22.03.2022 - 18:00 | Česká Lípa, Kulturní dům Crystal
SPOLEČNĚ PRO UKRAJINU
Českolipské spolky a organizace společně pro podporu válečným uprchlíkům na Českolipsku a pro všechny, kteří pomáhají.
Záštitu převzaly: starostka města Česká Lípa Ing. Jitka Volfová a ředitelka Charity Česká Lípa Eva Ortová
22. 3. 2022 KULTURNÍ DŮM CRYSTAL 18.00 ČESKÁ LÍPA
Kchun / Komorní symfonický orchestr ZUŠ Česká Lípa / Kuba Horák / Slam poetry / Divadelní klub mladých / Montauk / Jazzová farma ZUŠ Česká Lípa / Českolipský Evergreen a další
Vstupné dobrovolné! 100 % vybraného vstupného putuje na Sbírku pro rodiny s dětmi, která je registrovaná u KÚ Libereckého kraje a podporuje válečné uprchlíky na Českolipsku.
24.03.2022 - 19:00 | Česká Lípa, Kostel Mistra Jana Husa
čt 24/3/19 h
Česká Lípa, kostel Mistra Jana Husa
Goldbergovy variace
J. S. Bach: Goldbergovy variace, BWV 998 v úpravě pro smyčcové trio od Dmitrije Sitkovetského
Roman Patočka – housle, Jakub Fišer – viola, Jiří Bárta – violoncello
Ještě na konci dvacátého století se vědci dohadovali o přesných detailech vzniku tohoto ikonického Bachova díla, ale mnozí se přiklánějí k tomu, že si ho na skladatelův popud objednal J. G. Goldberg. Jeho úkolem bylo hrát pro hraběte Keyserlingka, chronického nespavce, který potřeboval hudbu, aby ho ukolébala ke spánku. Goldbergovy variace patří k nejsložitějším dílům, která kdy byla napsána pro klávesové nástroje, ale dílo nezní jako úžasně složité kompendium, kterým je. Hudba je klamně jednoduchá a procítěná, naplněná ušlechtilým klidem, i když je interpret nucen k ďábelsky krkolomným kouskům. Nikdy nekypí ani nedrhne a samozřejmě nikdy není nudná. Toto dílo je vznešené a soucitné, půvabné i vřelé, je to ukázka v hudební historii nepřekonaného řemesla a opravdové, poetické imaginace. I po stovkách let od svého vydání zaujímá badatele a vyzývá k novým pojetím, jakým je i pozoruhodná Sitkovetského verze pro smyčcové trio.
Využijte možnost uplatnit hromadnou slevu při nákupu vstupenek na tří a více koncertů cyklu ve výši 20 % jako náhradu za abonmá. Sleva platí při jednorázovém nákupu ve festivalové pokladně. V případě zájmu o uplatnění hromadné slevy online, prosíme, vytvořte rezervaci míst dle Vašeho výběru a kontaktujte nás na info@lipamusica.cz. Slevu zapracujeme a nákup poté dokončíte po přihlášení ve Vašem účtu.
26.04.2022 - 19:00 | Česká Lípa, Kostel Mistra Jana Husa
út 26/4/19 h
Česká Lípa, kostel Mistra Jana Husa
Nokturno pro lesní roh a varhany
A. Stradella: Sinfonia I. pro lesní roh a varhany
J. S. Bach: Fuga sopra il Magnificat BWV 733 pro varhany
Ch. Koechlin: Monodie op. 213 lesní roh
J. B. Černohorský: Toccata C Dur varhany
G. F. Händel: Sonata g moll pro lesní roh a varhany
F. Liszt: Weimars Vollkslied pro varhany
F. Liszt: Rosario pro lesní roh a varhany
A. Dvořák: Fuga g moll pro varhany
J. S. Bach: Ein feste Burg ist unser Gott BWB 80 pro lesní roh a varhany
Radek Baborák – lesní roh,
Aleš Bárta – varhany
Za setkání mistrů bychom bez nadsázky mohli označit dubnové pokračování cyklu, neboť dohromady svede špičkové hráče na lesní roh a varhany. Do České Lípy se vrátí oblíbený hornista a dirigent Radek Baborák, jedna z nejvýraznějších osobností klasické hudební scény v mezinárodním měřítku. Ostřílený orchestrální hráč, který své zkušenosti sbíral u nejprestižnějších orchestrů světa včetně Berlínské filharmonie, je fenoménem i na poli hudby komorní, která vždy představovala důležitou součást jeho hudebního života. Mezi jeho stálé partnery se v této oblasti řadí zejména výjimečný a uznávaný varhaník Aleš Bárta, proslulý neochvějnou technickou suverenitou a smyslem pro rytmus, díky nimž jeho intepretace oplývají neobyčejnou průzračností a přehledností. Přidáme-li opojný zvuk Baborákovy excelentní horny, lahodný koncertní koktejl je na světě. Zveme vás na královské nokturno postavené na stěžejních pilířích Bach – Händel – Dvořák, které navíc provoní francouzský šarm i špetka uherské plnokrevnosti...
Využijte možnost uplatnit hromadnou slevu při nákupu vstupenek na tří a více koncertů cyklu ve výši 20 % jako náhradu za abonmá. Sleva platí při jednorázovém nákupu ve festivalové pokladně. V případě zájmu o uplatnění hromadné slevy online, prosíme, vytvořte rezervaci míst dle Vašeho výběru a kontaktujte nás na info@lipamusica.cz. Slevu zapracujeme a nákup poté dokončíte po přihlášení ve Vašem účtu.
Slavnostní odhalení programu 21. ročníku festivalu
Premiéra filmového dokumentu k završení 20. výročí festivalu.
Komentované představení programu 21. ročníku festivalu ve videoukázkách.
Večerem vás provede Martin Prokeš, ředitel a zakladatel festivalu.
vstup zdarma / občerstvení zdarma zajištěno ve spolupráci s Pivovarem Cvikov
Prosíme, zarezervujte si svá místa prostřednictvím odkazu "koupit vstupenku" a vytiskněte si svoje místenky, na základě kterých budete vpuštěni do sálu.
24.05.2022 - 19:00 | Česká Lípa, Kostel Mistra Jana Husa
Pozor změna programu: Z důvodu zdravotní indispozice sopranistky Anny Hlavenkové dochází ke změně programu a soubor se představí v ryze instrumentální podobě s houslistkou Jiřinou Štrynclovou. Na programu zazní skladby Capricorna, Fingera, Rossiho, Buonamenta, Rosenmüllera a dalších autorů. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti, zbylé jsou v prodeji online či ve festivalovém předprodeji v České Lípě. Děkujeme za pochopení.
út 24/5/19 h
Česká Lípa, kostel Mistra Jana Husa
Hudba mezi nebem a zemí
E. Radesca di Foggia / F. Turini / G. Finger / H. I. F. Biber / N. Vallet
Ad vocem: Anna Hlavenková – soprán, Marek Špelina – flétny, Jakub Michl – viola da gamba, Přemysl Vacek – theorba
České země se během rudolfínského období staly rušnou hudební křižovatkou raně novověké Evropy. Nejmodernější trendy přicházející především ze severní Itálie se v pražské císařské rezidenci střetávaly s francouzskými, německými, anglickými či dokonce orientálními vlivy kontaminujícími přetrvávající renesanční stile antico. Na intenzivní spolupráci mezi evropskými hudebními centry bylo možné navázat až po skončení Třicetileté války, kdy se ve druhé polovině 17. století na naše území pomalu navracel život. Především šlechtické kapely, formující se v tomto období, přinesly české hudbě nejen propojení s okolním světem, ale také „vychovaly“ řadu vynikajících skladatelů a virtuózů, kteří nepřehlédnutelným způsobem spoluvytvářeli evropskou barokní kulturu. Objevte skladby neprávem opomíjených a pozapomenutých autorů, obdivuhodný poklad, který z prachu archivů a sbírek ve snaze přiblížení se zvukové podobě staré hudby a odkrytí její původní krásy a smyslu s citem oživuje Vackův unikátní soubor Ad vocem.
Využijte možnost uplatnit hromadnou slevu při nákupu vstupenek na tří a více koncertů cyklu ve výši 20 % jako náhradu za abonmá. Sleva platí při jednorázovém nákupu ve festivalové pokladně. V případě zájmu o uplatnění hromadné slevy online, prosíme, vytvořte rezervaci míst dle Vašeho výběru a kontaktujte nás na info@lipamusica.cz. Slevu zapracujeme a nákup poté dokončíte po přihlášení ve Vašem účtu.
21/6/19h
Česká Lípa, altán v městském parku (v případě nepříznivého počasí kostel Mistra Jana Husa)
Jazz v parku
D. Brubeck: Take Five
H. Hancock: Cantaloupe Island
M. Davis: All Blues
W. Shorter: Footprints
F. Hubbard: Little Sunflower
J. Coltrane: Mr. PC, ad.
Lípa Musica Jazz Quartet:
Jan Špringl – alt saxofon, David Mašek – klavír, Miloš Peter Klápště – kontrabas, Otto Hejnic – bicí
Zahradní altán v městském parku letos opět ožije hudbou a vy se můžete těšit na svěží letní večer plný skvělých jazzových standardů v podání jazzového kvarteta, které se zrodilo pod záštitou Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Čtveřice vynikajících profesionálních muzikantů, kteří jsou i sólově úspěšní na poli klasické, jazzové, populární, experimentální i filmové hudby, vám zlehka dokáže, že jazz má prostě v krvi… Zažijte uvolněný hudební večer v příjemném plenéru a ve znamení slov legendárního Milese Davise: „Dobrá hudba je dobrá bez ohledu na to, o jaký druh se jedná…“
Eine Nacht auf den Wellen mit Lípa Musica
Prolog
20/8/17.30 Česká Lípa, Wasserburg Lipý
Von der Quelle bis zum Meer
Ensemble Flair Jan Rokyta – künstlerischer Leiter
Kind aus dem Wind
Vojta Nýdl – Gesang, Klarinette, Bassklarinette
Beata Hlavenková – Klavier
Rastislav Uhrík – Kontrabass, Bassgitarre
Daniel Šoltis – Schlagzeug
FLY… Dann fliege doch
Vladimír Václavek – Gitarre, Gesang
Pavel Šmíd – Gitarre, Perkussion
Oskar Török – Trompete, als Gast
Ich lebe dich
Beata Hlavenková – Klavier, Gesang
Traumband
Atmen Sie tief ein, ein neuer Anfang ist da… wir künden das dritte Jahrzehnt des Festivals an, einer neuen Ära, in die wir im Glauben und der Hoff nung auf eine neue Brise gemeinsam geteilter Freiheit und Freude eintreten. Und zum neuen Anfang gehört auch ein neues Format des Festivalprologs für Česká Lípa. Lassen Sie sich von den Wellen der musikalischen Ereignisse hinreißen, die spürbare Nähe mit Off enheit und Ausgeglichenheit verbinden, und buchstäblich für das Leben atmen… Wir laden Sie gemeinsam mit dem Ensemble Flair zu einer Reise „Von der Quelle bis zum Meer“ ein in einer sensiblen musikalischen Symbiose von Volksmusik und Klassik aus Mähren, der Slowakei und Rumänien. Wir laden zu Tönen eines Liedes aus dem Wind über zu früh geborene Kinder, das zwischen Leben und Tod balanciert, als Debüt vorgestellt vom singenden Klarinettisten Vojta Nýdl, bekannt vor allem aus dem Ensemble Clarinet Factory. Entspannen Sie sich und gleiten Sie mit Vladimír Václavek und Pavel Šmíd über die Wellen von Gefühlen und Stimmungen, die nicht an Zeit und Raum gebunden sind. Und lassen Sie sich zum Schluss von Beata Hlavenková und ihrer emotionalen Landschaftsmalerei bezaubern, ihrem intimen Blick auf die Welt um uns mit Freude und Melancholie. Begeben sie sich mit Lípa Musica in den einzigartigen Kulissen der Wasserburg auf musikalischen Wellen zu besseren Gefi lden…
Noc na vlnách s Lípou Musicou prolog so 20/8/17:30 h Česká Lípa, vodní hrad Lipý
Od pramenů k moři…
Ensemble Flair, Jan Rokyta – umělecký vedoucí
Dítě z větru
Vojtěch Nýdl – zpěv, klarinet, basklarinet
Beata Hlavenková – klavír
Rastislav Uhrík – kontrabas
Daniel Šoltis – bicí
FLY… tak leť
Vladimír Václavek – kytara, zpěv
Pavel Šmíd – kytara, perkuse
Oskar Török – trubka, jako host
Žijutě
Beata Hlavenková – klavír, zpěv
Kapela snů
Nadechněte se, je tu nový začátek… Předznamenáváme třetí festivalovou dekádu, vstupujeme do nové éry s vírou a nadějí na nový závan společného sdílení svobody, volnosti a radosti. A s novým začátkem je tu také nový formát festivalového prologu pro Českou Lípu. Nechte se unést na vlnách hudebních příběhů, které pojí hmatatelná blízkost, otevřenost a neuspěchanost, které doslova dýchají za život… Zveme vás na cestu „Od pramenů k moři“ společně s Ensemble Flair v citlivé symbióze hudby lidové a klasické z Moravy, přes Slovensko až do Rumunska. Zveme vás za tóny písně z větru balancující mezi životem a smrtí, které o předčasně narozených dětech debutově představí zpívající klarinetista Vojta Nýdl, známý zejména ze souboru Clarinet Factory. Zvolněte a rozleťte se s Vladimírem Václavkem a Pavlem Šmídem po vlnách pocitů a nálad nevázaných na časoprostor. A závěrem se nechte okouzlit intimní krajinomalbou emocí v komorním pohledu Beaty Hlavenkové na svět kolem nás, v radosti i melancholii. Vydejte se s Lípou Musicou na uvolněných hudebních vlnách do lepších světů v jedinečných kulisách vodního hradu…
Operngala – Kateřina Kněžíková
Eröffnugskonzert / Konzert für Liberecer Region
23. 8. 2022 | 19:00
F. X. Šalda Theater, Liberec
Kateřina Knežíková – Sopran
Daniel Matoušek – Tenor
PKF – Prague Philharmonia
Robert Jindra – Dirigent
Arien, Duette und Ouvertüren aus Weltopern
Die Sopranistin Kateřina Kněžíková ist eine der vielversprechendsten Sängerinnen der jüngeren Generation, vor allem im Bereich der lyrischen Koloraturen. Ihr Portfolio beeindruckt durch eine beispiellose Breite des Repertoires - sie widmet sich der Interpretation von Werken des Barock und der Klassik, Opern des 19. Jahrhunderts und zeitgenössischer Musik; Kammer- und Liederabende sind ebenfalls ein wichtiger Teil ihrer Aktivitäten. Sie ist Preisträgerin zahlreicher Gesangswettbewerbe, Gewinnerin der Classic Prague Awards und des Thalia-Preises. Kateřina Kněžíková ist bei zahlreichen Festivals in der Tschechischen Republik und im Ausland aufgetreten und hat mit führenden Orchesterensembles und einer Reihe von großen Dirigenten in ganz Europa zusammengearbeitet. Im vergangenen Jahr glänzte sie auch beim renommierten Opernfestival in Glyndebourne (UK). Die Kritiker lobten einhellig ihren samtigen, weich klingenden Sopran voller frischer Intensität. Kateřina Kněžíková gibt ihre Erfahrungen und Erkenntnisse auch im Rahmen des Stipendienprogramms MenART der Magdalena Kožená-Stiftung und anderer Meisterkurse an die jüngsten Talente weiter. So wird sie bei ihrem Festivaldebüt nicht nur ihre Kunst anbieten, sondern auch ein junges Ausnahmetalent vorstellen - den Tenor Daniel Matoušek, der über eine bemerkenswerte Stimme verfügt und bereits auf den großen Opernbühnen brilliert.
