Ve třetím týdnu festival zavítá za hranice Českolipska i České republiky

Program třetího festivalového týdne se načíná v pátek 5. října, kdy se festival vydá na výlet za hranice Českolipska. V Knihovním sále děčínského zámku se uskuteční večer věnovaný renesanční loutně a arciloutně, na které se bude sám doprovázet zpěvem americký basista Joel Frederiksen.

Název programu děčínského večera zní Oheň a vášeň v anglické loutně a během večera zazní průřez anglickou písňovou tvorbou šestnáctého a sedmnáctého století. V druhé části programu se přesuneme do renesanční a raně barokní Itálie.

Jediný protagonista večera Joel Frederiksen je Američan s všestranným hudebním vzděláním. Věnuje se jak opernímu a oratornímu zpěvu, tak objevování zaniklého světa písňové tvorby raně novověké Anglie, Skotska, Itálie a Francie. Sám sebe navíc doprovází na unikátní kopie renesanční loutny a arciloutny.

Zajímavým večer bude jistě i proto, že koncert se koná v nově zrekonstruovaném Knihovním sále děčínského zámku, který byl pro veřejnost otevřen teprve v tomto roce. Hudebnímu rozjímání byly prostory zámku na soutoku Labe a Ploučnice nakloněny již v minulosti, kdy zde svůj valčík As-dur zvaný Děčínský zkomponoval Fryderyk Chopin. I na tento jistě zajímavý kulturní výlet se můžete z České Lípy vydat festivalovým autobusem, který bude vypraven od budovy KD Crystal.

Na novou koncertní festivalovou destinaci ale můžete zavítat také následujícího dne. V sobotu 6. října se nedaleko za hranicemi v Evangelicko-luteránském kostele ve Waltersdorfu (dnes součást Großschönau) uskuteční koncert jedné z největších osobností letošního ročníku Radka Baboráka a jeho ensemblu.

Tento výjimečný soubor, v jehož obsazení se vždy snoubí energie a síla mladých umělců s tou nejlepší hudební erudicí a precizním přednesem, zde odehraje program s názvem Via regia - hudba mezi Prahou a Žitavou. Během večera zazní kvintet pro smyčce a lesní roh E dur od českého hudebního skladatele, rétorika a kosmopolity Antonína Rejchy. Dále bude uveden kvintet Es Dur od německého skladatele Emila Kreuze, který studoval a později hudebně působil a proslavil se v Anglii. Z klasiků klasiky zazní Sextet Es dur od Ludwiga van Beethovena. Večer uzavře dílo Angličana Edwina Yorka Bowena.

Tímto koncertem Lípa Musica částečně naplní své cíle pro další ročníky, mezi kterými bylo i vyvezení génia loci nejen za hranice Českolipska, nýbrž i za hranice České republiky, byť to bude pouze na opačné úpatí Lužických hor.

V neděli 7. října pokračuje pořad festivalu ve Filipově u Rumburka v bazilice Panny Marie pomocnice křesťanů. Zde podruhé během letošního ročníku vystoupí soubor Musica Florea pod vedením Marka Štryncla. Tento soubor s programem věnovaným Antoniu Vivaldimu a Antonínu Reichenauerovi vystoupil letos již v Kravařích a prezentoval se skvělým výkonem. Pro toho, kdo se tedy nemohl zúčastnit koncertu v Kravařích, budiž nedělní koncert zajímavým kulturním tipem.

Mgr. Tomáš Cidlina