Real Filharmonia de Galicia v New Yorku. Spolupracuje také s orchestrem Kremerata Baltica, Cameratou Bern a Pekkem Kuusisto. Altstaedt bude řídit rovněž několik koncertů v Musikkolegiu Winterthur.

Nicolas se hojně věnuje soudobé hudbě a spolupracuje se skladateli, jako Sofia Gubaidulina, Matthias Pintscher, Thomas Adés nebo Jörg Widmann. Na svém kontě má švýcarskou premiéru díla G. F. F. Haase, Dvojkoncertu G. Kurtága v Budapešti nebo britskou premiéru Wolfganga Rihmse v  Huddersfieldu. Altstaedt uvedem také světovou premiéru día Fazila Saye – Cellový koncert v Istanbulu. Nicolasovými pravidelnými komorními spoluhráči jsou Alexander Lonquich, Vilde Frang, Barnabás Kelemen, Pekka Kuusisto, Antoine Tamestit, Jonathan Cohen nebo Quatuor Ébène. Nicolas hostuje u Chamber Music Society Lincoln Center New York a na festivalech Salzburg Mozart a Summer Festivals, Utrecht, Stavanger, Delft, Ainola, Jerusalem a Kaposvár. V roce 2012 byl Nicolas vybrán Gidonem Kremerem, aby se stal jeho nástupcem jako nový umělcký ředitel Komorního hudebního festivalu Lockenhaus. Altstaedt vystupuje také na scénách, jakými jsou Mozarteum Salzburg, Wiener Konzerthaus, Musikverein Graz a  Concertgebouw Amsterdam.

 • koncert - ilustrační obrázek

Program: 
W.A.Mozart - Predehra k opere Kouzelná flétna (úpr. pro dechový kvintet)
P.Hindemith - Kleine Kammermusik
C.Nielsen - Dechový kvintet

Cena vstupenky: 190,- Kč / 7€

Komorní soubor Belfiato Quintet tvoří studenti hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze. Vznikl v roce 2005 ze studentů Pražské konzervatoře a hudebních tříd Gymnázia Jana Nerudy v Praze. Belfiato Quintet získal v roce 2010 1. cenu na soutěži Antonína Rejchy v rakouském Payerbachu a o rok později obdržel 3. cenu na mezinárodní soutěži dechových kvintetů 6th  Henri Tomasi Competition v Marseille (Francie). Členové mladého ansámblu přišli s cenami z různých soutěží, mimo jiné z Pražského jara, Concertino Praga, Concorso internazionale Frederico II. di Svevia, Yamaha Foundation, ze soutěže v Lodži nebo ze soutěžního klání českých konzervatoří. Společně se pravidelně zúčastňují prestižních mistrovských kurzů doma i v zahraničí. Působí v předních českých orchestrech (Česká filharmonie, Pražská komorní filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Symfonický orchestr hl.m. Prahy FOK) a v minulosti byli zváni ke spolupráci se studentskými tělesy např. Gustav Mahler Jugend Orchestra, European Union Youth Orchestra, Junges Klangforum Mitte Europa, CEI Youth Orchestra.  Soubor úspěšně vystupuje v Čechách i v zahraničí. 

 

17.10.2015 - 17:00 | Prysk, kostel sv. Petra a Pavla
 • koncert - ilustrační obrázek

Oliver Lakota - trubka
Pavel Svoboda - varhany
 

Program: 
Henry Purcell - Trumpet Tune
Dietrich Buxtehude - Preludium g moll
Johann Sebastian Bach / Antonio Vivaldi - Koncert D dur BWV 972
- I. Allegro
II. Larghetto
III. Allegro
Georg Muffat - Toccata (Apparatus musico–organisticus)
Georg Friedrich Händel - Suita D dur
Johann Pachelbel - Partita “Was Gott tut, das ist wohlgetan“
Marc-Antoine Charpentier - Te Deum – Preludium

Cena vstupenky: 190,- Kč / 7€

Na tento koncert jede festivalový autobus. Zaregistrovat se můžete zde.

