Bratři Ebenové se vrátili do České Lípy (přidána fotogalerie, rozhovor s Markem Ebenem a ukázka z koncertu)

Vážení posluchači dobré hudby, opět přinášíme report tentokrát ze sobotního koncertu Bratří Ebenů. Pod článkem naleznete již tradičně galerii, rozhovor a ukázku z koncertu.

"Mezinárodní hudební festival Lípa Musica pokračoval o víkendu neklasickým koncertem, který se odehrál v pátek v Městském divadle v Novém Boru a o den později zavítal do Crystalu v České Lípě. Jeho protagonisty byli Bratři Ebenové.


Ti se vrátili do České Lípy po pěti letech a jejich koncert byl v jinak klasicky orientované skladbě festivalu opravdovým odpočinkem a relaxací. Laskavý humor Marka Ebena, který se nese písněmi i intermezzy mezi jednotlivými kusy, přenesl na diváky v sále dobrou náladu.
Původně bylo avizováno, že program koncertu bude složen z písní dosud posledního alba Chlebíčky z roku 2008. Úvodní píseň večera ale byla vzpomínkou na album Tichá domácnost z poloviny devadesátých let, konkrétně koncert začal písní Za malou chvíli začínající veršem Pojďte si povídat, což byl kus pro zahájení dialogu s publikem více než vhodný. Zbytek programového menu již byl převážně o Chlebíčkách, zazněly ale i některé zbrusu nové písně, které by se měly objevit na příštím albu.
Populární trojici, která však nijak nemusí publiku chodit naproti vulgarismy a prvoplánovou spektakulární show, hudebně na pódiu doprovodili členové skupiny Etc..., které doplnil vynikající jazzový kontrabasista Jaromír Honzák. Svou kapelu ale lépe než já dokázal představit na závěr koncertu Marek Eben. U Ebenů jsme již celkem zvyklí na překračování žánrů ale tato představovačka byla vystavěna jako celkem solidní rap, za který budiž Ebenům vzdán po hiphopersku respect.
Já sám jsem netrpělivě čekal na uvedení písně Folkloreček, ve které se Bratři Ebenové, aniž by to měli zapotřebí, obouvají do muzikantů, kteří si dávají svou uměleckou značku na lidové písně a běsným kytarovým aranžmá tyto lyrickoepické balady českomoravského venkova znásilňují. Jak jsem řekl, nemají to zapotřebí a stejně do toho jdou a rýpnou si do kolegů z muzikantského světa. Respect podruhé a k tomu potlesk za Markovu minimalisticko-folkloristickou jevištní show.
Bratři Ebenové jsou vynikající muzikanti. Hudební aranžmá jejich písní je nekomplikované a přitom dovedené do dokonalosti a zbavené všech hran. To je také důvod, proč si za specifickým a trochu suchým humorem Marka Ebena hledá cestu celkem široké divácké spektrum. V ovzduší uvolněné preciznosti tak vzniká show na klíč, jejíž součástí je i to, že spolu pro dobré technické zázemí Bratři Ebenové vozí vlastní světla a zvuk.
Tak jako ostatní interpreti nezapomínají Ebenové ani na komerční okénko, v rámci kterého upozorňují na možnost, zakoupit si na místě hudební nosič. Když jsem ale ke stánku přišel, zjistil jsem, že k mání není jen diskografie Ebenů, ale zastoupen je celý český svět nezávislé indie tvorby. Na stánku u Ebenů tak seženete více kvalitní hudby, než v lecjakém kamenném obchodě s hudebními nosiči. Respect potřetí a k tomu díky a velký aplaus za uvolnění v rámci festivalového běhu."

Autor: Tomáš Cidlina 

Fotogalerie ZDE: