;

Lípa Musica 2022

22.03.2022 - 18:00 | Česká Lípa, Kulturní dům Crystal

SPOLEČNĚ PRO UKRAJINU

Českolipské spolky a organizace společně pro podporu válečným uprchlíkům na Českolipsku a pro všechny, kteří pomáhají.
Záštitu převzaly: starostka města Česká Lípa Ing. Jitka Volfová  a ředitelka Charity Česká Lípa Eva Ortová

22. 3. 2022 KULTURNÍ  DŮM CRYSTAL 18.00 ČESKÁ LÍPA

Kchun / Komorní symfonický orchestr ZUŠ Česká Lípa / Kuba Horák / Slam poetry / Divadelní klub mladých / Montauk / Jazzová farma ZUŠ Česká Lípa / Českolipský Evergreen a další

Vstupné dobrovolné! 100 % vybraného vstupného putuje na Sbírku pro rodiny s dětmi, která je registrovaná u KÚ Libereckého kraje a podporuje válečné uprchlíky na Českolipsku.

24.03.2022 - 19:00 | Česká Lípa, Kostel Mistra Jana Husa

čt 24/3/19 h
Česká Lípa, kostel Mistra Jana Husa

Goldbergovy variace

J. S. Bach: Goldbergovy variace, BWV 998 v úpravě pro smyčcové trio od Dmitrije Sitkovetského

Roman Patočka – housle, Jakub Fišer – viola, Jiří Bárta – violoncello

Ještě na konci dvacátého století se vědci dohadovali o přesných detailech vzniku tohoto ikonického Bachova díla, ale mnozí se přiklánějí k tomu, že si ho na skladatelův popud objednal J. G. Goldberg. Jeho úkolem bylo hrát pro hraběte Keyserlingka, chronického nespavce, který potřeboval hudbu, aby ho ukolébala ke spánku. Goldbergovy variace patří k nejsložitějším dílům, která kdy byla napsána pro klávesové nástroje, ale dílo nezní jako úžasně složité kompendium, kterým je. Hudba je klamně jednoduchá a procítěná, naplněná ušlechtilým klidem, i když je interpret nucen k ďábelsky krkolomným kouskům. Nikdy nekypí ani nedrhne a samozřejmě nikdy není nudná. Toto dílo je vznešené a soucitné, půvabné i vřelé, je to ukázka v hudební historii nepřekonaného řemesla a opravdové, poetické imaginace. I po stovkách let od svého vydání zaujímá badatele a vyzývá k novým pojetím, jakým je i pozoruhodná Sitkovetského verze pro smyčcové trio.

Využijte možnost uplatnit hromadnou slevu při nákupu vstupenek na tří a více koncertů cyklu ve výši 20 % jako náhradu za abonmá. Sleva platí při jednorázovém nákupu ve festivalové pokladně. V případě zájmu o uplatnění hromadné slevy online, prosíme, vytvořte rezervaci míst dle Vašeho výběru a kontaktujte nás na info@lipamusica.cz. Slevu zapracujeme a nákup poté dokončíte po přihlášení ve Vašem účtu. 

08.04.2022 - 18:00 | Česká Lípa, ZUŠ

8/4/18.00
ZUŠ Česká Lípa, foyer

Slavnostní předání cen a koncert vítězů 9. ročníku pěvecké soutěže Lípa Cantantes

Ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa.

vstup zdarma

 

26.04.2022 - 19:00 | Česká Lípa, Kostel Mistra Jana Husa

út 26/4/19 h
Česká Lípa, kostel Mistra Jana Husa

Nokturno pro lesní roh a varhany

A. Stradella: Sinfonia I. pro lesní roh a varhany
J. S. Bach: Fuga sopra il Magnificat BWV 733 pro varhany
Ch. Koechlin: Monodie op. 213 lesní roh
J. B. Černohorský: Toccata C Dur varhany
G. F. Händel: Sonata g moll pro lesní roh a varhany
F. Liszt: Weimars Vollkslied pro varhany
F. Liszt: Rosario pro lesní roh a varhany
A. Dvořák: Fuga g moll pro varhany
J. S. Bach: Ein feste Burg ist unser Gott BWB 80 pro lesní roh a varhany

Radek Baborák – lesní roh,
Aleš Bárta – varhany

Za setkání mistrů bychom bez nadsázky mohli označit dubnové pokračování cyklu, neboť dohromady svede špičkové hráče na lesní roh a varhany. Do České Lípy se vrátí oblíbený hornista a dirigent Radek Baborák, jedna z nejvýraznějších osobností klasické hudební scény v mezinárodním měřítku. Ostřílený orchestrální hráč, který své zkušenosti sbíral u nejprestižnějších orchestrů světa včetně Berlínské filharmonie, je fenoménem i na poli hudby komorní, která vždy představovala důležitou součást jeho hudebního života. Mezi jeho stálé partnery se v této oblasti řadí zejména výjimečný a uznávaný varhaník Aleš Bárta, proslulý neochvějnou technickou suverenitou a smyslem pro rytmus, díky nimž jeho intepretace oplývají neobyčejnou průzračností a přehledností. Přidáme-li opojný zvuk Baborákovy excelentní horny, lahodný koncertní koktejl je na světě. Zveme vás na královské nokturno postavené na stěžejních pilířích Bach – Händel – Dvořák, které navíc provoní francouzský šarm i špetka uherské plnokrevnosti...

Využijte možnost uplatnit hromadnou slevu při nákupu vstupenek na tří a více koncertů cyklu ve výši 20 % jako náhradu za abonmá. Sleva platí při jednorázovém nákupu ve festivalové pokladně. V případě zájmu o uplatnění hromadné slevy online, prosíme, vytvořte rezervaci míst dle Vašeho výběru a kontaktujte nás na info@lipamusica.cz. Slevu zapracujeme a nákup poté dokončíte po přihlášení ve Vašem účtu. 

20.05.2022 - 20:00 | Česká Lípa, Kino Crystal

20/5/20.00
Kino Crystal, Česká Lípa

Slavnostní odhalení programu 21. ročníku festivalu

Premiéra filmového dokumentu k završení 20. výročí festivalu. 
Komentované představení programu 21. ročníku festivalu ve videoukázkách.
Večerem vás provede Martin Prokeš, ředitel a zakladatel festivalu.

vstup zdarma / občerstvení zdarma zajištěno ve spolupráci s Pivovarem Cvikov

Prosíme, zarezervujte si svá místa prostřednictvím odkazu "koupit vstupenku" a vytiskněte si svoje místenky, na základě kterých budete vpuštěni do sálu. 

 

24.05.2022 - 19:00 | Česká Lípa, Kostel Mistra Jana Husa

Pozor změna programu: Z důvodu zdravotní indispozice sopranistky Anny Hlavenkové dochází ke změně programu a soubor se představí v ryze instrumentální podobě s houslistkou Jiřinou Štrynclovou. Na programu zazní skladby Capricorna, Fingera, Rossiho, Buonamenta, Rosenmüllera a dalších autorů. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti, zbylé jsou v prodeji online či ve festivalovém předprodeji v České Lípě. Děkujeme za pochopení. 

