Sopranistka Kateřina Kněžíková získala prestižní cenu BBC Music Magazine Awards

Česká sopranistka Kateřina Kněžíková získala ve čtvrtek 28. dubna 2022 v Londýně prestižní cenu BBC Music Magazine Awards, která se udílí za klasickou hudbu. Se svým albem Phidylé vyhrála v kategorii "Vocal". Ocenění je druhou nejvýznamnější hudební britskou cenou v oblasti vážné hudby po "Oscarech klasické hudby", které udílí měsíčník Gramophone.

"Skvělé album Phidylé dává vyniknout úchvatnému tónu jejího hlasu ve skladbách doprovázených orchestrem," napsal časopis BBC Music Magazine.

Sólistka Národního divadla Kněžíková natočila nahrávku Phidylé pod taktovkou Roberta Jindry a za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava u společnosti Supraphon. Album je sestaveno z písní z přelomu 19. a 20. století od Bohuslava Martinů, Henriho Duparca, Maurice Ravela či Karola Szyanowského, uvedlo Národní divadlo v tiskové zprávě. Devětatřicetiletá Kněžíková se vedle koncertního repertoáru věnuje také opeře.

Ceny BBC Music Magazine Awards se udělují od roku 2006. O výhercích v hlavních kategoriích rozhoduje veřejné hlasování, mimo to se uděluje také řada zvláštních cen poroty. Ceny za letošní 16. ročník byly vyhlášeny v londýnské koncertní síni Kings Place.

Kateřina Kněžíková bude ozdobou zahajovacího koncertu 21. ročníku MHF Lípa Musica, který se uskuteční 23. srpna v Divadle F. X. Šaldy v Liberci a kde se Kněžíková představí mimo jiné rovněž s dirigentem Robertem Jindrou. Ten se chopí taktovky PKF – Prague Philharmonia a společně s nadějným mladým tenoristou Danielem Matouškem provedou operní árie z děl Mozarta, Donizettiho, Gounoda nebo Bizeta. Vstupenky je možné zakoupit ve festivalové kanceláři, předprodejní síti eVstupenka či online ve festivalovém předprodeji