S Dantem na Oybině

Narozeninový ročník festivalu Lípa Musica nabízí několik výročních koncertů. Tím prvním se stal tradiční oybinský prolog, který připomněl 700. výročí úmrtí jednoho z největších italských básníků a filosofů Dante Alighieriho. Pro nepřízeň počasí se úvodní večer neuskutečnil pod nebeskou klenbou klášterního kostela na hradě, ale v malebném dřevěném horském kostelíku zasazeném na úpatí oybinského hradního ostrohu. V pátek 27. srpna se zde sešlo půl druhé stovky návštěvníků, aby si vychutnali jedinečný projekt vokálního dua Kchun za doprovodu živé kresby světlem akademického malíře Atily Vöröse a VJ Rudolfa Živce a s recitací vynikajícího Vladimíra Javorského.

Společný projekt Purgatio měl svoji premiéru před lety v rámci festivalu Lípa Musica v Jablonci nad Nisou. Od té doby ušli jeho tvůrci značný kus cesty, Purgatio vyzrálo a získalo na jistotě i síle umělecké výpovědi. Krásné hlasy obou protagonistů se spolu lahodně snoubí a vzájemné lidské porozumění umělců umocňuje uvěřitelnost jejich výrazu. Hudební pouť smrtí, peklem, očistcem až do sladkého ráje doplňuje umění vizuální i recitace úryvků mistrovského díla a biblických žalmů, kterou si festivalové publikum v premiéře mohlo vychutnat v jedinečném oduševnělém podání vynikajícího Vladimíra Javorského. Kresby příznačných motivů promítané do interiéru kostela při naprosté tmě jsou unikátním umocněním působnosti celého díla a současně i citlivým zpřístupněním obsahu projektu. Hudebně-slovesně-výtvarné pojetí inspirované zásadním dílem předrenesančního básníka Dante Alighieriho je unikátním uměleckým projektem, který dává své předloze zcela nový rozměr a hloubkou své řemeslně kvalitní umělecké výpovědi přináší v intimní temnotě sakrálního prostoru vnímavému návštěvníkovi skutečné Purgatio neboli očištění...

Úspěšným prologem tak byly předznamenány oslavy 20. festivalového jubilea, které naplno vypuknou v sobotu 4. září v České Lípě narozeninovým galakoncertem, na němž se poprvé představí letošní umělecký garant festivalu Pavel Haas Quartet a uvedena bude ve světové premiéře skladba napsaná na objednávku festivalu - Domov/Heimat skladatelky Lubice Čekovské. Více informací najdete zde.