Změna programu: Sestry Labèque nahradí Kirill Gerstein

Vrchol oslav 15. výročí MHF Lípa Musica poznamená změna programu a obsazení. Z důvodu zranění ruky Katii Labèque sesterské klavírní duo 10. listopadu s Českou filharmonií v Liberci nevystoupí. Nahradí je původem ruský, dnes americký klavírní virtuos Kirill Gerstein a místo avizovaného Klavírního dvojkoncertu Francise Poulenca zazní Čajkovského Klavírní koncert č. 1 b moll op. 23 v urtextové verzi. Tu Kirill Gerstein nahrál v premiéře v roce 2015 a již ji uvedl s řadou světových orchestrů včetně České filharmonie, nicméně mimo Českou republiku. Jedná se o verzi tohoto populárního koncertu z roku 1879, která je založena na skladatelově dirigentské partituře a liší se podle Gersteina právě v klavírním partu. Verzi, jež byla posledních sto let uváděna, Čajkovskij sám ji nikdy neschválil ani nedirigoval, jedná se tedy o návrat věrný skladatelovým záměrům, a to v české premiéře. Děkujeme za pochopení!

Závěrečný koncert 15. Lípy Musicy se uskuteční ve čtvrtek 10. listopadu od 19 hodin v Domě kultury v Liberci. V předprodeji (v Liberci / evstupenka.cz) zbývá posledních 20 kusů vstupenek.

Kirill Gerstein

Kirill Gerstein je držitelem prestižní ceny Gilmore Artist Award, udělované jednou za čtyři roky výjimečnému klavíristovi, který se bez ohledu na věk či národnost vyznačuje rozsáhlou a hlubokou muzikálností a charismatem. Tato cena, kterou získal roku 2010, využil k objednávce přelomových děl skladatelů, jako jsou Timo Andres, Chick Corea, Alexander Goehr, Oliver Knussen a Brad Mehldau; další skladby se připravují pro budoucí sezony. V roce 2001 získal Kirill Gerstein první cenu v klavírní soutěži Arthura Rubinsteina v Tel Avivu; v roce 2002 cenu pro mladé umělce Gilmore Young Artist Award a v roce 2010 stipendium Avery Fisher Grant.

V sezoně 2015/16 Kirill Gerstein hraje Skrjabinovu skladbu Prometheus: Poema ohně s Chicagským symfonickým orchestrem pod řízením Ricarda Mutiho a Rachmaninovův Koncert č. 1 s Clevelandským orchestrem. Opětovně vystoupí s Losangeleskou filharmonií a symfonickými orchestry Cincinnati, Colorado, Dallas, Oregon, Toronto a Utah a s kanadským National Arts Centre Orchestra. V této sezoně Kirill Gerstein přednese recitálový program, který má dvojí zaměření na zkoumání fantazie a na konverzaci mezi hudbou střední Evropy a hudebního dědictví ruského umělce s díly Beethovena, Liszta, Rachmaninova, Musorgského a Balakireva.

Významnou událostí poslední doby bylo vydání jeho prvního orchestrálního kompaktního disku, který získal cenu ECHO Klassik: nahrávky světové premiéry Čajkovského Klavírního koncertu č. 1 ve skladatelově vlastní verzi z roku 1879 a Prokofjevova Klavírního koncertu č. 2 s berlínským Deutsches Symphonie-Orchester pod vedením Jamese Gaffigana na labelu Myrios Classics. Kirill Gerstein provede tuto verzi koncertu v aktuální sezoně s Londýnskou filharmonií a Islandským symfonickým orchestrem. Pojede rovněž na turné do Austrálie a na Nový Zéland; bude debutovat u orchestru Royal Concertgebouw na koncertech v Amsterdamu a Frankfurtu nad Mohanem; a provede Rachmaninovův Koncert č. 2 s Berlínskou filharmonií pod vedením Semjona Byčkova na koncertě, který bude možno sledovat živě prostřednictvím Digitální koncertní síně tohoto orchestru.

V červnu 2014 vydal Kirill Gerstein kompaktní disk s názvem Imaginary Pictures s Musorgského Obrázky z výstavy a Schumannovým Karnevalem u firmy Myrios Classics a sólovou nahrávku děl Schumanna, Liszta a Knussena, vydanou rovněž firmou Myrios v roce 2010. Obě tato CD byla časopisem The New York Times zvolena za nahrávky roku.

Kirill Gerstein se narodil roku 1979 ve Voroněži v jihozápadním Rusku a učil se hře na klavír ve speciální hudební škole pro nadané děti. Do Spojených států přijel ve 14 letech studovat jazzový klavír na Berklee College of Music v Bostonu, kde byl historicky nejmladším studentem na této škole. Po ukončení studia za tři roky a po absolvování druhého letního programu Bostonské univerzity v Tanglewoodu se Kirill Gerstein znovu vrátil ke klasické hudbě a přestěhoval se do New Yorku, aby studoval na Manhattan School of Music u Solomona Mikowského, kde ve věku 20 let získal bakalářský a magisterský titul v hudbě. Ve studiu pokračoval v Madridu u Dmitri Bashkirova a v Budapešti u Ference Radose. Od roku 2003 je Kirill Gerstein americkým občanem a v současné době dělí svůj čas mezi Spojené státy a Německo.

Rozhovor s Kirillem Gersteinem, který připravil kolega Martin Šulc, můžete zhlédnout zde.