V Novém Oldřichově si budou vyprávět varhany s hobojem - 18.9.

Třetí zastavení Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica bude v neděli osmnáctého září od sedmnácti hodin hostit kostel svatého Kříže v Novém Oldřichově. V tomto malebném prostoru loni vystupoval kytarista Pavel Steidl. Letos zde vystoupí hobojistka Liběna Séquardtová za doprovodu varhanisty Jaroslava Tůmy.

Oba protagonisté návštěvníky během večera provedou hned několika staletími vážné hudby. Nejstarším z autorů na repertoáru večera bude Španěl Antonio Martín y Coll, který je autorem hluboce duchovních varhanních skladeb. Jeho současníkem byl německý skladatel Georg Philipp Telemann, který byl velice plodným skladatelem a ve své době mu patřilo větší uznání než Johannu Sebastianu Bachovi. Svým pozdně barokním odkazem se k této dvojici hodí i jméno v Praze působícího skladatele a varhaníka Josefa Segera, jehož umění svého času nadchlo i císaře Josefa II.

S barokní hudbou však lze spojovat i hudbu českého současného skladatele Františka Xavera Thuriho. Tento skladatel komponuje čistě v duchu barokní hudby sedmnáctého a osmnáctého století a v hudebních kruzích si vysloužil přezdívku poslední mistr barokní Prahy. Z jeho pera v Novém Oldřichově uslyšíme skladbu Fantasia tristis pro hoboj a doprovod.

Tuto směsici barokně smýšlejících autorů doplní společensky angažovaný anglický skladatel Benjamin Britten, z jehož díla zazní šest metamorfóz pro sólový hoboj složených na námět antických proměn Ovidiových. Brittenův duch bude ale přítomen i ve varhanních improvizacích Jaroslava Tůmy, které budou předělem mezi jednotlivými čísly večera.

Kromě programu je však třeba čtenářům blížeji představit i umělce, kteří nevšední zážitek nedělního večera zprostředkují. Hobojistka Liběna Séquardtová absolvovala pražskou konzervatoř ve třídě Františka Xavera Thuriho a pražskou HAMU u Jiřího Mihuleho. Se souborem Ars Instrumentalis Pragensis, jehož je zakládajícím členem, získala na mezinárodní soutěži v japonské Ósace 1. cenu. Zároveň účinkuje v souboru Česká dechová harmonie, jehož členy jsou přední hráči České filharmonie a Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK.

Její spoluhráč Jaroslav Tůma je rovněž absolventem HAMU a je vynikajícím hráčem nejen na varhany, ale i na cemballo a další nástroje z klavírní rodiny. Jeho repertoár zahrnuje tvorbu mistrů renesance a baroka, vrcholné romantiky i skladatele soudobé. Své zkušenosti předává i na interpretačních nebo improvizačních mistrovských kursech v mnoha zemích včetně USA, Kanady, Japonska či Jihoafrické republiky.

Tolik k programu třetího večera Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica, na který jste v neděli do Nového Oldřichova srdečně zváni.

Autor: Tomáš Cidlina