Das Internationale Musikfestival Lípa Musica geht somit in das dritte Jahrzehnt seines Bestehens mit einem Operngalakonzert, das in frischen Darbietungen junger Opernsängerinnen und -sänger glänzende Beispiele aus der Welt der klassischen, Belcanto und veristischen Oper bietet. Begleitet werden sie von einem unserer besten Orchester, der PKF - Prager Philharmonie, die von dem erfolgreichen Dirigenten Robert Jindra geleitet wird. Das sechste Konzert für die Region Liberec ist im besten Sinne des Wortes ein Synonym für das Beste aus der Welt der Oper" und eröffnet das einundzwanzigste Festivaljahr, dessen gesamtes Programm der Schönheit der menschlichen Stimme gewidmet ist.
Operní gala – Kateřina Kněžíková | zahajovací koncert / Koncert pro Liberecký kraj
23. 8. 2022 | 19:00
Divadlo F. X. Šaldy, Liberec
zahajovací koncert 21. ročníku / Koncert pro Liberecký kraj
Kateřina Knežíková – soprán
Daniel Matoušek – tenor
PKF – Prague Philharmonia
Robert Jindra – dirigent
Mozart / Donizetti / Gounod / Bizet árie, duety a ouvertury ze světových oper
Sopranistka Kateřina Kněžíková je jednou z nejperspektivnějších pěvkyň mladé generace pohybující se převážně v lyricko-koloraturním oboru. Její portfolio zaujme nebývalou šíří repertoáru – věnuje se interpretaci barokních a klasicistních děl, operám 19. století i soudobé hudbě, důležitou součástí jejích aktivit jsou i komorní a písňové recitály. Je laureátkou řady pěveckých soutěží, držitelkou ocenění Classic Prague Awards i Ceny Thálie. Kateřina Kněžíková se publiku představila na řadě festivalů u nás i v zahraničí a má za sebou spolupráci s předními orchestrálními tělesy a celou plejádou skvělých dirigentů po celé Evropě. V loňském roce mimořádně zazářila i na prestižním operním festivalu v britském Glyndebourne. Kritika shodně ocenila její sametový, měkce znějící soprán plný svěží intenzity. Kateřina Kněžíková již také předává své zkušenosti a postřehy nejmladším talentům v rámci stipendijního programu Nadace Magdaleny Kožené MenART a dalších mistrovských kurzech. A právě díky tomu na svém festivalovém debutu nabídne nejen své umění, ale představí i výjimečný mladý talent – tenoristu Daniela Matouška, který oplývá pozoruhodným hlasem a již září na předních operních scénách.
Mezinárodní hudební festival Lípa Musica tak vstoupí do třetí dekády své existence slavnostním operním galakoncertem, který nabídne jiskřivé ukázky ze světa klasicistní, belcantové i veristické opery ve svěžím podání mladých operních pěvců. Ty doprovodí jeden z našich nejlepších orchestrů PKF – Prague Philharmonia, kterou bude řídit úspěšný dirigent Robert Jindra. Šestý Koncert pro Liberecký kraj je tak v tom nejlepším slova smyslu synonymem pro „to nejlepší ze světa opery“ a zahájí tak jednadvacátý festivalový ročník, jehož celý program bude zasvěcen poctě a oslavě krásy lidského hlasu.
Mozart pod hvězdami
so 27/8/20 h Oybin, zřícenina gotického kostela
Harmoniemusik SESTO:
Ludmila Peterková, Marjolein de Roos – klarinety, Ondřej Šindelář,
Kryštof Lada – fagoty, Jiří Tarantík, Petr Šálek – lesní rohy
Lukáš Verner – kontrabas
Wolfgang Amadeus Mozart:
Figarova svatba, KV 492, předehra výběr árií z oper Figarova svatba, Don Giovanni, Kouzelná flétna ad. (arr. Georg Kaspar Sartorius)
Serenáda Es Dur Nachtmusik”, KV 375
Říká se, že „život se neměří podle nádechů a výdechů, ale chvílemi, které nám vzaly dech…“ A právě takové okamžiky tradičně můžete zažít na oybinském prologu, ve zdech gotického kostela založeného Karlem IV., kde můžete obdivovat nejen otisky věhlasné stavitelské dílny Petra Parléře, ale i hvězdnou nebeskou kopuli přímo nad hlavou… A nadto se letos na oybinském hradním návrší setkáte s Mozartem! Nebude to setkání ledajaké. Aniž by Don Giovanni, Figaro či Královna noci otevřeli ústa a zazpívali jediný tón, přesto je uslyšíte. Představíme vám totiž fenomén Harmoniemusik – hit 18. století – úpravy oblíbených operních árií a úryvků pro dechový soubor. Interpretace se ujme skvěle obsazený mladý soubor Sesto vynikajícího fagotisty České filharmonie Ondřeje Šindeláře. Operní melodie přiléhavě doplní i Mozartova serenáda „Noční hudba“. Na vlně festivalového nádechu tedy pokračujeme dechberoucím večerem s blyštivými dechy a posvátně geniálním Mozartem, jenž na hvězdné kopuli září jako hvězda největší…
Harmoniemusik SESTO
Ludmila Peterková, Marjolein de Roos – Klarinette
Ondřej Šindelář, Kryštof Lada – Fagott
Jiří Tarantík, Petr Šálek – Waldhorn
Lukáš Verner – Kontrabass
Es wird gesagt, dass „das Leben nicht an der Anzahl der Ein- und Ausatmungen gemessen wird, sondern an den Augenblicken, die uns den Atem rauben…“ Und solche Momente kann man traditionell beim Oybiner Prolog in den Mauern der von Karl IV. erbauten gotischen Kirche erleben, wo man nicht nur Spuren der berühmten Domhütte von Peter Parler, sondern direkt über Ihrem Kopf auch die Himmelskuppel voller Sterne bewundern kann… Zudem treff en Sie sich in diesem Jahr auf dem Oybiner Burgberg mit Mozart! Das wird kein gewöhnliches Treff en. Ohne dass Don Giovanni, Figaro oder die Königin der Nacht auch nur den Mund aufmachen, so hören Sie diese doch. Wir stellen Ihnen nämlich das Phänomen der Harmoniemusik vor – ein Schlager im 18. Jahrhundert – Bearbeitungen populärer Opernarien und Auszüge für ein Bläserensemble. Interpretiert werden sie vom brillant besetzten jungen Ensemble Sesto des hervorragenden Fagottisten der Tschechischen Philharmonie Ondřej Šindelář. Die Opernmelodien werden geeignet ergänzt von Mozarts Serenade „Eine kleine Nachtmusik“. Auf der Welle des Festival-Touchs setzen wir den atemberaubenden Abend mit den glänzenden Bläsern und dem heilig genialen Mozart fort, der als größter Stern an der Sternenkuppel leuchtet…
03.09.2022 - 19:00 | Zahrádky, Kirche der hl.Barbara
Elemente / Konzert beim Kerzenschein
3/9/19.00 Zahrádky, St. Barbara Kirche
Hille und Marthe Perl – Viola da Gamba
Feuer, Wasser, Luft und Erde in Kompositionen von Padre Antonio Soler, Georg Philipp Telemann, Tobias Hume, John Dowland, Mons. de Sainte Colombe, Marin Marais, Francis Poulenc, Michel Farinel, irischen Volksliedern und Kompositionen von Künstlerinnen.
Luft ist ein Symbol für Bewegung, Leichtigkeit, Kreativität und Glauben. Sie ist jedoch nicht das einzige Element… Schon die griechischen Philosophen der vorchristlichen Zeit, später auch die Alchimisten an der Wende des Mittelalters zur Neuzeit betrachteten vier Elemente als die Grundbausteine des Lebens auf der Erde. Später charakterisierten die Ärzte damit die Typen ihrer Patienten und Astronomen stellten fest, dass die Himmelskörper in den Sternbildern wie die Elemente auf diesem Planeten sind. Schließlich bemächtigte sich die christliche Dogmatik der Elemente und dabei erwähnen wir nicht den Volksglauben... Vielleicht stellen Sie sich die Frage, ob die mythologische Kenntnis dieser existenziellen Komponenten auch im 21. Jahrhundert noch eine Bedeutung hat? Dann kommen Sie und hören Sie die freundliche und eindringliche Antwort der legendären deutschen Gambistin Hille Perl im mütterlichen Dialog mit ihrer Tochter Martha… Besonders in dieser Zeit, da es scheint, dass die Welt auf allen Ebenen zerfällt, brauchen wir mehr als jemals sonst eine universelle Kenntnis von den realen und spirituellen Dimensionen der vier Elemente, ihrer kreativen Kraft und zerstörerischen Energie, über ihre wechselseitigen Zusammenhänge und den heiligen Kern. Lassen Sie sich von der allumfassenden Liebe und Freundlichkeit bezaubern und inspirieren, die die Künstlerinnen an den Tag legen und auch mit ihrer Musik verbreiten… Sie fragen immer noch warum? Weil die Liebe Zuneigung ist, die verbindet und alle Elemente der Welt in universeller Synthese anzieht…
Živly koncert při svíčkách
so 3/9/19 h Zahrádky, kostel sv. Barbory
Hille & Marthe Perl – viola da gamba
Oheň, voda, vzduch a země ve skladbách Padre Antonia Solera, Georga Philippa Telemanna, Tobiase Huma, Johna Dowlanda, Mons. de Sainte Colomba, Marina Maraise, Francise Poulenca, Michela Farinela, v irských lidových melodiích a kompozicích interpretek.
