;

Změna obsazení zahajovacího koncertu

Ze závažných rodinných důvodů na slavnostním zahájení 15. ročníku MHF Lípa Musica ve středu 14. září nevystoupí v českolipské bazilice Všech svatých avizovaní sólisté - Bence Bogányi – fagot a Clara Dent – hoboj. Místo nich se sólových partů ujmou renomované německé umělkyně Sophie Dartigalongue - sólofagotistka orchestru Vídeňské státní opery a Vídeňské filharmonie a hobojistka Viola Wilmsen, která kromě sólové kariéry působí u prestižního Německého symfonického orchestru Berlín. Ke změně program nedochází. Poslední vstupenky na zahajovací koncert můžete zakoupit zde. Děkujeme za pochopení!

Sophie Dartigalongue pochází z Francie. Původně se věnovala hře na klarinet a kytaru, ty ale v roce 2003 vystřídala a fagot, který studovala na konzervatoři v Lyonu u C. Colomba a J. Pignoly. V roce 2011 byla přijata do Karajanovy Akademie v Berlíně, kde ve studiích pokračovala u D. Damiano. V roce 2012 zvítězila v konkurzu do Berlínské filharmonie a v roce 2015 se stala sólofagotistkou orchestru Vídeňské státní opery a Vídeňské filharmonie.  Sofie má na svém kontě řadu úspěchů z mezinárodních soutěží. Jako sólistka se představila se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu, Mnichovským komorním orchestrem, Vídeňským komorním orchestrem, SWR orchestrem Stuttgart a mnoha dalšími. Z festivalových pódií navštívila Beethoven Bonn Festival, Fagotový Festival Beijing, International Double Reed Conference, Lucerne Festival, BBC Proms, La Côte Saint André Festival nebo Salcburský festival.

Viola Wilmsen se po vítězství v prestižní hobojové soutěži v roce 2009 v Japonsku stala rychle žádanou sólistkou a komorní hráčkou. Hoboj studovala u Diethelma Jonase v Lübecku, Jacquese Tyse v Paříži a Dominika Wollenwebera v Berlíně. Její životopis nabízí úctyhodný počet úspěchů v řadě předních evropských hudebních soutěží. V roce 2012 se stala sólohobojistkou Německého symfonického orchestru Berlin. Předtím tento post zastávala Německé opeře Berlín. Jako sólistka se představila s Mnichovským komorním orchestrem, Hamburskou Cameratou, Haydnovým orchestrem či Klasickou filharmonií Bonn. Hostovala v orchestrech ve Státní opeře v Berlíně, Frankfurtu, u Bamberských symfoniků, Berlínského rozhlasového orchestru či Berlínské filharmonie a spolupracovala s dirigentskými hvězdami, jakými jsou Valerij Gergijev, Riccardo Chailly, Christoph Eschenbach, Vladimir Ashkenazy či Andris Nelsons.