Pavel Haas Quartet

Pavel Haas Quartet
Veronika Jarůšková – housle
Marek Zwiebel – housle
Pavel Nikl – viola
Peter Jarůšek – violoncello

Program:
Bedřich Smetana (1824-1884): Smyčcový kvartet č. 1 e moll „Z mého života“
Allegro vivo appassionato – Allegro moderato a la Polka – Largo sostenuto – Vivace

Franz Schubert (1797-1828) : Smyčcový kvartet d moll „Smrt a dívka“
Allegro – Andante con moto – Scherzo. Allegro molto – Presto 

Pavel Haas Quartet vznikl v roce 2002. Svým názvem vzdal poctu talentovanému českému skladateli první poloviny 20. století Pavlu Haasovi (1899–1944), který zahynul v Osvětimi. Jedním z vrcholů Haasovy tvorby jsou právě tři smyčcové kvartety, které svědčí o jeho kompozičních kvalitách.
V roce 2004 vyhrál Pavel Haas Quartet cenu „Vittorio E. Rimbotti“ ve Florencii, posléze zvítězil v Mezinárodní hudební soutěži Pražské Jaro 2005. Jen o měsíc později získal 1. cenu a cenu za nejlepší provedení skladby Sira Petera Maxwella Daviese na jedné z nejvýznamnějších mezinárodních kvartetních soutěží „Premio Paolo Borciani“ v italském Reggio Emilia, což mu otevřelo cestu na světová pódia.
Díky tomu podnikl v sezóně 2005/2006 turné zahrnující přes 40 koncertů po USA, Japonsku a Evropě. Další koncertní příležitosti přinesla nominace„Rising Stars“ od Organizace Evropských Koncertních Síní (ECHO) pro koncertní sezónu 2007/08.
V roce 2007 získal soubor cenu poroty BBC Music Magazine Award „Objev roku“ a od září téhož roku byl po dva roky nositelem titulu „BBC New Generation Artist“, se kterým souvisela řada koncertů a rozhlasových nahrávek.