Vzduch je symbolem pohybu, lehkosti, tvořivosti a víry. Není však elementem jediným… Už řečtí filozofové v předkřesťanské době, posléze i alchymisté přelomu středověku a novověku považovali čtyři živly za základní složky života na Zemi. Lékaři je později používali k charakteristice typů pacientů, astronomové zjistili, že nebeská tělesa jsou v odpovídajících souhvězdích jako živly na této planetě. Nakonec se živlů chopila i křesťanská dogmatika, a to nemluvíme o lidové víře… Možná si však kladete otázku, zda má mytologická znalost těchto existenciálních složek význam i ve 21. století? Pak si přijďte vyslechnout laskavou i naléhavou odpověď legendární německé gambistky Hille Perlové v mateřském dialogu s dcerou Marthou… Právě v této chvíli, kdy se zdá, že se svět rozpadá na všech úrovních, potřebujeme více než kdy jindy univerzální vědění o skutečných a duchovních rozměrech čtyř živlů, o jejich tvůrčí síle i ničivé energii, o jejich vzájemné závislosti a posvátném jádru. Nechte se okouzlit a inspirovat všeobjímající láskou a laskavostí, kterou umělkyně chovají ke světu a šíří svou hudbou… Ptáte se stále proč? Protože láska je spřízněností, která spojuje a přitahuje všechny prvky světa v univerzální syntéze…
Auf dem Atem der Engel
Konzertreihe der künstlerischen Garantin Hana Blažíková
4/9/17.00 Děčín, Schloß Děčín – Bibliotheksaal
Hana Blažíková – Sopran
Bruce Dickey – Zink
The Breathtaking Collective: Veronika Skuplik – Violine Franciska Hajdu – Violine Mieneke van der Velden – Viola da Gamba Jakob Lindberg – Theorbe Kris Verhelst – Orgel und Cembalo
Carlo G.: Panis angelicus; Sicut sponsus matris; Mater Hierusalem
Giovanni Pierluigi da Palestrina: Angelus Domini
Sigismondo d‘India: Videte miraculum
Francesco Cavalli: Sonata a tres; O quam suavis
Julian Wachner: The Vision of the Archangels
Giovanni Battista Bononcini: Il Trionfo di Camilla-Sinfonia; Se Ninfa o Dea tu sei: E‘ pur ver ch‘a soffrir; Tutte armate; Sonate op. 6 Nr. 5
Eric Satie: Les Anges
Ivan Moody: O Archangels and Angels
Alessandro Scarlatti: Coronata di lauri; Cara e dolce rimembranza; Il desio di vendicarmi
Schließen Sie die Augen und begeben Sie sich mit uns in das 16.-17. Jahrhundert zu den Engelschören mit dem historischen Instrument Zink, einer wundersamen Kreuzung von Blech- und Holzbläser, das als Engelsinstrument galt und so auch weithin in der bildenden Kunst dargestellt wurde. Zusammen mit den engelsgleichen Musikern laden wir Sie zu einer musikalischen Pilgerreise ein, von 1600 bis zur Gegenwart, von geistlichen Motetten über Opernarien zu Erik Satie und von dort zum zeitgenössischen Schaff en. Im Zentrum unserer Aufmerksamkeit wird die engelsgleiche, strahlende Verbindung des Zink mit der menschlichen Stimme stehen. Eine einfallsreiche, bemerkenswerte Kombination der virtuosen Stimme der künstlerischen Garantin des Festivals, der Sopranistin Hana Blažíková, mit der souveränen instrumentalen Meisterschaft in der Persönlichkeit des weltberühmten Zinkisten Bruce Dickey, die Sie mit ihrer magischen Ruhe und Beseeltheit und den Girlanden virtuoser Ornamente verzaubern. Schließen Sie die Augen, die Engel atmen gerade tief ein, um Ihre Seele mit lieblichen Tönen in himmlische Höhen zu tragen…
Na dechu andělů koncertní řada umělecké garantky ne 4/9/17 h Děčín, Knihovní sál Zámku Děčín
Hana Blažíková – soprán
Bruce Dickey – cink
The Breathtaking Collective:
Veronika Skuplik, Franciska Hajdu – housle
Matthias Müller – viola da gamba
Kris Verhelst – varhanní pozitiv, cembalo
Jakob Lindberg – theorba
Carlo G.: Panis angelicus; Sicut sponsus matris; Mater Hierusalem
Giovanni Pierluigi da Palestrina: Angelus Domini
Sigismondo d‘India: Videte miraculum
Francesco Cavalli: Sonata a tres; O quam suavis
Julian Wachner: The Vision of the Archangels
Giovanni Battista Bononcini: Il Trionfo di Camilla-Sinfonia; Se Ninfa o Dea tu sei: E‘ pur ver ch‘a soff rir; Tutte armate; Sonate op. 6 Nr. 5
Eric Satie: Les Anges
Ivan Moody: O Archangels and Angels
Alessandro Scarlatti: Coronata di lauri; Cara e dolce rimembranza; Il desio di vendicarmi
Zavřete oči a přeneste se s námi mezi sbory andělů, do šestnáctého a sedmnáctého století, kdy byl historický nástroj cink, podivuhodný kříženec mezi žesťovým a dřevěným dechovým nástrojem považován za nástroj andělský a byl tak hojně vyobrazován ve výtvarném umění. Společně s andělskými hudebníky vás zveme na hudební pouť od roku 1600 až po současnost, od duchovních motet, přes operní árie k Ericu Satiemu a odtud až k soudobé tvorbě. Středobodem naší pozornosti bude andělské a zářivé spojení cinku s lidským hlasem. Vynalézavé, pozoruhodné spojení virtuózní vokality reprezentované letošní uměleckou garantkou festivalu, sopranistkou Hanou Blažíkovou, a svrchovaného instrumentálního mistrovství v osobnosti světově proslulého cinkisty Bruce Dickeyho, které vás okouzlí svou magickou ztišeností a oduševnělostí i girlandami virtuózních ornamentů. Zavřete oči, andělé se právě nadechují, aby vynesli vaše duše líbeznými tóny až k nebeským výšinám…
09.09.2022 - 19:00 | Hrádek nad Nisou, kostel sv. Bartoloměje
Boni Pueri: Requiem
pá 9/9/19 h Hrádek nad Nisou, kostel sv. Bartoloměje
Český chlapecký sbor Boni Pueri
Marek Štilec – dirigent
Giulio Caccini: Ave Maria
Antonín Rejcha: Te Deum – Te Deum Laudamus
Antonín Dvořák: Mše D dur – Gloria
Georg Friedrich Händel: Mesiáš – Hallelujah
Johann Sebastian Bach: Toccata, BWV 538
Leopold Hofmann: Requiem c moll
Další pěveckou kapitolu letošní Lípy Musicy vyzpívá světoznámý Český chlapecký sbor Boni pueri, který je pro šíři svého repertoáru i obdivuhodnou profesionalitu světovým unikátem a patří k nejvýznamnějším evropským hudebním tělesům. Svým názvem se hlásí ke sboru, jenž působil od 12. století při chrámu sv. Víta v Praze. Do prostor tohoto svatostánku však nenahlédneme, vydáme se o trochu dále zeměpisně i v dějinách. Navštívíme srdce císařské metropole na Dunaji, vídeňský svatoštěpánský dóm, kde v druhé polovině 18. století jako kapelník a regenschori působil jeden z nejnadanějších hudebníků své doby Leopold Hofmann. Jako neplacený „adjunkt“ mu tehdy vypomáhal i sám Wolfgang Amadeus Mozart! A právě v roce, kdy se Mozart stal Hofmannovým asistentem, zkomponoval Hofmann Requiem, vokálně velkorysou osvícenou skladbu v racionálním duchu josefínských reforem. Pozoruhodnou shodou okolností zůstává, že Mozart ve stejnou dobu začal pracovat i na svém geniálním a řadou tajemství opředeném Requiem… Že by podobnost čistě náhodná? Přijďte se přesvědčit…
09.09.2022 - 19:00 | Hrádek nad Nisou, Kirche des hl. Bartholomeus
Boni Pueri: Requiem
9/9/19.00 Hrádek nad Nisou, St. Bartholomäus Kirche
Tschechischer Knabenchor Boni Pueri
Marek Štilec – Chorleiter
Robert Fuchs – Klavier, Orgel
Giulio Caccini: Ave Maria
Antonín Rejcha: Te Deum – Te Deum Laudamus
Antonín Dvořák: Messe D-Dur – Gloria
Georg Friedrich Händel: Messias – Hallelujah
Johann Sebastian Bach: Toccata, BWV 538
Leopold Hofmann: Requiem c-Moll
Ein weiteres Gesangskapitel des diesjährigen Lípa Musica bestreitet der weltbekannte tschechische Knabenchor Boni pueri, der mit der Breite seines Repertoires und der bewundernswürdigen Professionalität ein Unikat ist und zu den bedeutendsten europäischen musikalischen Ensembles gehört. Mit seinem Namen beruft er sich auf den Chor, der seit dem 12. Jahrhundert am Veitsdom auf der Prager Burg bestand. Diesen heiligen Raum werden wir jedoch nicht betreten, denn wir machen geographisch und historisch einen großen Sprung und besuchen im Herzen der kaiserlichen Metropole an der Donau den Stephansdom, wo in der zweiten Hälfte des 18. Jahrhunderts einer der begabtesten Musiker seiner Zeit, Leopold Hofmann, als Kapellmeister und Regenschori wirkte. Als unbesoldeter Adjunkt mit Recht auf Nachfolge half ihm damals Wolfgang Amadeus Mozart! Und in just dem Jahr, als Mozart diese Stelle bekam, komponierte Hofmann das Requiem, ein stimmlich großzügiges, erleuchtetes Werk im rationalen Geist der Josephinischen Reformen. Es bleibt ein bemerkenswerter Zufall, dass Mozart zur gleichen Zeit begann, an seinem genialen und von vielen Geheimnissen umrankten Requiem zu arbeiten…sollte das nur reiner Zufall sein? Kommen Sie und überzeugen Sie sich selbst…
Nur wer die Sehnsucht kennt…
Konzertreihe der künstlerischen Garantin Hana Blažíková
10/9/19.00 Krásná, Pěnčín – St. Joseph Kirche
Hana Blažíková – Sopran
Andreas Staier – Hammerklavier
Fryderyk Chopin: vier Gesänge von Op. 74
Franz Schubert: Kennst du das Land, D 321, drei Gesänge von Gesänge aus „Wilhelm Meister“, D 877
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Lieder ohne Worte, Op. 38 und 62 – Auswahl
Robert Schumann: Eichendorff Liederkreis, op. 39
Ein klassischer Liederabend ist ein Konzertformat, das nur selten zur Aufführung kommt und auch im Festivalmenu etliche Jahre fehlte. Sie sagen vielleicht, eine Delikatesse unter den anderen, die nicht jedem mundet, aber das Gegenteil ist wahr. Die Schönheit der menschlichen Stimme, besonders einer attraktiven Dame in Begleitung eines souveränen Klaviervirtuosen ist ein künstlerisches Bonbon par excellence. Das zauberhafte Liedererbe von Chopin, Schubert und Schumann bereichert um Klavierlieder ohne Worte von Felix Mendelssohn, belebt wohl etwas ungewohnt die diesjährige künstlerische Garantin, die Sopranistin Hana Blažíková, die sonst in der internationalen Musikszene eher für ihre Interpretation alter Musik bekannt ist. Ihr Partner wird niemand geringeres als der deutsche Stern am Hammerklavier Andreas Staier sein, er erhielt viele prestigeträchtige Preise, konzertiert regelmäßig als Solist von deutschen Spitzenorchestern und ist geschätzter Liedbegleiter von Sängern von Format wie Anne Sophie von Otter und Christoph Prégardien. Wenn wir noch hinzufügen, dass die neue Festivalspielstätte in der St.- -Josephs-Kirche des malerischen Dörfchens Krásná an der Grenze zwischen Isergebirge und Riesengebirge ist, im Geburtsort des von Mythen umrankten Arztes und Heilers Kittel, den Sie hier auch kennenlernen können, und dass Sie zudem eine einzigartige Kopie eines zeitgenössischen Hammerklaviers von Conrad Graf hören, dann sehnen Sie sich sicher schon nach einem Besuch… Kommen Sie das leise Lied des Herzens zu hören und zu atmen, das Ihnen manches Geheimnis von leidenschaftlicher Liebe und Verlangen offenbart…
Jen ten, kdo touhu zná… koncertní řada umělecké garantky so 10/9/19 h Krásná, kostel sv. Josefa
Hana Blažíková – soprán
Andreas Staier – kladívkový klavír
Fryderyk Chopin: čtyři písně z opusu č. 74
Franz Schubert: Kennst du das Land, D 321, tři písně z cyklu Gesänge aus „Wilhelm Meister“, D 877
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Písně beze slov, op. 38 a 62 – výběr
Robert Schumann: Eichendorff Liederkreis, op. 39
Klasický „Liederabend“ je zřídka uváděným koncertním formátem, který i na festivalovém menu řadu let chyběl. Říkáte si možná, delikatesa mezi delikatesami, které každý na chuť nepřijde, avšak opak je pravdou. Krása lidského hlasu přitažlivém dámském provedení za doprovodu svrchovaného klavírního virtuosa je uměleckým bonbonkem par excellence. Kouzelnému písňovému odkazu Chopina, Schuberta a Schumanna obohacenému o klavírní písně beze slov Felixe Mendelssohna vdechne život možná trochu netradičně letošní umělecká garantka, sopranistka Hana Blažíková, jejíž jméno je na světové hudební scéně zapsáno zejména v souvislosti s interpretací staré hudby. Jejím partnerem nebude nikdo menší než hvězdný německý hráč na kladívkový klavír Andreas Staier, držitel mnoha prestižních cen, ikonický hráč špičkových německých souborů a doprovazeč pěveckých hvězd formátu Anne Sophie von Otter či Christopha Prégardiena. Přidáme-li nové festivalové prostředí kostela sv. Josefa v malebné horské vísce Krásná na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, rodiště mýty opředeného lékaře a léčitele Kittela, které budete mít možnost také poznat, a k tomu ještě možnost poslechnout si unikátní kopii dobového kladívkového klavíru Conrada Grafa, jistě po návštěvě zatoužíte i vy… Přijeďte se nadechnout a vyslechnout tichou píseň srdce, která vám odkryje nejedno tajemství vroucí lásky a touhy…
Před koncertem bude možné absolvovat prohlídku Kittelova domu v Krásné s muzeem připomínajícím legendárního ranhojiče a léčitele Jana Josefa Antonína Eleazara Kittela, která proběhne od 17 hod. Cena komentované prohlídky je 120 Kč, individuální 70 Kč. Délka prohlídky je cca jedna hodina. V případě zájmu prosíme o přihlášení zde nebo v pokladně.
