Závěrečná zpráva festivalu

Klasiku, operu, balet, swing, soul i alternativní hudbu nabídl v řadě 20 koncertů, divadelních představení a projekcí 12. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica, který se uskutečnil ve dnech od 20. září do 26. října 2013 na více než 15 zajímavých místech severočeského kraje a v příhraniční části německého Saska.

Nabitý program ozdobila řada uměleckých hvězd v čele s Dagmar Peckovou, Ivou Bittovou, Václavem Hudečkem, Josefem Špačkem, Ondřejem Havelkou nebo kamerunskou soulovou zpěvačkou Ntjam Rosie. Nechyběl ani pomyslný výlet do New Yorku na Bizetovu Carmen do Metropolitní opery v titulní úloze s vynikající mezzosopranistkou Elinou Garančou. Kromě hudby nabídl letos festival i setkání s baletem, a to legendárním Pražským komorním baletem či pohádkovým příběhem Louskáček v 3D přenosu z petrohradského Mariinského divadla. Už loni zavítal festival s úspěchem i do přilehlého německého regionu a ani v letošním roce nechyběly koncerty v německých městech Zittau, Großschönau a nově v Bautzenu. Festival nezapomněl ani na děti, kterým připravil divadelní adaptaci slavné dětské knížky Josefa Koláře o Kocouru Modroočkovi. Paletu komorních koncertů ozdobila vystoupení klavíristy Michala Maška, německého souboru Stimmwerck, sopranisty Roberta Crowa, barytonisty Tomáše Krále, Scholy Gregoriany Pragensis, Collegia Marianum a dalších. Nově festival letos zařadil krajskou pěveckou soutěž pro žáky ZUŠ Lipa Cantantes.

12. ročník festivalu nabídl 6 týdnů hudby, 20 koncertů, projekcí a divadelních představení na 14 místech Libereckého, Ústeckého kraje a přilehlého Saska. Konkrétně se jednalo o 18 koncertních míst, z nichž 2 byla zcela nová (Stráž pod Ralskem a Bautzen). Na festivalových pódiích se vystřídalo 17 zpěváků a pěvců, 7 sólových instrumentalistů, 7 komorních a vokálních souborů, 2 baletní soubory, 3 symfonické orchestry, 2 sbory za řízení 7 sbormistrů a dirigentů a v neposlední řadě i 4 herci. Koncerty 12. ročníku festivalu navštívilo na 4.000 návštěvníků, což je rekordní počet v celé dosavadní historii festivalu.