Nad Jezvé se rozprostře večer barokní hudby (přidána videoukázka)

Dalším koncertem Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica, na který vás jeho organizátoři zvou, je tradiční Svatováclavský koncert, který bude hostit stejně jako v předcházejících letech kostel svatého Vavřince v Jezvé.

Koncert se uskuteční ve čtvrtek dvacátého devátého září od devatenácti hodin a vystoupí na něm soubor Ensemble Inégal. Repertoár koncertu k poctě svatého Václava bude výlučně barokní a hold patronu české země v něm složí český barokní skladatel Adam Václav Michna z Otradovic v písni O svatém Václavu, patronu a dědici českém.

Je však třeba krátce představit i další autory, jejichž díla budou ve čtvrtek večer na programu. Ten by měl začínat dvěma skladbami od Georga Muffata. Tento autor studoval u francouzského hudebního skladatele Jeana Baptista de Lully, poté se stal hudebním světoběžníkem a působil v Ingolstadtu, Vídni, Praze a Salzburgu, aby nakonec své putování zakončil jako Kapellmeister v Pasově. Jeho hudba nese silné rysy italské a francouzské. Oproti tomu další ze skladatelů na programu Johann Pachelbel je typickým představitelem stylu jihoněmeckého a středoněmeckého. To platí také o dalším autorovi večera Johannesu Spethovi, jehož dílo je částečně poznamenaného i vlivy italskými. Poté se protagonisté a diváci koncertu přenesou v hudbě Bernarda Storaceho a mistra instrumentální hudby Arcangella Corelliho do světa barokní Itálie.

Další hudební skladatelé, jejichž díla ve čtvrtek večer v podání Ensemblu Inégal zazní, budou představitelé české barokní školy, mnohdy neprávem nedoceněné a téměř zapomenuté. Prvním autorem je z Plzeňska pocházející Johann Josef Ignác Brentner, o jehož životě neví muzikologové téměř nic, zůstaly po něm ale čtyři rozsáhlé tištěné sbírky ponejvíce chrámové hudby. Další skladatel na programu je z Olomouce pocházející Gottfried Finger, který svou hudební kariéru sice spojil s Londýnem, jeho dílo se však dochovalo v kroměřížském arcibiskupském archivu. Představitelem českého barokního básnictví je výše zmíněný Adam Václav Michna z Otradovic, v jehož díle bude během koncertu přítomen duch svatováclavského večera. Program zakončí málo známý skladatel Antonio Pino, jehož dílo opět současnosti zachránil kroměřížský archiv, a jeden z nejplodnějších autorů historie Georg Philipp Telemann.

Barokní hudbě zasvěcený večer bude patřit souboru Ensemble Inégal, který byl založen před více jak deseti lety a orientuje se na hudbu od šestnáctého po devatenácté století. 

Jeho členy jsou špičkoví čeští a zahraniční instrumentalisté a zpěváci, které umělecky vede varhaník Adam Viktora. Těžiště jeho činnosti spočívá ve znovuobjevování kvalitních skladeb minulosti.

Ensemble Inégal bude mít na svém koncertu v Jezvé dva hosty. Budou jimi zpěvák, barytonista Marián Krejčík, který v současnosti působí ve Švýcarsku a jako sólista spolupracuje s mnoha soubory a ansámbly z několika zemí Evropy. Dalším hostem večera bude německý trumpetista Hannes Rux.

Loni v Jezvé takřka za zdmi kostela podruhé během několika týdnů kulminovala Ploučnice. Letošek, doufejme, přinese do kostela svatého Vavřince slavnostní náladu v barokně laděném večeru, kterou nebudou hatit ani rozmary počasí ani jiné.