16.09.2022 - 19:00 | Česká Lípa, Klášterní bazilika Všech svatých
Vox Organi
v rámci projektu Vox Organi, hlas varhan na magických místech
benefiční koncert pro Nadační fond Ozvěna
pá 16/9/19 h Česká Lípa, bazilika Všech svatých
Katta – varhany, zpěv
J. S. Bach: Toccata d moll „dórická“ BWV 538, Nun komm der Heiden Heiland
A. Pärt: Trivium
P. Glass: Dance no. 4
Katta: cyklus Vox Organi Meditace I.
Kyrie/ Gospodi pomiluj
Meditace II.
Stabat Mater Dolorosa
In Paradisum
Slavkof
Bogorodice Djevo)
Bosonohá uhrančivá varhanice Katta se vrací… a s ní i závan andělské éteričnosti a nespoutané živelnosti v jednom. Nepřehlédnutelná osobnost české hudební scény, jež se originálně pohybuje nejen na poli klasické hudby, ale ráda autorsky její hranice překračuje nejen svojí varhanní hrou, ale i zemitým zpěvem, nás vezme na duchovní hudební pouť od Bacha až k vlastním originálním skladbám. Na hypnotizující putování meditativní zvukovou krajinou ve jménu průzračné spirituality, které vás zasáhne svojí tajemností, krásou a posvátností. Těšit se můžete na unikátní varhanní dvojrecitál, na dialog varhanního nástroje baziliky Všech svatých v kontrastu s moderními bílými varhanami, jež vznikly speciálně pro Kattu a které vás překvapí svou nadčasovou zvukovou moderností. Večer navíc ozvláštní originální osvětlení v citlivé kombinaci intimity a jasu. Hledáte-li tip na neotřelý vzrušující večer, při němž se vám bude tajit dech a při němž budete moci projevit i svoji dobročinnost a podpořit opět sluchově hendikepované děti a jejich rodiny prostřednictvím Nadačního fondu Ozvěna, tady je…
Výtěžek koncertu bude věnován na podporu dětí, mladistvých a jejich rodin, kteří se potýkají se sluchovým znevýhodněním a které podporuje Nadační fond Ozvěna.
Koncert se koná v rámci projektu Vox Organi, hlas varhan na magických místech, který je spolufinancován Státním fondem kultury Ministerstva kultury ČR.
16.09.2022 - 19:00 | Česká Lípa, Allerheiligenbasilika
Vox Organi
Wohltätigkeitskonzert für den Stiftungsfonds Ozvěna / Echo
16/9/19.00 Česká Lípa, Basilika Aller Heiligen
Katta – Orgel, Gesang
Johann Sebastian Bach: Toccata d-Moll BWV 538, Nun komm der Heiden Heiland
A. Pärt: Trivium
Philip Glass: Dance No. 4
Katta: Vox Organi (Auswahl von Eigenkompositionen) Meditace I.
Kyrie/ Gospodi pomiluj
Meditace II.
Stabat Mater Dolorosa
In Paradisum
Slavkof
Bogorodice Djevo)
Die barfüßige bezaubernde Organistin Katta kehrt zurück… und mit ihr auch ein Hauch engelhaftiger Leichtigkeit und zugleich ungebundener Elemente. Eine unübersehbare Persönlichkeit der tschechischen Musikszene, die sich originell nicht nur auf dem Feld der klassischen Musik bewegt und dabei als Autorin gern Grenzen überschreitet, sowohl beim Orgelspiel als auch mit bodenständigem Gesang. Sie nimmt uns mit zu einer spirituellen musikalischen Pilgerreise von Bach bis zu ihren eigenen originellen Kompositionen, zu einer hypnotisierenden Wanderung durch eine meditative Klangwelt im Namen einer transparenten Spiritualität, die Sie mit ihrem Mysterium, der Schönheit und Heiligkeit in ihren Bann zieht. Sie können sich auf ein besonderes Orgel-Doppelkonzert freuen, einen Dialog der historischen Orgel der Basilika Aller Heiligen in Česká Lípa mit einer modernen weißen Orgel, die speziell für Katta angefertigt wurde, die Sie mit ihrer zeitlosen Modernität des Klangs überrascht. Der Abend erhält zudem eine besondere Beleuchtung mit einer sensiblen Kombination von Intimität und Helligkeit. Wenn Sie einen Tipp für einen originellen spannenden Abend suchen, bei dem Ihnen der Atem stockt und bei dem Sie auch Ihre Nächstenliebe zeigen und hörgeschädigte Kinder und deren Eltern durch den Stiftungsfonds Echo unterstützen können, hier ist er…
Der Erlös des Konzerts wird an Hörbehinderung leidenden Kindern und Jugendlichen sowie deren Familien gewidmet, die der Spendenfonds Ozvěna (Echo) unterstützt.
Das Konzert ist Teil des Projekts Vox Organi, die Stimme der Orgel an magischen Orten, das vom Staatlichen Kulturfonds des Kulturministeriums der Tschechischen Republik mitfinanziert wird.
Severáček: Sanctissima
17/9/19.00 Kryštofovo Údolí, St. Christoph Kirche
Josef Kovačič – Bass
Severáček, Kinderchor der Musikschule Liberec
Silvie Langrová – Chorleiterin
Eva Dvořáková – Klavier- und Orgelbegleitung
Petr Koronthály: Offertorium de B. M. Virginae
Jacob Handl Gallus: Pueri concinite
Jan Campanus Vodňanský: Rorando coeli
Johann Sebastian Bach: Starkes Lieben, Kantate BWV 182
Camille Saint-Saëns: Ave Maria
Maurice Duruflé: Tota pulchra es Maria
Charles Gounod: Ave Maria
Antonín Dvořák: O Sanctissima
Antonín Dvořák: Fac ut ardeat cor meum, Teil Nr. 4 von der Kantate BWV 182
Cézar Franck: Panis angelicus
Petr Eben: Trouvère Messe
Spirituals: Swing Low, Sweet Chariot, Ol‘ Man river, Deep River
Auf dem Festivalpodium begrüßen wir freudig erneut den Liberecer Kinderchor ZUŠ Severáček, der seine Zuhörer mit schönen Kinderstimmen, einem hohen künstlerischen Niveau und vor allem Lächeln und Freude am Gesang beschenkt. Seit seiner Gründung ist der Severáček eine große eingeschworene Chor-Familie mit mehr als 200 jungen Sängern, die ihre besonderen Qualitäten mit dem Sieg bei einheimischen und aus-ländischen Wettbewerben bewiesen und auf drei Kontinenten begeisterten Beifall erhielten... Mit Lípa Musica erleben die Kinder diesmal eine Premiere in einem malerischen Kleinod des Bezirks Liberec, der barocken Fachwerkkirche St. Christoph, die auch erstmals als Spielstätte für Lípa Musica genutzt wird. Kommen und genießen Sie die klare Schönheit des Gesangs der Kinder ergänzt durch den klangvollen Bass Josef Kovačič in einem vielfältigen geistlichen Programm von barocken Kantaten über Juwelen der Romantik bis zur Gegenwartsmusik und beliebten Spirituals, wie Deep River. Kommen Sie und lassen Sie sich auf den Wellen der Lieder forttragen in das gelobte Land, wo Ruhe und Frieden herrscht…
17.09.2022 - 19:00 | Kryštofovo údolí, kostel sv. Kryštofa
Sanctissima
so 17/9/19 h Kryštofovo Údolí, kostel sv. Kryštofa
Josef Kovačič – bas
Severáček – dětský sbor ZUŠ Liberec
Silvie Langrová – um. vedoucí
Petr Koronthály: Offertorium de B. M. Virginae
Jacob Handl Gallus: Pueri concinite
Jan Campanus Vodňanský: Rorando coeli
Johann Sebastian Bach: Starkes Lieben, kantáta, BWV 182
Camille Saint-Saëns: Ave Maria
Maurice Duruflé: Tota pulchra es Maria
Charles Gounod: Ave Maria
Antonín Dvořák: O Sanctissima
Antonín Dvořák: Fac ut ardeat cor meum, 4. část z kantáty Stabat mater
Cézar Franck: Panis angelicus
Petr Eben: Truvérská mše
spirituály: Swing Low, Sweet Chariot, Ol‘ Man river, Deep River
Krásné dětské hlasy, vysoká umělecká úroveň a především úsměv a radost ze zpěvu. Tím vším už více než šedesát let obdarovává své posluchače doma i za hranicemi Severáček, liberecký dětský sbor ZUŠ, který s radostí opět přivítáme i na festivalovém pódiu. Od svého založení představuje Severáček velkou a výjimečnou „sborovou rodinu“ více jak dvou stovek mladých zpěváků, která své mimořádné kvality prokázala mnohými vítězstvími v domácích i zahraničních soutěžích a nadšené ovace publika sklidila už na třech kontinentech světa… Svou premiéru však zažije na Lípě Musice, poprvé se totiž sbor představí v malebném klenotu Libereckého kraje, roubeném raně barokním kostele sv. Kryštofa v Kryštofově Údolí, kam vás i festival zve vůbec poprvé. Přijďte si vychutnat průzračnou krásu dětského zpěvu okořeněnou zvučným basem nadějného Josefa Kovačiče v širokodechém duchovním programu plynoucím od barokních kantát, přes romantické skvosty až k soudobé hudbě a spirituálovým šlágrům, jako je Deep River. Přijďte se rozplynout na vlnách písní a nechat se unést do zaslíbené země, kde vládne pokoj…
Modlitba pro marimbu
út 20/9/19 h Liberec, Památník obětem šoa
Adélaïde Ferrière – marimba
Philip Glass: Opening
Johann Sebastian Bach: Chaconne d moll
Philippe Hurel: Loops IV
Claude Debussy: Arabesque č.