Trumpetista Oliver Lakota se narodil v Passau. Studoval na Univerzitě Antona Brucknera v Linci a posléze u Bo Nilssona v Malmö ve Švédsku. V průběhu studií vystupoval na mnoha koncertech a podílel se rovněž na programu University of the Arts v Brémách se známým barokním virtuózem Otto Sauberem. Ve svém domovském Passau vystoupil poprvé jako sólista v rámci festivalu European Weeks Passau spolu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu Plzeň. Od r. 2001 intenzivně sólově koncertuje v Německu, Itálii, Francii, Rakousku, Španělsku, Rumunsku, Srbsku, Mexiku, Japonsku a v Turecku. Vystupuje s mnoha významnými orchestry, jako jsou kupř. Symfonický orchestr Českého rozhlasu Plzeň, Orquesta Sinfonica del Estado de México, slavný orchestr Cappella Istropolitana, Camerata Wratislavia, Philharmonic Orchestras of Oradea a Brasov, mexický Orquestra Sinfonica UANL v Monterrey, ruský Academic Symphony Voronezh Orchestra, Budapest Symphony Orchestra, či Vienna International Orchestra. Častokráte se prezentoval v rámci gala koncertů Master Concerts St. Pölten, Tyrolean autumn winds, nebo známého Festival international de Órgano de Morelia v Mexiku. Po mnoho let je zván na mezinárodní hudební festivaly, aby zde široké veřejnosti prezentoval svůj barokní, klasický a současný repertoár.

Pavel Svoboda je jedním z nejúspěšnějších varhaníků mladé generace. Hudbě se začal věnovat na ZUŠ v Dobrušce, absolvoval Konzervatoř v Pardubicích i mistrovské kurzy u zahraničních. Nyní studuje Akademii múzických umění v Praze u doc. Jaroslava Tůmy a současně prestižní vysokou školu Universität der Künste v BerlíněU  Leo van Doeselaara. Na svém kontě má řadu prvních umístění v prestižních soutěžích doma i v zahraničí. Svoboda je rovněž členem souboru Barocco sempre giovane, s kterým vystoupil na stovkách koncertů, mimo jiné i na festivalu Pražské jaro. Působí také jako dramaturg a spolupořadatel několika festivalů klasické hudby. 

 • koncert - ilustrační obrázek

Koncert z důvodů zdravotní indispozice intepretky zrušen! Vstupné se vrací ve festivalové kancelářiv České Lípě. Děkujeme za pochopení!

Alena Hellerová - soprán
Václav Spurný - pozitiv

Program: 
G.F.Händel- "Mentre il tutto e in furore"
                        HWV 130
A.Poglietti- Toccata fatta sopra     l'assedio di Filipsburgo
F.Gasparini- "Sento nel sen combattere" (Cantate da camera a voce sola op.1)
B.Pasquini- Toccata con lo scherzo del Cucco
G.Bononcini- "Da te che pasci ogn'ora"

Cena vstupenky: 190,- Kč / 7€

Alena Hellerová studovala zpěv na Konzervatoři v Teplicích, dále na Pražské konzervatoři a na Akademii múzických umění v Praze pod vedením Magdalény Hajóssyové. Dále se zdokonalovala na mistrovských kurzech u Magdy Nádor, Soni Ghazarian a Joela Frederiksena. Jako sólistka se představila v řadě oratorií, kantátách i ve skladbách soudobých autorů; spolupracovala s dirigenty, jako jsou Tomáš Netopil, Ondřej Kukal, Stanislav Vavřínek či Peter Vrábel; hostovala se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, s Moravskou filharmonií Olomouc, Pardubickou komorní filharmonií, Filharmonií Bohuslav Martinů Zlín, Komorním orchestrem Berg a Komorním orchestrem pražských symfoniků. Od roku 2010 se intenzivně věnuje barokní hudbě. Je členkou Collegia Vocale 1704, s nímž koncertovala i jako sólistka na prestižních festivalech ve Francii (La Chaise-Dieu, Sablé, Pontoise), v Holandsku (Festival Oude Muziek Utrecht), Německu aj.

Vojtěch Spurný patří k nejvýznamnějším českým umělcům své generace. Studoval na pražské konzervatoři (flétna, klavír), AMU (operní režie, dirigování, cembalo) a na Vysoké škole v Utrechtu (cembalo a provozovací praxe staré hudby). K jeho učitelům patřili mj. i Helmut Rilling, Johann Sonnleitner a Kenneth Gilbert. Již od studií patří k zapáleným obhájcům tzv. historicky poučené interpretace. Renesanční šíře jeho talentu mu umožňuje obsáhnout řadu hudebních stylů a žánrů. Jako operní dirigent opakovaně hostoval v opeře v Götteborgu, ve Státní opeře Praha. Spolupracuje s řadou českých orchestrů – Pražská komorní filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ad. Dlouhodobě vystupuje s Dagmar Peckovou, se kterou se představil i na MHF Lípa Musica. Velmi intenzivně se Spurný věnuje koncertní činnosti jako specialista na historické klávesové nástroje - cembalo, kladívkový klavír, ale i čtvrttónový klavír A. Háby.