út 24/5/19 h
Česká Lípa, kostel Mistra Jana Husa

Hudba mezi nebem a zemí

E. Radesca di Foggia / F. Turini / G. Finger / H. I. F. Biber / N. Vallet

Ad vocem: Anna Hlavenková – soprán, Marek Špelina – flétny, Jakub Michl – viola da gamba, Přemysl Vacek – theorba

České země se během rudolfínského období staly rušnou hudební křižovatkou raně novověké Evropy. Nejmodernější trendy přicházející především ze severní Itálie se v pražské císařské rezidenci střetávaly s francouzskými, německými, anglickými či dokonce orientálními vlivy kontaminujícími přetrvávající renesanční stile antico. Na intenzivní spolupráci mezi evropskými hudebními centry bylo možné navázat až po skončení Třicetileté války, kdy se ve druhé polovině 17. století na naše území pomalu navracel život. Především šlechtické kapely, formující se v tomto období, přinesly české hudbě nejen propojení s okolním světem, ale také „vychovaly“ řadu vynikajících skladatelů a virtuózů, kteří nepřehlédnutelným způsobem spoluvytvářeli evropskou barokní kulturu. Objevte skladby neprávem opomíjených a pozapomenutých autorů, obdivuhodný poklad, který z prachu archivů a sbírek ve snaze přiblížení se zvukové podobě staré hudby a odkrytí její původní krásy a smyslu s citem oživuje Vackův unikátní soubor Ad vocem.

Využijte možnost uplatnit hromadnou slevu při nákupu vstupenek na tří a více koncertů cyklu ve výši 20 % jako náhradu za abonmá. Sleva platí při jednorázovém nákupu ve festivalové pokladně. V případě zájmu o uplatnění hromadné slevy online, prosíme, vytvořte rezervaci míst dle Vašeho výběru a kontaktujte nás na info@lipamusica.cz. Slevu zapracujeme a nákup poté dokončíte po přihlášení ve Vašem účtu. 

21.06.2022 - 19:00 | Městský park - Česká Lípa

21/6/19h
Česká Lípa, altán v městském parku (v případě nepříznivého počasí kostel Mistra Jana Husa)

Jazz v parku

D. Brubeck: Take Five
H. Hancock: Cantaloupe Island
M. Davis: All Blues
W. Shorter: Footprints
F. Hubbard: Little Sunflower
J. Coltrane: Mr. PC, ad.

Lípa Musica Jazz Quartet: 
Jan Špringl – alt saxofon, David Mašek – klavír, Miloš Peter Klápště – kontrabas, Otto Hejnic – bicí

Zahradní altán v městském parku letos opět ožije hudbou a vy se můžete těšit na svěží letní večer plný skvělých jazzových standardů v podání jazzového kvarteta, které se zrodilo pod záštitou Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Čtveřice vynikajících profesionálních muzikantů, kteří jsou i sólově úspěšní na poli klasické, jazzové, populární, experimentální i filmové hudby, vám zlehka dokáže, že jazz má prostě v krvi… Zažijte uvolněný hudební večer v příjemném plenéru a ve znamení slov legendárního Milese Davise: „Dobrá hudba je dobrá bez ohledu na to, o jaký druh se jedná…“

 

20.08.2022 - 17:30 | Česká Lípa, vodní hrad Lipý

Noc na vlnách s Lípou Musicou
prolog
so 20/8/17:30 h Česká Lípa, vodní hrad Lipý

Od pramenů k moři…
Ensemble Flair, Jan Rokyta – umělecký vedoucí

Dítě z větru
Vojtěch Nýdl – zpěv, klarinet, basklarinet
Beata Hlavenková – klavír
Rastislav Uhrík – kontrabas
Daniel Šoltis – bicí

FLY… tak leť
Vladimír Václavek – kytara, zpěv
Pavel Šmíd – kytara, perkuse
Oskar Török – trubka, jako host

Žijutě
Beata Hlavenková – klavír, zpěv
Kapela snů

Nadechněte se, je tu nový začátek… Předznamenáváme třetí festivalovou dekádu, vstupujeme do nové éry s vírou a nadějí na nový závan společného sdílení svobody, volnosti a radosti. A s novým začátkem je tu také nový formát festivalového prologu pro Českou Lípu. Nechte se unést na vlnách hudebních příběhů, které pojí hmatatelná blízkost, otevřenost a neuspěchanost, které doslova dýchají za život… Zveme vás na cestu „Od pramenů k moři“ společně s Ensemble Flair v citlivé symbióze hudby lidové a klasické z Moravy, přes Slovensko až do Rumunska. Zveme vás za tóny písně z větru balancující mezi životem a smrtí, které o předčasně narozených dětech debutově představí zpívající klarinetista Vojta Nýdl, známý zejména ze souboru Clarinet Factory. Zvolněte a rozleťte se s Vladimírem Václavkem a Pavlem Šmídem po vlnách pocitů a nálad nevázaných na časoprostor. A závěrem se nechte okouzlit intimní krajinomalbou emocí v komorním pohledu Beaty Hlavenkové na svět kolem nás, v radosti i melancholii. Vydejte se s Lípou Musicou na uvolněných hudebních vlnách do lepších světů v jedinečných kulisách vodního hradu…

Videoukázka na youtube.

Toalety k dispozici. 

23.08.2022 - 19:00 | Liberec, divadlo F. X. Šaldy

Operní gala – Kateřina Kněžíková | zahajovací koncert / Koncert pro Liberecký kraj

23. 8. 2022 | 19:00
Divadlo F. X. Šaldy, Liberec

zahajovací koncert 21. ročníku / Koncert pro Liberecký kraj

Kateřina Knežíková – soprán
Daniel Matoušek – tenor
PKF – Prague Philharmonia
Robert Jindra – dirigent

Mozart / Donizetti / Gounod / Bizet
árie, duety a ouvertury ze světových oper

Sopranistka Kateřina Kněžíková je jednou z nejperspektivnějších pěvkyň mladé generace pohybující se převážně v lyricko-koloraturním oboru. Její portfolio zaujme nebývalou šíří repertoáru – věnuje se interpretaci barokních a klasicistních děl, operám 19. století i soudobé hudbě, důležitou součástí jejích aktivit jsou i komorní a písňové recitály. Je laureátkou řady pěveckých soutěží, držitelkou ocenění Classic Prague Awards i Ceny Thálie. Kateřina Kněžíková se publiku představila na řadě festivalů u nás i v zahraničí a má za sebou spolupráci s předními orchestrálními tělesy a celou plejádou skvělých dirigentů po celé Evropě. V loňském roce mimořádně zazářila i na prestižním operním festivalu v britském Glyndebourne. Kritika shodně ocenila její sametový, měkce znějící soprán plný svěží intenzity. Kateřina Kněžíková již také předává své zkušenosti a postřehy nejmladším talentům v rámci stipendijního programu Nadace Magdaleny Kožené MenART a dalších mistrovských kurzech. A právě díky tomu na svém festivalovém debutu nabídne nejen své umění, ale představí i výjimečný mladý talent – tenoristu Daniela Matouška, který oplývá pozoruhodným hlasem a již září na předních operních scénách.

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica tak vstoupí do třetí dekády své existence slavnostním operním galakoncertem, který nabídne jiskřivé ukázky ze světa klasicistní, belcantové i veristické opery ve svěžím podání mladých operních pěvců. Ty doprovodí jeden z našich nejlepších orchestrů PKF – Prague Philharmonia, kterou bude řídit úspěšný dirigent Robert Jindra. Šestý Koncert pro Liberecký kraj je tak v tom nejlepším slova smyslu synonymem pro „to nejlepší ze světa opery“ a zahájí tak jednadvacátý festivalový ročník, jehož celý program bude zasvěcen poctě a oslavě krásy lidského hlasu.

Videoukázka na youtube.

předpokládaná délka koncertu: 1 hod 45 min / toalety k dispozici

Partnerem společenského setkání po koncertu je Křišťálové údolí a jeho akce Crystal Valley Week. 

27.08.2022 - 20:00 | Oybin, zřícenina kláštera

!!! Vyprodáno !!!