William Sterndale Bennett: After Syrinx II
Niccolò Paganini: Caprice č. Annunzio
Paolo Mantovani: Moi, Jeu
George Gershwin: Rhapsody in Blue (výběr)
Hudební premiérou druhého letošního libereckého večera bude nejen premiéra nástroje marimba na festivalových prknech, ale také český debut prvotřídní francouzské hráčky na tento tajuplný nástroj stvořený podle legendy africkou bohyní Marimbou. Že netušíte, jak taková marimba vypadá? Jedná se o bicí hudební nástroj patřící do skupiny úderové idiofony… Stále nic? Představte si zkrátka obří xylofon a k němu hbitou éterickou vílu vznášející se nad dřevěnými kameny jeho pomyslné klaviatury se čtyřmi paličkami v rukou a vyluzující sladce exotické jímavé tóny… Představa doslova dechberoucí, není-liž pravda? A nyní k tomu připočtěme sugestivní prostředí židovského památníku věnovaného libereckým obětem druhé světové války coby memento šoa mrazivě připomínající konkrétní tragické osudy… I tento ostrý kontrast vybízí k nádechu, k novému začátku. Ačkoli tichá píseň dechu tisíců lidí vyhasla, přeživší se dokázali nadechnout pro nový život. V úctě ke všem z nich nechme jemnou marimbu vyzpívat svoji vroucí modlitbu…
Gebet für Marimba
20/9/19.00 Liberec, Holocaust – Gedenkstätte
Adélaïde Ferrière – Marimba
Philip Glass: Opening
Johann Sebastian Bach: Chaconne d moll
Philippe Hurel: Loops IV
Claude Debussy: Arabesque Nr. 1
William Sterndale Bennett: After Syrinx II
Niccolò Paganini: Caprice Nr. 24
Annunzio Paolo Mantovani: Moi, Jeu
George Gershwin: Rhapsody in Blue (Auswahl)
Die musikalische Premiere des zweiten diesjährigen Liberecer Abends ist nicht nur eine Premiere des Instruments Marimba auf den Brettern des Festivals, es ist auch das tschechische Debüt der erstklassigen französischen Spielerin dieses geheimnisvollen Instruments, das der Legende nach die afrikanische Göttin Marimba schuf. Sie haben keine Ahnung, wie solch eine Marimba aussieht? Es ist ein Percussion-Musikinstrument, das zur Gruppe der Percussion-Idiophone gehört… immer noch unklar? Stellen Sie sich ein riesiges Xylophon vor und dazu eine flinke ätherische Fe, die über den Holzklangplatten der gedachten Klaviatur mit vier Schlegeln in den Händen schwebt und ihr süß exotische fesselnde Töne entlockt… eine atemberaubende Vorstellung, nicht wahr? Und nun noch der suggestive Ort des Jüdischen Denkmals, das den Liberecer Opfern des Zweiten Weltkriegs als Schoa-Memento gewidmet ist und an die konkreten, erschreckend tragischen Ereignisse erinnert… Auch dieser scharfe Kontrast fördert einen Hauch von Neuanfang. Obwohl das stille Lied des Atems von tausenden Menschen erlosch, die Überlebenden konnten für ein neues Leben aufatmen. Lassen wir im Respekt für sie alle, die zarte Marimba ihr inniges Gebet anstimmen…
24.09.2022 - 19:00 | Prysk, Kirche St. Peter und Paul
Stabat Mater
24/9/19.00 Prysk, St. Peter und Paul Kirche
Kchun: Martin Prokeš – Tenor, Marek Šulc – Bariton
Eduard Šístek – Violoncello
Hidegard von Bingen: Hymnus Ave generosa und andere mittelalterliche Gesänge
Johann Sebastian Bach: Cello Suite Nr. 2 in d-Moll, BWV 1008
Marco Rosano: Stabat Mater
Bei der Tanzpremiere im vorigen Jahr konnten wir uns davon überzeugen, auf welch faszinierende Art der italienische Komponist Marco Rosano mit der ikonischen Thematik des Stabat Mater umgeht. Damals drückte Marias Schmerz unter dem Kreuz Christi der berühmte deutsche Countertenor Andreas Scholl überzeugend aus, obwohl er nur von einer Aufnahme eingespielt wurde. Jetzt bieten wir Ihnen eine weitere Weltpremiere! Eine Überarbeitung dieser Komposition maßgeschneidert für das Gesangsduo Martin Prokeš und Mark Šulc, wobei die dritte Stimme in Form einer Cello-Begleitung ergänzt wird. Das der menschlichen Stimme so verblüff end ähnliche Instrument spielt der junge Ausnahme-Cellist Eduard Šístek, Mitglied der Tschechischen Philharmonie, der sich um Bach und improvisierte Instrumentaleinlagen kümmert. Zudem entwickeln die Sänger in einer Choralpassage die Marienthematik, die den Höhepunkt des Werkes von Rosano schon vorweg nimmt. Auch in diesem Fall können wir darin ein Symbol für einen neuen Anfang sehen. Ohne das Leiden Christi am Kreuz und den Gram der Jungfrau Maria gäbe es keine Auferstehung, das Licht würde nicht über die Dunkelheit, das Leben über den Tod, die Wahrheit über die Lüge, Gerechtigkeit über Unrecht und Liebe nicht über Hass siegen… auf das Ausatmen würde nicht das Einatmen für ein neues Leben folgen…
24.09.2022 - 19:00 | Prysk, kostel sv. Petra a Pavla
Stabat Mater
so 24/9/19 h Prysk, kostel sv. Petra a Pavla
Kchun: Martin Prokeš – tenor, Marek Šulc – baryton
Eduard Šístek – violoncello
Hidegard von Bingen: Hymnus Ave generosa a další středověké zpěvy
Johann Sebastian Bach: Suita pro violoncello č. 2 d moll, BWV 1008
Marco Rosano: Stabat Mater
O tom, jak fascinujícím způsobem ztvárnil soudobý italský skladatel Marco Rosano ikonickou tematiku Stabat Mater, jsme se mohli přesvědčit už na loňské taneční premiéře. Tehdy bolest Panny Marie pod Kristovým křížem neodolatelně, ač ze záznamu, vyzpíval proslulý německý kontratenorista Andreas Scholl. Nyní Vám nabízíme další světovou premiéru! Úpravu této skladby ušitou na míru přímo pro vokální duo Kchun Martina Prokeše a Marka Šulce, které doplní třetí hlas v podobě violoncellového doprovodu. Nástroje zvukově nápadně podobného lidskému hlasu se chopí výjimečný mladý violoncellista Eduard Šístek, člen České filharmonie, který se postará o bachovské i improvizační instrumentální mezihry. Mariánskou tematiku navíc pěvci rozvedou v chorální pasáži, která předznamená zlatý hřeb v podobě Rosanova díla. A i v tomto případě můžeme hledat symbol nového začátku. Bez utrpení Krista na kříži a hoře Panny Marie nenastalo by vzkříšení, světlo by nezvítězilo nad temnotou, život by nezvítězil nad smrtí, pravda nad lží, spravedlnost nad nespravedlností a láska nad nenávistí… Po výdechu by nenastal nádech v nový život…
Das Kanzionale von Jistebnice
Konzertreihe der künstlerischen Garantin Hana Blažíková
28/9/19.00 Česká Kamenice, Kirche St. Jakobus der Ältere
Tiburtina Ensemble: Ivana Bilej Brouková, Hana Blažíková, Tereza Böhmová, Daniela Čermáková, Anna Chadimová Havlíková, Kamila Mazalová, Renata Zafková, Barbora Kabátková – Gesang
Barbora Kabátková – künstlerische Leiterin
Das Kanzionale von Jistebnice – Auswahl
Als 1872 der Student Leopold Katz auf dem Pfarrboden im südböhmischen Jistebnice eine alte Handschrift mit tschechischen Gesängen entdeckte, ahnte er nicht, welche Kostbarkeit er in den Händen hielt. Heute verbinden wir mit dem Jistebnicer Kantional meist den Hussitenchoral Ktož jsú boží bojovníci (Wer sind die Gotteskämpfer), in Wirklichkeit ist die Handschrift vor allem ein Buch mit liturgischen Liedern auf Tschechisch für die Messe und das Stundengebet, das man ohne Übertreibung als eine einzigartige und zentrale Quelle europäischer mittelalterlicher Kultur bezeichnen kann, obwohl es immer noch viele Rätsel aufgibt und unbeantwortete Fragen hat. Lernen Sie dieses Juwel in der Interpretation der klaren Frauenstimmen des Ensembles Tiburtina kennen, die den Schleier der Geheimnisse lüften und die Schönheit der Gesänge selbst erwecken, die in jener Zeit den Glauben der Menschen festigen sollten, die durch schwere Prüfungen gingen. Das Jistebnicer Kantional zeugt von Hoffnung und der Sehnsucht nach Veränderung der alten Ordnung, womit es überraschend eine Brücke zwischen Vergangenheit und Gegenwart schlägt. Nicht zuletzt ist die Kollektion ein klarer Beleg, welch wichtige Rolle gerade der Gesang im Leben der damaligen Menschen spielte…
28.09.2022 - 19:00 | Česká Kamenice, kostel sv. Jakuba st.
Jistebnický kancionál
koncertní řada umělecké garantky
st 28/9/19 h Česká Kamenice, kostel sv. Jakuba staršího
Tiburtina ensemble:
Ivana Bilej Brouková, Hana Blažíková, Tereza Böhmová, Daniela Čermáková, Anna Chadimová Havlíková, Kamila Mazalová, Renata Zafková, Barbora Kabátková – zpěv Barbora Kabátková – umělecká vedoucí
Když roku 1872 student Leopold Katz na půdě fary v jihočeské Jistebnici objevil starobylý rukopis s českými zpěvy, asi úplně netušil, jakou cennost drží v rukou. Dnes si s Jistebnickým kancionálem většinou vybavíme husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci, ve skutečnosti je však rukopis především knihou s liturgickými zpěvy v češtině pro mši i pro modlitbu hodinkového officia a lze jej bez nadsázky označit za unikátní a klíčový pramen evropské středověké kultury, ačkoliv je stále opředen mnoha záhadami a nezodpovězenými otázkami. Poznejte tento skvost v podání průzračných ženských hlasů souboru Tiburtina, které poodkrývají závoj tajemství a probouzí krásu zpěvů samotných, jež měly ve své době posilovat víru lidí procházejících těžkými zkouškami. Jistebnický kancionál přináší svědectví o naději a touze po změně starých pořádků, čímž vytváří překvapivý most mezi minulostí a současností. V neposlední řadě je sbírka jasným dokladem skutečnosti, jak důležitou roli měl v životě tehdejšího člověka právě zpěv…
Cantigas de Santa Maria
Konzertreihe der künstlerischen Garantin Hana Blažíková
30/9/19.00 St. Marienthal, Zisterzienserinnen-Abtei
Hana Blažíková, Barbora Kabátková – Gesang / Harfe
Margit Übellacker – Dulce melos
Martin Novák – Perkussion
Cantigas de Santa Maria – Auswahl
Im Mittelalter war neben dem Choral der Gesang geistlicher Lieder ein weiterer Typ des stimmlichen Ausdrucks. Die Lieder wurden oft mit großer ästhetischer Sorgfalt komponiert, obwohl die Autoren größtenteils heute anonym sind. Diesem Liedtyp wird das Programm Cantigas de Santa Maria gewidmet, das auf eine berühmte Sammlung verweist, die Ende des 13. Jahrhunderts am kastilischen Königshof auf der Burg Burgos auf Galizisch aufgeschrieben wurde. Unter den damaligen Handschriften von Marienmirakeln sind die Cantigas die umfangreichste Sammlung von Erzählungen aus ganz Europa über die von der titulären Heiligen vollzogenen Wunder. Sie werden dem König Alfonso X. von Kastilien in den Mund gelegt, einem gelehrten Mann, der sich danach sehnt, ein Troubadour zu werden, der die Muttergottes besingt. Die Lieder des Toledo-Codex ergreifen nicht allein mit ihrem wundersamen Inhalt, sondern auch durch die einzigartige Kombination vieler musikalischer Einfl üsse, vom arabischen über den jüdischen bis zur Sprache der französischen Troubadoure. Wir kehren in das malerische St. Marienthal zurück, wo Sie die wundervollen Marienlieder über ewige Liebe in den Räumen des ältesten Zisterzienserklosters Deutschlands hören können, das zur Entstehungszeit des Codex von der tschechischen Königin Kunigunde gegründet wurde…
30.09.2022 - 19:00 | St. Marienthal, Cisterciácký opatský klášter
Cantigas de Santa Maria koncertní řada umělecké garantky
pá 30/9/19 h St. Marienthal, klášterní kostel
Hana Blažíková & Barbora Kabátková – zpěv, harfa
Margit Übellacker – dulce melos
Martin Novák – perkuse
Cantigas de Santa Maria – výběr
Ve středověku byla vedle chorálu dalším typem vokálního projevu duchovní píseň, často skládaná s velikou estetickou pečlivostí, ačkoli dnes z velké části anonymní. Tomuto typu písně bude věnován program Cantigas de Santa Maria, odkazující na slavnou sbírku, která byla koncem 13. století sepsána v galicijštině na kastilském královském dvoře na hradě Burgos. Mezi sbírkami mariánských miráklů z oné doby jsou Cantigas nejobsáhlejším souborem vyprávění z celé Evropy o zázracích vykonaných titulní světicí. Jsou vložená do úst kastilského krále Alfonse X. Učeného toužícího po tom, aby se stal trubadúrem opěvujícím Matku Boží. Písně toledského kodexu uchvátí nejen svým zázračným obsahem, ale také ojedinělou kombinací mnoha hudebních vlivů, od arabského, přes židovský až k jazyku francouzských trubadúrů. Zázračné mariánské písně věčné lásky si můžete vyslechnout v prostorách nejstaršího cisterciáckého kláštera v Německu založeného v době vzniku kodexu českou královnou Kunhutou, vracíme se do malebného Svatého Marienthalu…
03.10.2022 - 19:00 | Großschönau - Waltersdorf, Kostel
Žalmy z Chandosu
po 3/10/19 h Waltersdorf, ev.-lut. kostel
Gabriela Eibenová, Lenka Cafourková, Tobias Hunger, Jiří Miroslav Procházka – zpěv
Ensemble Inégal
Adam Viktora – um. vedoucí
Georg Friedrich Händel: Chandos Anthems
Žalm O Sing unto the Lord a new song, HWV 249b
Žalm Have mercy upon me O God, HWV 248
Žalm O be joyful in the Lord, HWV 246
Neznámé, unikátní, všeobjímající, takové jsou Žalmy z Chandosu, komplexní panorama tvorby Georga Friedricha Händela, které představíme v rámci jedinečného mezifestivalového projektu ve spolupráci s Ensemble Inégal. Mezi roky 1717 a 1719 byl skladatel ve službách Jamese Brydgese, vévody z Chandosu. Ten zbohatl v úřadu správce armádních financí a dal si postavit na severu Londýna velkolepý zámek. V tomto přepychovém prostředí, bez jakýchkoliv materiálních starostí, dozrála skladatelova osobnost a Händel prakticky vytvořil zcela nový sloh v hudbě i divadle. Dokazuje to právě tato přelomová sbírka církevních kantát hannoverské dynastie psaných pro vévodovu kapli. Händel zde zcela nově pojal úlohu sboru, který podává slova Bible bez obvyklého sentimentu, a tento nový styl se projevil i v pozdější autorově operní tvorbě. Výjimečný soubor komorních kantát neprávem stojící ve stínu pozdějších Händelových majstrštyků oživí Ensemble Inégal v kompletním provedení na několika českých i zahraničních festivalech… Buďte při tom i vy!