 • koncert - ilustrační obrázek

tradiční židovská hudba

Cena vstupenky: 220,- Kč / 8€

Na tento koncert jede festivalový autobus. Zaregistrovat se můžete zde.
 

Létající rabín je pětičlenný ansámbl hrající klezmer - tedy tradiční instrumentální hudbu východoevropských Židů, která největší rozkvět prožívala na přelomu 19. a 20. století. Východiskem jeho tvorby je tradiční zvuk a folkloristický přístup, cílem pak současná a zároveň nadčasová muzika. Instrumentální klezmer se v jeho tvorbě prolíná s písněmi v jidiš a dalších jazycích, k nimž kapela tvoří překladem vlastní texty, které věrny tradici jidiš folklóru jiskřivě reflektují naši dobu. Létající rabín (založen v roce 2001) absolvoval stovky koncertů po celé České republice i v Evropě (Švédsko, Polsko, Slovensko) a v březnu 2010 koncertoval také v USA (New York, Washington DC).

 • koncert - ilustrační obrázek

Program: Rejcha, Martinů, Smetana

Cena vstupenky: 250,- Kč / 9€

Na tento koncert jede festivalový autobus. Zaregistrovat se můžete zde.

Smetanovo trio založené v roce 1934 legendárním českým klavíristou Josefem Páleníčkem, patří k nejprestižnějším českým souborům současnosti. Současní členové ve své interpretaci navazují na ideál, který vytvořili jeho předchůdci, ale i další významné sólistické osobnosti interpretačního umění 20. století, kteří se setkávali na poli komorní hudby (Oistrach, Rostropovič, Richter; Stern, Rose, Istomin). I dnešní členové Smetanova tria  – všichni tři významní čeští sólisté – dokazují, že základním předpokladem úspěchu každého kvalitního tria je dokonalá sólistická vybavenost hráčů. Na žádost pořadatelů čas od času kombinují svá triová vystoupení se sólovými skladbami, tak jak to odpovídá původní slavné tradici této komorní formace. Cesta Smetanova tria je v poslední době lemována mimořádnými úspěchy. Je pravidelným hostem významných pódií doma (Pražské jaro, Janáčkův máj, Moravský podzim, Concentus moraviae, Malostranské komorní slavnosti) a v zahraničí (Francie, Německo, Švýcarsko, Velká Británie, Itálie, Slovinsko, Chorvatsko, Japonsko, Brazílie). Spolupracuje s předními dirigenty a s domácími i zahraničními orchestry, z nichž jmenujme například Bamberger Symphoniker, Orchestra della Svizzera italiana Lugano, Orchestre National des Pays de la Loire, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, Pražská komorní filharmonie, Komorní filharmonie Pardubice nebo Moravská filharmonie Olomouc. Rovněž nahrávací činnost přinesla souboru celou řadu prestižních ocenění u nás i v zahraničí. 

05.11.2015 - 08:00 | Děčín, Městské divadlo
 • koncert - ilustrační obrázek

Lípa Musica dětem

Program:
H. Krása: Brundibár
K. Hašler: Zpívejte, lidičky, ty české písničky

Cena vstupenky:70,- Kč (Představení je pro určené pro školy. Případní zájemci z řad našich posluchačů mohou zakoupit vstupenku na pozdější představení na místě. Raději se před cestou informujte o aktuální prodanosti ve festivalové kanceláři.)

Dětská opera Brundibár vznikla v roce 1938 pro soutěž, kterou vypsalo tehdejší československé ministerstvo školství a národní osvěty. Hans Krása ji zkomponoval na libreto Adolfa Hoffmeistera. První provedení Brundibára – chovanci židovského útulku v Praze – skladatel neshlédl. Byl deportován do Terezína. Zanedlouho po něm i Rudolf Freudenfeld, syn ředitele útulku, jenž s dětmi operu nastudoval. Tato opera se v Terezíně dočkala více než 50 oficiálních repríz. Myšlenka solidarity, společného boje proti nepříteli a víra ve vítězství dobra nad zlem dodnes oslovuje lidi na celém světě. Tato opera se dnes hraje na stovkách scén v různých koutech světa. Na jednu stranu šlo o nebývalé vzedmutí ducha, na druhou stranu ušlechtilé dílo nakonec zneužili nacisté v rámci propagandy. Svou operu Brundibár nastudoval skladatel Hans Krása v terezínském židovském ghettu s tam internovanými dětmi.

