V Jiráskově divadle se uskuteční Visegrádská noc (přidána video ukázka)

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica po koncertech Moskevského patriarchálního sboru pokračuje ve svém programu. I jeho následující koncert, byť jeho jediným interpretem bude český klavírista Ivo Kahánek, bude mít mezinárodní přesah, neboť je věnován evropskému kulturnímu dědictví a nese podtitul Visegrádská noc.
Koncert proběhne ve středu dvacátého osmého září od devatenácti hodin v Jiráskově divadle v České Lípě a jeho náplní budou klavírní kusy od Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Ference Liszta a Fryderyka Chopina. Každý z těchto autorů měl ke klavírní tvorbě zcela odlišný novátorský přístup. Liszt a Chopin zcela přeformulovali schopnosti klavíru a do svých děl přinesli totální virtuosní inovaci. Janáček a Martinů zase přispěli k obrodě klavírní tvorby v době, kdy tento nástroj již neměl natolik výsadní postavení jako v období romantismu. Oba dva, každý po svém, vymýšleli nové vyjadřovací polohy klavíru.

Program večera začne právě Janáčkem. V úvodu koncertu zazní jeho cyklus klavírních miniatur Po zarostlém trávníčku, na kterém skladatel pracoval v prvním desetiletí dvacátého století. Následovat bude dílo Bohuslava Martinů, které bude na koncertě zastoupeno cyklem Tři české tance. Bohuslava Martinů známe hlavně jako autora symfonií a několika oper, vedle nich jsou jeho klavírní koncerty neprávem poněkud v pozadí. Cyklus tří tanců, Obkročák, Dupák a Polka vznikl ve Francii ve dvacátých letech a z klavírní tvorby Martinů patří mezi nejhranější.
O století zpět nás během večera uvrhnou Ferenc Liszt a Fryderyk Chopin. Oba tito skladatelé byli zároveň vynikajícími virtuosy a nešetřili klapek svých klavírů a plně využívali celou klaviaturu. Jejich skladby dokázaly napodobit všechny nástroje v orchestru a oproti kompozicím jejich předchůdců byla jejich díla o mnoho výpravnější a obsažnější.
Z Lisztova díla zazní koncertní etuda Šum lesa a nokturno Sen lásky. Chopinova tvorba bude zastoupena dvěma technicky náročnými kusy, které Chopin nazval Scherza( ital. žerty). Oba opusy jsou hráčsky nesmírně náročné a vypovídají mnohé o duševní rozpolcenosti mladého ve francouzském exilu žijícího polského vlastence. Je v nich obsaženo vše tak typické pro Chopina, neklid a nezadržitelnost, na druhou stranu neskutečná něha a melancholie.
Středeční Visegrádská noc bude mít i přes jediného interpreta hvězdy dvě. Tou druhou je koncertní křídlo od firmy Petrof. 

Za něj, jak bylo řečeno výše usedne klavírista Ivo Kahánek. Tento muzikant je jedním z nejpozoruhodnějších umělců své generace. Je znám širokou výrazovou paletou i výjimečnými virtuózními schopnostmi, které uplatňuje v repertoáru od baroka po soudobou hudbu.
V roce 2004 se Ivo Kahánek stal absolutním vítězem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro a již předtím získal ocenění v mnoha významných kláních u nás i v cizině. Po úspěšných debutech na festivalu Beethovenfest v Bonnu a na Pražském jaru obdržel pozvání od Symfonického orchestru BBC k vystoupení na festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall, kde v srpnu 2007 pod taktovkou Jiřího Bělohlávka provedl Klavírní koncert č.4 Inkantace Bohuslava Martinů. Koncert živě přenášela televize BBC, rádio BBC a stanice Vltava.
Jeho koncert v Jiráskově divadle, na který jste srdečně zváni, slibuje nevšední hudební zážitek.

Autor: Tomáš Cidlina 

Malá ukázka