Mozart pod hvězdami
so 27/8/20 h Oybin, zřícenina gotického kostela

Harmoniemusik SESTO:
Ludmila Peterková, Marjolein de Roos – klarinety, Ondřej Šindelář,
Kryštof Lada – fagoty, Jiří Tarantík, Petr Šálek – lesní rohy

Lukáš Verner – kontrabas

Wolfgang Amadeus Mozart:
Figarova svatba, KV 492, předehra výběr árií z oper Figarova svatba, Don Giovanni, Kouzelná flétna ad. (arr. Georg Kaspar Sartorius) 
Serenáda Es Dur Nachtmusik”, KV 375

Říká se, že „život se neměří podle nádechů a výdechů, ale chvílemi, které nám vzaly dech…“ A právě takové okamžiky tradičně můžete zažít na oybinském prologu, ve zdech gotického kostela založeného Karlem IV., kde můžete obdivovat nejen otisky věhlasné stavitelské dílny Petra Parléře, ale i hvězdnou nebeskou kopuli přímo nad hlavou… A nadto se letos na oybinském hradním návrší setkáte s Mozartem! Nebude to setkání ledajaké. Aniž by Don Giovanni, Figaro či Královna noci otevřeli ústa a zazpívali jediný tón, přesto je uslyšíte. Představíme vám totiž fenomén Harmoniemusik – hit 18. století – úpravy oblíbených operních árií a úryvků pro dechový soubor. Interpretace se ujme skvěle obsazený mladý soubor Sesto vynikajícího fagotisty České filharmonie Ondřeje Šindeláře. Operní melodie přiléhavě doplní i Mozartova serenáda „Noční hudba“. Na vlně festivalového nádechu tedy pokračujeme dechberoucím večerem s blyštivými dechy a posvátně geniálním Mozartem, jenž na hvězdné kopuli září jako hvězda největší…

Videoukázka na youtube.

toalety k dispozici

upozornění: autobus je plně obsazen, přihlášení již není možné

03.09.2022 - 19:00 | Zahrádky, Kostel sv. Barbory

Živly
koncert při svíčkách
so 3/9/19 h Zahrádky, kostel sv. Barbory

Hille & Marthe Perl – viola da gamba

Oheň, voda, vzduch a země ve skladbách Padre Antonia Solera, Georga Philippa Telemanna, Tobiase Huma, Johna Dowlanda, Mons. de Sainte Colomba, Marina Maraise, Francise Poulenca, Michela Farinela, v irských lidových melodiích a kompozicích interpretek.

Vzduch je symbolem pohybu, lehkosti, tvořivosti a víry. Není však elementem jediným… Už řečtí filozofové v předkřesťanské době, posléze i alchymisté přelomu středověku a novověku považovali čtyři živly za základní složky života na Zemi. Lékaři je později používali k charakteristice typů pacientů, astronomové zjistili, že nebeská tělesa jsou v odpovídajících souhvězdích jako živly na této planetě. Nakonec se živlů chopila i křesťanská dogmatika, a to nemluvíme o lidové víře… Možná si však kladete otázku, zda má mytologická znalost těchto existenciálních složek význam i ve 21. století? Pak si přijďte vyslechnout laskavou i naléhavou odpověď legendární německé gambistky Hille Perlové v mateřském dialogu s dcerou Marthou… Právě v této chvíli, kdy se zdá, že se svět rozpadá na všech úrovních, potřebujeme více než kdy jindy univerzální vědění o skutečných a duchovních rozměrech čtyř živlů, o jejich tvůrčí síle i ničivé energii, o jejich vzájemné závislosti a posvátném jádru. Nechte se okouzlit a inspirovat všeobjímající láskou a laskavostí, kterou umělkyně chovají ke světu a šíří svou hudbou… Ptáte se stále proč? Protože láska je spřízněností, která spojuje a přitahuje všechny prvky světa v univerzální syntéze…

Videoukázka na youtube.

04.09.2022 - 17:00 | Děčín, Knihovní sál zámku

Na dechu andělů
koncertní řada umělecké garantky
ne 4/9/17 h Děčín, Knihovní sál Zámku Děčín

Hana Blažíková – soprán
Bruce Dickey – cink
The Breathtaking Collective:

Veronika Skuplik, Franciska Hajdu – housle
Matthias Müller – viola da gamba
Kris Verhelst – varhanní pozitiv, cembalo 
Jakob Lindberg – theorba

Carlo G.: Panis angelicus; Sicut sponsus matris; Mater Hierusalem
Giovanni Pierluigi da Palestrina: Angelus Domini
Sigismondo d‘India: Videte miraculum
Francesco Cavalli: Sonata a tres; O quam suavis
Julian Wachner: The Vision of the Archangels
Giovanni Battista Bononcini: Il Trionfo di Camilla-Sinfonia; Se Ninfa o Dea tu sei: E‘ pur ver ch‘a soff rir; Tutte armate; Sonate op. 6 Nr. 5
Eric Satie: Les Anges
Ivan Moody: O Archangels and Angels
Alessandro Scarlatti: Coronata di lauri; Cara e dolce rimembranza; Il desio di vendicarmi

Zavřete oči a přeneste se s námi mezi sbory andělů, do šestnáctého a sedmnáctého století, kdy byl historický nástroj cink, podivuhodný kříženec mezi žesťovým a dřevěným dechovým nástrojem považován za nástroj andělský a byl tak hojně vyobrazován ve výtvarném umění. Společně s andělskými hudebníky vás zveme na hudební pouť od roku 1600 až po současnost, od duchovních motet, přes operní árie k Ericu Satiemu a odtud až k soudobé tvorbě. Středobodem naší pozornosti bude andělské a zářivé spojení cinku s lidským hlasem. Vynalézavé, pozoruhodné spojení virtuózní vokality reprezentované letošní uměleckou garantkou festivalu, sopranistkou Hanou Blažíkovou, a svrchovaného instrumentálního mistrovství v osobnosti světově proslulého cinkisty Bruce Dickeyho, které vás okouzlí svou magickou ztišeností a oduševnělostí i girlandami virtuózních ornamentů. Zavřete oči, andělé se právě nadechují, aby vynesli vaše duše líbeznými tóny až k nebeským výšinám…

Videoukázka na youtube.

toalety k dispozici

09.09.2022 - 19:00 | Hrádek nad Nisou, kostel sv. Bartoloměje

Boni Pueri: Requiem
pá 9/9/19 h Hrádek nad Nisou, kostel sv. Bartoloměje

Český chlapecký sbor Boni Pueri
Marek Štilec – dirigent

Giulio Caccini: Ave Maria
Antonín Rejcha: Te Deum – Te Deum Laudamus
Antonín Dvořák: Mše D dur – Gloria
Georg Friedrich Händel: Mesiáš – Hallelujah
Johann Sebastian Bach: Toccata, BWV 538
Leopold Hofmann: Requiem c moll 

Další pěveckou kapitolu letošní Lípy Musicy vyzpívá světoznámý Český chlapecký sbor Boni pueri, který je pro šíři svého repertoáru i obdivuhodnou profesionalitu světovým unikátem a patří k nejvýznamnějším evropským hudebním tělesům. Svým názvem se hlásí ke sboru, jenž působil od 12. století při chrámu sv. Víta v Praze. Do prostor tohoto svatostánku však nenahlédneme, vydáme se o trochu dále zeměpisně i v dějinách. Navštívíme srdce císařské metropole na Dunaji, vídeňský svatoštěpánský dóm, kde v druhé polovině 18. století jako kapelník a regenschori působil jeden z nejnadanějších hudebníků své doby Leopold Hofmann. Jako neplacený „adjunkt“ mu tehdy vypomáhal i sám Wolfgang Amadeus Mozart! A právě v roce, kdy se Mozart stal Hofmannovým asistentem, zkomponoval Hofmann Requiem, vokálně velkorysou osvícenou skladbu v racionálním duchu josefínských reforem. Pozoruhodnou shodou okolností zůstává, že Mozart ve stejnou dobu začal pracovat i na svém geniálním a řadou tajemství opředeném Requiem… Že by podobnost čistě náhodná? Přijďte se přesvědčit…