Nastudování Brundibára se ujme Dětská opera Praha, soubor dětských a mladých sólistů studujících zpěv. Založila ji v roce 1999 na základech své soukromé hudební školy sólistka opery Národního divadla v Praze a profesorka zpěvu na Pražské konzervatoři Jiřina Marková-Krystlíková. Soubor má v současnosti široký repertoár, částečně nastudovaný i v italštině a němčině a zdokumentovaných na úspěšných hudebních nosičích. Dětská opera Praha má na svém kontě řadu úspěšných vystoupení po celém světě včetně vídeňského Konzerthausu,  japonské Aichi na EXPU 2005, Itálii nebo Bayreuthu. Inscenace nejznámější dětské opery, Brundibára Hanse Krásy, v provedení DOP byla v únoru 2007 prezentována s obrovským úspěchem na Evropských operních dnech v Paříži v opeře Bastille, kde zároveň proběhl také křest CD. Soubor pravidelně vystupuje na Nové scéně Národního divadla a též hostuje v českých městech a s velkým úspěchem vystoupil na Pražském jaru a ve Smetanově Litomyšli. 

12.11.2015 - 18:00 | Česká Lípa, Jiráskovo divadlo
 • koncert - ilustrační obrázek

Jazzová farma a další žáci ZUŠ Česká Lípa
Petr Malásek – klavír, jako host

Cena vstupenky: 60,- Kč

Petr Malásek je absolventem Pražské konzervatoře a HAMU v oborech klavír a skladba. Kromě tvorby skladeb tzv. „vážné hudby“mmá na svém kontě téměř 200 hudebních složek k filmům, televizním inscenacím, seriálům i divadelním představením. Jako pianista, aranžér i jako producent se podílel na natočení několika desítek gramofonových alb. Přes dvacet let spolupracoval s šansoniérkou Hanou Hegerovou, se kterou účinkoval na divadelních scénách téměř celé Evropy, dvě úspěšná turné po USA a Kanadě nevyjímaje. Od roku 2002 rovněž spolupracuje jako pianista a producent s přední českou zpěvačkou Lucií Bílou. Na svém kontě má hudbu k řadě baletů a zvláště v posledním desetiletí velmi úzce spolupracuje se Baletem Národního divadla v Praze a choreografem Liborem Vaculíkem. V roce 2011 vytvořil společně s libretistou a režisérem Jindřichem Šimkem a textařem Václavem Koptou ojedinělý projekt Popelka, kouzelný muzikál na ledě, který kombinuje muzikálové prostředky se špičkovými krasobruslařskými výkony.  Je rovněž úspěšným autorem filmové hudby. Jako pianista je již 12 let členem jazzové formace František Kop kvartet, složeném z předních českých jazzových osobností, na jejíž tvorbě se podílí i autorsky.

 • koncert - ilustrační obrázek

Program: At Home

Cena vstupenky: 250,- / 220,- Kč / 8€
 

Iva Bittová je festivalovou stálicí, kterou mělo publikum možnost objevit v různých polohách jejího mnohostranného hudebního nadání. Prošla různými hudebními žánry od alternativy přes jazz, rock, klasickou hudbu včetně hostování v opeře /role Dony Elviry W.A.Mozart/. Dodnes se hledá pojmenování jejího hudebního jazyka, který je pro mnohé naprosto originální. Kompozice Ivy Bittové vznikají z podnětu všedního života. „Důležité je ticho a ničím nerušená pozitivní atmosféra, která se do hudby vtiskne,“ jak sama říká a dodává: „Housle mne provázejí a usměrňují celý můj život, obtížná technická cvičení mi dodávají řád, jistotu, a odhalují mé vnitřní pochybnosti. Jsou zrcadlem mých vnitřních snů a představ, které nesnesou povrchnost. Má komunikace je založena na vibraci a rezonanci zvuku houslí a hlasu. Jejich souznění mne vede k dokonalosti, i když vím, že cesta k ní je nekonečná.“.

Akustická hudební společnost Čikori vznikla v roce 1999. Občas se posluchači mylně domnívají, že čikori je nějaké romské slovo. Ve skutečnosti je to fonetický přepis anglického chicori – čekanka. Kmenoví zakladatelé Iva Bittová Vladimír Václavek hudebně volně navázali na autorské skladby z úspěšného alba "Bílé Inferno" (1997). CD s názvem “Čikori” vyšlo v roce 2001 a získalo výše zmíněnou cenu Anděl. Hudba Čikori je zcela originální, jazz a world music se prolíná s alternativními prvky. Rytmicky a zvukově je velmi pestrá; je schopná navodit pocit klidu, lásky, radosti a vzrušení záleží jen na otevřenosti citů a prožitků vnímavého posluchače. Texty písní jsou převážně od Karla Davida a Vladimíra Václavka.