03.10.2022 - 19:00 | Großschönau - Waltersdorf, Evangelich-lutherische Kirche
Psalmen von Chandos
3/10/19.00 Waltersdorf, Ev.-Lutherische Kirche
Gabriela Eibenová – Sopran
Lenka Cafourková Ďuricová – Sopran
Tobias Hunger – Tenor
Jiří Miroslav Procházka – Bass
Ensemble Inégal
Adam Viktora – künstlerischer Leiter
Georg Friedrich Händel: Chandos Anthems
Anthem O Sing unto the Lord a new song, HWV 249b
Anthem Have mercy upon me O God, HWV 248
Anthem O be joyful in the Lord, HWV 246
Unbekannt und allumfassend sind die Psalmen von Chandos, ein Unikat und komplexes Panorama des Schaff ens von Georg Friedrich Händel, das wir im Rahmen eines einzigartigen Projekts in Kooperation mit dem Ensemble Inégal zwischen den Festivals vorstellen. Von 1717 bis 1719 war der Komponist in den Diensten von James Brydges, dem Herzog von Chandos. Der war als Finanzverwalter des Militärs zu Reichtum gekommen und ließ sich im Norden Londons ein prächtiges Schloss errichten. In diesem luxuriösen Milieu, ohne jegliche materielle Sorgen, reifte Händels Persönlichkeit als Komponist, der einen praktisch ganz neuen Stil in der Musik und dem Theater schuf. Das beweist eben diese wegweisende Sammlung von Kirchenkantaten der hannoveranischen Dynastie, die für die Kapelle des Herzogs geschrieben wurde. Hier gab Händel dem Chor eine ganz neue Aufgabe, der die Worte der Bibel nun ohne die übliche Sentimentalität vorträgt. Dieser neue Stil kam auch im späteren Opernschaff en des Autors zum Tragen. Diese außergewöhnliche Reihe von Kammerkantaten, die zu Unrecht im Schatten der späteren Meisterstücke Händels stehen, wurden vom Ensemble Inégal bei mehreren in- und ausländischen Festivals komplett aufgeführt… Seien auch Sie dabei!
PHILHARMONIX: THE VIENNA BERLIN MUSIC CLUB
4/10/19.00 Nový Bor, Stadttheater
Philharmonix: Daniel Ottensamer – Klarinette, Noah Bendix-Balgley – Violine, Sebastian Gürtler – Violine, Thilo Fechner – Viola, Stephan Koncz – Violoncello, Ödön Rácz – Kontrabass, Christoph Traxler – Klavier
Stephan Koncz: Swing on Beethoven
Noah Bendix-Balgley: Klezmer-Fantasy
Sebastian Gürtler: Ludwig’s Nightmare
Queen: Don‘t Stop Me Now
und andere nach der Wahl des Ensembles
„Fröhlichkeit im Kopf, Glück im Herzen und der Fuß muss zucken…,“ so wünscht sich das Spitzenensemble Philharmonix die Beziehung zur Musik. Sie sind herzlich in den musikalischen Eliteklub eingeladen. Die Musiker sind Mitglieder der Berliner bzw. Wiener Philharmoniker und spielen ein Repertoire, das man bei ihren heimischen Orchestern schwerlich fi nden wird… Machen Sie sich gefasst auf ein brillantes Arrangement, eine unglaubliche Virtuosität und eine stark ansteckende Freude am gemeinsamen Musizieren. Ob die Philharmonix nun Pop oder Volkslieder, Prokofjew oder Tschaikowsky, Gershwin oder Piazzolla spielen, die klassische Musik könnte nicht spannender, unterhaltender und zugleich anspruchsvoller sein. Ihre Kunst zeichnet sich durch das hohe Interpretationsniveau aus, das die Tradition der besten Orchester der Welt achtet. Aber erwarten Sie keine akademische Trockenheit, Philharmonix verzaubert Sie mit ihrer frischen, fast lausbübischen Auff assung und erfüllt Ihr Herz und Ihre Seele mit einem Schwall unendlicher Freude… nun, was soll man sich sonst noch wünschen, stürzen Sie sich in ihre Gala, der Wiener-Berliner Klub wartet nur noch auf Sie…
Philharmonix: The Vienna Berlin Music Club
út 4/10/19 h Nový Bor, Městské divadlo
Philharmonix:
Noah Bendix-Balgley – housle
Sebastian Gürtler – housle
Thilo Fechner – viola
Stephan Koncz – violoncello
Ödön Rácz – kontrabas
Daniel Ottensamer – klarinet
Christoph Traxler – klavír
Stephan Koncz: Swing on Beethoven
Noah Bendix-Balgley: Klezmer-Fantasy
Sebastian Gürtler: Ludwig’s Nightmare
Queen: Don‘t Stop Me Now a další dle výběru souboru
„Hlava musí být veselá, srdce šťastné a noha sebou musí cukat…,“ tak přistupuje k hudbě špičkový soubor Philharmonix, který vás zve do svého elitního hudebního klubu. Založili jej členové Berlínských a Vídeňských filharmoniků a hrají takový repertoár, který byste na repertoáru jejich legendárních domovských orchestrů hledali jen stěží… Připravte se na brilantní aranže, neuvěřitelnou virtuozitu a vysoce nakažlivou radost ze společného muzicírování. Ať už Philharmonix hrají popové nebo lidové písně, Prokofjeva nebo Čajkovského, Gershwina nebo Piazzollu, klasická hudba nemůže být více vzrušující, zábavná a přitom sofistikovaná. Jejich umění se vyznačuje vysokou interpretační úrovní ctící tradici nejlepších orchestrů světa. Nečekejte však žádnou akademickou suchopárnost, Philharmonix vás uhrane svěžím, takřka rošťáckým přístupem a naplní vaše srdce i duše bouřlivým přívalem nekonečné radosti… Inu, co více si přát, hoďte se do gala, vídeňskoberlínský klub čeká jen na vás…
!! POZOR ZMĚNA PROGRAMU: Z důvodu zdravotní indispozice německého basisty a loutnisty Joela Frederiksena dochází ke kompletní změně programu nadcházejícího koncertu 21. ročníku MHF Lípa Musica. V pátek 7. října nebude v Oblastní galerii v Liberci uveden projekt Cesty ke zbožnosti, který Frederiksen připravil ve spolupráci se syrským hudebníkem Rebalem Alkhodarim a německým varhaníkem Michaelem Eberthem. Lípa Musica jako náhradu uvede projekt přední české mezzosopranistky Markéty Cukrové věnovaný italskému baroku a zejména představení tvorby pozapomenutých barokních skladatelek s názvem Ty spíš, duše moje. Za doprovodu theorbisty Jana Krejči zazní niterný program složený z děl Monteverdiho, Cacciniho, Picciniho, Kapspergra či Barbary Strozzi nebo Francescy Caccini. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti, zbylé jsou k dostání ve festivalovém předprodeji. MHF Lípa Musica děkujeme za pochopení návštěvníkům a za pohotovost a vstřícnost Markétě Cukrové a Janu Krejčovi.
Tu dormi, anima mea / Ty spíš, duše moje
pá 7/10/19 h Liberec, Oblastní galerie Liberec
Markéta Cukrová – mezzosoprán
Jan Krejča – theorba
Francesco del Nicolino (1. polovina 17. století): Tu dormi, anima mia
Giulio Caccini (1551-1618): Se ridete gioiose / Když se radostně usmíváte
Claudio Monteverdi: Dolci miei sospiri / Mé sladké vzdechy
Belerofonte Castaldi (1580-1649): Tasteggio soave, solo theorba
Settimia Caccini (1591-cca 1638): Due luci ridenti / Pár rozzářených očí
Francesca Caccini (1587-1641): Lasciatemi qui solo / Nechte mne zemřít
Alessandro Piccinini (1566-1638): Aria francese detta l'Alemana, solo theorba
Claudio Monteverdi (1567-1643): Ecco di dolci raggi/Io che armato sin hor // Hle sladké paprsky / Já ledem pokrytý
Anonym: Amor crudo, fior tiranno / Krutá lásko, mučivý květe
Barbara Strozzi (1619-1677): Udite, udite! / Slyšte, slyšte!
Giovanni Girolamo Kapsperger (cca 1580-1677): Toccata 2nda Arpeggiata, solo harfa
Giulio Caccini: Amarili, mia bella /Amarili, má krásko
Tarquinio Merula (1595-1665): Canzonetta spirituale sopra la Nanna / Duchovní ukolébavka
Itálie první půlky 17. století byla zemí zaslíbenou vokální hudbě. Renesance se právě přerodila v nový styl, který vyžadoval pěvce sólistu, ovládajícího virtuózní techniku a veškeré nové a originální „cituplné figury“. Z ansámblových zpěváků se stali sólisté, performeři, objevili se první učitelé pěvecké techniky, první soupisy cvičení, první metodiky. O této době můžeme mluvit jako o počátku moderního artového / klasického zpěvu, jako o počátku opery. Bylo obvyklé, že zpěváci se sami uměli doprovodit na harfu, loutnu či theorbu. Během populárních večerů pořádaných šlechtici v salónech jejich paláců zaznívaly skutečné skvosty vytříbené muzikality, nové poetiky a uvolněné, až exaltované citovosti. V rodinách bohatých šlechticů nebyly výjimkou ani ženské skladatelky a může nám být líto, že jejich talent musel s vrcholným barokem na několik staletí umlknout.
Aufgrund der gesundheitlichen Unpässlichkeit des deutschen Bassisten und Lautenisten Joel Frederiksen wird das Programm des kommenden Konzerts des 21.Festivaljahrgang geändert. Am Freitag, den 7. Oktober, wird das Projekt Wege zur Frömmigkeit, das Joel Frederiksen in Zusammenarbeit mit dem syrischen Musiker Rebal Alkhodari und dem deutschen Organisten Michael Eberth vorbereitet hat, in der Regionalgalerie in Liberec vorgestellt. Als Ersatz präsentiert Lípa Musica ein Projekt der führenden tschechischen Mezzosopranistin Markéta Cukrová, das dem italienischen Barock gewidmet ist, und insbesondere eine Aufführung von Werken vergessener Barockkomponistinnen mit dem Titel You sleep, my soul. In Begleitung des Theorbist Jan Krejci wird das intime Programm Werke von Monteverdi, Caccini, Piccini, Capsperger, Barbara Strozzi und Francesca Caccini umfassen. Die Karten behalten ihre Gültigkeit, die restlichen Karten sind im Vorverkauf erhältlich. IMF Lípa Musica dankt Markéta Cukrová und Jan Krejča für ihre Schnelligkeit und Hilfsbereitschaft und die Besucher für ihr Verständnis!
Wege zum Heiligen
7/10/19.00 Liberec, Regionalgalerie Liberec
Rebal Alkhodari – Tenor, Oud
Joel Frederiksen – Bass, Laute
Michael Eberth – Orgel
Gregorianischer Choral, muslimische religiöse Gesänge, Koransuren, Lieder und Kompositionen von Henry Ainsworth, Clément Marot, Thomas Ravenscroft, Thomas Campion, Richard Allison, John Dowland u.a.
Absolvieren Sie gemeinsam mit uns einen musikalischen Weg zur Spiritualität der muslimischen und christlichen Welt. Der amerikanische Sänger und Lautenspieler Joel Frederiksen kommt nach Jahren wieder zum Festival zurück, um dem Festival den syrischen Sänger und Oud-Spieler Rebal Alkodari vorzustellen und mit ihm zusammen Lieder in ihren jeweiligen religiösen Traditionen zu singen. Es ist ein Wunder, wie viel in den heiligen Büchern und Gesängen beider Religionen an parallelen und gemeinsamen Geschichten gespeichert ist. Erleben Sie mit uns diese besondere Begegnung von Kontinenten und Kulturen, die uns zeigt, dass wir bei allen Unterschieden in derselben Welt der Menschen mit den gleichen existenziellen Fragen leben, und dass es überaus wichtig ist, unter allen Umständen im Namen des gemeinsamen Glaubens Barmherzigkeit walten zu lassen… Besonders in einer Zeit, die von religiösen Konflikten, fundamentalistischer Gewalt und Flüchtlingskrisen geplagt wird, ist das eine doppelt wichtige Botschaft, die an sich eine dringliche Chance ist, aufzuatmen und einen neuen, besseren Weg einzuschlagen… Der mystische Abend ist zudem eine Festivalpremiere in dem besonderen Milieu des ehemaligen Kaiserbads im Stil der Neorenaissance – heute Sitz der Regionalgalerie Liberec.
Édith a Frank
so 8/10/19 h Kamenický Šenov, kino Hvězda
Radka Fišarová & Tomáš Savka s kapelou
Unique Quartet & Aliaksandr Yasinski – akordeon
šansony a písně Édith Piaf, Franka Sinatry, Mireille Mathieu, Charlese Aznavoura, Duka Ellingtona, Charlieho Parkera ad.