Videoukázka na youtube.

toalety k dispozici

10.09.2022 - 19:00 | Krásná, kostel sv. Josefa

Jen ten, kdo touhu zná…
koncertní řada umělecké garantky
so 10/9/19 h Krásná, kostel sv. Josefa

Hana Blažíková – soprán
Andreas Staier – kladívkový klavír

Fryderyk Chopin: čtyři písně z opusu č. 74 
Franz Schubert: Kennst du das Land, D 321, tři písně z cyklu Gesänge aus „Wilhelm Meister“, D 877 
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Písně beze slov, op. 38 a 62 – výběr 
Robert Schumann: Eichendorff Liederkreis, op. 39

Klasický „Liederabend“ je zřídka uváděným koncertním formátem, který i na festivalovém menu řadu let chyběl. Říkáte si možná, delikatesa mezi delikatesami, které každý na chuť nepřijde, avšak opak je pravdou. Krása lidského hlasu přitažlivém dámském provedení za doprovodu svrchovaného klavírního virtuosa je uměleckým bonbonkem par excellence. Kouzelnému písňovému odkazu Chopina, Schuberta a Schumanna obohacenému o klavírní písně beze slov Felixe Mendelssohna vdechne život možná trochu netradičně letošní umělecká garantka, sopranistka Hana Blažíková, jejíž jméno je na světové hudební scéně zapsáno zejména v souvislosti s interpretací staré hudby. Jejím partnerem nebude nikdo menší než hvězdný německý hráč na kladívkový klavír Andreas Staier, držitel mnoha prestižních cen, ikonický hráč špičkových německých souborů a doprovazeč pěveckých hvězd formátu Anne Sophie von Otter či Christopha Prégardiena. Přidáme-li nové festivalové prostředí kostela sv. Josefa v malebné horské vísce Krásná na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, rodiště mýty opředeného lékaře a léčitele Kittela, které budete mít možnost také poznat, a k tomu ještě možnost poslechnout si unikátní kopii dobového kladívkového klavíru Conrada Grafa, jistě po návštěvě zatoužíte i vy… Přijeďte se nadechnout a vyslechnout tichou píseň srdce, která vám odkryje nejedno tajemství vroucí lásky a touhy…

Videoukázka na youtube.

Před koncertem bude možné absolvovat prohlídku Kittelova domu v Krásné s muzeem připomínajícím legendárního ranhojiče a léčitele Jana Josefa Antonína Eleazara Kittela, která proběhne od 17 hod. Cena komentované prohlídky je 120 Kč, individuální 70 Kč. Délka prohlídky je cca jedna hodina. V případě zájmu prosíme o přihlášení zde nebo v pokladně.

 

16.09.2022 - 19:00 | Česká Lípa, Klášterní bazilika Všech svatých

Vox Organi
v rámci projektu Vox Organi, hlas varhan na magických místech

benefiční koncert pro Nadační fond Ozvěna
pá 16/9/19 h Česká Lípa, bazilika Všech svatých

Katta – varhany, zpěv

J. S. Bach: Toccata d moll „dórická“ BWV 538, Nun komm der Heiden Heiland
A. Pärt: Trivium
P. Glass: Dance no. 4
Katta: cyklus Vox Organi
Meditace I.
Kyrie/ Gospodi pomiluj
Meditace II.
Stabat Mater Dolorosa
In Paradisum
Slavkof
Bogorodice Djevo)

Bosonohá uhrančivá varhanice Katta se vrací… a s ní i závan andělské éteričnosti a nespoutané živelnosti v jednom. Nepřehlédnutelná osobnost české hudební scény, jež se originálně pohybuje nejen na poli klasické hudby, ale ráda autorsky její hranice překračuje nejen svojí varhanní hrou, ale i zemitým zpěvem, nás vezme na duchovní hudební pouť od Bacha až k vlastním originálním skladbám. Na hypnotizující putování meditativní zvukovou krajinou ve jménu průzračné spirituality, které vás zasáhne svojí tajemností, krásou a posvátností. Těšit se můžete na unikátní varhanní dvojrecitál, na dialog varhanního nástroje baziliky Všech svatých v kontrastu s moderními bílými varhanami, jež vznikly speciálně pro Kattu a které vás překvapí svou nadčasovou zvukovou moderností. Večer navíc ozvláštní originální osvětlení v citlivé kombinaci intimity a jasu. Hledáte-li tip na neotřelý vzrušující večer, při němž se vám bude tajit dech a při němž budete moci projevit i svoji dobročinnost a podpořit opět sluchově hendikepované děti a jejich rodiny prostřednictvím Nadačního fondu Ozvěna, tady je…

Videoukázka na youtube zde.

Výtěžek koncertu bude věnován na podporu dětí, mladistvých a jejich rodin, kteří se potýkají se sluchovým znevýhodněním a které podporuje Nadační fond Ozvěna.

Koncert se koná v rámci projektu Vox Organi, hlas varhan na magických místech, který je spolufinancován Státním fondem kultury Ministerstva kultury ČR.

toalety k dispozici

17.09.2022 - 19:00 | Kryštofovo údolí, kostel sv. Kryštofa

Sanctissima
so 17/9/19 h Kryštofovo Údolí, kostel sv. Kryštofa

Josef Kovačič – bas
Severáček – dětský sbor ZUŠ Liberec
Silvie Langrová – um. vedoucí

Petr Koronthály: Offertorium de B. M. Virginae
Jacob Handl Gallus: Pueri concinite
Jan Campanus Vodňanský: Rorando coeli
Johann Sebastian Bach: Starkes Lieben, kantáta, BWV 182
Camille Saint-Saëns: Ave Maria
Maurice Duruflé: Tota pulchra es Maria
Charles Gounod: Ave Maria
Antonín Dvořák: O Sanctissima
Antonín Dvořák: Fac ut ardeat cor meum, 4. část z kantáty Stabat mater
Cézar Franck: Panis angelicus
Petr Eben: Truvérská mše
spirituály: Swing Low, Sweet Chariot, Ol‘ Man river, Deep River

Krásné dětské hlasy, vysoká umělecká úroveň a především úsměv a radost ze zpěvu. Tím vším už více než šedesát let obdarovává své posluchače doma i za hranicemi Severáček, liberecký dětský sbor ZUŠ, který s radostí opět přivítáme i na festivalovém pódiu. Od svého založení představuje Severáček velkou a výjimečnou „sborovou rodinu“ více jak dvou stovek mladých zpěváků, která své mimořádné kvality prokázala mnohými vítězstvími v domácích i zahraničních soutěžích a nadšené ovace publika sklidila už na třech kontinentech světa… Svou premiéru však zažije na Lípě Musice, poprvé se totiž sbor představí v malebném klenotu Libereckého kraje, roubeném raně barokním kostele sv. Kryštofa v Kryštofově Údolí, kam vás i festival zve vůbec poprvé. Přijďte si vychutnat průzračnou krásu dětského zpěvu okořeněnou zvučným basem nadějného Josefa Kovačiče v širokodechém duchovním programu plynoucím od barokních kantát, přes romantické skvosty až k soudobé hudbě a spirituálovým šlágrům, jako je Deep River. Přijďte se rozplynout na vlnách písní a nechat se unést do zaslíbené země, kde vládne pokoj…

Videoukázka na youtube.

