Zveme vás na týden s Hanou Blažíkovou a návrat do Německa

21. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica nabízí týden se dvěma projekty letošní umělecké garantky – sopranistky Hany Blažíkové. Na státní svátek Den české státnosti festival zařadil provedení ukázek z Jistebnického kancionálu, klíčového pramene evropské středověké kultury, v podání ženského vokálního souboru Tiburtina pod vedením Barbory Kabátkové. Tento koncert se uskuteční v kostele sv. Jakuba staršího v České Kamenici. V pátek 30. září zavítá festival letos podruhé do saského příhraničí, a to do kláštera St. Marienthal nedaleko Žitavy, který se stane dějištěm provedení ukázek ze španělské písňové sbírky Cantigas de Santa Maria v podání Hany Blažíkové, Barbory Kabátkové, Margit Übellacker a Martina Nováka. V Sasku festival zůstane i v pondělí 3. října, kdy je na programu tradiční slavnostní koncert na svátek znovusjednocení Německa. V evangelicko-lutheránském kostele ve Waltersdorfu se představí Ensemble Inégal pod vedením Adama Viktory a představí část ze svého objevného projektu – uvedení Händlových Chandos Anthems. Na všechny zmíněné koncerty je možné zajistit si vstupenky ve festivalovém předprodeji či online.

„Pro svůj třetí koncert na festivalu Lípa Musica jsem chtěla vybrat kontrastní repertoár a oslovila jsem Barboru Kabátkovou a spolu s Tiburtina ensemble předneseme skladby z Jistebnického kancionálu. Tiburtina se věnuje převážně hudbě středověku – gregoriánskému chorálu nebo středověké polyfonii a je to tedy jiná poloha, než v jakém jsem se představila doposud – v repertoáru vrcholného baroka a romantickém písňovém programu. Tento program je také velmi specifický v tom, že zazní chorál ve staročeštině a myslím si, že to do této hudby přináší nový pohled a je to taková možnost se trochu vcítit do mysli tehdejšího člověka,“ uvádí k projektu Hana Blažíková, sopranistka a umělecká garantka festivalu.

Svatováclavský koncert v České Kamenici tedy nabídne další z vokálních poloh nejen v případě účinkování koncertní garantky, ale i v rámci celkového dramaturgického zaměření festivalu, jemuž v letošním roce vévodí oslava krás lidského hlasu a představení zpěvu jako zrcadla lidské duše. Po setkání s husitským chorálem zpívaným ve staročeštině se Hana Blažíková v St. Marienthalu představí symbolicky jako interpretka španělských duchovních písní věnovaných zázrakům vykonaných Pannou Marií z nejrozsáhlejší sbírky svého druhu v celé Evropě.

"Pro svůj poslední koncert jsem vybrala velmi osobní repertoár, a to Cantigas de Santa Maria. Je to sbírka, která vznikla na dvoře krále Kastilie a Leonu na konci 13. století a zahrnuje asi čtyři sta písní. Ty písně jsou překrásné. Já jsem se s nimi poprvé seznámila někdy v patnácti letech a úplně jsem se do nich zamilovala. A když jsem začala hrát na harfu, tak to byl můj cíl – umět doprovodit sama sebe, když zpívám Cantigas de Santa Maria. A teď se mi to konečně poštěstilo a připravila jsem spolu s Barborou Kabátkovou tento koncertní repertoár. Cantigas de Santa Maria mají úplně unikátní zvukovost, protože hudba tehdejšího Španělska byla nejen hudbou ovlivněnou francouzskými trubadúry, evropským gregoriánským chorálem, ale mísily se tam i vlivy arabské, protože těsně před tím byla reconquista – křesťané dobyli zpátky Iberský poloostrov. A nesmíme zapomínat, že i na dvoře Alfonse X. bylo několik židovských hudebníků, takže jde o velmi pestrou hudbu. Tento program má velmi komorní obsazení, vystoupím já a Barbora Kabátková jako zpěvačky a hráčky na harfy a s námi potom Margit Übellacker na dulce melos, což j takový středověký cimbál či psalterium a perkusista Martin Novák, doplňuje Hana Blažíková.