Iva Bittová o Čikori: "Spolupráce s Vladimírem Václavkem na CD Bílé Inferno vydaném u Indies byla mimořádná a po zkušenostech v rockové kapele Dunaj se časem umocnila, prohloubila a přerostla do Čikori bandu, nové konstelace s lehce jazzovým nádechem. V době vzniku jsme po týdnu zkoušení u nás v Lelekovicích vyrazili na turné jak po Čechách, tak po Evropě. Ne moc příznivě pro existenci kapely měl každý jednotlivý člen své priority v hudbě a koncertování, kapele chyběl rázný vůdce a také manažer, tudíž jsem ve slabé chvilce všechny přesvědčila k uskutečnění nahrávky ve studiu a vzniklo první CD Čikori. Asi po roce existence se naše snažení rozpadlo na kousky a také v té době byli pořadatelé lační spíše po mých sólových projektech. Po dlouhé odmlce mi přichází spousta nabídek k obnovení Bílého Inferna i Čikori. Odstartovali jsme tedy novou etapu, obnovili člena hrajícího trumpetu - Oskara Töröka, a ve snaze přinést také novější materiál s radostí přijímáme nabídky hrát opět nejen v ČR, ale i na festivalech po Evropě."

V Jablonci nad Nisou představí tito umělci společně svůj nový projekt At Home. 

21.11.2015 - 18:00 | Nový Bor, Městské divadlo
 • koncert - ilustrační obrázek

Jana Sibera – soprán
Tomáš Kořínek – tenor
Ivan Kusnjer – baryton
spojené sbory Marktkirche Wiesbaden a Rastislav Blansko
Filharmonie Hradec Králové
Thomas J. Frank - dirigent

Program:
Carl Orff: Carmina Burana

Cena vstupenky: 350,- Kč / 13€

14. ročník MHF Lípa Musica završí monumentální Carmina burana, cyklus světských písní pro sólové hlasy a sbory s doprovodem nástrojů z pera německého skladatele Carla Orffa. Vlastní obsah této kompozice, jež byla poprvé provedena v roce 1937 ve Frankfurtu nad Mohanem, tvoří zhudebněné texty středověkých potulných básníků a hudebníků. Literární Carmina Burana je soubor 254 středověkých náboženských, satirických, moralistických, milostných, pijáckých aj. básní a písní, pocházející z 11.-13. století, sepsaný kolem roku 1230. Původní texty užívají několika jazyků (mj. staroněmčinu, latinu, starofrancouzštinu a italštinu).  Básně známe z rukopisu nalezeného v benediktinském klášteře v Benediktbeuern, v malé vesnici, ležící na úpatí bavorských Alp. Rukopis je nyní uložen ve Státní bavorské knihovně. Latinský název Carmina Burana vytvořil Johann Andreas Schmeller, německý lingvista, v roce 1847. Odkazuje na hornoněmecké Bur (připomínající německý název Bavorska: Bayern). Carmina Burana tedy znamená spíše než „buranské písně“ „písně z Bavorska“.

Z tohoto středověkého rukopisu, objeveného roku 1803, vybral Orff pouze některé z více než 200 původních textů milostných a pijáckých písní, které zhudebnil. Forma skladby nejvíce odpovídá kantátě, cyklické skladbě pro sólové hlasy (soprán, tenor a baryton), sbor, dětský sbor a orchestr. Dělí se do šesti tematických celků (písně milostné, pijácké, o jaru, štěstěně ad.). Provedení si žádá nadstandardní obsazení v sekci bicích nástrojů. Většinou bývá prováděna koncertně, známá jsou ovšem i provedení scénická, například v divadle s baletním souborem, častěji v netradičních prostorách s choreografiemi spíše muzikálovými. Hudba Carmina Burany je pro svoji dramatičnost často používána jako hudba filmová – příkladem může být film Excalibur.

Carmina Burana se stala nejúspěšnějším dílem soudobého hudebního divadla, které uváděli téměř všichni z velkých dirigentů. Jak je dnes Carmina Burana oblíbena, tak byla v době svého vzniku zpochybňována. V roce 1937 napsal F. J. Ewens v Kölnische Volkszeitung: „Není jisté, zda se tato Carmina Burana kdy dočkají nějaké popularity“.