20.09.2022 - 19:00 | Liberec, Památník obětem šoa

Modlitba pro marimbu
út 20/9/19 h Liberec, Památník obětem šoa

Adélaïde Ferrière – marimba

Philip Glass: Opening
Johann Sebastian Bach: Chaconne d moll
Philippe Hurel: Loops IV
Claude Debussy: Arabesque č.
William Sterndale Bennett: After Syrinx II
Niccolò Paganini: Caprice č. Annunzio
Paolo Mantovani: Moi, Jeu
George Gershwin: Rhapsody in Blue (výběr)

Hudební premiérou druhého letošního libereckého večera bude nejen premiéra nástroje marimba na festivalových prknech, ale také český debut prvotřídní francouzské hráčky na tento tajuplný nástroj stvořený podle legendy africkou bohyní Marimbou. Že netušíte, jak taková marimba vypadá? Jedná se o bicí hudební nástroj patřící do skupiny úderové idiofony… Stále nic? Představte si zkrátka obří xylofon a k němu hbitou éterickou vílu vznášející se nad dřevěnými kameny jeho pomyslné klaviatury se čtyřmi paličkami v rukou a vyluzující sladce exotické jímavé tóny… Představa doslova dechberoucí, není-liž pravda? A nyní k tomu připočtěme sugestivní prostředí židovského památníku věnovaného libereckým obětem druhé světové války coby memento šoa mrazivě připomínající konkrétní tragické osudy… I tento ostrý kontrast vybízí k nádechu, k novému začátku. Ačkoli tichá píseň dechu tisíců lidí vyhasla, přeživší se dokázali nadechnout pro nový život. V úctě ke všem z nich nechme jemnou marimbu vyzpívat svoji vroucí modlitbu…

Videoukázka na youtube.

toalety k dispozici

24.09.2022 - 19:00 | Prysk, kostel sv. Petra a Pavla

Stabat Mater
so 24/9/19 h Prysk, kostel sv. Petra a Pavla

Kchun: Martin Prokeš – tenor, Marek Šulc – baryton
Eduard Šístek – violoncello

Hidegard von Bingen: Hymnus Ave generosa a další středověké zpěvy
Johann Sebastian Bach: Suita pro violoncello č. 2 d moll, BWV 1008
Marco Rosano: Stabat Mater

O tom, jak fascinujícím způsobem ztvárnil soudobý italský skladatel Marco Rosano ikonickou tematiku Stabat Mater, jsme se mohli přesvědčit už na loňské taneční premiéře. Tehdy bolest Panny Marie pod Kristovým křížem neodolatelně, ač ze záznamu, vyzpíval proslulý německý kontratenorista Andreas Scholl. Nyní Vám nabízíme další světovou premiéru! Úpravu této skladby ušitou na míru přímo pro vokální duo Kchun Martina Prokeše a Marka Šulce, které doplní třetí hlas v podobě violoncellového doprovodu. Nástroje zvukově nápadně podobného lidskému hlasu se chopí výjimečný mladý violoncellista Eduard Šístek, člen České filharmonie, který se postará o bachovské i improvizační instrumentální mezihry. Mariánskou tematiku navíc pěvci rozvedou v chorální pasáži, která předznamená zlatý hřeb v podobě Rosanova díla. A i v tomto případě můžeme hledat symbol nového začátku. Bez utrpení Krista na kříži a hoře Panny Marie nenastalo by vzkříšení, světlo by nezvítězilo nad temnotou, život by nezvítězil nad smrtí, pravda nad lží, spravedlnost nad nespravedlností a láska nad nenávistí… Po výdechu by nenastal nádech v nový život…

Videoukázka na youtube.

toalety k dispozici

28.09.2022 - 19:00 | Česká Kamenice, kostel sv. Jakuba st.

Jistebnický kancionál
koncertní řada umělecké garantky
st 28/9/19 h Česká Kamenice, kostel sv. Jakuba staršího

Tiburtina ensemble:
Ivana Bilej Brouková, Hana Blažíková, Tereza Böhmová, Daniela Čermáková, Anna Chadimová Havlíková, Kamila Mazalová, Renata Zafková, Barbora Kabátková – zpěv
Barbora Kabátková – umělecká vedoucí

Když roku 1872 student Leopold Katz na půdě fary v jihočeské Jistebnici objevil starobylý rukopis s českými zpěvy, asi úplně netušil, jakou cennost drží v rukou. Dnes si s Jistebnickým kancionálem většinou vybavíme husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci, ve skutečnosti je však rukopis především knihou s liturgickými zpěvy v češtině pro mši i pro modlitbu hodinkového officia a lze jej bez nadsázky označit za unikátní a klíčový pramen evropské středověké kultury, ačkoliv je stále opředen mnoha záhadami a nezodpovězenými otázkami. Poznejte tento skvost v podání průzračných ženských hlasů souboru Tiburtina, které poodkrývají závoj tajemství a probouzí krásu zpěvů samotných, jež měly ve své době posilovat víru lidí procházejících těžkými zkouškami. Jistebnický kancionál přináší svědectví o naději a touze po změně starých pořádků, čímž vytváří překvapivý most mezi minulostí a současností. V neposlední řadě je sbírka jasným dokladem skutečnosti, jak důležitou roli měl v životě tehdejšího člověka právě zpěv…

Videoukázka na youtube.

toalety k dispozici

30.09.2022 - 19:00 | St. Marienthal, Cisterciácký opatský klášter

Cantigas de Santa Maria
koncertní řada umělecké garantky
pá 30/9/19 h St. Marienthal, klášterní kostel

Hana Blažíková & Barbora Kabátková – zpěv, harfa
Margit Übellacker – dulce melos
Martin Novák – perkuse

Cantigas de Santa Maria – výběr 

Ve středověku byla vedle chorálu dalším typem vokálního projevu duchovní píseň, často skládaná s velikou estetickou pečlivostí, ačkoli dnes z velké části anonymní. Tomuto typu písně bude věnován program Cantigas de Santa Maria, odkazující na slavnou sbírku, která byla koncem 13. století sepsána v galicijštině na kastilském královském dvoře na hradě Burgos. Mezi sbírkami mariánských miráklů z oné doby jsou Cantigas nejobsáhlejším souborem vyprávění z celé Evropy o zázracích vykonaných titulní světicí. Jsou vložená do úst kastilského krále Alfonse X. Učeného toužícího po tom, aby se stal trubadúrem opěvujícím Matku Boží. Písně toledského kodexu uchvátí nejen svým zázračným obsahem, ale také ojedinělou kombinací mnoha hudebních vlivů, od arabského, přes židovský až k jazyku francouzských trubadúrů. Zázračné mariánské písně věčné lásky si můžete vyslechnout v prostorách nejstaršího cisterciáckého kláštera v Německu založeného v době vzniku kodexu českou královnou Kunhutou, vracíme se do malebného Svatého Marienthalu…

Videoukázka na youtube.

toalety k dispozici

03.10.2022 - 19:00 | Großschönau - Waltersdorf, Kostel

Žalmy z Chandosu
po 3/10/19 h Waltersdorf, ev.-lut. kostel

Gabriela Eibenová, Lenka Cafourková, Tobias Hunger, Jiří Miroslav Procházka – zpěv
Ensemble Inégal
Adam Viktora – um. vedoucí

Georg Friedrich Händel: Chandos Anthems
Žalm O Sing unto the Lord a new song, HWV 249b
Žalm Have mercy upon me O God, HWV 248
Žalm O be joyful in the Lord, HWV 246

Neznámé, unikátní, všeobjímající, takové jsou Žalmy z Chandosu, komplexní panorama tvorby Georga Friedricha Händela, které představíme v rámci jedinečného mezifestivalového projektu ve spolupráci s Ensemble Inégal. Mezi roky 1717 a 1719 byl skladatel ve službách Jamese Brydgese, vévody z Chandosu. Ten zbohatl v úřadu správce armádních financí a dal si postavit na severu Londýna velkolepý zámek. V tomto přepychovém prostředí, bez jakýchkoliv materiálních starostí, dozrála skladatelova osobnost a Händel prakticky vytvořil zcela nový sloh v hudbě i divadle. Dokazuje to právě tato přelomová sbírka církevních kantát hannoverské dynastie psaných pro vévodovu kapli. Händel zde zcela nově pojal úlohu sboru, který podává slova Bible bez obvyklého sentimentu, a tento nový styl se projevil i v pozdější autorově operní tvorbě. Výjimečný soubor komorních kantát neprávem stojící ve stínu pozdějších Händelových majstrštyků oživí Ensemble Inégal v kompletním provedení na několika českých i zahraničních festivalech… Buďte při tom i vy!