Vrabčák Piaf, geniální, nenapodobitelná, zrcadlící bídu i poezii velkoměst, zpívající nesmrtelné příběhy bez hranic, dramata člověka a lásky, touhy, radosti i zklamání… Její vášnivý neopakovatelný hlas srdce si získal obdiv a úctu celého světa, všichni mu dodnes rozumějí a nezáleží na tom, zda umí francouzsky… První opravdová popová superhvězda, zpěvák a herec, legendární Francis Albert Sinatra. Majitel dokonalého hlasu, výborných technických kvalit, zpěvák schopný výjimečného vcítění do písně, ale také ostrý „Frankie boy“, jehož styky nebyly vždy jen průzračné… A nyní otázka: setkali se spolu někdy na jednom jevišti? Setkají se v Kamenickém Šenově! Hvězdy v kině Hvězda, česká Edith Piaf a český Frank Sinatra, tedy výtečná šansoniérka Radka Fišarová a Tomáš Savka, držitel Ceny Thálie. Do Šenova navíc zamíří i Mireille Mathieu, Charles Aznavour, Duke Ellington či Charlie Parker. Zkrátka nevyšlo-li to ve skutečnosti, světové hvězdy šansonu a swingu si dají dostaveníčko na Lípě Musice!
Chansons und Songs von Édith Piaf, Frank Sinatra, Mireille Mathieu, Charles Aznavour, Duke Ellington, Charlie Parker u.a.
Der Spatz Piaf, genial und unnachahmlich, die Misere und Poesie der Großstädte widerspiegelnd, die unsterblichen Geschichten ohne Grenzen erzählend, die Dramen der Menschen, ihre Lieben und Sehnsüchte, Freuden und Enttäuschungen… Ihre leidenschaftliche, einzigartige Stimme des Herzens erlangte Bewunderung und Respekt der ganzen Welt, alle verstehen sie bis heute, gleich ob jemand die französische Sprache beherrscht oder nicht… Der erste echte Superstar des Pop, Sänger und Schauspieler, der legendäre Francis Albert Sinatra. Besitzer einer vollkommenen Stimme ausgezeichneter technischer Qualität, ein Sänger mit außergewöhnlichem Einfühlungsvermögen für die Lider, aber auch der scharfe „Frankie boy“, dessen Kontakte nicht immer durchsichtig waren… Und nun eine Frage: trafen sie sich irgendwann auf der gleichen Bühne? Sie treffen sich in Kamenický Šenov! Die Sterne im Kino Hvězda (Stern), die tschechische Edith Piaf und der tschechische Frank Sinatra, also die hervorragende Chansonette Radka Fišarová und Tomáš Savka, ausgezeichnet mit dem Thalia-Preis. Nach Šenov kommen auch Mireille Mathieu, Charles Aznavour, Duke Ellington und Charlie Parker. Selbst wenn es zu ihrer Lebenszeit nicht gelang, so feiern die Sterne des Chansons und des Swings ein Stelldichein bei Lípa Musica!
Česko / Itálie / Slovensko, 2022, 140 min
Režie: Petr Václav
Scénář: Petr Václav
Kamera: Diego Romero Suarez-Llanos
Hrají: Vojtěch Dyk, Barbara Ronchi, Lana Vlady, Lino Musella, Philippe Jaroussky, Zdeněk Godla, Cristiano Donati
Produkce: Jan Macola
Zvuk: Daniel Němec
Scénografie: Luca Servino
Masky: Andrea McDonald
Kostýmy: Andrea Cavalletto
Film Il Boemo vypráví o oslnivém úspěchu nejslavnějšího českého skladatele 18. století Josefa Myslivečka (1737–1781), ztvárněného Vojtěchem Dykem. Zachycuje jeho jedinečný talent, úsilí a touhu tvořit. V tomto velkolepém historickém snímku Petra Václava, se pomocí precizně zpracovaných kostýmů a dobově věrných scén vrátíte do období, kdy Josef Mysliveček žil, komponoval, miloval i strádal. Vzepřel se vůli své rodiny, odmítl život pražského mlynáře a rozhodl se následovat svůj sen. Sen o kariéře operního skladatele v Itálii. On, zprvu neznámý skladatel z Čech, získal díky svému nadání, pracovitosti i notné dávce štěstí téměř vše, za čím šel – hvězdnou kariéru, peníze i úspěch u veřejnosti. Dokonce se dokázal stát inspirací i pro samotného Wolfganga Amadea Mozarta. Jakou cenu ale musel zaplatit? Odhalte tajemství jeho úspěchu a nechte se unést strhující hudbou v podání Collegia 1704.
Il Boemo vstupuje do českých kin 20. 10. 2022. Na MHF Lípa Musica vám nabízíme exkluzivní předpremiéru už 12. 10. 2022 v Kině Crystal v České Lípě! Vstupenky v předprodeji Kina Crystal. Hostem předpremiéry budou režisér filmu Petr Václav a producent Jan Macola.
V druhé polovině 18. století, kdy Praha je stále ještě poničena nedávnou Sedmiletou válkou, odchází mladý Josef Mysliveček do Itálie. I přes to, že je synem mlynáře, si chce splnit sen a prosadit se v tomto centru evropského hudebního dění jako operní skladatel. Díky svému talentu, ale také charismatu a štěstí, se mu během pár let podaří prorazit ve velké konkurenci italských skladatelů. Z neznámého muzikanta ze severu se stane jeden z nejúspěšnějších operních skladatelů své doby. Jakožto vysoce prestižní služebník vládnoucí vrstvy získává přístup do nejvyšších společenských kruhů a neutuchající přízeň žen. Bohužel ne však té, po které touží nejvíce. Své city se proto snaží přenést do svého hudebního díla. Bez možnosti žít se ženou, kterou miluje, se musí spokojit s jinými požitky a ty s i nezadržitelně vybírají svou daň. Nemocný Mysliveček, od kterého se postupně odvracejí jeho dřívější příznivci a podporovatelé, nakonec umírá chudý a zapomenutý, v nedožitých čtyřiceti čtyřech letech.
POZOR ZMĚNA MÍSTA KONÁNÍ KONCERTU: Koncert se uskuteční v sále Konzervatoře Teplice v Českobratrské ulici č. 862/15 v Teplicích, nikoli v Zahradním domě. Dále dochází ke změně obsazení a programu. Tenoristu Ondřeje Koplíka nahradí Daniel Matoušek. Místo ukázek z opery Lucie di Lammermoor zazní předehra a vokální čísla z Verdiho Rigoletta. Děkujeme za pochopení!
Belcanto
čt 13/10/19 h Teplice, Konzervatoř Teplice – koncertní sál
Olga Jelínková – soprán
Daniel Matoušek – tenor
Marcel Javorček – klavír
Gaetano Donizetti: L’elisir d’amore (Nápoj lásky), Don Pasquale
Giuseppe Verdi: Rigoletto, La traviata
výběr árií a duet z oper
Belcanto, krásný zpěv, ale též italský operní styl, který bývá mnohými zatracován. Zjednodušené vnímání nás může svést k chybnému úsudku, že jediné, na čem u belcanta záleží, je nádhera lidského hlasu a jeho schopnost stoupat po oktávách nahoru a dolů a přitom předvádět trylky a další doslova „pyrotechnické“ pěvecké efekty. Ano, belcantové árie jsou dodnes interpretační metou a prubířským kamenem pěvců, kterými poměřujeme kvalitu a stupeň jejich umělecké úrovně. Ale to je jen poloviční pochopení jeho esence. Není to pouze krásný zpěv, je to umění, jak zpěvem vyjádřit veškeré emoce, a to i beze slov… Dramatické napětí a citové prožitky hrdinů se snoubí s veleobtížnými virtuózními pasážemi. Přesvědčivost, pravdivost a čistota interpretace nechává prýštit na povrch čiré emoce v široké paletě jejich barev a nemusíte mít nastudované zápletky a příběhy postav, abyste pochopili, oč jde… To je pravá síla a krása belcanta! Nechte se okouzlit třpytivým podáním sólistky slavné lipské opery Olgy Jelínkové majitele svůdného lyrického tenoru, jenž zazářil již na zahajovacím koncertu po boku Kateřiny Kněžíkové… Prožijte „šik“ večer, který vám zaručeně vezme dech…
Koncert se koná ve spolupráci s Konzervatoří Teplice.
Olga Jelínková – Sopran
Daniel Matoušek – Tenor
Marcel Javorček – Klavier
Gaetano Donizetti: L’elisir d’amore, Don Pasquale
Giuseppe Verdi: La traviata, Rigoletto
Auswahl von Arien und Duetten aus Opern
Belcanto, der schöne Gesang, aber auch der italienische Opernstil, der von vielen verdammt wird. Die vereinfachte Wahrnehmung kann uns zu dem falschen Schluss verleiten, dass es beim Belcanto einzig um die Pracht der menschlichen Stimme geht und die Fähigkeit die Oktaven hoch und hinunter zu klettern und dabei Triller und weitere geradezu „pyrotechnische“ Gesangseffekte vorzuführen. Ja, die Belcanto-Arien sind bis heute Ziel der Interpretation und Prüfstein für die Sänger, woran Qualität und künstlerisches Niveau gemessen werden. Aber das ist nur die Hälfte der Essenz. Es geht nicht nur um schönen Gesang, sondern auch die Kunst, alle Arten von Emotionen auszudrücken und das auch ohne Worte… Die dramatische Spannung und die emotionalen Erlebnisse der Helden sind mit äußerst schwierigen virtuosen Passagen verquickt. Überzeugungskraft, Wahrheit und Klarheit der Interpretation lässt reine Emotionen in einer breiten Palette hervorquellen und Sie müssen die Verwicklungen und Erlebnisse der Personen nicht erst studieren, um zu verstehen, worum es geht… das ist die wahre Kraft und Schönheit des Belcanto! Lassen Sie sich von der schillernden Präsentation der in Nový Bor geborenen heutigen Solistin der berühmten Leipziger Oper Olga Jelínková und vom verführerischen lyrischen Tenor Daniel Matoušek bezaubern… Erleben Sie einen „schicken“ Abend, der ihnen sicher den Atem raubt…
100 Jahre von Zdeněk Liška
14/10/20.00 Česká Lípa, Kino Crystal
Petr Malásek – Klavier, Erzählung
Michal Pekárek – Tonmeister, Produzent
Jiří Zobač – Regisseur
Marek Šulc – Moderator
Abend zu Ehren des Komponisten Zdeněk Liška bestehend aus einem Vortrag mit musikalischen und filmischen Beispielen.
Zdeněk Liška, einer unserer besten Komponisten von Filmmusik, der unter Dutzenden von Titeln der tschechoslowakischen Kinematografie signiert ist und oft als Genius der Filmmusik bezeichnet wird. Er hatte eine unverwechselbare Handschrift, strotzend vor Tonkombinationen aller Art. Berühmte Filmregisseure schätzten ihn, respektierten ihn als komplexen Mitautor des Werkes und erlaubten sich nicht, wie auch immer, in seine Arbeit einzugreifen. Die Gesamtzahl von Liškas Filmkompositionen kommt der unglaublichen Zahl von 500 nahe. Und dennoch hat er sich nicht wiederholt. Denken wir an Filme wie Markéta Lazarová, Údolí včel (Tal der Bienen), Vyšší princip (Das höhere Prinzip), Hříšní lidé města pražského (Die sündigen Leute der Stadt Prag) oder Spalovač mrtvol (Der Leichenbrenner). Zum Beispiel der Kontrapunkt des schrecklichen Geschehens auf der Leinwand und ein süßer Walzer mit Engelssopran in diesem legendären Film hat sich schon in das Gedächtnis mehrerer Generationen eingeprägt. Diese und weitere Filmmusiken Liškas spielt Ihnen der beliebte Pianist und Komponist Petr Malásek, der Zdeněk Liška erstmals in den Gängen eines Hauses im Prager Bezirk Vinohrady traf, in dem sie damals beide wohnten. Er hatte schon von seinem Vater, ebenfalls Musikant und Komponist, gehört, dass dieser große Herr Nachbar einer unserer besten Komponisten ist, später begegneten sich beide auch im Studio… „Faszinierend ist nicht allein die unglaubliche Skala von stilistischen Mitteln, auch die riesige Menge von Musik, die er zu produzieren fähig war“, sagt Petr Malásek, der Sie zu einem Streifen Filmmusik aus der spannenden Welt von Liškas Vertonungen einlädt, als Ehrerbietung für diesen großen Menschen mit einem außerordentlichen Talent…
100 let Zdeňka Lišky
pá 14/10/20 h Česká Lípa, kino Crystal
Petr Malásek – vyprávění, klavír
Jiří Zobač (režisér),
Michal Pekárek (zvukař, producent) – vyprávění
komponovaný večer k poctě skladatele Zdeňka Lišky složený z vyprávění a hudebních a filmových ukázek, moderuje Marek Šulc
Zdeněk Liška, jeden z našich nejlepších filmových hudebních skladatelů, který je podepsán pod desítkami titulů československé kinematografie, bývá často označován za génia filmové hudby. Jeho nezaměnitelný rukopis hýřící všemožnými zvukovými kombinacemi oceňovali i slavní režiséři filmů, kteří jej respektovali jako komplexního spoluautora díla a nedovolili si do jeho práce jakkoli zasahovat. Celkový počet Liškových filmových kompozic se blíží těžko uvěřitelným pěti stům. A přesto se nikdy neopakoval. Vzpomeňme snímky jako Markéta Lazarová, Údolí včel, Vyšší princip, Hříšní lidé města pražského nebo Spalovač mrtvol. Kupříkladu kontrapunkt děsivé akce na plátně a sladkého valčíku s andělským sopránem v tomto legendárním snímku se nesmazatelně zapsal do myslí diváků už několika generací. A nejen ten vám představí oblíbený klavírista a skladatel Petr Malásek, který se poprvé se Zdeňkem Liškou potkal na chodbách vinohradského domu, kde jeden čas oba bydleli. Už od svého otce, taktéž muzikanta a skladatele, slýchával, že ten velký pan soused je zároveň jedním z našich nejlepších hudebních skladatelů, později se oba potkali i ve studiu… „Fascinující je nejen jeho neuvěřitelná škála výrazových a stylistických prostředků, ale také obrovské množství hudby, které byl schopen vyprodukovat,“ říká Petr Malásek, který vás zve do vzrušujícího světa Liškovy hudby v unikátním hudebně-filmovém pásmu coby poctě tomuto velkému člověku a ještě většímu talentu…
15.10.2022 - 19:00 | Česká Lípa, Klášterní bazilika Všech svatých
Český filharmonický sbor Brno
závěrečný koncert
so 15/10/19 h Česká Lípa, bazilika Všech svatých
Pavlína Švestková – soprán
Jaroslav Březina – tenor
Vítězslav Šlahař – umělecký přednes
Hana Hána – flétna
Pavla Kopecká – harfa
Martin Jakubíček – varhany
Český filharmonický sbor Brno
Petr Fiala – dirigent
Bohuslav M. Černohorský: Laudetur Jesus Christus
Anton Bruckner: výběr duchovních motet
Henryk Górecki: Totus tuus – k uctění památky papeže Jana Pavla II.
