Pátý týden s Biberem a Rosie

V předposledním festivalovém týdnu vás vůbec poprvé zveme do rodiště skladatele H. I. F. BiberaStráže pod Ralskem, kde se uskuteční koncert souboru Collegium Marianum (18. 10.), který bude věnován poctě tomuto světově významnému hudebnímu skladateli. O den později - v sobotu 19. 10. vystoupí v Novém Boru jedna z předních hvězd současné světové jazzové scény, původem kamerunská zpěvačka žijící nyní v Holandsku, Ntjam Rosie se svou nujazzovou kapelou. Koncert se uskuteční v Městském divadle. Poslední vstupenky na oba koncerty jsou ještě v prodeji!

V tomto festivalovém týdnu se ještě jednou vydáme do světa barokní hudby. Se souborem Collegium Marianum si 18. října ve Stráži pod Ralskem připomeneme místního rodáka H. I. F. Bibera. Tento česko-rakouský barokní hudební skladatel německé národnosti působil nejprve na Moravě a poté v Salzburgu. Byl prvním houslistou zámecké kapely v Kroměříži a od roku 1684 kapelníkem salcburského dvorního orchestru. Jeho rozsáhlé dílo a obliba specifických harmonických postupů do jisté míry předznamenaly pozdější směry v barokní hudbě, které poté došly plného uplatnění v dílech Johanna Pachelbela či Johanna Sebastiana Bacha. Byl znám též jako houslový virtuóz, což se projevilo i v jeho skladbách pro tento nástroj, v nichž často používá nekonvenční ladění strun. Z jeho bohaté tvorby Collegium Marianum připomene například Arii a Ciaconu „Noční hlídač“ ze Serenády C dur. 

Poté festival zaměří svou pozornost na populární žánry jazzu a soulu. V Novém Boru se 19. října představí původem kamerunská zpěvačka žijící v Holandsku Ntjam Rosie s originálním propojením soulu, afra a jazzu a bude to její česká premiéra. V novoborském divadle zazní její program Elle, který je více jazzově orientovaný a Rosie zde čerpá inspiraci od George Duka, Stevieho Wondera, Patrice Rushen, Syreety nebo Miriam Makeby. Jazz spojuje s prvky soulu a brazilských a afrických rytmů. Program dýchá stylem konce sedmdesátých let prostřednictvím chytlavých a jemných refrénů. V autorských textech sdílí Ntjam Rosie radost ze života. Posledních 50 ks vstupenek v prodeji!

Z rozhovoru s Ntjam Rosie:

Vaše kariérní cesta z malé kamerunské vesničky na přední příčky světových hitparád vypadá jako splněný sen. Jak to vnímáte vy? Co bylo pro vás v cestě na vrchol nejtěžší?

Je skvělé plnit si sny a o to lepší pocit z toho mám, když se podívám nazpět – ta cesta byla opravdu velmi dlouhá. Rozvoj sebe sama jako umělce není jednoduchá záležitost a chce to čas. Do své práce jsem dala mnoho ze sebe a ze svého zázemí. Moje africké kořeny jsou pro mě velice důležité. Co bylo asi nejtěžší na mé cestě za splněním snu, bylo udržení důvěry a naděje, že to zvládnu, i když doby byly krušné. Jsem nezávislou umělkyní a to není nic jednoduchého. Ale miluji svoji práci a jeho to ohromné štěstí moci zpívat vlastní písničky a jezdit s nimi po celém světě.

Jak byste popsala svůj vlastní hudební styl? Kde čerpáte inspiraci a co jsou podle vás základní prvky vašeho hudebního jazyka?

Myslím, že jsem typem crossoverového umělce. Moje kořeny jsou v africké hudbě, gospelech a popu. Později jsem se zamilovala do jazzu a brazilské hudby. Skutečnost, že píšu a zpívám v různých jazykách, to je asi to klíčové pro zvuk mé hudby. Je to všestranné. Ale jedna věc je jistá, moje hudba je jazzová a cítím se nejlépe, pokud má obsah, který se dotýká témat víry.

Můžete nám blíže představit Váš program Elle, který přivážíte do Nového Boru?

Elle je dobrodružné album, které má ladění pozdních 70. let. Je to o lidech, zejména ženách, které mě inspirovaly a díky nimž jsem tím, kým dnes jsem. Moje matka, přítelkyně, teta, sousedka a další a další. Silné krásné ženy. V tomto albu také přemýšlím o hledání podobností mezi námi, spíše než poukazování na rozdíly. Všechny chceme být milován na konci našich dní. Je to zkrátka tak trochu filosofické album, co se obsahu týká. Hudebně kombinuji soul, jazz a etnické prvky z Afriky a Brazílie.

Máte nějakou zkušenost s českou hudbou, byla jste vůbec někdy v ČR?

Ne, bude to moje „poprvé“, takže se moc těším. Vždycky ráda zkouším místní jídlo a pití, když jsem někde v novém prostředí. Už se do Čech i s kapelou moc těšíme!

Plné znění rozhovoru naleznete v novém čísle našeho zpravodaje, které si můžete přečíst zde. Chcete-li jej dostat přímo do vaší e-mailové schránky, registrujte k doběru newsletteru se na www.lipamusica.cz.