Videoukázka na youtube.

toalety k dispozici

04.10.2022 - 19:00 | Nový Bor, Městské divadlo

Philharmonix: The Vienna Berlin Music Club
út 4/10/19 h Nový Bor, Městské divadlo

Philharmonix:
Noah Bendix-Balgley – housle
Sebastian Gürtler – housle
Thilo Fechner – viola
Stephan Koncz – violoncello
Ödön Rácz – kontrabas
Daniel Ottensamer – klarinet
Christoph Traxler – klavír

Stephan Koncz: Swing on Beethoven
Noah Bendix-Balgley: Klezmer-Fantasy
Sebastian Gürtler: Ludwig’s Nightmare
Queen: Don‘t Stop Me Now a další dle výběru souboru

„Hlava musí být veselá, srdce šťastné a noha sebou musí cukat…,“ tak přistupuje k hudbě špičkový soubor Philharmonix, který vás zve do svého elitního hudebního klubu. Založili jej členové Berlínských a Vídeňských filharmoniků a hrají takový repertoár, který byste na repertoáru jejich legendárních domovských orchestrů hledali jen stěží… Připravte se na brilantní aranže, neuvěřitelnou virtuozitu a vysoce nakažlivou radost ze společného muzicírování. Ať už Philharmonix hrají popové nebo lidové písně, Prokofjeva nebo Čajkovského, Gershwina nebo Piazzollu, klasická hudba nemůže být více vzrušující, zábavná a přitom sofistikovaná. Jejich umění se vyznačuje vysokou interpretační úrovní ctící tradici nejlepších orchestrů světa. Nečekejte však žádnou akademickou suchopárnost, Philharmonix vás uhrane svěžím, takřka rošťáckým přístupem a naplní vaše srdce i duše bouřlivým přívalem nekonečné radosti… Inu, co více si přát, hoďte se do gala, vídeňskoberlínský klub čeká jen na vás…

Videoukázka na youtube.

toalety k dispozici

07.10.2022 - 19:00 | Liberec, Oblastní galerie

!! POZOR ZMĚNA PROGRAMU: Z důvodu zdravotní indispozice německého basisty a loutnisty Joela Frederiksena dochází ke kompletní změně programu nadcházejícího koncertu 21. ročníku MHF Lípa Musica. V pátek 7. října nebude v Oblastní galerii v Liberci uveden projekt Cesty ke zbožnosti, který Frederiksen připravil ve spolupráci se syrským hudebníkem Rebalem Alkhodarim a německým varhaníkem Michaelem Eberthem. Lípa Musica jako náhradu uvede projekt přední české mezzosopranistky Markéty Cukrové věnovaný italskému baroku a zejména představení tvorby pozapomenutých barokních skladatelek s názvem Ty spíš, duše moje. Za doprovodu theorbisty Jana Krejči zazní niterný program složený z děl Monteverdiho, Cacciniho, Picciniho, Kapspergra či Barbary Strozzi nebo Francescy Caccini. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti, zbylé jsou k dostání ve festivalovém předprodeji. MHF Lípa Musica děkujeme za pochopení návštěvníkům a za pohotovost a vstřícnost Markétě Cukrové a Janu Krejčovi.

Tu dormi, anima mea / Ty spíš, duše moje
pá 7/10/19 h Liberec, Oblastní galerie Liberec

Markéta Cukrová – mezzosoprán
Jan Krejča – theorba

Francesco del Nicolino (1. polovina 17. století): Tu dormi, anima mia
Giulio Caccini (1551-1618): Se ridete gioiose / Když se radostně usmíváte
Claudio Monteverdi: Dolci miei sospiri / Mé sladké vzdechy
Belerofonte Castaldi (1580-1649): Tasteggio soave, solo theorba
Settimia Caccini (1591-cca 1638): Due luci ridenti / Pár rozzářených očí
Francesca Caccini (1587-1641): Lasciatemi qui solo / Nechte mne zemřít
Alessandro Piccinini (1566-1638): Aria francese detta l'Alemana, solo theorba
Claudio Monteverdi (1567-1643): Ecco di dolci raggi/Io che armato sin hor // Hle sladké paprsky / Já ledem pokrytý
Anonym: Amor crudo, fior tiranno / Krutá lásko, mučivý květe
Barbara Strozzi (1619-1677): Udite, udite! / Slyšte, slyšte!
Giovanni Girolamo Kapsperger (cca 1580-1677): Toccata 2nda Arpeggiata, solo harfa
Giulio Caccini: Amarili, mia bella /Amarili, má krásko
Tarquinio Merula (1595-1665): Canzonetta spirituale sopra la Nanna / Duchovní ukolébavka

Itálie první půlky 17. století byla zemí zaslíbenou vokální hudbě. Renesance se právě přerodila v nový styl, který vyžadoval pěvce sólistu, ovládajícího virtuózní techniku a veškeré nové a originální „cituplné figury“. Z ansámblových zpěváků se stali sólisté, performeři, objevili se první učitelé pěvecké techniky, první soupisy cvičení, první metodiky. O této době můžeme mluvit jako o počátku moderního artového / klasického zpěvu, jako o počátku opery. Bylo obvyklé, že zpěváci se sami uměli doprovodit na harfu, loutnu či theorbu. Během populárních večerů pořádaných šlechtici v salónech jejich paláců zaznívaly skutečné skvosty vytříbené muzikality, nové poetiky a uvolněné, až exaltované citovosti. V rodinách bohatých šlechticů nebyly výjimkou ani ženské skladatelky a může nám být líto, že jejich talent musel s vrcholným barokem na několik staletí umlknout.

toalety k dispozici

08.10.2022 - 19:00 | Kamenický Šenov, kino Hvězda

Édith a Frank
so 8/10/19 h Kamenický Šenov, kino Hvězda

Radka Fišarová & Tomáš Savka s kapelou
Unique Quartet & Aliaksandr Yasinski – akordeon

šansony a písně Édith Piaf, Franka Sinatry, Mireille Mathieu, Charlese Aznavoura, Duka Ellingtona, Charlieho Parkera ad.

Vrabčák Piaf, geniální, nenapodobitelná, zrcadlící bídu i poezii velkoměst, zpívající nesmrtelné příběhy bez hranic, dramata člověka a lásky, touhy, radosti i zklamání… Její vášnivý neopakovatelný hlas srdce si získal obdiv a úctu celého světa, všichni mu dodnes rozumějí a nezáleží na tom, zda umí francouzsky… První opravdová popová superhvězda, zpěvák a herec, legendární Francis Albert Sinatra. Majitel dokonalého hlasu, výborných technických kvalit, zpěvák schopný výjimečného vcítění do písně, ale také ostrý „Frankie boy“, jehož styky nebyly vždy jen průzračné… A nyní otázka: setkali se spolu někdy na jednom jevišti? Setkají se v Kamenickém Šenově! Hvězdy v kině Hvězda, česká Edith Piaf a český Frank Sinatra, tedy výtečná šansoniérka Radka Fišarová a Tomáš Savka, držitel Ceny Thálie. Do Šenova navíc zamíří i Mireille Mathieu, Charles Aznavour, Duke Ellington či Charlie Parker. Zkrátka nevyšlo-li to ve skutečnosti, světové hvězdy šansonu a swingu si dají dostaveníčko na Lípě Musice!