Petr Fiala: Křest sv. Ludmily – oratorium na text Zuzany Novákové-Renčové pro soprán sólo, recitátora, smíšený sbor, flétnu a varhany
Leoš Janáček: Otčenáš
„Český filharmonický sbor Brno má takové množství úžasných kvalit, že každý pokus o jejich popsání je předem odsouzen k neúspěchu…,“ tak se nad umem našeho elitního pěveckého souboru rozplývá zahraniční kritika. Těleso bezpochyby náležící k nejužší světové špičce v oblasti klasické hudby a sborového zpěvu vždy dokáže posluchače uchvátit mimořádným hudebním cítěním a takřka dokonalým souzněním hlasů. Jak jinak by tedy měl být završen ročník věnovaný oslavě krás lidského hlasu, než setkáním s brilantním vokálním souborem, který je již více než tři dekády chloubou české kultury! Ryze duchovní program slibuje slavnostní chvíle zamyšlení a usebrání pod dojmem zásadních zpěvů Brucknera, Góreckého či svatoludmilského oratoria sbormistra Petra Fialy ve velkolepém pěveckém podání. Symbolickým završením slavnostního koncertu i celého ročníku bude Janáčkova dramatická kantáta Otčenáš věnovaná Ženské útulně pečující o sociálně slabé děti, kterou skladatel podporoval. Pokrokový Janáček dal dílu co nejmenší idealistický a náboženský obsah, Otčenáš se mu stal pouhým odrazištěm, aby projevil hluboké sociální smýšlení a přesunul těžiště svého pojetí hudby od boha k člověku, k lidem. Soucit s poníženými, ubohými a sociálně slabými tu vystoupil do popředí. Nadechněme se a nechme naše srdce zpívat upřímnou a bezelstnou píseň pro lepší svět…
15.10.2022 - 19:00 | Česká Lípa, Allerheiligenbasilika
Tschechischer Philharmonischer Chor Brno
Abschlußkonzert
15/10/19.00 Česká Lípa, Basilika Aller Heiligen
Pavlína Švestková – Sopran
Jaroslav Březina – Tenor
Vítězslav Šlahař – Künstlerischer Vortrag
Hana Hána – Flöte
Pavla Kopecká – Harfe
Martin Jakubíček – Orgel
Tschechischer Philharmonischer Chor Brno
Petr Fiala – Dirigent
Bohuslav M. Černohorský: Laudetur Jesus Christus
Anton Bruckner: Auswahl geistlicher Motetten
Henryk Górecki: Totus tuus – zum Gedenken an Papst Johannes Paul II.
Petr Fiala: Die Taufe der heiligen Ludmilla – Oratorium nach einem Text von Zuzana Nováková- Renčová für Sopran solo, Rezitator, gemischten Chor, Flöte und Orgel
Leoš Janáček: Vater unser
„Der Tschechische Phiharmonische Chor Brno hat so viele erstaunliche Qualitäten, dass jeder Versuch, sie zu beschreiben, von vornherein zum Scheitern verurteilt ist…“, so ergeht sich die ausländische Kritik angesichts der Fähigkeiten unseres Elite-Gesangsensemble in Lobeshymnen. Es gehört auf dem Gebiet der klassischen Musik und des Chorgesangs sicher zur Weltspitze und kann die Zuhörer stets mit seinem exzellenten musikalischen Gespür und der nahezu perfekten Harmonie für sich einnehmen. Womit sonst sollten wir diesen, der Schönheit der menschlichen Stimme gewidmeten Jahrgang abschließen, als mit dem brillanten Vokalensemble, das schon mehr als drei Dekaden Stolz der tschechischen Kultur ist! Ein rein geistliches Programm verspricht unter dem Einfluss von prinzipiellen Gesängen Bruckners und Góreckis und dem Oratorium für die hl. Ludmila des Chorleiters Petr Fiala feierliche Momente der Nachdenklichkeit und Sammlung. Symbolischer Abschluss des feierlichen Konzerts und des ganzen Jahrgangs wird Janáčeks dramatische Kantate Otčenáš (Vaterunser), gewidmet engagierten Frauen, die sich um sozial benachteiligte Kinder kümmern und die der Komponist unterstützte. Der fortschrittliche Janáček gab dem Werk einen nur minimal idealistischen und religiösen Inhalt. Das Vaterunser wurde für ihn bloße Reflexion, um seine tiefe soziale Gesinnung auszudrücken und den Schwerpunkt seines Musikverständnisses von Gott zum Menschen zu verschieben. Mitgefühl für die Erniedrigten, Elenden und sozial Schwachen treten hier in den Vordergrund. Lassen Sie uns einatmen und unser Herz das aufrichtige und arglose Lied für eine bessere Welt singen…
03.11.2022 - 19:00 | Česká Lípa, Kulturní dům Crystal
Má to smysl!
čt 3/11/19 h Česká Lípa, KD Crystal
Hana Blažíková – zpěv
žáci ZUŠ Česká Lípa
Populární společný projekt se Základní uměleckou školou Česká Lípa „Má to smysl!“ nemůže na programu festivalu chybět ani v letošním roce! Uměleckou osobností, se kterou se mladé talenty našeho regionu, jež svůj talent tříbí právě na českolipské ZUŠ, budou moci setkat, a to nejen na jednom pódiu, ale i na mistrovských kurzech, bude letošní umělecká garantka festivalu, vynikající sopranistka Hana Blažíková. Tato velmi výjimečná žena nejen skvěle zpívá, o čemž se letos na festivalu přesvědčíme hned v několika projektech, ale ovládá i hru na středověkou harfu. Svou nezaměnitelnou barvou hlasu si dokázala podmanit české i světové publikum a ve svém oboru patří k nejžádanějším pěvkyním dneška. O to cennější bude pro českolipské mladé zpěváky setkání s respektovanou umělkyní, jejíž štít je ozdoben mnoha cennými „skalpy“, a přesto zůstává milou, pokornou, usměvavou a přátelskou ženou prostou jakéhokoli odéru zpovykané operní divy… Taková setkání prostě mají smysl!
Es hat Sinn!
Epilog
in der Kooperation mit Musikgrundschule Česká Lípa
Konzertreihe der künstlerischen Garantin Hana Blažíková
3/11/19.00 Česká Lípa, Kulturhaus Crystal
Schüler der Musikschule Česká Lípa
Hana Blažíková – Sopran
Das populäre gemeinsame Projekt mit der Musikschule in Česká Lípa „Das macht Sinnl!“ darf auch in diesem Jahr im Festivalprogramm nicht fehlen! Die Künstlerpersönlichkeit, mit der junge Talente aus unserer Region, die in der Musikschule lernen, auf der Bühne und in Meisterkursen zusammentreffen können, ist die künstlerische Garantin des Festivals, die hervorragende Sopranistin Hana Blažíková. Diese ganz besondere Frau singt nicht nur großartig, wovon wir uns beim diesjährigen Festival gleich bei mehreren Projekten überzeugen können, sie beherrscht auch das Spiel auf der Mittelalter-Harfe. Mit ihrer unverwechselbaren Stimmfarbe gelang es ihr, das Publikum im In- und Ausland zu fesseln, und sie gehört heute zu den gefragtesten Sängerinnen. Umso wertvoller ist für die jungen Sängerinnen und Sänger aus Česká Lípa das Treff en mit einer so geachteten Künstlerin, die schon so viel erreicht hat und doch eine nette, bescheidene, lächelnde und freundliche Frau geblieben ist, frei jeglichen Odeurs einer verwöhnten provokanten Operndiva… Solche Begegnungen machen einfach Sinn!
22.11.2022 - 19:00 | Česká Lípa, Kostel Mistra Jana Husa
22/11/19h
Česká Lípa, kostel Mistra Jana Husa
Zázračný akordeon
K. Jenkins: Palladio
F. X. Brixi: Fuga C dur
J. S. Bach: Preludium a fuga Cis dur
F. Angelis: Amalgame
M. Laštovičková: Koncertní kus
A. Piazzolla: Oblivion
A Piazzolla: Adios Nonino
M. Laštovičková:Tango Melancolico (3)
V. Stocker: Vichřice
V Dikusarov: Scherzo
M. Laštovičková: Acco Dance
G. Hermosa: Brehme
Duo Absoluto: Martin Kot a Viktor Stocker – akordeon
Podzimní část otevře cyklus setkáním se zázračnými mladými hudebníky a nástrojem, jenž přes mnohdy používané hanlivé označení zednický klavír či dokonce dršťky, odkazující na jeho „tango-šansonový“ lidový původ v barech, kabaretech a jiných zábavních podnicích, zažívá renesanci a proniká stále častěji do koncertních sálů. O jeho širokých možnostech a svébytné kráse vás v průřezovém programu světovou hudební literaturou přesvědčí mladý akordeonista Martin Kot (19) a Viktor Stocker (13), držitelé prestižního ocenění Zlatý oříšek a řady dalších cen z mezinárodních klání, kteří dnes již navzdory útlému věku patří ve svém oboru bez nadsázky ke světové špičce.
13.12.2022 - 19:00 | Česká Lípa, Kostel Narození Panny Marie
13/12/19h
Česká Lípa, kostel Narození Panny Marie
Vánoční koncert souboru Musica Florea
Anonym (17. Stol.): Sonata a 3
Gregor Joseph Werner (1693-1766): Pastorella il Natale del nostro Signore
Carl Rosier (1640-1725): Sonata I
Guiseppe Sammartini (1693-1751): Concerto grosso – Vánoční koncert Nr. 6 op.5
Antonio Vivaldi (1678-1741): Koncert pro dvě příčné flétny a smyčce, RV 533
Joh. Sebastian Bach (1685 - 1750) : Jauchzet Gott in allen Landen, BWV 51
Alena Hellerová – soprán / z důvodu onemocnění vystoupí Pavla Radostová
Musica Florea
Marek Štryncl – umělecký vedoucí
Závěrečný koncert cyklu tradičně nabídne program věnovaný tematice adventní doby a vánočních svátků. Po folklórně zaměřených vánočních koncertech se tentokrát můžete těšit na slavnostní barokní program složený z vánočních a pastorálních děl v podání renomovaného souboru zaměřeného na autentickou interpretaci staré hudby. Barokní doba a jej velký příklon k víře a zbožnosti dovedly oslavy Vánoc k duchovní velkoleposti a dokonalosti. Barokní hudba se stala výjimečným nositelem a šiřitelem duchovního poselství, které k nám dodnes promlouvá radostí, nadějí, světlem a povzbuzením. Zastavte se v době adventní a nechte na sebe dýchnout posvátné kouzlo „il Natale del nostro Signore“, jak zní titul Wernerovy pastorely…
Máte-li chuť a možnost MHF Lípa Musica finančně podpořit, budeme vám vděčni, pokud si zakoupíte sponzorskou vstupenku. Ta vás nepřivede na žádný konkrétní koncert, ale částkou 500, 1.000 nebo 2.000 Kč tak můžete i vy přispět na pořádání naší hudební přehlídky. Jméno podporovatele bude posléze s jeho souhlasem uveřejněno mezi partnery festivalu. Děkujeme vám za vstřícnost a podporu v nelehkých časech...