SKETY: Jeden z cílů? Nerozpadnout se!

Tradiční svatováclavský koncert v kostele sv. Vavřince v Jezvé ozdobí svým vystoupením česká a capella skupina SKETY. V rozhovoru se členy tohoto uskupení se dozvíte, jak jednotlivé písně vznikají, čeho chtějí členové SKET ještě dosáhnout či na co se můžete v Jezvé těšit.

Můžete vysvětlit název svého uskupení? Pro nezasvěcené název vaší skupiny evokuje jen označení pro ne příliš čestné lidi J

Veronika: Název SKETY vymyslel Michal Strnad, je to slovní hříčka vzniklá z anglického slova scat, což je termín označující vokální improvizaci, hlavně tedy jazzovou. Všichni členové SKET totiž mají k jazzu a scatu velmi blízký a vřelý vztah.

Marta: Co se týče toho pejorativního významu, nikdy jsme tuto naši společnou vlastnost nepopírali (vnitřně ani veřejně), naopak si ji v sobě hýčkáme. Platí totiž, že klíčem k úspěšné kapele je najít lidi podobného ražení a to se nám naštěstí povedlo.

Petr: Ovšem nebylo jen tak. Japonští vědci totiž zjistili, že pouze 0,02% světové populace si jsou ochotni přiznat, že jsou skety. Když si pak vezmete, jaká je to náhoda, že se nás sešlo šest na jednom místě, dá se skoro mluvit o zázraku.

 

Může a cappella skupinu založit jakákoli parta zpěváků? Nebo jsou vyžadovány určité speciální vlastnosti?

Alice: A cappella zpívání je trochu složitější z hlediska identifikace, jakou roli chcete mít. Jste chvíli sólista a chvíli doprovázíte, někdy doprovázíte víc. Je potřeba potlačit své ego, pokud jste - například jako my - původně (a stále) sóloví zpěváci, máme i jiné projekty, ve kterých jsme frontmany. Kromě toho je to mnohdy mravenčí práce, řešíte barvy, intenzitu, velmi detailně intonaci, výraz... Je to vcelku náročný žánr.

Michal: Velmi vám usnadní práci, pokud dobře slyšíte, intonujete a máte dobrý rozsah a velké množství výrazových prostředků, umíte svůj hlas zkrátka dobře ovládat. Ale všechno se dá naučit, my se učíme neustále.  

Štěpán: Zkrátka to musíte mít hodně rádi, bez toho to nejde. A vytrvat.

 

Posbírali jste za dobu svého působení již několik prestižních cen. Je nějaká, kterou ještě nemáte?

Veronika: My máme ceny jen tři, takže jich ještě zhruba 21 zbývá.

 

Máte nějakou metu, které byste chtěli na poli a cappella uskupení dosáhnout?

Marta: Vyhrát těch 21 zbývajících cen. A nerozpadnout se.

 

Všichni máte kromě SKET spoustu svých dalších projektů. Můžete nám popsat, jak vypadá váš normální pracovní den?

Štěpán: Momentálně točíme desku, takže máme velmi podobný režim. Ráno vstaneme, rozezpíváme se, jdeme do zkušebny, zkoušíme, připravujeme materiál do studia a točíme ho, abychom do té doby, než tam půjdeme, na nic nezapomněli. Večer jdeme třeba hrát se svým projektem nebo jdeme na pivo nebo domů za svými milovanými.

Michal: Až dotočíme desku, budeme připravovat Prague A Cappella festival a pomalu se budeme chystat na turné na Tchaj-wan, takže taky budeme hlavně spolu.

Petr: Teď to máme se SKETAMI takové intenzivní. Ale do budoucna se těšíme, že to bude ještě intenzivnější.

Marta: Ale jsou i běžné dny, kdy se netočí vše kolem SKET, to pak jdeme do práce nebo do školy, učíme se nové či předáváme dosavadní vědomosti, komponujeme hudbu nebo zkoušíme se svými kapelami, natáčíme, vystupujeme. Ne všichni všechno, samozřejmě. Ale hudbou se živíme všichni.

 

Můžete nám popsat proces, jak vzniká některá z písní, které zpíváte? Tedy proces od výběru písně až po její finální podobu?

Petr: Domluvíme se na tom, co chceme zpívat, pak to já nebo Štěpán napíšeme, přineseme na zkoušku a zpíváme. Nejprve se sezpíváváme, řešíme, aby jednotlivé hlasy ladily a abychom věděli, co přesně v těch notách je a zda není potřeba nějaká drobná úprava.

Alice: Pak řešíme barvy, aby to "zařezávalo", výraz, přesnost, fráze, nádechy... a pak už to zkoušíme tak, aby se to zautomatizovalo. Je krásný slyšet, když to začne fungovat, to mám vždycky husí kůži.

 

V rámci MHF Lípa Musica 2016 zazpíváte v kostele sv. Vavřince v Jezvé. Museli jste svůj repertoár nějak upravovat vzhledem k sakrálnímu prostoru? A jaké písně nakonec na koncertě zazní? 

Veronika: Trochu jsme ho upravili a nazkoušeli nové věci, například A Quiet Place od Take6. Na to se moc těšíme a myslím, že posluchači se také můžou těšit. Láska ke gospelu a duchovní hudbě obecně je také jedna z věcí, které nás spojují.

 

UPOZORNĚNÍ: Koncert kapely SKETY se uskuteční 28.9. již v 17:00! Vstupenky jsou k dostání ZDE