Videoukázka na youtube.

toalety k dispozici

12.10.2022 - 20:00 | Česká Lípa, Kino Crystal

Il Boemo - exkluzivní filmová předpremiéra

st 12/10/20 h Česká Lípa, kino Crystal

Česko / Itálie / Slovensko, 2022, 140 min
Režie: Petr Václav
Scénář: Petr Václav
Kamera: Diego Romero Suarez-Llanos
Hrají: Vojtěch Dyk, Barbara Ronchi, Lana Vlady, Lino Musella, Philippe Jaroussky, Zdeněk Godla, Cristiano Donati
Produkce: Jan Macola
Zvuk: Daniel Němec
Scénografie: Luca Servino
Masky: Andrea McDonald
Kostýmy: Andrea Cavalletto

Film Il Boemo vypráví o oslnivém úspěchu nejslavnějšího českého skladatele 18. století Josefa Myslivečka (1737–1781), ztvárněného Vojtěchem Dykem. Zachycuje jeho jedinečný talent, úsilí a touhu tvořit. V tomto velkolepém historickém snímku Petra Václava, se pomocí precizně zpracovaných kostýmů a dobově věrných scén vrátíte do období, kdy Josef Mysliveček žil, komponoval, miloval i strádal. Vzepřel se vůli své rodiny, odmítl život pražského mlynáře a rozhodl se následovat svůj sen. Sen o kariéře operního skladatele v Itálii. On, zprvu neznámý skladatel z Čech, získal díky svému nadání, pracovitosti i notné dávce štěstí téměř vše, za čím šel – hvězdnou kariéru, peníze i úspěch u veřejnosti. Dokonce se dokázal stát inspirací i pro samotného Wolfganga Amadea Mozarta. Jakou cenu ale musel zaplatit? Odhalte tajemství jeho úspěchu a nechte se unést strhující hudbou v podání Collegia 1704.

Il Boemo vstupuje do českých kin 20. 10. 2022. Na MHF Lípa Musica vám nabízíme exkluzivní předpremiéru už 12. 10. 2022 v Kině Crystal v České Lípě! Vstupenky v předprodeji Kina Crystal. Hostem předpremiéry budou režisér filmu Petr Václav a producent Jan Macola. 

V druhé polovině 18. století, kdy Praha je stále ještě poničena nedávnou Sedmiletou válkou, odchází mladý Josef Mysliveček do Itálie. I přes to, že je synem mlynáře, si chce splnit sen a prosadit se v tomto centru evropského hudebního dění jako operní skladatel. Díky svému talentu, ale také charismatu a štěstí, se mu během pár let podaří prorazit ve velké konkurenci italských skladatelů. Z neznámého muzikanta ze severu se stane jeden z nejúspěšnějších operních skladatelů své doby. Jakožto vysoce prestižní služebník vládnoucí vrstvy získává přístup do nejvyšších společenských kruhů a neutuchající přízeň žen. Bohužel ne však té, po které touží nejvíce. Své city se proto snaží přenést do svého hudebního díla. Bez možnosti žít se ženou, kterou miluje, se musí spokojit s jinými požitky a ty s i nezadržitelně vybírají svou daň. Nemocný Mysliveček, od kterého se postupně odvracejí jeho dřívější příznivci a podporovatelé, nakonec umírá chudý a zapomenutý, v nedožitých čtyřiceti čtyřech letech.

Více informací o projektu najdete zde.

13.10.2022 - 19:00 | Konzervatoř Teplice, koncertní sál

POZOR ZMĚNA MÍSTA KONÁNÍ KONCERTU: Koncert se uskuteční v sále Konzervatoře Teplice v Českobratrské ulici č. 862/15 v Teplicích, nikoli v Zahradním domě. Dále dochází ke změně obsazení a programu. Tenoristu Ondřeje Koplíka nahradí Daniel Matoušek. Místo ukázek z opery Lucie di Lammermoor zazní předehra a vokální čísla z Verdiho Rigoletta. Děkujeme za pochopení!

Belcanto
čt 13/10/19 h Teplice, Konzervatoř Teplice – koncertní sál 

Olga Jelínková – soprán
Daniel Matoušek – tenor
Marcel Javorček – klavír

Gaetano Donizetti: L’elisir d’amore (Nápoj lásky), Don Pasquale
Giuseppe Verdi: Rigoletto, La traviata
výběr árií a duet z oper 

Belcanto, krásný zpěv, ale též italský operní styl, který bývá mnohými zatracován. Zjednodušené vnímání nás může svést k chybnému úsudku, že jediné, na čem u belcanta záleží, je nádhera lidského hlasu a jeho schopnost stoupat po oktávách nahoru a dolů a přitom předvádět trylky a další doslova „pyrotechnické“ pěvecké efekty. Ano, belcantové árie jsou dodnes interpretační metou a prubířským kamenem pěvců, kterými poměřujeme kvalitu a stupeň jejich umělecké úrovně. Ale to je jen poloviční pochopení jeho esence. Není to pouze krásný zpěv, je to umění, jak zpěvem vyjádřit veškeré emoce, a to i beze slov… Dramatické napětí a citové prožitky hrdinů se snoubí s veleobtížnými virtuózními pasážemi. Přesvědčivost, pravdivost a čistota interpretace nechává prýštit na povrch čiré emoce v široké paletě jejich barev a nemusíte mít nastudované zápletky a příběhy postav, abyste pochopili, oč jde… To je pravá síla a krása belcanta! Nechte se okouzlit třpytivým podáním sólistky slavné lipské opery Olgy Jelínkové majitele svůdného lyrického tenoru, jenž zazářil již na zahajovacím koncertu po boku Kateřiny Kněžíkové… Prožijte „šik“ večer, který vám zaručeně vezme dech…

Koncert se koná ve spolupráci s Konzervatoří Teplice. 

toalety k dispozici

14.10.2022 - 20:00 | Česká Lípa, Kino Crystal

100 let Zdeňka Lišky
pá 14/10/20 h Česká Lípa, kino Crystal

Petr Malásek – vyprávění, klavír
Jiří Zobač (režisér),
Michal Pekárek (zvukař, producent) – vyprávění

komponovaný večer k poctě skladatele Zdeňka Lišky složený z vyprávění a hudebních a filmových ukázek, moderuje Marek Šulc

Zdeněk Liška, jeden z našich nejlepších filmových hudebních skladatelů, který je podepsán pod desítkami titulů československé kinematografie, bývá často označován za génia filmové hudby. Jeho nezaměnitelný rukopis hýřící všemožnými zvukovými kombinacemi oceňovali i slavní režiséři filmů, kteří jej respektovali jako komplexního spoluautora díla a nedovolili si do jeho práce jakkoli zasahovat. Celkový počet Liškových filmových kompozic se blíží těžko uvěřitelným pěti stům. A přesto se nikdy neopakoval. Vzpomeňme snímky jako Markéta Lazarová, Údolí včel, Vyšší princip, Hříšní lidé města pražského nebo Spalovač mrtvol. Kupříkladu kontrapunkt děsivé akce na plátně a sladkého valčíku s andělským sopránem v tomto legendárním snímku se nesmazatelně zapsal do myslí diváků už několika generací. A nejen ten vám představí oblíbený klavírista a skladatel Petr Malásek, který se poprvé se Zdeňkem Liškou potkal na chodbách vinohradského domu, kde jeden čas oba bydleli. Už od svého otce, taktéž muzikanta a skladatele, slýchával, že ten velký pan soused je zároveň jedním z našich nejlepších hudebních skladatelů, později se oba potkali i ve studiu… „Fascinující je nejen jeho neuvěřitelná škála výrazových a stylistických prostředků, ale také obrovské množství hudby, které byl schopen vyprodukovat,“ říká Petr Malásek, který vás zve do vzrušujícího světa Liškovy hudby v unikátním hudebně-filmovém pásmu coby poctě tomuto velkému člověku a ještě většímu talentu…

