Lípa Musica 2013 začíná již tento pátek

12. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica bude slavnostně zahájen tento pátek 20. září v České Lípě koncertem legendárního českého houslisty Václava Hudečka. V prvních festivalových dnech nabídne v rámci českolipské přehlídky dále koncert Ivy Bittové, vystoupení Pražského komorního baletu, záznam inscenace Carmen z Metropolitní opery, Louskáčka z Mariinského divadla v Petrohradu nebo divadelní představení pro nejmenší Kocour Modroočko. V sobotu českolipské akce doplní vystoupení dětského sboru Jitro v Novém Oldřichově. Poslední vstupenky jsou s výjimkou zahajovacího koncertu ještě v prodeji. Přijměte proto pozvání na akce prvního festivalového týdne. Programový katalog na letošní ročník si můžete prolistovat zde. Ke stažení je v sekci press

Letošní ročník Lípy Musicy bude v pátek 20. září v 18 hod. slavnostně zahájen společenským setkáním na radnici města Česká Lípa za přítomnosti hejtmana Libereckého kraje pana Martina Půty, J. E. Detlefa Lingemanna, velvyslance Spolkové republiky Německo v ČR, kteří udělili festivalu v letošním roce záštitu. Chybět nebude ani starostka spolupořadatelské České Lípy paní Hana Moudrá, zástupci generálního a dalších obchodních partnerů festivalu a managementu festivalu.

Dvanáctý ročník festivalu orámují setkání s virtuózní hrou na housle. Slavnostního zahájení se ujme česká houslová legenda, kdysi zázračné dítě, dnes renomovaný umělec vychovávající nastupující mladou generaci českých houslistů  – Václav Hudeček. V programu složeném z děl barokních mistrů – Vivaldiho, Bacha a Corelliho – tohoto umělce v pátek 20. září v českolipské bazilice Všech svatých doprovodí úspěšný soubor Barocco sempre giovane s uměleckým vedoucím Josefem Krečmerem. Koncert je již vyprodán.

„Václav Hudeček patří mezi stálice, který svou vysokou interpretační úrovní dokazuje, že dosažení mistrovství v rámci interpretace je možné nejen udržet, ale i neustále zdokonalovat. Jako velmi sympatické vnímáme jeho aktivitu, kterou je neustále v kontaktu s mladými lidmi a věnujeme se jim na svých interpretačních kurzech. Téměř symbolické je, že poté co u nás mistr festival zahájí, účastník jeho kurzů Josef Špaček, reprezentující mladou generaci festival uzavře,“ říká k zahájení ředitel festivalu Martin Prokeš.

V sobotu 21. září se v „dobrým sejdeme“ (neboť tak zní název programu koncertu) v kostele sv. Kříže v Novém Oldřichově se světově proslulým královéhradeckým dětským sborem Jitro, který přednese díla renesanční a barokní a především představí průřez českou sborovou tvorbou, za doprovodu klavíristy Michala Chrobáka.

Kromě klasiky se letos můžete setkat i s dalšími klasickými dramatickými žánry – operou a baletem. V neděli 22. října si uděláme pomyslný výlet do New Yorku na Bizetovu Carmen do Metropolitní opery. Záznam úspěšného představení v titulní úloze s vynikající mezzosopranistkou Elinou Garančou a řadou dalších světově proslulých pěvců slibuje skvělý zážitek. Další výlet, tentokrát do ruského Petrohradu za pohádkovým příběhem Louskáček můžete zažít v pondělí 23. září v unikátním historicky prvním 3D přenosu z petrohradského Mariinského divadla. Okázale tradiční představení v podání špičky světového baletu okoření hudební nastudování jednoho z nejlepších dirigentů současnosti Valerije Gergieva. Baletní záznam je určen pro školy a na programu. 

Vstupenky na jednotlivé akce si s výjimkou zahajovacího koncertu můžete zakoupit on-line nebo ve festivalové kanceláři.