Začínáme operním galakoncertem Kateřiny Kněžíkové

Hlavní koncertní řada 21. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica začne po českolipském prologu v úterý 23. srpna v Liberci. Na programu je tradiční Koncert pro Liberecký kraj, který se uskuteční v prostorách libereckého Divadla F. X. Šaldy. Ve shodě s celkovým zaměřením letošní festivalové dramaturgie věnované oslavám krás lidského hlasu Lípu Musicu otevře slavnostní operní galakoncert, jehož protagonistkou bude úspěšná sopranistka Kateřina Kněžíková. Ta si ke spolupráci přizvala mladého nadějného tenoristu Daniela Matouška. Oba pěvce doprovodí jeden z nejlepších českých orchestrů PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou respektovaného dirigenta Roberta Jindry. Večer, který nabídne ukázky z oper Mozarta, Donizettiho, Gounoda a Bizeta, se uskuteční za mimořádné podpory Libereckého kraje. V prodeji jsou poslední vstupenky.

„Rád bych vás pozval na zahajovací koncert festivalu, který je také Koncertem pro Liberecký kraj. Na tomto koncertě vystoupí čerstvá držitelka ceny BBC Music Magazine Award v kategorii Vocal Kateřina Kněžíková, kterou bude mít společně s jejím pěveckým partnerem tenoristou Danielem Matouškem slyšet festivalové publikum za doprovodu PKF Prague Philharmonie pod vedením Roberta Jindry. Tento večer slibuje mimořádné pěvecké gala a neměl by ho minout žádný milovník klasické hudby a opery,“ říká Martin Prokeš, ředitel festivalu.

Po loňském jubilejním dvořákovském koncertu bude letošní operní galakoncert šestým pokračováním série Koncertů pro Liberecký kraj, které festival za mimořádné finanční podpory ze strany Libereckého kraje připravuje.

„Zakladatel Martin Prokeš a jeho spolupracovníci dodávají festivalu vysokou úroveň a patřičnou noblesu. Česká Lípa si takové lidi a tuto akci nejen zaslouží, ale myslím si, že je i potřebuje. Musím poděkovat organizátorům za těch dvacet festivalových let. Vykřesat takový počin od nuly, obzvlášť v roli neziskové organizace, představuje úctyhodný kus práce. Liberecký kraj festivalu pomáhá, daří se podporu zvyšovat a v tomto trendu hodláme pokračovat,“ uvedl Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

„Celý program Lípy Musicy je zasvěcen poctě a oslavě krásy lidského hlasu a představení vokálního umění v jeho rozmanitých podobách. Operní galakoncert bude jistě skvělým zahájením této hudební přehlídky, proto si zahajovací Koncert pro Liberecký kraj nenechám ujít,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Exkluzivními partnery Koncertu pro Liberecký kraj jsou vedle Libereckého kraje v letošním roce Kooperativa pojišťovna, a.s. a Kasro spol. s r.o. Partnerem společenského setkání je Křišťálové údolí a festival Crystal Valley Week 2022.

„Partnerství je dlouhodobý vzájemný a dobrovolný vztah spojenectví spolupráce včetně osobního přátelství. Lípa Musica takového partnera získala v Libereckém kraji, který dlouhodobě a systematicky pomáhá rozšiřovat kulturu našeho regionu a prostřednictvím vynaložených prostředků zvyšovat uměleckou prestiž festivalu i celého kraje. Je to partnerství kmenové, které je opřeno o další dvě podpory stan společnosti Kooperativa a Kasro, a v letošním roce i významnější podpory ze strany Statutárního města Liberec. Velmi si tohoto vztahu vážíme.“ dodává Martin Prokeš.

Sopranistka Kateřina Kněžíková je jednou z nejperspektivnějších pěvkyň mladé generace pohybující se převážně v lyricko-koloraturním oboru. Její portfolio zaujme nebývalou šíří repertoáru – věnuje se interpretaci barokních a klasicistních děl, operám 19. století i soudobé hudbě, důležitou součástí jejích aktivit jsou i komorní a písňové recitály. Je laureátkou řady pěveckých soutěží, držitelkou ocenění Classic Prague Awards i Ceny Thálie a v letošním roce navíc získala i prestižní cenu BBC Music Award. Kateřina Kněžíková se publiku představila na řadě festivalů u nás i v zahraničí a má za sebou spolupráci s předními orchestrálními tělesy a celou plejádou skvělých dirigentů po celé Evropě. V loňském roce mimořádně zazářila i na prestižním operním festivalu v britském Glyndebourne. Kněžíková již také předává své zkušenosti a postřehy nejmladším talentům v rámci stipendijního programu Nadace Magdaleny Kožené MenART a dalších mistrovských kurzech. A právě díky tomu na svém festivalovém debutu nabídne nejen své umění, ale představí i výjimečný mladý talent – tenoristu Daniela Matouška, který oplývá pozoruhodným hlasem a již září na předních operních scénách.

„Na působení v Liberci mám jen ty nejkrásnější vzpomínky a musím říct, že jsem se na jevišti divadla F. X. Šaldy naučila mnohému. Byla to obrovská profesní škola. Naposledy jsem tam zpívala před šesti lety úžasnou Donizettiho operu Don Pasquale a objevila své další pěvecké i interpretační možnosti. Tamní divadlo ostatně bylo u mých začátků i pak později, kdy jsem hledala své další směřování. A já jsem za to opravdu velice vděčná," říká ke svému vztahu k liberecké scéně Kateřina Kněžíková a ke svému festivalovému debutu dodává: Je úžasné, že se pořadatelé nebáli, nebo snad jen trochu, a spolu se mnou podpořili mladého tenoristu Daniela Matouška, který už teď o sobě velice silně dává vědět. Jeho pracovitost, talent, hudební inteligence a pěvecké předpoklady ho jistě předurčují k tomu se vypracovat mezi špičku ve svém oboru. Společně jsme vybírali díla, která budou průsečíkem společného repertoáru tak, aby nevznikl jen kompilát nějakých operních výstupů, které zrovna ten či druhý umí. Snažili jsme se najít vždy v nějakém konkrétním díle nebo období to, co může fungovat jako uzavřený celek."

MHF Lípa Musica tak vstoupí do třetí dekády své existence slavnostním operním galakoncertem, který nabídne ukázky ze světa klasicistní, belcantové i romantické opery ve svěžím podání mladých operních pěvců. Ty doprovodí jeden z našich nejlepších orchestrů PKF – Prague Philharmonia, kterou bude řídit úspěšný dirigent Robert Jindra. Zbylé vstupenky jsou v prodeji ve festivalové pokladně, v liberecké síti eVstupenka i online zde.