Videoukázka na youtube.

toalety k dispozici

 

15.10.2022 - 19:00 | Česká Lípa, Klášterní bazilika Všech svatých

Český filharmonický sbor Brno
závěrečný koncert
so 15/10/19 h Česká Lípa, bazilika Všech svatých

Pavlína Švestková – soprán
Jaroslav Březina – tenor
Vítězslav Šlahař – umělecký přednes
Hana Hána – flétna
Pavla Kopecká – harfa
Martin Jakubíček – varhany
Český filharmonický sbor Brno
Petr Fiala – dirigent 

Bohuslav M. Černohorský: Laudetur Jesus Christus
Anton Bruckner: výběr duchovních motet
Henryk Górecki: Totus tuus – k uctění památky papeže Jana Pavla II.
Petr Fiala: Křest sv. Ludmily – oratorium na text Zuzany Novákové-Renčové pro soprán sólo, recitátora, smíšený sbor, flétnu a varhany
Leoš Janáček: Otčenáš

„Český filharmonický sbor Brno má takové množství úžasných kvalit, že každý pokus o jejich popsání je předem odsouzen k neúspěchu…,“ tak se nad umem našeho elitního pěveckého souboru rozplývá zahraniční kritika. Těleso bezpochyby náležící k nejužší světové špičce v oblasti klasické hudby a sborového zpěvu vždy dokáže posluchače uchvátit mimořádným hudebním cítěním a takřka dokonalým souzněním hlasů. Jak jinak by tedy měl být završen ročník věnovaný oslavě krás lidského hlasu, než setkáním s brilantním vokálním souborem, který je již více než tři dekády chloubou české kultury! Ryze duchovní program slibuje slavnostní chvíle zamyšlení a usebrání pod dojmem zásadních zpěvů Brucknera, Góreckého či svatoludmilského oratoria sbormistra Petra Fialy ve velkolepém pěveckém podání. Symbolickým završením slavnostního koncertu i celého ročníku bude Janáčkova dramatická kantáta Otčenáš věnovaná Ženské útulně pečující o sociálně slabé děti, kterou skladatel podporoval. Pokrokový Janáček dal dílu co nejmenší idealistický a náboženský obsah, Otčenáš se mu stal pouhým odrazištěm, aby projevil hluboké sociální smýšlení a přesunul těžiště svého pojetí hudby od boha k člověku, k lidem. Soucit s poníženými, ubohými a sociálně slabými tu vystoupil do popředí. Nadechněme se a nechme naše srdce zpívat upřímnou a bezelstnou píseň pro lepší svět…

Videoukázka na youtube.

toalety k dispozici

03.11.2022 - 19:00 | Česká Lípa, Kulturní dům Crystal

Má to smysl!
čt 3/11/19 h Česká Lípa, KD Crystal

Hana Blažíková – zpěv
žáci ZUŠ Česká Lípa

Populární společný projekt se Základní uměleckou školou Česká Lípa „Má to smysl!“ nemůže na programu festivalu chybět ani v letošním roce! Uměleckou osobností, se kterou se mladé talenty našeho regionu, jež svůj talent tříbí právě na českolipské ZUŠ, budou moci setkat, a to nejen na jednom pódiu, ale i na mistrovských kurzech, bude letošní umělecká garantka festivalu, vynikající sopranistka Hana Blažíková. Tato velmi výjimečná žena nejen skvěle zpívá, o čemž se letos na festivalu přesvědčíme hned v několika projektech, ale ovládá i hru na středověkou harfu. Svou nezaměnitelnou barvou hlasu si dokázala podmanit české i světové publikum a ve svém oboru patří k nejžádanějším pěvkyním dneška. O to cennější bude pro českolipské mladé zpěváky setkání s respektovanou umělkyní, jejíž štít je ozdoben mnoha cennými „skalpy“, a přesto zůstává milou, pokornou, usměvavou a přátelskou ženou prostou jakéhokoli odéru zpovykané operní divy… Taková setkání prostě mají smysl!

toalety k dispozici

22.11.2022 - 19:00 | Česká Lípa, Kostel Mistra Jana Husa

22/11/19h
Česká Lípa, kostel Mistra Jana Husa

Zázračný akordeon

K. Jenkins: Palladio
F. X. Brixi: Fuga C dur
J. S. Bach: Preludium a fuga Cis dur
F. Angelis: Amalgame
M. Laštovičková: Koncertní kus
A. Piazzolla: Oblivion
A  Piazzolla: Adios Nonino
M. Laštovičková:Tango Melancolico (3)
V. Stocker: Vichřice
V  Dikusarov: Scherzo
M. Laštovičková: Acco Dance
G. Hermosa: Brehme

Duo Absoluto: Martin Kot a Viktor Stocker – akordeon

Podzimní část otevře cyklus setkáním se zázračnými mladými hudebníky a nástrojem, jenž přes mnohdy používané hanlivé označení zednický klavír či dokonce dršťky, odkazující na jeho „tango-šansonový“ lidový původ v barech, kabaretech a jiných zábavních podnicích, zažívá renesanci a proniká stále častěji do koncertních sálů. O jeho širokých možnostech a svébytné kráse vás v průřezovém programu světovou hudební literaturou přesvědčí mladý akordeonista Martin Kot (19) a Viktor Stocker (13), držitelé prestižního ocenění Zlatý oříšek a řady dalších cen z mezinárodních klání, kteří dnes již navzdory útlému věku patří ve svém oboru bez nadsázky ke světové špičce.

13.12.2022 - 19:00 | Česká Lípa, Kostel Narození Panny Marie

13/12/19h
Česká Lípa, kostel Narození Panny Marie

Vánoční koncert souboru Musica Florea

Anonym (17. Stol.): Sonata a 3
Gregor Joseph Werner (1693-1766): Pastorella il Natale del nostro Signore
Carl Rosier (1640-1725): Sonata I
Guiseppe Sammartini (1693-1751): Concerto grosso – Vánoční koncert Nr. 6 op.5
Antonio Vivaldi (1678-1741): Koncert pro dvě příčné flétny a smyčce, RV 533
Joh. Sebastian Bach (1685 - 1750) : Jauchzet Gott in allen Landen, BWV 51

Alena Hellerová – soprán / z důvodu onemocnění vystoupí Pavla Radostová
Musica Florea
Marek Štryncl – umělecký vedoucí

Závěrečný koncert cyklu tradičně nabídne program věnovaný tematice adventní doby a vánočních svátků. Po folklórně zaměřených vánočních koncertech se tentokrát můžete těšit na slavnostní barokní program složený z vánočních a pastorálních děl v podání renomovaného souboru zaměřeného na autentickou interpretaci staré hudby. Barokní doba a jej velký příklon k víře a zbožnosti dovedly oslavy Vánoc k duchovní velkoleposti a dokonalosti. Barokní hudba se stala výjimečným nositelem a šiřitelem duchovního poselství, které k nám dodnes promlouvá radostí, nadějí, světlem a povzbuzením. Zastavte se v době adventní a nechte na sebe dýchnout posvátné kouzlo „il Natale del nostro Signore“, jak zní titul Wernerovy pastorely…

Upozornění: Kostel není vytápěn.

31.12.2022 - 23:00 | Sál podporovatelů Lípy Musicy

Máte-li chuť a možnost MHF Lípa Musica finančně podpořit, budeme vám vděčni, pokud si zakoupíte sponzorskou vstupenku. Ta vás nepřivede na žádný konkrétní koncert, ale částkou 500, 1.000 nebo 2.000 Kč tak můžete i vy přispět na pořádání naší hudební přehlídky. Jméno podporovatele bude posléze s jeho souhlasem uveřejněno mezi partnery festivalu. Děkujeme vám za vstřícnost a podporu v nelehkých časech...